- 1 Sokół wykluł się w Gdyni pod okiem kamery (8 opinii)
- 2 Malutka wiewiórka spadła z drzewa, pomoc wezwali spacerowicze (48 opinii)
- 3 Ranking ośrodków szkolących psy w Trójmieście (14 opinii)
- 4 Legwaniki błękitne zamieszkały w zoo. Przyjechały z Belgii (11 opinii)
- 5 W Oliwie uratowano 29 traszek górskich (20 opinii)
- 6 Kawki chcą zamieszkać na Suchaninie? (25 opinii)
Szczeniaki focze już na plażach. Co robić, gdy spotkamy młodą fokę?
Przełom marca i kwietnia to czas, w którym pracownicy ośrodka rehabilitacji fok i Błękitnego Patrolu WWF prowadzą zintensyfikowana działania, a wszystko to za sprawą młodych fok. Szczenięta focze każdego roku pojawiają się na trójmiejskich plażach, nie inaczej jest tym razem. Kilka dni temu znaleziono młodą fokę w rejonie Opływu Motławy. Co zrobić, gdy spotkamy takie zwierzę na plaży? Czy należy mu pomagać, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Przez pierwsze trzy tygodnie życia młode powinny pozostawać pod opieką matki, która karmi je tłustym i pożywnym mlekiem. W tym okresie gubią stopniowo niemowlęce futro i już jako dorosłe osobniki rozpoczynają samodzielne życie. Niestety czasami zdarza się, że małe przedwcześnie tracą kontakt z matką i bezbronne potrzebują pomocy człowieka. Maluchy najczęściej po prostu odpoczywają, ale zdarza się, że ich obecność na plaży jest wołaniem o pomoc.
Największym wsparciem, jakiego każdy z nas może udzielić, jest prawidłowe zachowanie się na plaży. Zasad jest tylko kilka i są one niezmiernie proste, jednak mogą one uratować życie niejednego malucha.
Jak podaje Błękitny Patrol WWF, kluczowy jest odstęp, który powinien wynosić 20-30 m. Zarówno ludzi, jak i zwierząt. Absolutnie należy pilnować psów i trzymać je blisko siebie na smyczy.
Następnie należy zgłosić obserwację foki, dzwoniąc na telefon alarmowy Błękitnego Patrolu WWF - 795 536 009 lub Stacji Morskiej w Helu - 601 889 940.
Nie należy podejmować żadnych działań na własną rękę! Mimo że foki, a zwłaszcza młode, wyglądają słodko, należy pamiętać, że są to dzikie i drapieżne zwierzęta. Zadbajmy o o, aby zwierzę jak najmniej się stresowało - podchodzenie i robienie sobie zdjęć z foką, a jeszcze gorzej klepanie czy dotykanie nie jest mądrym pomysłem. Starajmy się też unikać gwałtownych ruchów, błysków fleszy, głośnych odgłosów.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-04-01 14:14
Liczba fok w Bałtyku wynosi ponad 40 tys. (1)
Te dane dotyczą policzonych osobników szarytki morskiej Halichoerus grypus, zwanej potocznie foką szarą. Do tej liczby należy dodać 15-20% niepoliczonych osobników. To nie jest gatunek zagrożony! Foka jest drapieżnikiem a głównym składnikiem jej pożywienia są ryby - w Bałtyku to dorsz, łosoś, śledź. Przypominam, że najbardziej zagrożonym gatunkiem
Te dane dotyczą policzonych osobników szarytki morskiej Halichoerus grypus, zwanej potocznie foką szarą. Do tej liczby należy dodać 15-20% niepoliczonych osobników. To nie jest gatunek zagrożony! Foka jest drapieżnikiem a głównym składnikiem jej pożywienia są ryby - w Bałtyku to dorsz, łosoś, śledź. Przypominam, że najbardziej zagrożonym gatunkiem bałtyckim jest dorsz a WWF gra na Państwa emocjach Foka jest postrzegana przez wiele osób jako "pluszak" i "słodziak", jednak rzeczywistość bardzo różni się od takich wyobrażeń.
- 4 3
-
2023-04-02 13:06
Kot też jest drapieżnikiem, gatunkiem niezagrożonym i jest postrzegany przez ludzi jak "pluszak"/ "słodziak". Różnica jest taka, że kot jest przetrzymywany w domu przez człowieka więc nie musi się martwić o polowanie na inne zwierzęta, gdyż dostaje od człowieka gotową karmę z zawartością mięsa, a foka musi sobie radzić sama. Gdybyś jej dawał gotową karmę to zapewne też nie musiałaby polować.
- 1 0
-
2023-03-31 20:48
Niewiarygodnie urocze te małe foczki.
- 5 4
-
2023-03-31 13:15
Sama słodycz, tak rozkoszne maluszki spotkać i móc na nie popatrzeć z bliska. (1)
- 7 12
-
2023-04-01 05:48
No właśnie nie!!!!!!!! Najlepsze co możesz dla nich zrobić, to dać im spokój i powiadomić bkekitny patrol. Poniechaj instagramowe rządze. Myśl.
- 3 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.