Wilki ograniczają przenoszenie ASF, nie odwrotnie. Udowodnili to naukowcy z UG

Z badań naukowców wynika, że wilki nie są zagrożeniem w rozprzestrzenianiu ASF.
Z badań naukowców wynika, że wilki nie są zagrożeniem w rozprzestrzenianiu ASF. fot. waitandshoot/123rf.com

Afrykański pomór świń, czyli ASF, jest chorobą wirusową dzików i świń, cechującą się bardzo wysoką śmiertelnością. W przestrzeni publicznej pojawiały się spekulacje, iż wilki, zjadając dziki, pośrednio przyczyniają się do rozprzestrzeniania tej choroby. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego wskazują, że jest wręcz odwrotnie.Czy widziałe(a)ś wilka na żywo, na wolności?

Zobacz wyniki (464)
Źródłem ASF są dziki i świnie, a zarażone stado przeznacza się do wybicia - nie ma dotychczas leku na tę chorobę. W całym kraju potwierdzono w tym roku już 111 ognisk ASF świń, a w wyniku tej choroby życie straciło ponad 37 tys. świń. Według niektórych źródeł wirus może pozostać w padlinie nawet przez miesiąc. Drobnoustroje można przenieść również w inny sposób, chociażby na podeszwach butów.

Hodowcy świń rozpaczliwie szukają sposobów na zatrzymanie zabójczej dla ich zwierząt epidemii. W przestrzeni publicznej pojawiają się także dyskusje podnoszone przez myśliwych, apelujących o rozpoczęcie odstrzału wilków. Ich zdaniem wilki wpływają na rozprzestrzenianie się wirusa ASF.

Naukowcy: wilki nie stanowią zagrożeniaZespół naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Roztoczańskiego Parku Narodowego przeprowadził badania, które pozwalają sądzić zupełnie inaczej. Badacze przeanalizowali odchody 52 wilków, zebrane w strefach występowania ASF. Choć część spożytych dzików z całą pewnością chorowało na ASF, w żadnej próbie nie wykryto materiału genetycznego wirusa.

- Wiemy to dzięki badaniom telemetrycznym. Sprawdzając lokalizacje zaobrożowanych wilków, często znajdowaliśmy szczątki dzików, które - jak pokazały badania molekularne - były chore na ASF - zaznacza Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców UG. - Jednak nawet w bardzo świeżych odchodach wilków znajdywanych w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc, gdzie te drapieżniki żerowały na zarażonych dzikach, nie dało się wykryć wirusa ASF.
- Tym samym nasze badania dowodzą, iż wirus nie przeżywa przejścia przez przewód pokarmowy wilka - dodano w podsumowaniu. - Co więcej, wilki mogą przyczyniać się do ograniczenia rozprzestrzeniania ASF - zabijając osłabione przez ASF dziki i zjadając już padłe z powodu tej choroby zwierzęta, drapieżniki eliminują ze środowiska potencjalne źródła rozprzestrzeniania się wirusa.

Wilk spacerował po Chwarznie i DąbrowiePraca została opublikowana w magazynie "Viruses" 14 października. Z pełnym jej tekstem w jęz. angielskim można zapoznać się tutaj.Dziki uciekają do miastŁowczy apelujący o odstrzał wilków wskazywali również, że dziki, uciekając przed polującymi wilkami, wędrują na coraz to nowe tereny i znajdują się coraz bliżej ludzi.

Naukowcy zaznaczają w publikacji, że nie mogą wykluczyć, że wilki, tak jak i inne mięsożerne zwierzęta, mogą wpływać na rozprzestrzenianie się wirusa np. poprzez skażone futro czy rozproszenie zakażonych tusz. Podkreślono jednak, że to zachowanie dotyczy bardziej lisów i jenotów niż wilków, a nawet wtedy ogranicza się ono do noszenia żywności na niewielkie odległości, np. do gniazda ze szczeniętami. Co więcej, ssaki zwykle czyszczą swoje futro, gdy zabrudzi się ono krwią lub innymi płynami ustrojowymi.

Maleńki dzik stracił matkę. Pomogła mu rodzina z GdańskaTo ludzie są winni, nie wilkiPrzypuszczenia myśliwych odpiera również prezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", dr hab. Sabina Nowak. Z badań naukowych wynika bowiem, że dziki wędrują na duże odległości głównie ze względu na intensywne polowania prowadzone przez łowczych, ale także ze względu na aktywność ludzi w lasach.

Zdaniem prezes Stowarzyszenia wilki wprost pomagają hodowcom świń w ochronie stada przed ASF. Statystyczny wilk zabija 20-40 dzików rocznie i robi to bez zapłaty. Pensja za odstrzelenie dzika przez myśliwego wynosi kilkaset złotych i jest wyznaczana z budżetu państwa.

W Polsce żyje około 3 tys. wilków. Gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Ministerstwo Środowiska co roku ustala limit odstrzału wilków, który wynosi zwykle 100-200 osobników.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (50)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Zwierzęta Też Chcą Mieć Święta!!
Zwierzęta Też Chcą Mieć Święta!!
imprezy i akcje charytatywne
gru 4
sobota, g. 11:00 - 15:00
Gdynia, Ciapkowo - schronisko