Zwierzaki

stat

Uwaga upał. Jak pomóc psu w gorące dni?

Zwróćmy uwagę, czy miejsca, które wybieramy na spacer to nie tylko gorący asfalt, który poparzy psie opuszki. Pamiętajmy o stałym dostępie do wody i ochronie przed słońcem.
Zwróćmy uwagę, czy miejsca, które wybieramy na spacer to nie tylko gorący asfalt, który poparzy psie opuszki. Pamiętajmy o stałym dostępie do wody i ochronie przed słońcem. 123rf.comJaromír Chalabala

Długie, letnie i suche dni to często zmaganie się z upalną temperaturą i mocnym słońcem. Takie warunki atmosferyczne potrafią być uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt. W jaki sposób pomóc psu podczas upałów?Aktualizacja 26.06 godz. 15:29: trwa upalny czas, dlatego przypominamy tekst sprzed kilkunastu dni - nadal aktualny i ważny. Warto szczególnie dbać o psy w gorące dni.

Pamiętajmy, że psy nie pocą się tak jak ludzie, całą powierzchnią ciała. Temperatura ciała psa to około 38,5 stopni Celsjusza. Podwyższona temperatura objawia się dyszeniem, płytkim oddechem, nadmiernym wydzielaniem śliny i przyspieszonym biciem serca.

Pogoda w Trójmieście na najbliższe dni


Po lewej kaganiec weterynaryjny, który nie pozwala psu się chłodzić.
Po prawej kaganiec fizjologiczny, właściwy, bezpieczny, pozwala psu dyszeć i pić wodę
Po lewej kaganiec weterynaryjny, który nie pozwala psu się chłodzić. Po prawej kaganiec fizjologiczny, właściwy, bezpieczny, pozwala psu dyszeć i pić wodę El Torado Magdalena Stodułko

Dobierz odpowiedni kaganiec, umożliwiający dyszenieKaganiec weterynaryjny nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ pies nie jest w stanie otworzyć pyska, dyszeć i pić wody. Zakładając go, odbieramy psom możliwość chłodzenia się. Kaganiec weterynaryjny nie powinien być używany na spacerach nawet w chłodniejsze dni. W upały jest wręcz zabroniony. Gdy pies nie jest w stanie skutecznie się ochłodzić, to dochodzi do silnego przegrzania organizmu, co może mieć tragiczne skutki.

Nie zostawiaj psa w samochodzie!

Temperatura panująca w samochodzie
Temperatura panująca w samochodzie Royal Canin


Pod żadnym pozorem, nawet na chwilę, nie powinniśmy zostawiać zwierzaka w samochodzie, który bardzo szybko się nagrzewa. Temperatura w środku pojazdu może wzrosnąć nawet czterokrotnie w stosunku do temperatury na zewnątrz.

- Jeżeli jesteśmy świadkami realnego zagrożenia, to w pierwszej kolejności powinniśmy wykonać telefon na policję, która powinna zjawić się na miejscu po około 10 minutach. Jeżeli istnieje realne zagrożenie życia zwierzęcia i nie możemy czekać ani chwili, wtedy prawo dopuszcza wybicie szyby samochodu przez obywatela - mówi młodszy aspirant Wojciech KlimekKomisariat Policji w Gdyni Witomino.

Akcesoria chłodzące- Bardzo często podróżuję z psami samochodem. Kiedy wykonuję sesje zdjęciowe, bądź biorę udział w psich szkoleniach czy zawodach, psy muszą zaczekać w samochodzie. Robię wszystko, żeby psy miały zapewnione odpowiednie warunki, dlatego też latem, nie wyobrażam sobie wyjazdu bez kilku akcesoriów. Maty przeciwsłonecznej chroniącej samochód przed nagrzaniem, specjalnego haka do bagażnika, pozwalającego zamknąć auto z pilota przy uchylonym bagażniku oraz kamizelek chłodzących i legowisk dla psów - mówi Magdalena Stodułko, zawodniczka obedience i fotograf. - Z takim zestawem mam dużo większą szansę na stworzenie moim psom komfortowych warunków do odpoczynku. Nigdy nie zostawiam psów samych w zamkniętym samochodzie - dodaje Magda.

Odpowiednia pielęgnacja sierści- Rasy psów różnią się między sobą okrywą włosową. Takie, które mają długi włos o gęstym oraz rzadkim podszerstku. Psy długowłose o podszerstku rzadkim, psy krótkowłose o rzadkim i gęstym podszerstku oraz psy szorstkowłose. Każda rasa nie zależnie od rodzaju okrywy włosowej wymaga indywidualnego podejścia ze strony groomera - mówi Aleksandra Domańska, właścicielka salonu Miau-Hau.
Pamiętajmy, że sierść powinna być rozczesana, bez kołtunów, które mogą powodować odparzenia. Warto czesać zwierzę również w domu, nie tylko podczas wizyty u groomera.


Strzyżenie psów z podszerstkiem może doprowadzić to poparzeń słonecznych, udaru cieplnego, ponieważ zostają zaburzone procesy termoregulacji, podrażnień skóry, nierównomiernego odrastania włosa i brzydkiego wyglądu okrywy, ponieważ włos okrywowy i włos podszerstkowy odrastają w równej długości. Takie psy należy wyczesać, wykąpać i wydmuchać martwy podszerstek, a nie strzyc - mówi Aleksandra Turska, właścicielka salonu Futrzak
- Należy pamiętać, że sierść u naszych czworonożnych przyjaciół pełni funkcję ochronną. Dobrze zadbana, wyczesana, nieskołtuniona okrywa włosowa jest izolacją pomiędzy ciałem psa a otoczeniem. Strzyżenie psa na "zero" wcale nie pomaga w chłodzeniu organizmu. Przeciwnie, promienie słoneczne nagrzewają naszego pupila, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniej długości włosa przez groomera, adekwatne do pory roku. Zimą podszerstek ogrzewa psa, wiosną natomiast należy go wyczesać, zostawiając włos okrywający - dodaje Aleksandra Domańska
- Jeśli martwy podszerstek nie zostanie usunięty, może powodować kołtuny i filce, które nie przepuszczają powietrza. W następstwie mogą spowodować stan zapalny i odparzenia, co może prowadzić do powstawania ran. Leczenie jest długotrwałe i bardzo kosztowne - tłumaczy Aleksandra Turska.

Udar cieplny

Jak rozpoznać udar cieplny?
Jak rozpoznać udar cieplny? Otoz Animals


Skutkiem przegrzania organizmu jest udar cieplny, który może być stanem zagrażającym życiu zwierzaka. Podczas upalnych dni należy zapewnić zwierzęciu możliwość schłodzenia się, w innym przypadku, możemy doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.


- Największą grupą ryzyka, jeśli chodzi o wystąpienie udaru cieplnego, są psy ras brachycefalicznych, zwierzęta z problemami układu krążeniowo-oddechowego, otyłe, o ciemnej sierści, starsze ale i bardzo młode - mówi lek. wet. Jarosław Bandura, właściciel Całodobowa Lecznica dla Zwierząt Chylonia lek. wet. Jarosław Andrzej Bandura. - Objawy udaru pojawiają się nagle i mogą mieć od razu ostry przebieg. Należy zwrócić uwagę na podwyższoną temperaturę ciała psa, na gwałtowne dyszenie i ślinotok, tachykardie, płytki i nieregularny oddech, a także przyspieszone tętno i suche, przekrwione błony śluzowe.
Zwróćmy uwagę, czy miejsca, które wybieramy na spacer, to nie tylko gorący asfalt, który poparzy psie opuszki. Pamiętajmy o stałym dostępie do wody i ochronie przed słońcem. Wystawmy miskę z zimną wodą przed budynek, w którym mieszkamy lub pracujemy, w ten sposób pomożemy również innym zwierzakom, m.in. bezdomnym kotom.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Forum zwierzęta - ciekawy temat

nnt: mój pies umiera - czy lepiej go uśpić? (150 postów)

Mój pies bardzo poważnie zachorował. Jest to złośliwy nowotwór, który postępuję w straszliwym tempie. Od kilkunastu dni codziennie jest gorzej - pies stopniowo traci siły. Od kilku dni nie jest już w stanie stanąć na nogach, tylko leży w jednym miejscu i ewentualnie próbuje się czołgać, ale na to też nie ma siły. Nie wiem co robić - znajomy weterynarz stwierdził, że uśpienie psa jest dla niego wielkim stresem i nie jest to takie proste (trzeba znaleźć żyłę, a to stary pies i trudno to zrobić), że lepiej pozwolić mu odejść w spokoju. Teraz część rodziny nie chce go uśpić z tego powodu. A ja nie mogę patrzeć jak tak leży całymi dniami pod domem i pewnie bardzo cierpi. Dodam, że to pies wielkiej rasy i za bardzo nie ma możliwości go gdzieś przenieść itp. Co najlepiej zrobić w tej sytuacji?

Fundacja MAŁE i DUŻE (2 tygodnie temu)

!! Do wszystkich Seniorów, którzy chceli by jeszcze mieć psa !!
Jeśli osoba w tym wieku jest dostatecznie sprawna, by zapewnić psu opiekę i chciałaby dać psu dom, to jest
1) wiele psich seniorów, które potrzebują domu na stosunkowo krótko (zwykle do kilku lat), a przy tym Senior seniora łatwiej zrozumie i nie ma kłopotu z brojącym młokosem ;)
2) można skorzystać z opcji tzw. domu tymczasowego, gdzie psiak jest pod opieką schroniska, schronisko pomaga w jego utrzymaniu i opiece weterynaryjnej (albo i nie, zależnie od woli opiekuna) oraz zapewnia psu opiekę w razie, gdyby z jakiegokolwiek powodu został sam.
Myślę, że jest to dobre rozwiązanie. Dla psiaka lepszy jest dom tymczasowy, niż pobyt w schronisku! A Seniorzy już też są dziś inni, niż kiedyś, no i są przecież różni :D tak psy, jak i ludzie :D Polecam to rozwiązanie! Nie ma powodu, byście rezygnowali z pieskiego towarzystwa, a wręcz przeciwnie!! :D

więcej tematów »