Zwierzaki

stat

Cztery łapy: jak przyzwyczaić psa do zabiegów pielęgnacyjnych?

Niektóre zabiegi pielęgnacyjne są konieczne i mają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie zwierzaka.
Niektóre zabiegi pielęgnacyjne są konieczne i mają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie zwierzaka. 123rf.com

Pisk, wyrywanie się, podgryzanie i ucieczka. Znasz to? Jeżeli twój psiak nie lubi zabiegów pielęgnacyjnych, to ten tekst może pomóc rozwiązać problem.Jakich zabiegów twój pies najbardziej nie lubi?

kąpania

23%

czesania

14%

obcinania pazurów

22%

mycia zębów

8%

mycia uszu

9%

wszystkich wyżej wymienionych

16%

lubi wszystkie

8%
Im szybciej rozpoczniesz naukę przyzwyczajania psa do zabiegów, tym mniej będzie potem problemów. Przy każdym zabiegu ważny jest twój spokój i cierpliwość. Nie rób nic na siłę, nie złość się, daj psiakowi czas na oswajanie się z przedmiotami i czynnościami. Ważne są również twoje emocje, ponieważ pies je wyczuwa. Staraj się być spokojny i radosny. Mów do pupila, uśmiechaj się, aby przejął twój pozytywny nastrój.

Czyszczenie uszuPreparat

Przede wszystkim musisz wybrać odpowiedni preparat do czyszczenia uszu. Specjalny, przeznaczony dla psa znajdziesz z pewnością w każdym zoologicznym sklepie. Zwróć uwagę, aby płyn zawierał składniki rozpuszczające woskowinę, czyli:


  • glikol etylenowy

  • związki oksyetylenowe

  • glicerol

  • substancje odkażające, zioła i olejki.


Do czyszczenia natomiast nie używaj:

  • oliwy z oliwek

  • wody utlenionej

  • octu

  • alkoholu.


Wymienione składniki mogą zmienić pH ucha, uszkodzić naturalną florę bakteryjną, a nawet powodować podrażnienia. Poza tym zaopatrz się w nożyczki chirurgiczne z zatrzaskiem i coś do złapania włosów.

Jak czyścić?

Warto regularnie usuwać nadmiar włosów z ucha. Wyrywaj je małymi partiami, aby pies odczuwał jak najmniejszy ból. Możesz udać się do groomera, aby wykonał to za ciebie lub pokazał, jak to robić.

Aplikacja preparatu:

Wlej kilka kropel do ucha, pomasuj ucho u podstawy przez ok. 20-30 sekund. Teraz pies musi się spokojnie wytrzepać, aby pozbyć się pozostałości płynu. Następnie użyj gazika lub szerokiego patyczka do uszu, aby wytrzeć resztę płynu. Uważaj, aby nie zostawić kawałków waty.

Jak przyzwyczaić?

Ćwicz codziennie masowanie uszu i zaglądanie do środka. Możesz zrobić z tego zabawę i przy okazji poćwiczyć czyszczenie ucha na niby. Oczywiście przy każdej zabawie sowicie nagradzaj psiaka. Kilka minut dziennie zabawy, a zwierzak z pewnością przyzwyczai się do twojego dotyku. Kolejnym krokiem jest pokazanie psu pudełka z preparatem. Pozwól na spokojne obwąchanie, połóż je na ziemi, a dookoła rozsyp ciasteczka.


Smakołyki mogą pomóc zwierzakom podczas zabiegów pielęgnacyjnych.
Smakołyki mogą pomóc zwierzakom podczas zabiegów pielęgnacyjnych. 123rf.com

Czesanie


Zawołaj psa do siebie. W jednej dłoni trzymaj jego ulubione smakołyki, a w drugiej szczotkę. Pokaż ją psu i podawaj przysmaki w tym samym czasie. Po chwili schowaj obie ręce za siebie i powtórz tę czynność kilka razy. Następnie zawołaj psa i spróbuj delikatnie go przeczesać, a w tym samym czasie podaj "nagródkę". Jeżeli piesek nie będzie uciekał ani reagował negatywnie, to teraz spróbuj wyczesać go nieco dłużej. Ćwicz tak nawet przez kilka dni, aż psiak polubi czesanie.

Ważne: każdy pupil ma swoje strefy wrażliwe, więc zacznij od miejsc przyjemnych, np. grzbietu.


Zawołaj psa do siebie, w jednej dłoni trzymaj jego ulubione smakołyki, a w drugiej szczotkę. Pokaż ją psu i podawaj przysmaki w tym samym czasie.
Zawołaj psa do siebie, w jednej dłoni trzymaj jego ulubione smakołyki, a w drugiej szczotkę. Pokaż ją psu i podawaj przysmaki w tym samym czasie. 123rf.com

Kąpiel


Tutaj również stopniowo pokazujemy psu, że wszystko może być przyjemne i dobrze się kojarzyć. Z początku przyzwyczajasz pupila do samego dotyku, masowania i drapania. Potem wchodzimy z psem do łazienki, pokazujemy płynącą wodę, wchodzimy do wanny czy pod prysznic, wycieramy ręcznikiem. Wszystko to robimy na sucho, powoli, cały czas traktując jak zabawę i nagradzając ciasteczkami. Kiedy pies sam wejdzie do wanny, możemy entuzjastycznie zareagować i sowicie nagrodzić. Jeżeli zwierzak dalej ma opory, spróbuj się z nim pobawić w wannie ulubioną piłeczką czy gryzakiem.

Po pewnym czasie zacznij łączyć wszystkie czynności, powtarzając je i wydłużając czas pielęgnacji. Możesz też zakupić w Internecie specjalną nasadkę do wanny, którą można wysmarować np. masłem orzechowym czy pasztetem. Piesek będzie zlizywał przysmak, a ty spokojnie możesz rozpocząć kąpiel.

Czytaj także: Jak często oraz czy w ogóle można kąpać psy i koty?

Obcinanie pazurów


Usiądź z psiakiem na spokojnie i zacznij podawać mu przysmaki. Teraz poproś o łapkę i nie przerywając podawania "nagródki", delikatnie ją masuj. Powtórz czynność kilka razy na obu łapkach. Kiedy pies bez problemu pozwala się dotykać po łapach, przejdź do przyzwyczajania z przedmiotem. Pozwól psu spokojnie obwąchać cążki i podaj ciastka. Następnie weź w dłoń łapę i dotykaj ją cążkami. Kolejnym etapem jest próba obcięcia pazurów. Na początek obetnij jeden, podaj nagrodę i zostaw psiaka. Następne pazury spróbuj obciąć w ciągu kolejnych dni, aż przyzwyczaisz zwierzaka.

Opinie (23) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj także

zobacz więcej»

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Miejsca przyjazne zwierzętom

Forum zwierzęta - ciekawy temat

nnt: mój pies umiera - czy lepiej go uśpić? (131 postów)

Mój pies bardzo poważnie zachorował. Jest to złośliwy nowotwór, który postępuję w straszliwym tempie. Od kilkunastu dni codziennie jest gorzej - pies stopniowo traci siły. Od kilku dni nie jest już w stanie stanąć na nogach, tylko leży w jednym miejscu i ewentualnie próbuje się czołgać, ale na to też nie ma siły. Nie wiem co robić - znajomy weterynarz stwierdził, że uśpienie psa jest dla niego wielkim stresem i nie jest to takie proste (trzeba znaleźć żyłę, a to stary pies i trudno to zrobić), że lepiej pozwolić mu odejść w spokoju. Teraz część rodziny nie chce go uśpić z tego powodu. A ja nie mogę patrzeć jak tak leży całymi dniami pod domem i pewnie bardzo cierpi. Dodam, że to pies wielkiej rasy i za bardzo nie ma możliwości go gdzieś przenieść itp. Co najlepiej zrobić w tej sytuacji?

(2 tygodnie temu)

przed rakiem macicy sterylizacja nie chroni. zapobiega miedzy innymi chorobom takim jak ropomacicze.

więcej tematów »