• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Sylwester. Co robić, gdy pies się boi?

Joanna Karjalainen
27 grudnia 2021, godz. 13:00 
Opinie (102)
Rzadko kiedy zdarza się, żeby pies ekscytował się sylwestrowymi wystrzałami. Zdecydowanie częściej nasze czworonogi bardzo się ich boją. Rzadko kiedy zdarza się, żeby pies ekscytował się sylwestrowymi wystrzałami. Zdecydowanie częściej nasze czworonogi bardzo się ich boją.

Choć z roku na rok obchody sylwestra w Trójmieście zdają się coraz cichsze, wciąż jest to traumatyczne doświadczenie dla wielu zwierząt, zarówno dzikich, jak i domowych. Jak pomóc psu przetrwać tę noc?Czy twój pies boi się wystrzałów?

Edukacja społeczna w zakresie szkodliwości huków przynosi rezultaty. Coraz więcej osób rezygnuje z petard i fajerwerków, by oszczędzić zwierzętom corocznego koszmaru. Każdego roku kanonady nie tylko straszą czworonogi, lecz także, w niektórych przypadkach, bywają dla nich zagrożeniem zdrowia i życia. Pochwała należy się zwłaszcza do włodarzy miast, którzy ponownie organizują imprezy miejskie bez fajerwerków.

- Organizatorzy pod uwagę wzięli nie tylko dobre samopoczucie ludzi, ale także zwierząt, dlatego to kolejny rok, w którym rezygnujemy z fajerwerków - piszą organizatorzy gdańskiej imprezy Na muzycznej fali w Nowy Rok.

Jedna noc, czasem więcejChociaż według przepisów możemy "strzelać" tylko w tę sylwestrową noc, nie brakuje osób, które - być może w ramach testów? - odpalają petardy o wiele wcześniej, nawet w połowie grudnia. Oznacza to, że dla niektórych psów te dwa ostatnie tygodnie w roku są prawdziwą traumą.

112 dla zwierząt coraz bliżej. Dołącz do testerów Animal HelperNikomu nie trzeba tłumaczyć, jak dużym obciążeniem dla organizmu jest tak długotrwały stres. Co więcej, to właśnie w tym okresie roku bardzo wiele psów w przerażeniu ucieka od właścicieli. Nie wszystkie się znajdują, a spośród tych, które udaje się znaleźć, nie wszystkie są żywe.

W te ostatnie przedsylwestrowe dni - a jeśli w naszej okolicy huki rozpoczynają się wcześniej, to już wtedy - zadbajmy o zabezpieczenie naszego psa. Darujmy sobie spuszczanie go ze smyczy - kilka dni "na uwięzi" na pewno mu nie zaszkodzi, zwłaszcza jeśli zadbamy o jego rozrywki umysłowe w inny sposób. W przypadku psów wyraźnie lękliwych rozważmy dołożenie szelek, a dodatkową smycz przypnijmy sobie do pasa. Nie zapominajmy też o adresówce - ta drobna rzecz pomogła już niezliczenie wielu zwierzętom i ich opiekunom. I na koniec: upewnijmy się, że numer chipa naszego psa jest wprowadzony do ogólnopolskiej bazy.

Postępowanie z psem w sylwestraW ten wyjątkowy dzień w roku psy potrzebują naszego wsparcia. Warto wiedzieć, że nawet zwierzak, który do tej pory nie bał się strzałów, może zareagować na nie lękiem. To dla niego reakcja zgodna z instynktem. Co więcej, wiele psów rozwija lęk przed strzałami dopiero w okresie dorosłości, mimo że jako "nastolatki" zdają się nie mieć nic przeciwko hukom.

- Najlepiej zadbać o długi spacer w ciągu dnia, kiedy huk wystrzałów jest sporadyczny - doradza Karolina SzymańskaCozapies Inicjatywa. - Wybierzcie spokojny teren z dala od miejsc, gdzie ludzie strzelają. Może uda się wam nawet wyjechać poza miasto na pola, łąki lub do lasu. Wieczorny spacer, czyli pora już wzmożonego hałasu od wystrzałów, niech będzie tylko na szybkie załatwienie potrzeb fizjologicznych albo wychodzimy długo po północy, kiedy wystrzały ucichną. Trzymajmy psy na smyczy, w tym trudnym dla nich czasie wiele psów może niespodziewanie się wystraszyć i uciec w popłochu, nawet jeżeli dotychczas pies nie przejawiał lękliwości i wrażliwości na niespodziewane hałasy. Lepiej temu zapobiec, niż potem szukać swojego psa w schroniskach.

Jak pomóc wystraszonemu psu?Wielu właścicieli psów decyduje się spędzić sylwestra w domu właśnie ze względu na swojego zwierzaka. Czy możemy pomóc zwierzakowi jeszcze w jakiś sposób?

- Dobrze zostać w domu z psem, aby dotrzymać mu towarzystwa lub w miarę możliwości wyjechać za miasto, by odgłosów fajerwerków było jak najmniej - dodaje Karolina Szymańska. - W domu zapewniam psom dużo spokoju i ciszy, ewentualnie puszczam gdzieś w tle spokojną muzykę. Jeżeli mówimy o psach bardzo wrażliwych na dźwięki, należy zapewnić im miejsce, w którym mogą się ukryć. Polecam łazienkę, gdzie nie ma okien lub garderobę. Psy potrafią się schować nawet do szafy i w tej sytuacji nie broniłabym im tego. Jeżeli mieszkacie w bloku zasłońcie żaluzje, firany, zawieście koce w oknach w jednym z pokoi, gdzie ewentualnie znajdowałaby się buda dla psa tzn. klatka kenelowa przykryta kocem lub po prostu legowisko.
Niektórzy zastanawiają się również, jak reagować na strach zwierzaka. Jeszcze kilka lat temu panował trend niezwracania uwagi na wystraszonego psa - to miało mu pomóc przekonać się, że nie ma się czego bać. Szkoleniowcy przekonują jednak, że nie ma nic niewłaściwego w uważnym wspieraniu psa w tym trudnym dla niego czasie.

- Na strach psa nie reagujmy żadnymi przesadzonymi emocjami, bądźmy spokojni i zrównoważeni, przemawiajmy do psiaka tonem uspokajającym, ale nie za dużo - przekonuje Karolina Szymańska. - Czasem nasza sama uważna obecność wystarczy, by wesprzeć naszego psa w tym trudnym czasie. Przekonałam się, że olejek CBD bardzo dobrze działa na moje psy, pomaga im się wyciszyć i zrelaksować, co pozytywnie wpływa na ich sen. W dzień po sylwestrze zagwarantujemy psu fajny spacer z dala od zgiełku miasta, bo nie ma co liczyć, że na osiedlach wybuchy uciszą się zaraz po przywitaniu Nowego Roku.

Wydarzenia

Sylwester Miejski

sylwester

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (102)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Psie warsztaty

warsztaty

Zawody halowe JumpOFF

zawody / wyścigi

Targi Terrarystyczne Terra Expo

targi

Zawody halowe JumpOFF

zawody / wyścigi

Najczęściej czytane