• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zderzenia ze zwierzętami. Jak ich uniknąć, co robić w razie kolizji?

Joanna Karjalainen
12 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Zwierzęta czasem znajdują się w nieodpowiednich miejscach. Tu: sarna na torach PKM. Zwierzęta czasem znajdują się w nieodpowiednich miejscach. Tu: sarna na torach PKM.

Wypadki chodzą po ludziach - i po zwierzętach także. Nawet jeśli jedziemy ostrożnie i dokładamy wszelkich starań, aby dojechać bezpiecznie do celu, wszystko może się zdarzyć. Podpowiadamy, co robić, jeśli będziemy świadkami lub sprawcami kolizji samochodowej ze zwierzęciem.



Czy zdarzyło ci się kiedyś mieć kolizję autem ze zwierzęciem?

Nie tylko bezpańskie koty i psy, które uciekły swoim opiekunom, lecz także sarny, dziki, a nawet łosie - te wszystkie zwierzęta niekiedy kończą swoje życie w bardzo smutny sposób, wpadając pod samochód. O kolizję ze zwierzęciem w Trójmieście i okolicach jest stosunkowo nietrudno. Sprzyja temu bliskość lasów, a także wciąż niewystarczające zabezpieczenia oddzielające jezdnię od "dzikich" terenów.

Jeżeli zdarzy nam się potrącić niewielkie zwierzę, nam samym, siedzącym w samochodzie, raczej nic się nie stanie. Nie znaczy to jednak, że będziemy w stanie przeoczyć to zdarzenie - z  pewnością co najmniej usłyszymy spory huk. Nie wolno nam tego zignorować i pojechać dalej jak gdyby nigdy nic. To nie tylko kwestia dobrych obyczajów, lecz także zapisów prawa.

To samo dotyczy świadków zdarzenia, zwłaszcza w przypadku gdy widzimy, że kierowca, który potrącił zwierzę, odjechał.

- W przypadku kiedy potrącimy lub na jezdni zobaczymy potrącone zwierzę, należy zadzwonić pod numer alarmowy i powiadomić dyspozytora, o tym, co się stało - informuje st. sierż. Justyna Chabowska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - W takiej sytuacji powinniśmy też zabezpieczyć miejsce zdarzenia i zasygnalizować niebezpieczeństwo poprzez np. włączenie świateł awaryjnych.
- W takiej sytuacji zawsze należy powiadomić służby (straż miejska, policja, 112) - dodaje Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni. - Należy opisać, co się wydarzyło, jeśli jesteśmy w stanie - podać gatunek zwierzęcia, a także opisać miejsce - adres, cechy szczególne miejsca tak, aby służby sprawnie mogły odnaleźć zwierzaka.

- Jeżeli jest taka możliwość, poczekajmy na te służby, włączmy światła awaryjne, pojazd pozostawmy za zwierzęciem i rozstawmy trójkąt bezpieczeństwa, jeśli zwierzę znajduje się na drodze. Idealnie byłoby przykryć rannego kocem, tak aby zakryć jego głowę.

Dzikie zwierzęta w mieście. Straż miejska rusza z programem profilaktycznym





Jesień sprzyja kolizjom



Coraz krótsze dni to coraz gorsza widoczność na drodze, a co za tym idzie - zwiększone ryzyko, że przeoczymy zwierzę wkraczające na drogę. Warto pamiętać, że to właśnie od zmierzchu do świtu ich aktywność jest wzmożona.

- Zdejmijmy nogę z gazu, zwłaszcza gdy przejeżdżamy przez tereny zalesione, tam bowiem prawdopodobieństwo spotkania ze zwierzyną znacznie wzrasta - mówi st. sierż. Justyna Chabowska. - Zachowajmy czujność, kiedy widzimy znak ostrzegawczy A-18b [ostrzeżenia o możliwości napotkania na drodze zwierząt - przyp. red.].

Tereny, na których urzędnik nic nie zrobi ws. dzików, nawet jeżeli są agresywne



Ostrożność przede wszystkim



Im większe zwierzę, tym większe ryzyko, że i my ucierpimy w przypadku kolizji. Zderzenie z łosiem, zwierzęciem mogącym ważyć aż 700 kg, może być tragiczne w skutkach. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zachowali czujność. Trudno jest przygotować się na tego typu scenariusze.

- Sytuacje, kiedy zwierzę przecina nasz pas ruchu, są trudne dla kierowców, ponieważ zazwyczaj reagujemy instynktownie - mówi st. sierż. Justyna Chabowska. - Poza tym nie mamy czasu do namysłu i na analizę sytuacji. Mimo wszystko postarajmy się zachować zimną krew. Jeśli jest taka możliwość, to starajmy się ominąć zwierzę i zdecydowanie zmniejszyć prędkość pojazdu.
Wbrew temu, co może wydawać nam się logiczne, trąbienie na zwierzę stojące na ulicy i błyskanie światłami drogowymi może sprawić, że pogorszymy sytuację. Oślepiające światła i przeraźliwy dźwięk klaksonu każą zwierzętom nie uciekać, lecz zastygnąć w miejscu, co może okazać się zgubne.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (67)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Exotic Fest

35 zł
targi

Cars for Cause 3city

zlot, imprezy i akcje charytatywne

PupiLove Targi

targi

Doggy Day 2024

targi

Najczęściej czytane