• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szczeniaki focze już na plażach. Co robić, gdy spotkamy młodą fokę?

Agnieszka Majewska
31 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (31)
Foki wyglądają słodko i niewinnie, ale należy pamiętać, że to dzikie i drapieżne zwierzęta. Foki wyglądają słodko i niewinnie, ale należy pamiętać, że to dzikie i drapieżne zwierzęta.

Przełom marca i kwietnia to czas, w którym pracownicy ośrodka rehabilitacji fok i Błękitnego Patrolu WWF prowadzą zintensyfikowana działania, a wszystko to za sprawą młodych fok. Szczenięta focze każdego roku pojawiają się na trójmiejskich plażach, nie inaczej jest tym razem. Kilka dni temu znaleziono młodą fokę w rejonie Opływu Motławy. Co zrobić, gdy spotkamy takie zwierzę na plaży? Czy należy mu pomagać, a jeśli tak, to w jaki sposób?Widziałe(a)ś kiedyś fokę na plaży?

Przełom marca i kwietnia to czas, gdy na plażach Bałtyku pojawiają się pierwsze tegoroczne szczeniaki foki szarej. Szare jednak nie są - młode mają białe futerko i są dużo mniejsze od dojrzałych osobników. Tym samym rozpocznie się sezon szczenięcy, który w zeszłym roku obfitował w 68 akcji (dotyczących samych szczeniaków). Trwa on od połowy marca do początku maja, rozpiętość jest więc duża, ale to właśnie w kwietniu odnotowano najwięcej interwencji. Sezon już "wystartował" - zaledwie kilka dni temu znaleziono młodą fokę na chodniku, w okolicy Opływu Motławy.

Mała foka znaleziona nad Opływem Motławy Mała foka znaleziona nad Opływem Motławy

Przez pierwsze trzy tygodnie życia młode powinny pozostawać pod opieką matki, która karmi je tłustym i pożywnym mlekiem. W tym okresie gubią stopniowo niemowlęce futro i już jako dorosłe osobniki rozpoczynają samodzielne życie. Niestety czasami zdarza się, że małe przedwcześnie tracą kontakt z matką i bezbronne potrzebują pomocy człowieka. Maluchy najczęściej po prostu odpoczywają, ale zdarza się, że ich obecność na plaży jest wołaniem o pomoc.

  • Foki wyglądają słodko i niewinnie, ale należy pamiętać, że to dzikie i drapieżne zwierzęta.
  • Foki wyglądają słodko i niewinnie, ale należy pamiętać, że to dzikie i drapieżne zwierzęta.
Największym wsparciem, jakiego każdy z nas może udzielić, jest prawidłowe zachowanie się na plaży. Zasad jest tylko kilka i są one niezmiernie proste, jednak mogą one uratować życie niejednego malucha.

Jak podaje Błękitny Patrol WWF, kluczowy jest odstęp, który powinien wynosić 20-30 m. Zarówno ludzi, jak i zwierząt. Absolutnie należy pilnować psów i trzymać je blisko siebie na smyczy.

Następnie należy zgłosić obserwację foki, dzwoniąc na telefon alarmowy Błękitnego Patrolu WWF - 795 536 009 lub Stacji Morskiej w Helu - 601 889 940.

Nie należy podejmować żadnych działań na własną rękę! Mimo że foki, a zwłaszcza młode, wyglądają słodko, należy pamiętać, że są to dzikie i drapieżne zwierzęta. Zadbajmy o o, aby zwierzę jak najmniej się stresowało - podchodzenie i robienie sobie zdjęć z foką, a jeszcze gorzej klepanie czy dotykanie nie jest mądrym pomysłem. Starajmy się też unikać gwałtownych ruchów, błysków fleszy, głośnych odgłosów.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (31)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

W te wakacje odwiedzam Strusią Farmę

20 zł
w plenerze

Debata "Pies-Bliski-Obcy-Wykluczony"

30 zł
debata

PupiLove Targi w Gdyni

targi

XXXVII Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych

pokaz

Najczęściej czytane