• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szkolenie psów. Jak wychować szczeniaka?

PK
14 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie

Okres szczenięcy to najważniejszy czas w życiu psa, w którym szczenię potrzebuje wsparcia ze strony opiekuna w poznawaniu świata. To właśnie wtedy budowana jest relacja pies-właściciel, która zdefiniuje wzajemnie stosunki na lata. Psy, tak samo jak ludzie, różnią się między sobą charakterami, dlatego niezwykle ważne jest to, aby na początku mieć czas, by dobrze się poznać i ustalić zasady wspólnego życia. Jak wychować psa, by stał się przyjacielem rodziny?




Szkolenie psów - Gdańsk, Gdynia, Sopot



Pierwsze dni ze szczeniakiem - zaufanie i nauka czystości



Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu są dla niego stresujące. Najważniejsze jest to, aby pupil w tym czasie nabrał zaufania do domowników. Nauka czystości przez pierwsze dni powinna zejść na dalszy plan aż do momentu, gdy zwierzę poczuje się pewniej i będzie otwarte na współpracę.

Jak zyskać zaufanie szczenięcia?
Postaraj się, aby pies nie czuł presji. To Ty na początku musisz zaufać jemu - nie obserwuj go, nie chodź za nim, daj mu poznawać dom w swoim tempie.

Jak nauczyć psa czystości?
Szczenięta nie mogą wychodzić z domu aż do momentu przybycia kompletu szczepień przeciwko chorobom zakaźnym. Dotyczy to szczególnie mieszkań i osiedli, których trawniki przepełnione są odchodami. Czas, kiedy pies nie może wychodzić z domu, jest poniekąd wyłączony z nauki czystości - normalne jest to, że szczenięta przez pewien czas będą załatwiać się w domu. W tym czasie najlepiej jest schować dywany, by sprzątanie było łatwiejsze. Można ewentualnie zachęcać psa do załatwiania się na macie.
Jednak używanie maty do nauki czystości nie jest konieczne. Szczenięta zwykle załatwiają się w losowych momentach i miejscach, omijając rozłożone maty. Jeżeli jednak chcemy nieco ułatwić sobie sprzątanie czy ochronić podłogę, warto podpatrzeć, gdzie najczęściej pies się załatwia i właśnie tam zostawić matę. Jeżeli psu uda się wypróżnić właśnie tam, pochwal go, daj nagrodę i okaż entuzjazm.

Najważniejsza zasada brzmi: nie karć za załatwianie się w domu. Jeżeli pies załatwi się w na podłodze lub na dywanie, spokojnie zetrzyj zabrudzenie i nie daj po sobie poznać, że zrobił coś złego. Podobnie postępuj w przypadku wymiocin. Wprowadzanie stresowej atmosfery związanej z załatwianiem się spowoduje, że pies ze stresu będzie robił to jeszcze częściej i w jeszcze mniej kontrolowany sposób. Może także zdarzyć się, że w wyniku strachu będzie starał się ukryć swoje odchody, np. zjadając je.

W późniejszym etapie rozwoju psia natura kieruje zachowaniem psa i w momencie pierwszych spacerów szczenię naturalnie zacznie załatwiać się na zewnątrz. W pierwszych tygodniach warto podkreślać, że pies postąpił dobrze, załatwiając się na trawniku. Mile widziane jest wręczenie mu nagrody, przysmaku, a nawet zabawa i okazanie wyraźnego entuzjazmu.

Ile kosztuje szczepienie psa? Ile kosztuje szczepienie psa?

Socjalizacja szczeniaka



Pierwsze miesiące są kluczowe w procesie kreowania charakteru psa, jego nastawienia do świata i wzorców zachowań. Między okresem kwarantanny w czasie szczepień a potrzebą socjalizacji istnieje konflikt. Weterynarze zachęcają zwykle do całkowitego wstrzymania się od wychodzenia, a behawioryści podkreślają, że może to być powód licznych problemów w przyszłości.

Jak pogodzić psią kwarantannę z socjalizacją?
Socjalizacja odbywa się na kilku poziomach - socjalizacja z ludźmi, światem na zewnątrz oraz z innymi psami.
Posiadając własny ogród problem ten znacznie maleje, bowiem szczenię może swobodnie eksplorować teren i nasłuchiwać dźwięków z bezpiecznego miejsca.

Na szczęście istnieje rozwiązanie dla mieszkańców bloków. Od wychodzenia na osiedlowe trawniki faktycznie lepiej się w tym czasie wstrzymać, ale można zabierać psa na zewnątrz na rękach lub w transporterze. Dzięki temu szczenię ma szansę osłuchać się z dźwiękami ulicy, szczekaniem innych psów, śmiechem i zabawą dzieci.
Socjalizacja z innymi psami również jest możliwa, jednak muszą być to psy, co do których mamy pewność, że są szczepione, zadbane i łagodne. Z powodzeniem można przeprowadzić spotkanie w domu albo w ogródku domowym pod okiem opiekunów obu psów. Bardzo ważne jest to, by pies czuł wsparcie i mógł zwrócić się do opiekuna w potrzebie.

Ważne jest także to, aby oswajać psa z obecnością innych ludzi w domu. Wizyty znajomych, w tym dzieci, są ważnym elementem socjalizacji. Trzeba tylko przestrzegać jednej zasady: pies nie jest maskotką. Warto zwrócić gościom uwagę na to, by nie podchodzili zbyt często do psa, nie brali na ręce, lecz czekali, aż szczenię samo podejdzie.
Zbyt entuzjastyczne dotykanie psa może mieć odwrotne skutki - pies będzie uznawał wizytę gości za stresujące wydarzenie, a nawet zagrożenie.



Szkolenie psa w domu - podstawowe komendy



Smakołyki i konsekwencja to podstawowe elementy, od których zależy powodzenie treningu psa. Charakter psa skonstruowany jest bowiem tak, że zanim wykona polecenie, zastanawia się "co będę z tego miał"? Musimy więc odpowiednio do niego podejść i mieć w zanadrzu smakołyki stanowiące zachętę, nagrodę.
Konsekwencja to systematyczność treningów, a także wiedza i  przygotowanie właściciela. Podstawą treningu psa jest trzymanie się zasad i bycie wobec niego "fair" .
Np. podczas nauki komendy "siad" nie możemy oczekiwać, że pies będzie reagował na słowa "usiądź", "siadaj", "siedź". Trzeba wybrać jedno słowo, najczęściej jest to "siad", które będzie oznaczało polecenie wykonania komendy. Trzeba zawsze posługiwać się tym samym słowem, by nie wywoływać u psa dezorientacji, a w konsekwencji zniechęcenia.

Reagowanie na imię
Najważniejszą zasadą podczas oswajania psa z imieniem jest to, aby kojarzyło mu się ono dobrze - aby było pewnego rodzaju nagrodą, wyróżnieniem.
To znaczy: jeżeli pies zrobi coś dobrze, używaj pochwał z imieniem, np. "dobrze, Luna", "brawo, Luna" "Luna, dobry pies!", wyrażając entuzjazm zachowaniem i głosem.

Gdy pies zrobi coś źle, nie karć go imieniem. Nie krzycz "Luna!" z wrogością w głosie, "Luna, co ty zrobiłaś?!", "Luna, nie wolno!". Zachowaj formy bez imienia: "nie wolno", "zostaw", "fe", "zły pies". Swoją dezaprobatę okaż zachowaniem - ignorując psa.

Jeżeli utrzymamy pozytywne brzmienie imienia psa, będzie on w przyszłości chętniej na nie reagował, co z pewnością ułatwi naukę przywołania - do mnie, do nogi.

Jakich komend warto nauczyć psa?
  • Siad - nauka komendy "siad" to wstęp do treningu posłuszeństwa, komenda przydatna zawsze i wszędzie.
  • Leżeć - podobnie jak w przypadku "siad", komenda "leżeć" to
  • Daj łapę - komenda "łapa" stanowi element rozrywkowy w treningu psa. Nie ma na celu trenowania posłuszeństwa, ale wpływa na jakość i różnorodność treningu. Im więcej wprowadzimy komend, tym bardziej pies będzie musiał wytężyć umysł, by odpowiednio na nią zareagować i dostać nagrodę. Wysiłek intelektualny jest niezwykle ważny szczególnie w młodym wieku psa.
  • Puść - komenda "puść" jest bardzo istotna. Uczy ona nie tylko rezygnacji ze "zdobyczy" - wyszukanych skarpet, znalezionego jedzenia, lecz także uczy psa poprawnego traktowania "swoich" rzeczy, np. zabawek. Wiele psów broni swoich zasobów, nie dzieli się zabawkami, reaguje stresem, gdy ktoś zbliża się do jego posłania i chce ruszyć jego rzeczy.
  • Na miejsce - gdy pies źle się zachowuje, nic nie pomogą krzyki ani tym bardziej klapsy. Takie reakcje tylko zaogniają problem, negatywie nastawią psa do współpracy. Większą karą dla psa jest wykluczenie go z grupy, odesłanie go na miejsce i ignorowanie go.

Jak nauczyć psa tych komend?
W internecie dostępnych jest wiele poradników w formie filmików, które pokazują jak poprawnie i skutecznie trenować z psem. Jest ich na tyle dużo, że każdy powinien znaleźć formułę dla siebie i swojego pupila.
Można także pracować z psem indywidualnie pod okiem specjalisty, który jednak nie wykona całej pracy za nas, ale wskaże odpowiedni schemat pracy i wspomoże w gorszych momentach.

Szkolenie psów i sport z psem dla każdego Szkolenie psów i sport z psem dla każdego

Szkolenie psa w szkółce - trening posłuszeństwa



To, że pies wykonuje polecenia w domowym zaciszu czy w dogodnych warunkach już jest sukcesem, natomiast prawdziwym sprawdzianem jest to, jak zachowa się w sytuacjach innych niż zwykle. Treningi grupowe są znacznie trudniejsze niż indywidualne. Podczas nich pies boryka się z wieloma rozpraszaczami. W kolejnym etapie treningu psa powinniśmy więc dążyć do tego, aby w gronie wielu pokus zawsze wybierał nas.

Treningi grupowe są dobrym miejscem na to, aby nauczyć psa rezygnacji. O czym mowa?
Nie jest konieczne ani tym bardziej zdrowe, aby pies podchodził do każdego napotkanego psa, człowieka, jadł znalezione na chodniku resztki jedzenia czy biegł co sił w stronę morza, jeziora.

Nauka rezygnacji połączona jest z nauką komendy "do mnie", czyli przywołania. Powinniśmy dążyć do tego, aby pies niezależnie od sytuacji był w stanie zareagować na głos właściciela. Jest to najtrudniejszy element pracy z psem, wymaga wielu miesięcy ćwiczeń i systematyczności.

Ciekawe zawody: zoopsycholog zyskuje na popularności



Praca z behawiorystą - rozwiązywanie problemów



W przypadku problemów z psem pomocą służy behawiorysta. Behawiorysta to pewnego rodzaju psi psycholog, który swoje wnioski i rady wysnuwa odczytując znaki, jakie swoim ciałem daje pies. Komunikacja niewerbalna psa jest niezwykle widoczna dla innych psów, dla nas niestety pozostaje ukryta. Behawiorysta pracuje nie tylko z psem, lecz także z właścicielem - uczy poprawnej komunikacji, podpowiada rozwiązania problemów i sposoby reakcji w określonych sytuacjach.

Głównym problemem jest to, że często poszczególne zachowania psa są przez właścicieli błędnie interpretowane, co powoduje pogłębianie się problemów.
Najczęstszymi błędami są:
  • mylenie lęku z agresją
  • mylenie chęci zabawy z psem ze strachem przed nim
  • odczytywanie ruchów kopulacyjnych jako chęci kopulacji
  • mylenie objawów choroby z niegrzecznym zachowaniem

Prawdę mówiąc, konsultacja behawioralna polecana jest każdemu. Warto choć raz spotkać się z behawiorystą, aby poobserwował psa, relację psa z właścicielem i wskazał aspekty, nad którymi warto popracować.

Ile kosztuje behawiorysta?



Profesjonalna porada behawioralna kosztuje około 200 zł. W cenie konsultacji jest zwykle: wizyta behawioralna w domu, spacer z przewodnikiem i psem, a także kompendium wskazówek dla właściciela.

W przypadku chęci podjęcia regularnej współpracy zwykle możliwe jest wykupienie pakietów. Ilość spotkań w puli i ich cena uzależniona jest od osoby prowadzącej działalność.
PK

Opinie

Wydarzenia

Uroczysta gala z okazji 70-lecia Gdańskiego Zoo

gala, jubileusz

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Najczęściej czytane