- 1 Oblegany weekendowy festiwal w stoczni (10 opinii)
- 2 Ciekawe zawody: opiekunka fok (15 opinii)
- 3 Leosia będzie szukać materiałów wybuchowych (6 opinii)
Wędrujące płazy. Płotki przy ulicach uratują żaby
By nie dać zginąć żabom i ropuchom pod kołami samochodów, przy ulicach w Gdańsku pojawią się specjalne płotki, które uniemożliwią im wychodzenie na jezdnię. Przy płotkach będą ustawione wiaderka-pułapki, do których będą wpadać wędrujące żaby i ropuchy. Stamtąd wolontariusze przeniosą je do pobliskich zbiorników wodnych.
- Rusza akcja Chronimy Płazy Gdańska
- Uwaga na żaby! Płotki pomogą im w migracji
- 13 gatunków żab w mieście
Rusza akcja Chronimy Płazy Gdańska
- Aby przeciwdziałać temu problemowi, w Gdańsku podejmowane są działania mające na celu ochronę tych pożytecznych stworzeń. Wydział Ekologii i Energetyki rozstrzygnął konkurs na realizację zadania polegającego na czynnej ochronie płazów. Wybrano ofertę stowarzyszenia "MiastoRelacje", które zrealizuje projekt pod nazwą Chronimy Płazy Gdańska - informuje Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu.

Uwaga na żaby! Płotki pomogą im w migracji
Na czym polega akcja Chronimy Płazy Gdańska? Wzdłuż ulic, gdzie płazy są szczególnie narażone, zostaną rozstawione specjalne płotki, które uniemożliwią im wychodzenie na jezdnię. Przy płotkach ustawione będą wiaderka-pułapki, do których będą wpadać wędrujące żaby i ropuchy. Następnie wolontariusze przeniosą je do pobliskich zbiorników wodnych, gdzie będą mogły bezpiecznie kontynuować swój cykl życiowy.
Działania będą prowadzone w czterech priorytetowych lokalizacjach przy ulicach:
Akcja potrwa do 30 kwietnia 2025 r.
- Stowarzyszenie "MiastoRelacje" planuje prowadzić akcje informacyjne, które zwiększą świadomość mieszkańców na temat znaczenia płazów w ekosystemie oraz konieczności ich ochrony. Dzięki temu mieszkańcy Gdańska będą mogli lepiej zrozumieć, jak ważne jest dbanie o bioróżnorodność w mieście - dodaje Jędrzej Sieliwończyk.
13 gatunków żab w mieście
Na terenie Gdańska występuje ok. 13 gatunków płazów. Najczęściej można spotkać ropuchę szarą bufo bufo, rzadziej żabę jeziorową oraz żabę wodną. Warto pamiętać, że płazy, w tym wszystkie gatunki żab i ropuch, są w Polsce pod ochroną. Odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym tak dokuczliwymi jak komary. Uzupełnieniem ich diety są też inne, wyrządzające wiele szkód insekty, takie jak: stonka, pajęczaki, chrząszcze, a nawet ślimaki. Ich znaczenie w naszych ogródkach i na podwórkach trudno przecenić.
Opinie wybrane
-
2025-03-06 09:15
Nie wiem czy u nas można gdzieś posłuchać żab, ale w stawach miejskich powinno się je zaimplementować (3)
że użyję takiego sformułowania.
Kiedyś studiowałem w Warszawie i mieszkałem w akademiku przy wspaniałych Polach Mokotowskich, był tam duży zbiornik (bardziej fontanna), ale powyżej był mniejszy zbiornik, z którego spływała woda. I tam było pełno magicznie rechoczących żab w lecie.
Szkoda, że np. w Gdyni w Park Centralnym, nie relokowano jakiejś parki do zbiornika z nenufarami.- 32 1
-
2025-03-10 09:47
Można. Np. w Gdańsku na Wałowej
Wybierz się za kilka tygodni na wysokość Gdańskich Wodociągów. Tam w miejscu, gdzie do 2018 roku był jeden z zbiorników gazowni jest wielki staw, który powstał po odkryciu w tym miejscu dawnego XIX wiecznego przepustu wodnego i fundamentów bramy, które zostawiono odkopane i zebrała się tam deszczówka zalewając je. (co ciekawe to nie Strzok
Wybierz się za kilka tygodni na wysokość Gdańskich Wodociągów. Tam w miejscu, gdzie do 2018 roku był jeden z zbiorników gazowni jest wielki staw, który powstał po odkryciu w tym miejscu dawnego XIX wiecznego przepustu wodnego i fundamentów bramy, które zostawiono odkopane i zebrała się tam deszczówka zalewając je. (co ciekawe to nie Strzok wstrzymał inwestycję, a właściciel terenu...) I w tym stawie jest mnóstwo żab wiosną - słychać je aż pod przychodnią na Wałowej z jednej strony i Muzeum II Wojny Światowej z drugiej, choć tam to tylko, jak akurat auta nie jeżdżą i nie pracują robotnicy na pobliskiej budowie.
Ewentualnie też w okolicach kamiennej grobli i dawnej fosy okalającej bastiony.- 0 0
-
2025-03-10 08:47
5 ulic w tak wielkim obszarowo mieście? co za sciema
gdzie dzialania na górnym tarasie?
- 0 0
-
2025-03-06 14:24
Przed kilkoma laty głośna była historia pewnego nowego osiedla w stolicy. Na owym osiedlu byl staw, w stawie żaby, które - jak to żaby - w okresie godowym wydawały różne odgłosy. Mieszkańcom osiedla zakłócało to odpoczynek i mir domowy więc żaby wytruto. Taka sytuacja.
- 4 0
-
2025-03-06 10:29
A w jaki sposób można pomóc? (6)
Powiedzmy, że chciałbym zostać wolontariuszem i przenosić żaby po pracy, jak się kontaktować?
- 13 2
-
2025-03-10 08:29
Jak, za darmo?
Stowarzyszenie dostało na to grant od Gdańska.
- 0 0
-
2025-03-09 21:22
ale z udkami?, nie będziesz im odcinać
- 0 2
-
2025-03-07 10:21
a ma pan wyksztalcenie i zezwolnie w tym kierunku? bhp pan zrobil?
- 1 5
-
2025-03-07 08:21
Oferta pracy: specjalista ds. przenoszenia żab. :)
- 4 1
-
2025-03-06 14:11
wpisz na FB Chronimy płazy
- 9 0
-
2025-03-06 11:12
co prawda ta strona którą znalazłem, chyba nie istnieje :O)
ale w takim razie można kontaktować się z UM i dopytać ich o kontakt do tego stowarzyszenia
- 2 0
-
2025-03-06 08:29
(1)
No w końcu! Wprawdzie mam alergię na słowa projekt, fundacja, przetarg ale lepiej takim sposobem niż wcale.
- 24 3
-
2025-03-09 19:45
" Wprawdzie mam alergię na słowa projekt, fundacja"
Bo jesteś bierny tak jak chcą tego politycy
- 0 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.