• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Uwaga: locha z młodymi, czyli nie strasz dzików

ewel
1 kwietnia 2022, godz. 14:00 
Opinie (48)

Wiosna to czas, kiedy dziki wydają na świat potomstwo. Często zdarza się też, że wraz z młodymi zapuszczają się potem na osiedla mieszkaniowe. EkoPatrol Straży Miejskiej apeluje więc, by w takiej sytuacji do zwierząt się nie zbliżać, bo może się to skończyć tragicznie. W  mieście pojawiają się specjalne oznaczenia miejsc, gdzie można spotkać dzika.Czy spotkałe(a)ś kiedyś dzika w pobliżu swojego domu?

Jeśli podczas spaceru lub po prostu po drodze do domu spotkasz na ulicy dzika, w dodatku z młodymi, nie próbuj go przepędzać lub straszyć. Wiosną dziki wydają na świat młode, a samice - chcąc je bronić - mogą zrobić człowiekowi krzywdę.

- Locha, kiedy oprosi się, przez około dwa tygodnie nie rusza się z miejsca, gdzie przyszły na świat małe. Pilnuje tego miejsca i potrafi być agresywna - mówi Leonard Wawrzyniak z EkoPatrolu Straży Miejskiej w Gdyni.
Dziki od lat podczas swoich wędrówek zapuszczają się również w rejony zamieszkałe przez ludzi.

Film z połowy marca tego roku:


W Gdyni regularnie widywane są m.in. w Chyloni, na Pustkach Cisowskich, Działkach Leśnych, Karwinach, Dąbrowie czy Leszczynkach.

Czytaj też:

Uśpiono warchlaki z MorenyDokarmiane przez mieszkańców oswajają się i coraz chętniej zapuszczają się w głąb osiedli. Zdarzają się więc sytuacje, w których locha wydaje na świat potomstwo właśnie gdzieś na terenie osiedla. Straż Miejska apeluje więc o ostrożność i wyrozumiałość dla zwierząt.

  • Taka tabliczka informuje w Gdyni, że w pobliżu przebywa locha z młodymi.
  • Gdy straż dostaje zgłoszenie o dziku w mieście, teren zostaje otaśmowany, by ostrzec mieszkańców.

Teren z dzikami otaśmowany i z tabliczkąSpotykając dzika w mieście mieszkańcy powinni przede wszystkim zachować spokój. Zwierzę niesprowokowane nie zaatakuje człowieka. Warto również powiadomić Straż Miejską, dzwoniąc na numer 986.

- Gdy dostajemy takie zgłoszenie, teren zostaje otaśmowany i umieszczane są przy nim tabliczki informacyjne. Nie należy podchodzić w takie miejsce, a idąc z psem trzymać go na smyczy. Taka locha w obronie swoich małych potrafi być faktycznie niebezpieczna - mówi Wawrzyniak.
ewel

Miejsca

Opinie wybrane


wszystkie opinie (48)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wyścigi konne Sopot 2022

zawody / wyścigi

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych

pokaz

Wyścigi konne Sopot 2022

zawody / wyścigi

III Sopocki Pokaz Koni Arabskich

pokaz, zawody / wyścigi