• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czym zająć psa w domu podczas izolacji?

Joanna Skutkiewicz
20 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Również w domu możemy zająć czworonoga czymś pożytecznym. Również w domu możemy zająć czworonoga czymś pożytecznym.

Powoli rząd łagodzi obostrzenia związane z koronawirusem - lasy i parki w poniedziałek, 20 kwietnia, zostały otwarte, wciąż jednak musimy liczyć się z licznymi ograniczeniami. Odczuwają je ludzie, odczuwają też czworonogi, przyzwyczajone do długich, często grupowych spacerów, szkoleń, treningów i spotkań z psimi kumplami w parku. Jak pomóc psu odnaleźć się w tej dziwnej rzeczywistości? Czym go zająć w domu, aby się nie nudził?




Czy podczas pandemii wychodzisz z psem na długie spacery?

Lasy i parki są już czynne, ale właściciele czworonogów wciąż muszą mierzyć się z ograniczeniami, które dotyczą wychodzenia z psami. Cały czas nie można wybrać się na grupowy spacer, zawieszone są także szkolenia i wszelkiego rodzaju treningi sportów kynologicznych.

Są oczywiście psy, którym wystarczy niedługi spacer po osiedlu - należą jednak do wyjątków. Zdecydowana większość naszych czworonogów zdaje się mieć niespożyte pokłady energii, które nie kończą się nawet po kilkugodzinnych wędrówkach. Co zrobić, aby uszczęśliwić psa w tym specyficznym czasie? Jak zapewniają specjaliści, sprawa nie jest całkiem przegrana. Przede wszystkim postarajmy się o to, aby dostarczyć psu odpowiednią liczbę bodźców.

- Wykorzystajmy ten czas, gdy na ulicach jest mniej ludzi, na spacery po osiedlu - zachęca Anna PankowskaCentrum Kynologicznego PerfectDog. - Ze względu na mnogość zapachów jest to dla psa ciekawy obszar do eksploracji, zapewniający mu wysiłek intelektualny. Dodajmy do tego trochę pracy nad wykonywaniem podstawowych ćwiczeń w warunkach większego rozproszenia.
- Świetnie sprawdzi się praca we własnym zakresie, jaką możemy zapewnić psu - mówi Marek Karolak ze szkoły dla psów Psikus. - Wystarczy że wpiszemy na YouTubie hasła, takie jak "brainwork", a zobaczymy chociażby, jak zorganizować psu zabawę w szukanie smakołyków w domu. Możliwości jest wiele i tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jeśli chcemy popracować z psem "na poważniej", polecam nosework, w zakresie którego możemy szkolić się przez internet. Środowisko związane z tą dyscypliną bardzo szybko zareagowało na potrzeby rynku, dzięki czemu opiekunowie psów, którzy nie mają obecnie dostępu do tradycyjnych szkół, mogą korzystać z wiedzy dostępnej w kursach online.

Uwolnijmy kreatywność



Psy są trochę jak dzieci: szybko się nudzą i uwielbiają nowe zabawy. Jeśli w trakcie przymusowej izolacji mamy więcej wolnego czasu, który możemy poświęcić psu, na pewno świetnie wpłynie to na naszą relację z czworonogiem. Może dać nam także mnóstwo satysfakcji i przyjemności z wpadania na nowe i coraz bardziej kreatywne pomysły.

- W internecie możemy znaleźć wiele sposobów na spreparowanie własnych zabawek - mówi Jan Woźnicki ze szkoły dla psów Handling&Training Of Course. - W większości nie potrzebujemy inwestować ani złotówki, bo wykorzystujemy do tego przedmioty dnia codziennego - miski, kubeczki plastikowe, pudełka po butach lub puste rolki po papierze toaletowym. Zabawki te nie są zazwyczaj trwałe - szczególnie gdy mamy psa o wysokim poziomie energetycznym lub skłonnościach do "siłowego" podejścia do zabawy, jednak mogą być fajną okazją do angażowania nawet całej rodziny w ich konstruowanie i późniejszą zabawę. Na ratunek przychodzą nam również wydawnictwa z książkami o psich sztuczkach. Każdy z nas lubi pochwalić się możliwościami swojego czworonoga - dlaczego więc nie wykorzystać tego czasu na trening chociażby kilku nowych trików, którymi później zabłyśniemy w psim - i nie tylko - towarzystwie? Od prostego "siad", poprzez czołganie, "zdechłego psa" do psiego tańca - wszystko to jest przejrzyście opisywane i aż prosi się o zastosowanie.

Dajmy psu trochę spokoju



Specjaliści z zakresu szkolenia psów zaznaczają, że obecny tryb życia, związany z długim przebywaniem w domu, może u niektórych zwierząt spowodować pojawienie się lub nasilenie lęku separacyjnego.

- Ciągłe przebywanie z psem przez dłuższy czas może doprowadzić do lęku separacyjnego, czyli sytuacji, gdy pies nie będzie chciał zostawać w domu sam, bez swojego właściciela - mówi Barbara MasojćOśrodka Szkolenia Psów Gang Urwisów. - Może się to objawiać tym, że kiedy wszyscy domownicy opuszczą mieszkanie, pies który został sam, będzie okazywał swój smutek poprzez wycie, domagał się powrotu właścicieli poprzez szczekanie, może nawet próbować wydostać się z domu poprzez wydrapywanie dziur w drzwiach lub rozładować napięcie i stres związany z nagłą samotnością poprzez rozszarpywanie kanap i gryzienie mebli. Co można zrobić już teraz, żeby nie doprowadzić do takiego stanu rzeczy? Trenować z psem zostawanie w innym pomieszczeniu niż my. Jak to zrobić? Przygotujmy pyszne mięsko lub smakołyki, napchajmy nimi lubianą przez psa zabawkę, tak żeby musiał trochę pogłówkować, jak opróżnić zawartość. Dajmy taką zabawkę psu, a sami pójdźmy do drugiego pokoju i zamknijmy za sobą drzwi. Pies uczy się wówczas, że kiedy człowiek znika, nic strasznego się nie dzieje, a dzięki zabawce z jedzeniem wyjście człowieka zaczyna kojarzyć z czymś całkiem przyjemnym.
Czytaj też: Lęk separacyjny u psa - jak go opanować?

- Wielu producentów zabawek dla psów coraz częściej w swojej ofercie umieszcza tzw. zabawki edukacyjne - mówi Jan Woźnicki. - Są to często płytki drewniane z serią zapadek, elementów do podnoszenia, przesuwania. Pies, odpowiednio wykonując dane czynności, odsłania przysmaki umiejscowione wewnątrz zabawki. Dużym plusem takich zabawek jest angażowanie wielu zmysłów oraz zamienianie podstawowego posłuszeństwa w aktywność. Do minusów zdecydowanie zalicza się to, że dana zabawka rozwiązana kilkukrotnie staje się banalna dla psa i trzeba ją wymienić. Na szczęście producenci idą nam na rękę i proponują całe serie zabawek z różnymi poziomami trudności, a nasze zabawki możemy wymienić ze znajomymi na ich i rozpocząć zabawę od nowa.
- Pamiętajmy, że odpoczynek jest dla psa niezwykle ważny - przypomina Anna Pankowska. - Dorosły pies śpi po 14-16 godzin na dobę. Nawet jeśli obecnie pracujemy w domu i przebywamy z psem o wiele dłużej niż zwykle, nie powinniśmy próbować go cały czas absorbować. W miarę możliwości powinniśmy pozwolić mu na spędzanie dnia w standardowy sposób. Zazwyczaj oznacza to wzmożoną aktywność rano - dłuższy spacer, trochę zamieszania wśród domowników, a potem dłuższy czas przeznaczony na odpoczynek.

Szkoła dla psów także online



Firmy oferujące szkolenia psów w Trójmieście w dużej mierze wciąż działają online. Choć nie wyślemy swojego zwierzaka na internetowe lekcje matematyki ani angielskiego, możemy skonsultować się z psim trenerem lub behawiorystą i nie zaprzestawać pracy nad problematycznymi zachowaniami lub po prostu nad pogłębianiem relacji z naszym zwierzakiem.

Szkolenia psów online w Trójmieście


- Cały czas możliwe jest odbywanie konsultacji indywidualnych przez komunikatory internetowe lub telefonicznie - mówi Anna Pankowska. - Mamy w tym aspekcie duże doświadczenie, więc większe zapotrzebowanie na tego typu usługi nie stanowiło dla nas trudności. Z konsultacji tego typu korzystają nie tylko opiekunowie psów, którzy chcą popracować nad posłuszeństwem swojego podopiecznego, lecz także osoby, które dopiero przygotowują się do przyjęcia czworonożnego domownika.
- Praca online w szkoleniu psów daje bardzo dobre efekty, a dzięki codziennemu kontaktowi z instruktorem niektóre kwestie można przepracować w ten sposób nawet szybciej niż tradycyjnie - zapewnia Marek Karolak.
- Co prawda w przypadku psich przedszkoli lub przy psach problematycznych zajęcia online nie znajdą zbyt dużego zastosowania, ale mogą nam dać duże pole do rozwoju w przypadkach psów "bezproblemowych" - mówi Jan Woźnicki. - Nasza szkoła na przykład proponuje webinaria z zakresu dogfitnessu - rozwoju motorycznego i korekty wad nabytych u psa, a także handlingu - podstawowych ćwiczeń do wystawiania psa. O ile handling jest wąską dziedziną, niewykorzystywaną przez każdego opiekuna, o tyle psi fitness jest bardzo dobrą metodą do - nawet w warunkach domowych - utrzymania psa w kondycji, poprawy jego umięśnienia, spalenia energii, poprawy relacji z przewodnikiem i ewentualnych korekt postawy.

Miejsca

Opinie (73) ponad 20 zablokowanych

  • ja sobie wychodzę na ogródek i rzucam mu piłki

    • 3 3

  • Nie jestem zwolennikiem psów w miastach. Jeśli ktoś ma domek z podwórkiem, to tak. (3)

    Lubię psy, ale mieszkam w budynku wielorordzinnym i uważam, że to nie byłoby odpowiednie ani dla psa, ani dla innych mieszkańców osiedla. Na wielorodzinnych osiedlach, gdzie jest mało zieleni i dużo psów ziemia jest po prostu przesycona moczem. Do tego dochodzą kupy - nie wszyscy zbierają po swoim psie.

    • 13 6

    • A jestes zwolennikeim TYgrysów , sloni czy papug w miastach?

      Tam to dopiero pełno kup

      • 1 1

    • (1)

      Ziemia przesycona jest smieciami, butelkami po wodce, zuzytymi maseczkami, rekawiczkami... Pergole smietnikowe sa zagnojone. To nie psie kupy stanowia problem, ludzie sa totalnymi brudasami i leniami, ktorzy wniosa do lasu pelna butelke wodki, lecz wyrzuca ja w krzaki po wypiciu.

      • 3 3

      • dokładnie / genau

        • 0 0

  • Świetny artykuł!

    • 2 4

  • (1)

    Tylko kot...

    • 1 9

    • jest gupi

      • 2 1

  • Pies (1)

    Pies na wsi lub domku,,, poza tym choroby roznoszą , no i opiekunowie nie sprzątają,

    • 8 5

    • nie roznoszą chorób, co za kłamstwo

      • 1 1

  • Na podwórku przy budzie psy się nie nudzą a wszelkiej maści apartamentowe mopy otoczone milionem zabawek tak. Ciekawe

    • 3 1

  • Razem szukamy drzew genealogicznych na internecie.

    Azora przodek okazał się być hrabią kurlandzkim, u mnie korzenie chłopsko-chłopskie.

    • 3 1

  • Pies wymaga wybiegania, chyba , że ktoś ma kanapowca...
    Niestety większość ludzi nie rozumie jak zapewnić psu dobrostan. Chcą, by pies skupiał sie tylko na pańciu. CO powoduje, że psy są aspołeczne jak ich właściciele i rodzą się naprawdę chore sytuacje typu: pani zabierze tego psa. pytam , ale z jakiego powodu, niestety Janusze I graze nie potrafią wyjaśnić.

    • 2 5

  • Oczywista oczywistość

    Wyjdź na spacer z pieskiem.Taka rada.

    • 3 0

  • dokupujemy kota

    i jest fun a zwierzaki wybiegane. Tylko potem trzeba środki na remont zabezpieczyć.

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Najczęściej czytane