Żmija wygrzewała się na słońcu i straszyła mieszkańców

Adam Malinowski
4 kwietnia 2025, godz. 16:15
Opinie (43)
  • Gdyńscy strażnicy odłowili żmiję. Wygrzewała się na słońcu.
  • Gdyńscy strażnicy odłowili żmiję. Wygrzewała się na słońcu.
  • Gdyńscy strażnicy odłowili żmiję. Wygrzewała się na słońcu.

Gdyńscy strażnicy miejscy odłowili żmiję, która wygrzewała się przy wejściu do garażu jednej z posesji na terenie miasta. - Sezon rozpoczęty - śmieją się funkcjonariusze. Co ciekawe, żmije są często mylone z zaskrońcami.




Jak rozpoznać żmiję?



Boisz się węży?

Żmije zazwyczaj prowadzą taki tryb życia, że trudno je spotkać. Ale jak to gady, są zmiennocieplne, więc czasem muszą się wygrzać na słońcu, by normalnie funkcjonować. Właśnie w takich okolicznościach gdyńscy funkcjonariusze znaleźli węża przed jednym z garaży.

- Została odłowiona z prywatnej posesji, gdzie wygrzewała się na słońcu przy wejściu do garażu i straszyła mieszkańców. Wypuszczona w bezpiecznym miejscu na dużej łące z dala od zabudowań - mówi Leonard Wawrzyniak ze SM w Gdyni.

Jak odróżnić zaskrońca od żmii zygzakowatej? Czytelnik Raportu z Trójmiasta wyjaśnia



Te dwa gatunki są często mylone. Jak je odróżnić, wyjaśnia jeden z internautów.

20:18 15 CZERWCA 2024

Po lewej jest zaskroniec a po prawej jest żmija zygzakowata (11 opinii)

Jak odróżnić zaskrońca od żmii? Zazwyczaj zaskrońce są większe i smuklejsze. Mają one charakterystyczne żółte plamy z tyłu głowy, których nie posiada żmija zygzakowata. Zaskroniec będzie występował głównie na terenach przy zbiornikach wodnych, natomiast żmije w suchych okolicach. Odp na raport po 18
Jak odróżnić zaskrońca od żmii? Zazwyczaj zaskrońce są większe i smuklejsze. Mają one charakterystyczne żółte plamy z tyłu głowy, których nie posiada żmija zygzakowata. Zaskroniec będzie występował głównie na terenach przy zbiornikach wodnych, natomiast żmije w suchych okolicach. Odp na raport po 18 Zobacz więcej


- Zazwyczaj zaskrońce są większe i smuklejsze. Mają charakterystyczne żółte plamy z tyłu głowy, których nie posiada żmija zygzakowata. Zaskroniec będzie występował głównie na terenach przy zbiornikach wodnych, natomiast żmije w suchych okolicach.

Co warto wiedzieć o żmijach zygzakowatych?



Osiągają rozmiary ciała od 90 do nawet 120 cm, ważą do ok. 17 dag. Ich grzbiet jest charakterystyczny, bo wyróżnia go ciemniejszy od barwy podstawowej zygzak. Ciało tego gada zwęża się w kierunku głowy, ta z kolei ma trójkątny zarys.

Schroniska dla zwierząt


Gdzie spotkamy żmiję zygzakowatą?



Na leśnych polanach, na obrzeżach lasów, również na podmokłych łąkach, polanach leśnych. Odżywia się małymi ssakami i gryzoniami, nie pogardzi też pisklętami, żabami, a nawet jaszczurkami.

Co zrobić, gdy ugryzie żmija?



Gady te są dość płochliwe, dlatego rzadko dochodzi do ukąszeń człowieka. Rzadko również wpuszcza jad. Jednak jeśli już do tego dojdzie, warto zasięgnąć porady lekarskiej. Jad jest bowiem mieszaniną kilku toksyn, które mogą doprowadzić do martwicy tkanek, zmienić krzepliwość krwi czy zmianę rytmu serca.

Kto powinien szczególnie uważać na ugryzienie żmii?



Dzieci i starsze osoby - dorosły, zdrowy człowiek zniesie ukąszenie żmii zygzakowatej bez większego uszczerbku.
Adam Malinowski

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (43)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

JajoGranie w Święta Wielkanocne w ZOO

65 zł
gry

Międzynarodowy Dzień Manula w ZOO Gdańsk

45 zł
spotkanie, warsztaty, pokaz

Cztery Łapy, Wielka Misja! Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego.

parada, pokaz, spacer

PupiLove Targi

targi

Zwierzęta – Forum

Najczęściej czytane