Zwierzaki

stat

Cztery łapy: jak przyzwyczaić psa do zabiegów pielęgnacyjnych?

Niektóre zabiegi pielęgnacyjne są konieczne i mają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie zwierzaka.
Niektóre zabiegi pielęgnacyjne są konieczne i mają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie zwierzaka. 123rf.com

Pisk, wyrywanie się, podgryzanie i ucieczka. Znasz to? Jeżeli twój psiak nie lubi zabiegów pielęgnacyjnych, to ten tekst może pomóc rozwiązać problem.Jakich zabiegów twój pies najbardziej nie lubi?

kąpania

23%

czesania

14%

obcinania pazurów

22%

mycia zębów

8%

mycia uszu

9%

wszystkich wyżej wymienionych

16%

lubi wszystkie

8%
Im szybciej rozpoczniesz naukę przyzwyczajania psa do zabiegów, tym mniej będzie potem problemów. Przy każdym zabiegu ważny jest twój spokój i cierpliwość. Nie rób nic na siłę, nie złość się, daj psiakowi czas na oswajanie się z przedmiotami i czynnościami. Ważne są również twoje emocje, ponieważ pies je wyczuwa. Staraj się być spokojny i radosny. Mów do pupila, uśmiechaj się, aby przejął twój pozytywny nastrój.

Czyszczenie uszuPreparat

Przede wszystkim musisz wybrać odpowiedni preparat do czyszczenia uszu. Specjalny, przeznaczony dla psa znajdziesz z pewnością w każdym zoologicznym sklepie. Zwróć uwagę, aby płyn zawierał składniki rozpuszczające woskowinę, czyli:


  • glikol etylenowy

  • związki oksyetylenowe

  • glicerol

  • substancje odkażające, zioła i olejki.


Do czyszczenia natomiast nie używaj:

  • oliwy z oliwek

  • wody utlenionej

  • octu

  • alkoholu.


Wymienione składniki mogą zmienić pH ucha, uszkodzić naturalną florę bakteryjną, a nawet powodować podrażnienia. Poza tym zaopatrz się w nożyczki chirurgiczne z zatrzaskiem i coś do złapania włosów.

Jak czyścić?

Warto regularnie usuwać nadmiar włosów z ucha. Wyrywaj je małymi partiami, aby pies odczuwał jak najmniejszy ból. Możesz udać się do groomera, aby wykonał to za ciebie lub pokazał, jak to robić.

Aplikacja preparatu:

Wlej kilka kropel do ucha, pomasuj ucho u podstawy przez ok. 20-30 sekund. Teraz pies musi się spokojnie wytrzepać, aby pozbyć się pozostałości płynu. Następnie użyj gazika lub szerokiego patyczka do uszu, aby wytrzeć resztę płynu. Uważaj, aby nie zostawić kawałków waty.

Jak przyzwyczaić?

Ćwicz codziennie masowanie uszu i zaglądanie do środka. Możesz zrobić z tego zabawę i przy okazji poćwiczyć czyszczenie ucha na niby. Oczywiście przy każdej zabawie sowicie nagradzaj psiaka. Kilka minut dziennie zabawy, a zwierzak z pewnością przyzwyczai się do twojego dotyku. Kolejnym krokiem jest pokazanie psu pudełka z preparatem. Pozwól na spokojne obwąchanie, połóż je na ziemi, a dookoła rozsyp ciasteczka.


Smakołyki mogą pomóc zwierzakom podczas zabiegów pielęgnacyjnych.
Smakołyki mogą pomóc zwierzakom podczas zabiegów pielęgnacyjnych. 123rf.com

Czesanie


Zawołaj psa do siebie. W jednej dłoni trzymaj jego ulubione smakołyki, a w drugiej szczotkę. Pokaż ją psu i podawaj przysmaki w tym samym czasie. Po chwili schowaj obie ręce za siebie i powtórz tę czynność kilka razy. Następnie zawołaj psa i spróbuj delikatnie go przeczesać, a w tym samym czasie podaj "nagródkę". Jeżeli piesek nie będzie uciekał ani reagował negatywnie, to teraz spróbuj wyczesać go nieco dłużej. Ćwicz tak nawet przez kilka dni, aż psiak polubi czesanie.

Ważne: każdy pupil ma swoje strefy wrażliwe, więc zacznij od miejsc przyjemnych, np. grzbietu.


Zawołaj psa do siebie, w jednej dłoni trzymaj jego ulubione smakołyki, a w drugiej szczotkę. Pokaż ją psu i podawaj przysmaki w tym samym czasie.
Zawołaj psa do siebie, w jednej dłoni trzymaj jego ulubione smakołyki, a w drugiej szczotkę. Pokaż ją psu i podawaj przysmaki w tym samym czasie. 123rf.com

Kąpiel


Tutaj również stopniowo pokazujemy psu, że wszystko może być przyjemne i dobrze się kojarzyć. Z początku przyzwyczajasz pupila do samego dotyku, masowania i drapania. Potem wchodzimy z psem do łazienki, pokazujemy płynącą wodę, wchodzimy do wanny czy pod prysznic, wycieramy ręcznikiem. Wszystko to robimy na sucho, powoli, cały czas traktując jak zabawę i nagradzając ciasteczkami. Kiedy pies sam wejdzie do wanny, możemy entuzjastycznie zareagować i sowicie nagrodzić. Jeżeli zwierzak dalej ma opory, spróbuj się z nim pobawić w wannie ulubioną piłeczką czy gryzakiem.

Po pewnym czasie zacznij łączyć wszystkie czynności, powtarzając je i wydłużając czas pielęgnacji. Możesz też zakupić w Internecie specjalną nasadkę do wanny, którą można wysmarować np. masłem orzechowym czy pasztetem. Piesek będzie zlizywał przysmak, a ty spokojnie możesz rozpocząć kąpiel.

Czytaj także: Jak często oraz czy w ogóle można kąpać psy i koty?

Obcinanie pazurów


Usiądź z psiakiem na spokojnie i zacznij podawać mu przysmaki. Teraz poproś o łapkę i nie przerywając podawania "nagródki", delikatnie ją masuj. Powtórz czynność kilka razy na obu łapkach. Kiedy pies bez problemu pozwala się dotykać po łapach, przejdź do przyzwyczajania z przedmiotem. Pozwól psu spokojnie obwąchać cążki i podaj ciastka. Następnie weź w dłoń łapę i dotykaj ją cążkami. Kolejnym etapem jest próba obcięcia pazurów. Na początek obetnij jeden, podaj nagrodę i zostaw psiaka. Następne pazury spróbuj obciąć w ciągu kolejnych dni, aż przyzwyczaisz zwierzaka.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (23)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj także

zobacz więcej»

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Miejsca przyjazne zwierzętom

Forum zwierzęta - ciekawy temat

Dobry weterynarz - gdzie w Gdańsku/Trójmieście? (29 postów)

Witam Poszukuję dobrego weterynarza na terenie Gdańska/Trójmiasta dla pieska z problemami żołądkowymi.

(1 dzień temu)

Nie wiem skad te dobre opinie o cioci Oli i drugim lekarzu z Żabianki na Gdyńskiej. Może do obcinania pazurków, pogaduszek i obcałowania pupila jest Ok- Mój piesek był pod opieką p. Oli i jej kolegi przez bardzo długi czas, w tym robiłam wiele badań, usg. :Lekarze Ci nie rozpoznali niepokojących objawów- małe liczne guzki w okolicy sutków. nie zlecili badań, sprawę na liczne zapytania zbagatelizowali. Kiedy po paru miesiącach zmieniliśmy lekarza na Opolską okazało się , że potrzebna szybka operacja, chemioterapia, są liczne przerzuty . Piesek jest bardzo słaby,, wychodzą włosy, dostaje silne leki, poprawy nie widać. Kiedy znalazłam artykuł nt. nowego leku antynowotworowego pod nazwą Hylandia blushwood ( ebc46) i wraz z artykułem badań klinicznych przyniosłam lekarzowi, nie miał ochoty zapoznać się. Jesteśmy bezsilni wobec postawy lekarzy - lepszych, gorszych i tych którzy uważają się za wybitnych ale w obliczu konkretnych poważnych przypadków nie zawsze podejście jest takie jakie oczekujemy. Widać trzeba mieć szczęście jak w totku albo swojego zaprzyjaźnionego wybitnego lekarza aby zrobił wszystko co może ratując naszych pupili. Stwierdzam to z przykrością i nie wierzę w doskonałe referencje tych wybitnych.

pozdrawiam wszystkich
Marysia Gda

więcej tematów »