Szczury wyrzucone na Witominie. Interweniował Ekopatrol

Żeby wydobyć szczury, trzeba było przesunąć kontener na odzież.
Żeby wydobyć szczury, trzeba było przesunąć kontener na odzież. fot. Straż Miejska w Gdyni

Nietrafiony prezent, a może zbyt wysokie koszty utrzymania i opieki - nie wiadomo, co było powodem wyrzucenia szczurów na gdyńskim Witominie. W wyniku sprawnej interwencji odłowiono 6 osobników, które trafiły pod opiekę specjalistów i miłośników tych zwierząt.W piątek, 7.05., Ekopatrol Straży Miejskiej w Gdyni otrzymał zgłoszenie od mieszkańca jednego z budynków przy ul. WidnejMapka, że po podwórku biegają szczury ewidentnie wyglądające na domowe. Rzeczywiście, w okolicy kontenera na ubrania dla potrzebujących funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce, zauważyli norę wykopaną przez zwierzaki.

By dostać się do szczurów i sprawdzić, ile ich jest, trzeba było użyć specjalnej kamery, a także przesunąć kontener na odzież. Jak relacjonuje Leonard Wawrzyniak z gdyńskiej straży miejskiej, dzięki życzliwości i pomocy osób zarządzających danym pojemnikiem Caritasu, akcja odbyła się bardzo sprawnie.


Naprawić czyjeś błędyNa miejscu, wraz ze strażą miejską, działała Monika Niedźwiecka, wolontariuszka zajmująca się pomocą szczurom i prowadząca dla nich dom tymczasowy. Znaleziono i odłowiono w sumie 6 osobników - 3 dorosłe i 3 młode. Jeden z samców okazał się poważnie ranny - miał odciętą stopę, prawdopodobnie przez liczne szkło znajdujące się w ziemi.

- Na miejscu nie mogliśmy od razu rozpocząć prac, gdyż istniało prawdopodobieństwo, że w pojemniku Caritas jest dziura i część stada mogła być w środku - relacjonuje Monika Niedźwiecka. - Na szczęście w pojemniku nie było szczurków. Po odsunięciu kontenera otwory wejściowe do nor zostały sprawdzone kamerą i zaczęliśmy delikatnie kopać, żeby nie zasypać zwierzaków i bezpiecznie je wyjąć.

Szczury: dozwolone od lat 18. Dbanie o te gryzonie nie jest łatweJuż są bezpieczneWszystkie szczury trafiły do tymczasowej opiekunki, skąd za kilka dni pojadą do Krakowskiego Domu Tymczasowego Ogryzek.


Jak zaznacza wolontariuszka, podobne sytuacje mają niestety miejsce coraz częściej.

- Ta sytuacja nie jest pierwszym wybrykiem pseudo właścicieli - mówi Monika Niedźwiecka. - W zeszłym tygodniu Straż Miejska zabezpieczała 3 szczurki wyrzucone do kontenera na śmieci. Około 2 miesiące temu w Sopocie w kościele ktoś wypuścił domowe szczurze dziecko, które zostało zabezpieczone przez księży. W grudniu podczas porządków przedświątecznych ktoś w Gdyni wyrzucił do śmieci w pudełku po ryżu w torebkach dwie dorosłe szczurzyce. Im też pomógł Ekopatrol.

"Mamo, chcę zwierzątko!". Czy ulec prośbom dziecka?

Opinie wybrane


wszystkie opinie (80)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

W odwiedzinach u ptaków.
W odwiedzinach u ptaków.
spacer
cze 19
sobota, g. 8:00
Sopot
Targi PupiLove
Targi PupiLove
targi
sie 1
niedziela, g. 11:00 - 17:00
Gdańsk, Galeria Morena
Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych
Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych
wystawa, zlot, pokaz
sie 14-15
sobota - niedziela
Sopot, Hipodrom Sopot

Najczęściej czytane