- 1 Jej rysunki biją rekordy popularności (74 opinie)
- 2 Bobry "atakują" park Oruński. Pomogą siatki? (179 opinii)
- 3 Zoo ma nowych mieszkańców (14 opinii)
- 4 Recenzja filmu "Simona Kossak" (23 opinie)
Flyball w Ergo Arenie. Można dołączyć też bez psa
Dwa razy w tygodniu Ergo Arena rozbrzmiewa szczekaniem podekscytowanych psów i okrzykami ich ludzkich przewodników, zagrzewających czworonogi do akcji. Fractal Flyball Team, klub zrzeszony w Związku Sportu Flyball, przygotowuje się do udziału w mistrzostwach świata w swojej dyscyplinie. Co ciekawe, do drużyny można dołączyć, nawet jeśli nie ma się swojego psa.
Flyball to wywodzący się z Kanady psi sport drużynowy. Jeden team składa się z czterech psów, ich przewodników, tzw. handlerów i dwóch psów rezerwowych. Zadanie każdego psa polega na przebiegnięciu przez cztery płotki do skrzyni, czyli tzw. boxu, w którym załadowana jest piłka tenisowa. Pies przy nawrocie naciska łapami na skrzynię, z której wyrzucana jest piłka, następnie łapie ją w locie (stąd nazwa: flyball) i wraca z piłką do właściciela w jak najkrótszym czasie.
Wracając do przewodnika, musi minąć kolejnego, biegnącego z pełną prędkością psa. Tor ma 15,5 m długości, a najszybsze psy potrafią pokonać całość nawet w 3,5 sekundy. Obecny rekord Polski należy do drużyny Fractal Flyball Team i wynosi 15,85 sek. Ten wynik pozwala plasować się trójmiejskiemu klubowi w elitarnej grupie europejskich drużyn, które złamały barierę 16 sekund w pokonaniu toru flyballowego na zawodach. Na świecie, głównie w USA, biega się w nieco innej formule i tam najszybsze drużyny osiągają wyniki w granicach 14,5 sek.
Flyball w Polsce
- Związek Sportu Flyball działa w Polsce od 7 lat i zrzesza 19 klubów z całego kraju - mówi Jan Doliński, trener. - W ramach naszej ligi odbywają się zawody krajowe: pięć razy byliśmy na Mistrzostwach Europy, w 2017 r. sięgnęliśmy w Belgii po złoty medal, a rok później, podczas imprezy u siebie, na sopockim Hipodromie musieliśmy uznać wyższość Belgów.
Drużyna flyballowa nieprzypadkowo wybrała na treningi halę Ergo Areny. Do tych zajęć potrzebna jest duża przestrzeń, możliwość magazynowania sprzętu i zapewnione wsparcie logistyczne. W przypadku tej hali dochodzi jeszcze aspekt świetnej lokalizacji, do której łatwo dotrzeć z każdego punktu Trójmiasta.
Dołącz do drużyny
Kto może dołączyć do drużyny? Choć na najwyższym stopniu podium zawodów stają zwykle teamy, które składają się z naturalnie szybkich, zwinnych psów, to na treningach mile widziane będą wszystkie czworonogi: małe i duże, mieszańce i rasowce wszelkiej maści. Pies musi być jednak zdrowy, w dobrej kondycji, nie wykazywać agresji, a mieć w sobie chęć interakcji z innymi.
Dobierz akcesoria dla zwierząt - Gdańsk, Gdynia, Sopot
Nawet jeśli nie mamy psa w ogóle albo nasz pupil nie spełnia wyżej wspomnianych warunków, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyć do klubu.
- Flyball to sport drużynowy - zapewnia Kasia Skutkiewicz. - Do treningu jednego psa czasami potrzeba 11 osób. Osoby bez psów ładują piłki do boksów, dopingują psy, przyspieszają je, biegając z nimi, pomagają w kształtowaniu odpowiedniej techniki skoku, puszczają psy na rozgrzewce i nagrywają wideo do analizy postępu treningu. Naprawdę jest co robić.
- Joanna Skutkiewiczj.karjalainen@trojmiasto.pl
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-03-18 18:58
Szkoda zdrowia psów (3)
Moim zdaniem w momencie uderzenia przednimi łapami przez psa w ten twardy odbój nie dzieje się najlepiej. Dużo uszkodzeń i bólu dla dziwnej satysfakcji właściciela
- 12 18
-
2021-03-25 12:14
nie prawda.
Dla psów to najlepsza zabawa, całymi dniami czekają na trening. Przed treningiem zawsze są rozgrzewane, wszyscy bardzo dbają o to aby było bezpiecznie.
- 0 0
-
2021-03-19 09:45
chyba nie wiesz, jak jest zbudowany pies
a to uderzenie przednimi łapami to jest optymalizacja, do której pies dochodzi sam, aby być szybszym, bardziej skutecznym.
- 1 0
-
2021-03-19 09:36
no chyba ty
- 0 0
-
2021-03-19 11:32
tylko jak za dużo jest skakania to co póżniej będzie ze stawami piesków (1)
- 4 0
-
2021-03-25 12:24
Te psy są regularnie badane.
Skakanie na torze to nie wszystko. Te psy chodzą to zoofizjoterapeuty, robią specjalne ćwiczenia dogfitness, a przed treningiem flyballu mają rozgrzewkę. Do tego są to specjalnie dostosowane odbicia aby amortyzować upadek etc. Tego bezpiecznego odbicia ludzie swoje psy długo uczą.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.