• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zimą pomagajmy zwierzętom odpowiedzialnie

Joanna Skutkiewicz
24 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Ptaki należy zacząć dokarmiać dopiero wtedy, gdy ujemne temperatury utrzymują się od kilku dni. Ptaki należy zacząć dokarmiać dopiero wtedy, gdy ujemne temperatury utrzymują się od kilku dni.

Zima to trudny czas nie tylko dla ludzi, lecz także dla zwierząt. Mrozy dokuczają zwłaszcza osobnikom wolno żyjącym. Gdy temperatury dłużej utrzymują się na minusie, warto ruszyć im z pomocą. Zobaczmy, w jaki sposób możemy sprawić, że zwierzętom będzie żyło się łatwiej.



Czy dokarmiasz ptaki zimą?

Gdy mamy ku temu okazję, często ruszamy z pomocą ptakom czy bezdomnym kotom, głównie poprzez dokarmianie ich. Warto jednak znać kilka zasad odpowiedzialnej pomocy, aby nie wyświadczyć im niedźwiedziej przysługi. Działania, do których jesteśmy przyzwyczajeni, nie zawsze okazują się korzystne dla zdrowia i życia zwierzaków.

Koty wolno żyjące



Koty, które żyją na podwórkach, w czasie mrozów będą szukać ciepłego schronienia. Jest wiele sposobów, aby umożliwić im wejście do pomieszczenia. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście otwarcie okienka piwnicznego. Aby pomieszczenie nie ochładzało się w ten sposób nadmiernie, okno można zabezpieczyć "kurtyną" z pociętych pasków grubej folii. Dobrym pomysłem będzie także ograniczenie kotom przestrzeni, po której mogą się poruszać. Jednym z możliwych rozwiązań jest postawienie swego rodzaju ściany, na przykład ze starej szafy, która zagrodzi im przejście do pozostałej części piwnic.

Pamiętajmy jednak, że tego typu działania, jak i każde samodzielne gospodarowanie częściami wspólnymi budynku wielorodzinnego, muszą być uzgodnione z sąsiadami i spółdzielnią mieszkaniową.

Zarówno w piwnicach, jak i na podwórku - na przykład przy altanie śmietnikowej - można postawić kotom specjalnie przygotowany domek. Łatwo go wykonać: wystarczy do tego większy karton obłożony płytami styropianowymi i zabezpieczony przed wilgocią za pomocą grubej folii lub ceraty. W roli "szkieletu" domku sprawdzi się także nieużywana już szafka. Nie musi być bardzo duża - wystarczy, aby otwór wejściowy miał 15x15 centymetrów.

Nie róbmy kotom zbyt przestronnego "mieszkania" - gdy będą miały za dużo przestrzeni, nie zdołają skutecznie się ogrzać. Jako posłanie do wewnątrz najlepiej sprawdzi się polar. Jest to wytrzymały materiał, który nie nasiąka zbyt szybko wilgocią.

Jeżeli ustawiamy domek dla kotów w okolicy bloku mieszkalnego lub przy śmietnikach, oznaczmy go dobrze widocznym napisem z informacją i prośbą, aby go nie niszczyć.

Zobacz także: Czego zimą potrzebują schroniska?

Kwestie dokarmiania kotów na obszarze wspólnotowym należy uzgadniać z sąsiadami. Kwestie dokarmiania kotów na obszarze wspólnotowym należy uzgadniać z sąsiadami.
W przypadku dokarmiania bezdomnych kotów warto zapamiętać kilka zasad. Jeśli planujemy dokarmianie, powinniśmy robić to regularnie. Zwierzaki przyzwyczają się do nas i będą czekać na pożywienie.

Równie ważne jest, aby nie zanosić kotom produktów, które mogą poważnie im zaszkodzić. Wykluczone są zmieszane resztki z obiadów, nadgniłe mięso czy ryby z ośćmi. Koty na podwórku mają wystarczająco ciężkie życie - nie utrudniajmy im go jeszcze w ten sposób; z nimi nikt nie pójdzie do weterynarza, gdy tylko poczują się gorzej. Jeśli zwierzaki żyją na obszarze współdzielonym z ludźmi, takim jak ogólnodostępna część piwnic, należy zadbać o to, aby jedzenie niespożyte przez koty nie było pozostawiane na dłużej.

Warto także wiedzieć, że osoby regularnie dokarmiające koty mogą ubiegać się o wpis na gdańską Listę Uprawnionych Społecznych Opiekunów Kotów Wolno Bytujących, a co za tym idzie, współpracować w tym zakresie ze schroniskiem dla zwierząt. Schronisko Promyk w Gdańsku każdej zimy prowadzi akcję, na podstawie której opiekunowie kotów wolno żyjących dostają dla nich suchą karmę. Na karmiącego przypada wówczas po 400 gramów karmy dziennie.

Zobacz także: Rośliny trujące dla psa i kota. Na co uważać?

Ptaki w mieście najlepiej karmić specjalną mieszanką ziaren. Nigdy chlebem! Ptaki w mieście najlepiej karmić specjalną mieszanką ziaren. Nigdy chlebem!

Ptaki lądowe i wodne



Ptaki lądowe należy zacząć dokarmiać dopiero wówczas, gdy od kilku dni leży śnieg, a temperatura powietrza utrzymuje się poniżej zera. Z kolei ptactwo wodne wymaga naszej pomocy, gdy zbiornik, po którym pływają zamarznie. Wcześniej nie jest to potrzebne ani wskazane.

Najważniejszą zasadą jest jednak to, aby nie podawać ptakom pożywienia, które w znaczącym stopniu im szkodzi. Lepiej nie dokarmiać ptaków w ogóle niż dawać im nieodpowiedni pokarm. Najczęściej widzimy ludzi dokarmiających ptaki chlebem, w dodatku często nadpleśniałym. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że pieczywo nie jest odpowiednim pokarmem dla ptactwa. Pęcznieje w żołądku i wywołuje ciężkie choroby przewodu pokarmowego, często kończące się śmiercią. Pleśń natomiast szkodzi ptakom dokładnie tak samo jak nam, ludziom. Z tego względu nie należy także wysypywać ptakom jedzenia w ilości większej niż to, co będą w stanie zjeść za jednym razem. Pożywienie pozostawione na mokrym podłożu szybko zamieni się w breję pełną bakterii.

Zobacz także: W gdańskich parkach stanęły kaczkomaty


Chleb nie jest odpowiednim pożywieniem dla ptaków - szkodzi im i może nawet doprowadzić do ich śmierci. Chleb nie jest odpowiednim pożywieniem dla ptaków - szkodzi im i może nawet doprowadzić do ich śmierci.
Jeśli tylko mamy na to czas i ochotę, możemy zbudować karmnik na zimę dla niewielkich gatunków ptaków lądowych. Aby okazał się przydatny, musi być zadaszony, by jego "podłoga" nie uległa szybkiemu zawilgoceniu, a  wysokość powinna wynosić co najmniej 10 centymetrów. Karmnik należy stabilnie zamocować na gałęzi znajdującej się 1,5 metra nad ziemią lub wyżej. Warto także zwrócić uwagę na ulokowanie karmnika w spokojnym, ustronnym miejscu (nie w pobliżu np. budki dla kotów) oraz z dala od dużych szklanych powierzchni, o które ptaki mogą się rozbić.

Skoro nie chleb, to co jedzą ptaki? Łabędzie, kaczki i mewy można karmić ugotowanymi i drobno pokrojonymi warzywami, takimi jak marchew czy ziemniaki. Małe ptaki - sikory, kowaliki, wróble i inne - lubują się w mieszankach ziaren słonecznika, prosa, owsa i pszenicy, z kolei owoce głogu i dzikiej róży przypadną do gustu rudzikom i jemiołuszkom. Kaczki ponadto lubią sałatę, groszek, kukurydzę i winogrona. Jak widać, możliwości jest sporo, a z procesu przygotowania ptasiego menu można zrobić świetną zabawę dla całej rodziny.

W Gdańsku już po raz trzeci odbywa się akcja "Nie chlebem". Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przygotował tonę zdrowej mieszanki ziarna, będącej alternatywą dla popularnego, ale szkodliwego dla układu pokarmowego ptactwa chleba.

- Akcję dokarmiania ptaków rozpoczynamy wtedy, gdy utrzymuje się bardzo niska temperatura, a podłoże przykrywa warstwa śniegu. - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Dopiero w takich warunkach ptaki nie są w stanie znaleźć pokarmu w naturalny sposób. Przygotowaliśmy 10.000 woreczków po 100 gramów mieszanki ziaren, które będą rozdysponowane po Kaczkomatach.

Kaczkomaty, czyli automaty z pokarmem dla ptaków, stoją w 22 lokalizacjach przy gdańskich zbiornikach wodnych. Można z nich skorzystać między innymi w Parku Oliwskim, Parku Oruńskim, Parku Przymorze, przy zbiornikach Wileńska, Srebrniki, Świętokrzyska I i II, nad Strzyżą i w parku Reagana.


Urząd Miasta Gdyni cyklicznie organizuje akcję mającą na celu odpowiedzialną pomoc ptakom. W trakcie śnieżnej, mroźnej zimy w każdą środę w godzinach 13:00-14:30 w budynku Wydziału Środowiska przy ul. 10 Lutego 24 zobacz na mapie Gdyni można bezpłatnie odebrać karmę dla ptaków. Przy plażach w centrum miasta, w Orłowie i przy marinie są także ustawione dozowniki z ziarnem do karmienia ptaków, uzupełniane regularnie przez Ekopatrol Straży Miejskiej.

Miasto rozpoczęło edukację już w październiku. Podczas akcji "Zapraszamy ptaki do Gdyni" specjaliści opowiadali najmłodszym gdynianom o możliwościach pomocy ptakom zimą oraz zachęcano ich do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Przeprowadzono także warsztaty, których efektem było zbudowanie przydatnych budek lęgowych dla ptaków.

Podczas warsztatów stworzono funkcjonalne budki lęgowe, które przydadzą się ptakom zimą. Podczas warsztatów stworzono funkcjonalne budki lęgowe, które przydadzą się ptakom zimą.

Miejsca

Opinie (28) 3 zablokowane

  • Ludziom którzy karmią ptaki chlebem

    Życzę grypy żoładkowej

    • 25 5

  • Kolejny tekst dla kociarzy ze zrypanym beretem.Co roku miasto znaszej kasy wydaje miliony na koty!! (6)

    Nawet z budżetu obywatelskiego!!! i Nigdy tal leniwych i spasionych kotów niemieliśmy na osiedlu !Obecnie tak się oswoiły ze nie reagują nawet na ludzi!!

    • 8 72

    • Odsapnij

      • 20 2

    • na psy reagują parskaniem, więc kot pozostał kotem

      tylko się dieta zmieniła

      • 4 3

    • Idź se zbadaj beret

      • 5 3

    • Wolisz plagi szczurów i dżume? Europa już przechodziła wojnę z kotami, co zresztą na kartach historii widać, że nie słuszna!

      • 4 2

    • głupi jesteś koty nie polują na szczury z powodu braku pożywienia tylko mają bardzo wysoko

      rozwiniety instynkt łowiecki i co mają ci pokazywać jak to robią ,tak na pokaz ,właśnie odwrotnie trzeba je karmić by były silne i zdrowe

      • 0 0

    • Gdyby nie koty szczury by cię zagryzły ,wsiun jesteś i tego tematu zupełnie nie rozumiesz

      • 0 0

  • dwa tygodnie temu jak były pierwsze mrozy to w Rewie widziałem ok 100 łabędzi przy brzegu. (8)

    pierwszy raz widziałem takie skupisko.

    • 2 0

    • ptaszkom szkodzi chleb za 1.70 z biedronki a ludziom nie?? (5)

      dlaczego coś takiego jest dopuszczone do sprzedaży???

      • 7 3

      • Ludziom też szkodzi, odczujesz za parę lat.

        • 7 1

      • Głupie porownanie i bez sensu. (2)

        Ptaki mają inne organizmy niz ludzie.Ciemna czekalada dla człowieka jest dobra a dla psa zabójcza.Zresztą jedząc ten biedronkowy chleb to rozdupcys organizm sobie.

        • 5 1

        • pytanie dlaczego coś co szkodzi ludziom i ptakom nazywa się chleb? (1)

          • 1 1

          • To jedz ciastka

            • 0 0

      • człowiek zeżre wszystko

        przeżyje =kaczka,gęś, bakłędż zje i zdechnie

        • 0 0

    • Bo przez tych dobrych ludzi co dokarmiaja zatracily zmysł szukania pokarmu w niesprzyjających warunkach. Brawo dobrzy ludzie teraz jak wy zdechniecie to zaraz po was te biedne uratowane zwierzeta

      • 3 1

    • Dramat

      Rewy już nie ma :(

      • 0 0

  • (3)

    Najlepiej żadnych zwierząt nie dokarmiac. Dla matolow co twierdzą inaczej, ja te zwierzęta kiedyś niedokarmiane dozyly naszych czasów?

    • 6 21

    • Noe przechowal (1)

      • 4 0

      • mamuty nie dożyły

        • 4 1

    • a co z dinozrłami

      no co zjadły sie nawzajem i tyle - karmić

      • 0 0

  • można trabić w nieskończonośc w mediach czym karmic ptaki a nigdy chlebem (1)

    Ale i tak znajduja się popaprańcy co wkladaja chleb do siatki ,bachory ze soba i hajda dokarmiać (truć) ptaki. A dzieciaczki sie ciesza bo z bliska zobaczyły łabędzia, mewę czy kaczkę.

    • 21 2

    • Wal sie

      • 3 8

  • Od kilku lat mam porządny karmnik a w nim różniste nasiona , orzechy i kule tłuszczowe - najczęściej wpadają sikorki i wróble - kosy podajadaja wysuszone owoce w pnącza. Czasem jabłko im dam tez jedzą. Z początku karmnik postawiłem dla kota - takie kocie kino - sam bidak z nami mieszkał a tak za oknem coś się działo zima i lubił patrzeć jak ptaki prawie pod samym oknem latają. Teraz mam dwa młode koty ( poprzednik już pod drugiej stronie niestety) i trz lubią popatrzeć na fruwające stworzonka. Koty zadowolone a ptaki najedzone ;)

    • 17 1

  • Szanuję ten portal za takie artykuły

    Nie zapominacie też o psiakach i trójmiejskich schroniskach. Szacun

    • 10 1

  • napiszcie koniecznie o karmnikach dla ludzi (2)

    zObaczycie będą stale puste

    • 1 1

    • budki dla kotów potrzebne są (1)

      boo to i pies zje i jenot i lisek,borsuczek a i dziczki maja co do ryja włożyć - jest ok ,tylko nie zapominajcie o ludziach , tyle ich stoi przy śmietnikach ino tych których ludzie przed ludżmi nie pozamykali szkoda.

      • 1 2

      • Pie.rzysz cos zupełnie bez sensu.

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prelekcja "Pasożyt - pasażer na gapę?"

wykład, kiermasz

Otwarcie nowej ekspozycji Akwarium Gdyńskiego Morza Zimne (1 opinia)

(1 opinia)
36 zł
widowisko / show, spotkanie, imprezy i akcje charytatywne

PupiLove Targi

targi

A może nad morze

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Najczęściej czytane