Zwierzaki

Typowe kocie zachowania. To mu wybaczamy, za to kochamy

Najnowszy artukuł na ten temat

Ptasi celebryta pozował do zdjęć w centrum Gdańska

Koty bardzo lubią wypoczywać w nietypowych miejscach. Zwłaszcza wtedy, gdy jego człowiek bierze prysznic.
Koty bardzo lubią wypoczywać w nietypowych miejscach. Zwłaszcza wtedy, gdy jego człowiek bierze prysznic. fot. czytelnik Trojmiasto.pl

"Nie mogę, kot na mnie leży". Chyba każdy właściciel kota - wróć: człowiek, którego posiada kot - zna to powiedzenie i wie, jak wiele jest w nim prawdy. Jak to się dzieje, że te czworonożne stworzenia potrafią tak zawładnąć ludzkimi sercami i... bezkarnie zachowywać się, jak gdyby były królami świata?Hobby twojego kota to:

gimnastyka o 3:00 w nocy 22%
zrzucanie przedmiotów z półek 11%
śpiewy i zawodzenia 11%
pomoc w pakowaniu walizek 10%
inspekcja wszystkiego 18%
degustacja roślin, kosmetyków i przyborów do pisania 3%
grabieżcze wyprawy na fotele i sofy 6%
testowanie wytrzymałości kartonów 9%
nie mam kota (kot nie ma mnie) 10%
zakończona Łącznie głosów: 2853
Popularny dowcip głosi, że pies jest przekonany, że jego człowiek musi być bogiem - w końcu tak o niego dba, karmi, wyprowadza go na spacery. Kot z tego samego względu myśli, że to on musi być bogiem. I w tym miejscu właściwie można by skończyć te rozważania...

- Nie lada wyzwaniem jest przygarnięcie dorosłego kota, który ma swoje kaprysy, przyzwyczajenia i charakter, albo można rzec "charakterek", który nieraz daje się we znaki - mówi Michał, który przygarnął Ciacha, gdy ten miał już 6 lat.
Kot jest zwierzęciem specyficznym. Chodzi swoimi drogami, ma własne zdanie i preferencje zgoła odmienne od ludzkich. Wstaje wtedy, gdy człowiek idzie spać i harcuje dopóty, dopóki... ludzie nie rozpoczną nowego dnia.

- Największa faza mojego kota na zabawę rozpoczyna się jednocześnie z moją fazą na spanie - relacjonuje Gosia, "poddana" Basteta. - O czwartej nad ranem zaczyna się etap na ugniatanie mojej głowy. Choć niemiłosiernie denerwuje mnie to, że znowu się nie wyśpię, nie mam nawet sumienia, aby wygonić kota z łóżka.
To tylko jedno z wielu kocich zachowań, które w wielu z nas budzi niezrozumienie, ale na miłośnikach kotów nie robi najmniejszego wrażenia. Kotom się wszystko wybacza. Wszystko, a zwłaszcza te zachowania, które de facto definiują je jako koty.

- Kociambra uwielbia siedzieć pod kocykiem na kanapie, ale tylko w towarzystwie - mówi Gosia, która razem z Pawłem spełnia zachcianki Kociambry i Kociambra. - Ja siadam, ona przybiega i domaga się koca. Nieważne, że jest upał.

Złap to, jeśli zdążyszUważaj, co kładziesz na szafach, blatach, biurku, półkach i wszystkich innych miejscach, do których dostęp ma twój kot. Prawdopodobieństwo zrzucenia tego na podłogę wynosi około 99 proc. Uwaga - jeśli nie jesteś pewny, czy "kot tam wejdzie", odpowiedź z pewnością brzmi: TAK. Jeżeli przypuszczasz, że w dane miejsce "kot raczej nie da rady wejść", odpowiedź również brzmi: tak, on tam wejdzie.

Czy koty są wredne i pamiętliwe?


Idę albo nie idęKoty mają w sobie naturalną potrzebę eksploracji i przeżywania przygód. Lubią, gdy świat stoi przed nimi otworem. Głośno i donośnie poproszą cię o otwarcie drzwi - do drugiego pokoju, na balkon czy do ogródka. Gdy spełnisz ich żądanie przypomną sobie, że zmęczyły się już tym miauczeniem i postanowią, że należy jednak pójść się położyć lub coś przegryźć. Odejdą na kilka kroków i - gdy żal uderzy w ich serca - zawrócą pod drzwi, by dać ci jeszcze jedną szansę na spełnienie ich próśb. Jeśli nie pomożesz im w podjęciu decyzji (obrażając majestat), manewr zostanie powtórzony co najmniej kilka razy.

Profesjonalne prace odkrywkoweDwa miesiące temu wpadł ci za łóżko ołówek? Nie martw się, twój kot prędzej czy później znajdzie go i wyciągnie. Dowiesz się o tym, gdy o drugiej w nocy usłyszysz odgłosy dzikiej kociej gonitwy i nieznany dźwięk przedmiotu przetaczanego po podłodze. Nie zapomnij podziękować!

Kocie porady: obalamy trzy najsłynniejsze mity o kotach


Nadaj mnie!Trudno o większą kocią ekscytację niż tę, która pojawia się wraz z przyniesieniem do domu kartonu lub wyciągnięciem walizki z szafy. Każdy kot w poprzednim wcieleniu był najwyraźniej podróżnikiem albo przesyłką pocztową. Legenda głosi, że komuś kiedyś udało się spakować walizkę bez pomocy kota, jednak do tej pory ten człowiek nie ujawnił swojej tożsamości w obawie przed przytłaczającą sławą i złośliwymi paparazzimi.

Wszystko jest kryjówkąJeśli kiedykolwiek marzyliście o karierze detektywa, życie z kotem dostarczy wam tych wyczekiwanych emocji. I to częściej niż się spodziewacie. Znalezienie kota bywa prawdziwą zagadką zręcznościowo-intelektualną. Zanim zaczniecie biegać po sąsiadach i zawiadamiać o zaginięciu zwierzęcia, sprawdźcie szafy, półki, wnętrze kanapy, pralkę, piekarnik oraz wszystkie miejsca, na które patrzycie z myślą: "to nie jest miejsce dla/na kota".

Pamiętajcie również, że kot nie jest ciałem stałym. Kot jest cieczą. Świetnie dopasuje się do kształtu opakowania lub naczynia, w które postanowi się zmieścić.Szwedzki stół... zawszeGdy wychodzisz z domu, twój kot prawdopodobnie ogląda programy kulinarne i czerpie z ich inspirację. Choć wolałby spróbować sorbetu z łososia i pasty z kawioru, z braku laku nie pogardzi tym, co nawinie mu się pod łapę. Skosztuje nie tylko tego, co masz na kuchennym blacie, lecz także każdej rośliny doniczkowej, ołówka z gumką, sznurowadła buta, rogu książki, kawy z filiżanki... O rybkach z akwarium nie wspominamy, bo to sprawa oczywista.

Wyprawy grabieżczeSofy, kanapy i krzesła to wyspy, które podlegają stałej kociej obserwacji. Wstań na chwilę, a ta ziemia zmieni władcę. Będzie ci przykro przenosić kota w inne miejsce, bo nawet jeśli nie było cię tylko 17 sekund, kot będzie wyglądał na bardzo zaspanego i przywiązanego emocjonalnie do zajętego miejsca. Chyba nie będziesz bezduszny - przecież możesz usiąść gdzieś indziej!

Król i królowa
Król i królowa Gosia i Paweł

Podziwiaj mnieWiększość kotów jest święcie przekonana, że ich ludzie nie znają na świecie lepszych rozrywek niż spędzanie z nimi czasu. Uważają, że oferują człowiekowi najcenniejszy dar - swoje towarzystwo. Z tego względu pragną uratować ludzi przed bezsensownym, niekonstruktywnym i smutnym wpatrywaniem się w ekrany telewizorów czy komputerów.

- Oglądanie filmu wygląda tak, że kot staje lub kładzie się przed ekranem i patrzy na mnie wielce zdziwiony - mówi Gosia. - Otwarty laptop oznacza chodzenie po klawiaturze lub - to już ciężki kaliber - ostentacyjne położenie się na niej i zaśnięcie.
Koty, jako krewni króla zwierząt, uzurpują sobie prawo do wszelkiej atencji, a jako istoty wyjątkowo czyste - wyłączną dyspensę na brudzenie. Biada jednak temu, kto odważy się spóźnić z wyczyszczeniem królewskiego klozetu!

Cykl Kocie porady - koci behawiorysta radzi


- Niekiedy kotu potrzeba największego rozmiaru kuwety dostępnego na rynku, żeby wzbudziła zainteresowanie - śmieje się Michał. - Wrażliwe koty czasem wręcz wymagają czyszczenia jej zawartości po każdej wizycie. W przeciwnym wypadku cała łazienka staje się kuwetą.
Mimo, że koty regularnie przeprowadzają testy ludzkiej cierpliwości, nie da się zbyt długo złościć na te słodkie zwierzaki. Każdy z nich rodzi się z umiejętnością robienia "oczu kota ze Shreka", a ich mruczenie i urok osobisty zmiękczają najbardziej niewyspane serca.

Opinie (127) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • koty

  wszystko to prowadka, ale kot to podstępne zwierze

  • 20 104

 • czyncie sobie ziemie poddana mowi Pismo, wiec to my mamy rzadzic kotami a nie one nami

  • 17 122

 • Dobrze się czujesz?

  • 27 11

 • Nie znoszę kotów, to egoiści

  • 27 202

 • Nie wziął dzisiaj leków

  • 19 10

 • Kot domaga się uwagi albo o coś prosi...

  Kot stara się na siebie zwrócić uwagę poprzez zrzucanie przedmiotów, skoro jego właściciele cały czas na laptopie albo w smartfony zapatrzeni - Nic dziwnego, kot potrzebuje zabawy i uwagi. Prawdopodobieństwo zrzucenia przedmiotu na podłogę w przypadku kota któremu poświęcamy wystarczająco uwagi wynosi około 5 procent maksymalnie.

  • 66 19

 • W takim razie jaka jest wasza uczciwa i bez zadnych uprzedzen opinia o wlascicielach kotow?

  • 11 8

 • w bloku tylko mrówkojad, ewentualnie paw choć trzeba pamiętać że raz puszczony nigdy nie wraca

  • 27 6

 • Koty takze lubia wysiadywac na klawiaturze laptopa.

  Tego nie moge zaakceptowac.

  • 6 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj