• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zostaw w krzakach tego zwierzaka - akcja edukacyjna

Joanna Skutkiewicz
21 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Często chcąc dobrze, w istocie szkodzimy zwierzętom. Często chcąc dobrze, w istocie szkodzimy zwierzętom.

"Zostaw w krzakach tego zwierzaka". Tak brzmi hasło tegorocznej akcji organizowanej przez Gdański Ogród Zoologiczny. 24 marca w zoo odbędzie się spotkanie dla dzieci, mające na celu edukację w zakresie wczesnowiosennej przyrody i kształtowanie prawidłowych postaw wobec młodych dzikich zwierząt napotykanych podczas spacerów.



Zabieranie piskląt i leśnych zwierząt, które na pierwszy rzut oka wyglądają na porzucone, to nagminny problem powracający każdej wiosny. Działając w dobrej wierze, nierzadko komplikujemy życie nie tylko instytucjom zajmującym się rannymi i osieroconymi zwierzętami, lecz także samym zwierzętom i całemu ekosystemowi.

Wiosną lasy, łąki, a nawet miejskie parki stają się miejscem narodzin wielu nowych pokoleń ptaków i ssaków. Wiele gatunków bytuje w bezpośredniej bliskości osiedli mieszkaniowych lub ścieżek spacerowych, chętnie uczęszczanych przez mieszkańców Trójmiasta.

Może się więc zdarzyć, że niejednokrotnie napotkamy na swojej drodze pisklę, młodego jeża czy innego drobnego ssaka. Na pozór mogą one sprawiać wrażenie porzuconego przez swoich rodziców. Zanim jednak zdecydujemy się na to, aby zostać "ratownikiem" takiego osobnika, musimy dwa razy przemyśleć sprawę. W zdecydowanej większości przypadków zwierzęta nie potrzebują naszej pomocy, a zabierając je z parku czy lasu, drastycznie im szkodzimy.

  • Schemat postępowania w przypadku spotkania w lesie dzikiego zwierzęcia.
  • Schemat postępowania w przypadku spotkania w lesie dzikiego zwierzęcia.
Poważnym zagrożeniem dla leśnych miotów są także psy beztrosko wyprowadzane na tereny parkowo-leśne. Opiekunowie czworonogów, chodzący ze swoimi pupilami bez smyczy po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, muszą liczyć się nie tylko z  możliwością otrzymania mandatu , lecz także z ryzykiem zaginięcia psa, który czując trop, oddali się, głuchy na wołania.

Psy zagrożeniem dla leśnych miotów


Sprawowanie kontroli nad psem podczas spacerów w lesie jest szczególnie ważne wiosną. Sprawowanie kontroli nad psem podczas spacerów w lesie jest szczególnie ważne wiosną.
Kwestia zasadności "pomagania" młodym dzikim zwierzętom będzie szeroko omówiona 24 marca w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. W godzinach 11:30-14:00 odbędzie się wykładowo-warsztatowe spotkanie edukacyjne, skierowane do najmłodszych mieszkańców Trójmiasta.

Oprócz prelekcji na opisany wyżej temat, uczestnicy będą mieli okazję poszukać oznak wiosny w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym oraz wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych i atrakcyjnej grze miejskiej.

Program wydarzenia:
11.30 - prelekcja przyrodnika pana Marcina "Borsuka" Wilgi w sali dydaktycznej
12.00 - spacer połączony z poszukiwaniem wiosny, w kierunku chatki "Góralka"
12.30 - spotkanie w chatce "Góralce"
warsztaty z panią Bajką, czyli Anną Franek
gra edukacyjna Zostaw w krzakach tego zwierzaka
japońska wiosna z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych
wspólne ognisko
14.00 - zakończenie

Wydarzenia

Zostaw w krzakach tego zwierzaka (2 opinie)

(2 opinie)
15 zł
wykład, warsztaty, spotkanie

Miejsca

  • ZOO Gdańsk, Karwieńska 3

Zobacz także

Opinie (30) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

  • (5)

    Nieopierzony pisklak wyrzucony z gniazda raczej skona lub zostanie pożarty przez drapieżniki nie ma szans na przeżycie. Tak,wiem prawo Darwina,ale będąc z dziećmi na spacerze w parku i znajdując owe stworzenie co powiedzieć dzieciom? Zostawmy,mama po niego wróci?Jak mają wyrosnąć na wrażliwych dorosłych?

    • 22 19

    • Tak. Masz powiedzieć „zostaw, to dzika (jeszcze) przyroda”

      • 19 4

    • Tak,tak wlaśnie trzeba powiedzieć.

      Wrażliwy ,to nie znaczy głupi. Zabierając takiego pisklaka czy innego malucha do domu zaspokajasz tylko wlasną próżność i głupotę. Nie kierujesz się dobrem zwierzęcia . Dziecko może o wlaściwym postępowaniu nie wiedzieć,ale ty jako dorosły powinieneś.

      • 18 7

    • poczytaj o zwyczajach sow i nie tylko

      właśnie jest ten czas kiedy pod drzewem w lesie lub w parku (w niektórych ) można zastać znaleźć szare puchowe kule z wielkimi oczami ,należy sie cieszyć ze miało sie odrobinę szczęścia ze sie je zobaczyło ALE nie ruszamy ich ,nie głaskamy ich rodzice sa w pobliżu !!!
      podobnie jest z młodymi danieli i innymi podobnymi ,one ukrywają sie w trawie i to twój fart ze udało Ci sie to zobaczyć .NIE głaskajcie małych jelonków zmieniacie ich zapach . Matka jest nieopodal lub zaraz wróci .

      • 21 1

    • Małe liski i kuny też są słodkie i też chcą żyć.

      I potrzebują pożywienia, a pechowe pisklaki są łatwą zdobyczą, akurat dla młodych drapieżców albo ich wycieńczonych matek.

      • 3 1

    • Uratowałem w zeszłym roku piskle kawki przed psami w parku na Zaspie.Dosłownie w ostatniej chwili się zjawilem widząc psy dokuczające ptakowi.Zawiozłem do lecznicy na kartuskiej zranione zwierzę i oczywiście dostałem ochrzan.

      • 4 1

  • Nareszcie jakaś akcja z rozsądkiem (1)

    a nie ciągle te dyrdymały domorosłych "ekologów", dzięki którym cierpi coraz więcej zwierząt

    • 25 3

    • Odwiedź jakąś rzeźnię to pogadamy.

      • 1 4

  • (4)

    "Ptak wypadł z gniazda / jego gniazdo jest zniszczone" = w ciągu 10 minut zostanie rozszarpany przez osiedlowe koty.

    • 17 3

    • byle co jesz i byle co piszesz ,koty są bardzo ważne bo odszczurzają miasta (3)

      poczytaj o zaszczurzonym Wrocławiu , Warszawie ,Szczecinie tam jest dramat bo kiedyś walczono z kotami i jest problem. Teraz najważniejszy kociarze z tych miast przyjeżdzają do Gdańska by nauczyć się opieki nad kotami. Nie wtrącam się nigdy w temat którego nie rozumiem i ty nie klep byle klepać bez sensu

      • 5 6

      • Opinia wyróżniona

        (2)

        Kot jest drapieżnikiem, ma wrodzony instynkt łowiecki. Polowanie ma po prostu we krwi. Nawet najedzony będzie polować i niekoniecznie na szczury.

        Polecam zapoznać się z badaniami jakie przeprowadzil naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie i Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym, panie znawco kotów i szczurów.

        Fragmenty:

        "Dzięki współpracy z właścicielami kotów, którzy zgłaszali, jakie zwierzęta przynoszą do domów ich pupile, naukowcy przebadali całą masę kocich ofiar (niemal 1350). Były to m.in. ptaki, gryzonie, jaszczurki, wiewiórki, nietoperze, młode zające, łasice i chomiki."

        "Ludzie zakładają czasem, że w mieście warto jest utrzymywać dużą populację kotów, bo będą one zwalczać szczury i myszy. Analizy pozwalają jednak sądzić, że to strategia nie do końca słuszna. Koty faktycznie polują na gryzonie, choć zapewne w ograniczonym zakresie. Obawiam się, że ekologiczny koszt obecności kotów w mieście - związany z wysoką śmiertelnością ptaków - może być naprawdę wysoki - mówi dr Krauze-Gryz.

        Poza tym nie odnotowaliśmy szczurów wśród ofiar przynoszonych przez koty. Szczur to trudny przeciwnik, osiąga duże rozmiary, jest agresywny, żyje w stadzie."

        "Intensywność, z jaką polują na ptaki - zwłaszcza na wróble i gołębie, i to właściwie cały rok - bardzo nas zaskoczyła - dodaje badaczka. Może to wynikać z podaży: ptaków w miastach nie brakuje, bo łatwiej tam o miejsca lęgowe i pokarm, zwłaszcza zimą, z powodu dokarmiania."

        Co do kotów wiejskich:
        "Jeśli w środowisku dużo jest drobnych gryzoni, kot będzie polował właśnie na nie. - Poza miastem, na terenach podmiejskich, gdy pola po żniwach pustoszeją, gryzonie mogą stanowić ponad 90 proc. kocich ofiar. W pozostałym czasie koty polują absolutnie na wszystko - na ryjówki, wiewiórki - zwłaszcza młode, a w kwietniu i maju na jaszczurki, które rano są mało ruchliwe.

        Wszystkie koty - poza wybitnie rasowymi - mają wrodzony, bardzo silny instynkt łowiecki, zaspokajany poprzez polowanie na wszystko, co się rusza.

        Polują niekoniecznie z głodu, czasem dla zabawy. Nawet wówczas, gdy w okolicy żyje niewiele drobnych zwierząt."

        Wyniki badania polskich kotów badacze przedstawili w piśmie „Urban Ecosystems”

        "Badania prowadzone w Anglii wskazują też na to, że koty mogą odpowiadać nawet za 30 proc. przypadków śmierci w populacji wróbla. "

        • 8 3

        • Ale długi i śmieszny wywód przecież w Gdańsku nie ma aż tak dużej ilości kotów (1)

          by tak bardzo zagrażały ptakom , nie ma żadnej skutecznej metody zwalczania szczurów ,bo te gryzonie są bardzo inteligentne . W Warszawie w Pałacu Kultury jest 2O kotów regularnie karmionych ,leczonych gdy chore a po co? bo wszystkie inne metody zawodzą . Cytujesz to cytujesz tamto zupełnie bez sensu, to człowiek najbardziej niszczy przyrodę nie będę ci wymieniać bo lista jest ogromna . Ty jak świadkowie jehowi nic nie wiedzą na dany temat tylko Biblię cytują ,a gdy porozmawiasz z nimi to ani be me na żaden temat., pogadaj z nimi ,a zobaczysz siebie

          • 1 9

          • Tak w zupełności się z tobą zgadzam. Na ul

            . Guderskiego jest mały lasek ksiądz dostał od radnych Pisu , już ksiądz zapowiada ,że zrówna go z ziemią ,powycina wszystkie drzewa ,a na nich są ptasie gniazda, jest to miejsce przelotowe dla saren, dzików, zajęcy i ptaków itd. i co koty go zniszczą czy człowiek . W tej kotlince leśnej płynie woda opadowa , nie wsącza się bo teren jest gliniany woda spływa do stawu retencyjnego ale co tam koty zniszczą to cudowne miejsce ,a nie człowiek

            • 0 2

  • zoo nie che przyjmować ptaków lub innych zwierząt. (3)

    Patakami zajmuje sie osrodek Ostoja a jezami Jeżulkowo i niosą pomoć.
    Co to za akcje by nie pomagac rannym lub pisklętom. Szok

    • 11 6

    • Czytanie ze zrozumieniem boli?

      • 3 2

    • Nie porywaj dzikich dzieci. Co innego pomoc rannym ptakom a co innego porywanie podlotów!

      • 6 0

    • ZOO nie ma prawa przyjmować zwierząt z zewnątrz

      Polskie prawo zabrania ogrodom zoologicznym przyjmować zwierzęta "z zewnątrz". Ogrody mogą się wymieniać zwierzętami tylko między sobą, bezpłatnie. Chodzi o bezpieczeństwo podopiecznych zoo, ryzyko przywleczenia chorób itp. Gdańskie ZOO nie ma pawilonów, pomieszczeń, w których mogłoby prowadzić kwarantannę takich zwierząt.
      Za to takie dzikie, porzucone bądź ranne zwierzęta mogą przyjmować azyle (które funkcjonują czasami przy ogrodach zoologicznych). Azyle mają odpowiednie pomieszczenia na kwarantannę i obserwację zwierząt. Ale w PL jest ich dramatycznie zbyt mało.

      • 0 0

  • Najbardziej wrażliwe są starsze panie zamieszkujące śródmieście - troszczą się o gołębie przez cały rok. (1)

    Nie ma sensu tłumaczyć, że gołąb da sobie radę, że składa jaja kilka razy w roku, że roznosi choroby i że jest ich zbyt dużo. Starsze panie mają nigdy nie słabnący przypływ współczucia i rzucają resztki chleba, ziemniaków, czy nawet mięsa... bo przecież, gdyby nie one to ten gołąb by pewnie padł.

    • 27 9

    • U mnie jest taka pani w bardzo podeszłym wieku

      Która potrafi wyjść z wielką misą i sypać ziarnem wszędzie dookoła... Zlatuje się dosłownie wszystko - mewy, kruki, gołębie...

      • 1 0

  • Młode pisklaki są bardzo słodkie. Kiedyś widziałem młode wróble - ledwo biegały po ziemi, ale gdy się zbliżyłem na 0,5 m od razu sru pofrunęły. Także nie ma się co o takie pisklaki martwić. Dają sobie świetnie radę same i uczą się latać.

    • 5 1

  • Wychodzi na to że posiadacze psów maja dodatkowy obowiązek (2)

    Kontrola nad psem to was przerasta tak samo jak sprzątanie po zwierzaku

    Przychylam się do zakazu lub wysokiego podatku od posiadania zwierząt w mieście

    1...2...3...start hejt

    • 27 9

    • Popieram.

      Poza tym wprowadzilbym podatek od wszystkich sloikow. Psuja klimat, a jakby byl podatek to moze by zaraz po pracy spadali z powrotem na wies?

      • 0 7

    • Nie uogólniaj.
      Wielu i bez zwierząt ma problemy z myśleniem.

      • 3 0

  • Podwójne standardy. (4)

    A na wolno żyjące - czyli dzikie koty, w tym roku pójdzie z budżetu obywatelskiego kilkaset tysięcy. Budki, dokarmianie, leczenie, odrobaczanie, pchełki... Czysty Pierre Doletz.
    To może pomóżmy jeszcze bezdomnym szczurom ...
    Jeżeli akcja dotyczy dzikich zwierząt,
    to niech nie będzie wybiórcza.

    • 7 4

    • To może zgłosisz do Budżetu Obywatelskiego jakiś dobry pomysł, na który ludzie chętnie zagłosują? Bo kwękać to potrafisz, ale coś wnieść to już nie.

      • 3 2

    • Koty są bardzo ważne ponieważ nie ma lepszych sposobów na likwidację szczurów w miastach (1)

      poczytaj w necie o Wrocławiu , Warszawie ,Szczecinie tam spotkanie kota graniczy z cudem.,a to są najbardziej zaszczurzone miasta w Polsce , .Koty powinny być regularnie karmione by były silne i zdrowe, leczone gdy trzeba i poddawane regulacji czyli sterylizowane i nasze miasto wszystko to robi, . W tych dniach najważniejsi kociarze z tych miast przyjeżdzają do Gdańska by się nauczyć i odwzorować od gdańskich kociarzy opieki nad kotami. Koty nie zabijają szczurów dla jedzenia tylko mają wysoko rozwiniety instynkt łowiecki , nie znasz tematu to nie wypisuj głupot chyba ,że wolisz szczury .

      • 3 4

      • koty vs. szczury

        Poszukaj informacji o podstawowym jadłospisie "miejskich" kotów. Szczury są tam na ostatnim miejscu. Ale u nas królują ludzie z wyrywkową wiedzą na każdy temat. Coś wiem o kotach - piąte przez dziesiąte z programu dla dzieci - to mi się wydaje, że wiem wszystko. instynkt kotów uderza przede wszystkim w ptaki. i nie pisz o selekcji naturalnej, bo podloty nie są "chore", a giną przez koty. Poza tym Twoje koty mają budki, dodatkowe żarcie, witaminki, a ptak radzi sobie sam faktycznie w naturze, a Ty na niego wypuszczasz wypasionego drapieżnika w liczbie niemającej nic wspólnego z proporcją drapieżników do ich ofiar w naturze.

        • 1 0

    • Zawsze takie głupoty wypisujesz nie znając zupełnie tematu czy teraz robisz wyjątek

      • 1 0

  • Pani Joanno

    edukujcie i owszem ale przede wszystkim uczcie i tłumaczcie - zadnego zabierania jakichkolwiek zwierzaków z miejsca gdzie zostały znalezione, żadnego szwendania się z psami po terenach zalesionych , z kotami na smyczy nawet - też, ptak jak leży na ziemi to nie wypadł wyrzuciły go z gniazda silniejsze żaden Darwin temu nie winien, nie pomagajcie dzikim zwierzętom one sobie poradzą wy je zostawcie w spokoju- czyi zostaw tego zwierzaka !!!!!!!!

    • 3 1

  • Potrzebna akcja edukacyjna

    Szkoda, że płatna. Dwa lata temu będąc z psem na łące znalazłam lerkę (gatunek skowronka). Maluch sam w trawie. Nie był ranny. Zadzwoniłam do lecznicy co zrobić, bo na ptakach się nie znam. Pani kazała go przywieźć. Ptak został przekazany do ,,Ostoi", niestety nie przeżył. W trakcie rozmowy z opiekunem dowiedziałam się, że ptaka powinnam zostawić w trawie, bo właśnie tak są wychowywane pisklęta po wykluciu: każde w innym miejscu, w przypadku ataku drapieżnika ginie tylko jedno pisklę. Rodzice latają nad nimi i dokarmiają. Niestety nie wiedziałam tego wcześniej, ale co zadziwiające nie wiedziała tego Pani w lecznicy :(. Taka wiedza powinna być przekazywana jak najszerszemu gronu.

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prelekcja "Pasożyt - pasażer na gapę?"

wykład, kiermasz

PupiLove Targi

targi

A może nad morze

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Najczęściej czytane