Zwierzaki

stat

Jak bezpiecznie rozpocząć sport z psem?

Najnowszy artukuł na ten temat

Najczęstsze błędy biegaczy. Trenerzy radzą, czego unikać, o co zadbać

Podstawą do rozpoczęcia sportu z psem jest nauczenie go podstawowych manier.
Podstawą do rozpoczęcia sportu z psem jest nauczenie go podstawowych manier. kzenon/123rf.com

Wiosna za pasem, a pogoda coraz częściej zachęca do aktywności na zewnątrz. Nasze czworonogi tylko na to czekają i spoglądają tęsknie za okno, próbując namówić nas na długie spacery. Wbrew pozorom nie trzeba wielogodzinnych wędrówek, aby wrócić do domu ze zmęczonym, szczęśliwym psem. Podpowiadamy, jak bezpiecznie rozpocząć sport ze swoim psim przyjacielem.Czy trenujesz ze swoim psem?

tak, regularnie 31%
tak, od czasu do czasu 31%
już nie, ale zdarzało mi się 12%
nie, nie interesuje mnie to 10%
nie mam psa 16%
zakończona Łącznie głosów: 90
Sporty kynologiczne to doskonała zabawa zarówno dla czworonoga, jak i jego opiekuna. W dobie rosnącej popularności zajęć tego typu możemy już wybierać spośród szkółek i klubów prowadzących regularne szkolenia i treningi.

Wbrew pozorom nie musimy mieć żelaznej kondycji i psa należącego do wyjątkowo aktywnej rasy, żeby świetnie się razem bawić.

Pies do sportu?Wielu doświadczonych zawodników sportów kynologicznych, wybierając kolejnego psa dla siebie, kieruje się kryteriami, które pomagają mu trafić na "sportowy ideał". Niemal wszyscy zaczynali jednak od psów, które nie były brane do domu pod kątem konkretnej aktywności. Zgodnie twierdzą, że ich pierwsze psy były ich najlepszymi nauczycielami, a wzajemne docieranie się w szkoleniu sportowym - wyśmienitą nauką.

Przeczytaj także: Jak bezpiecznie biegać z psem? Najważniejsza zasada: zabawa!

Mitem jest, że do szkolenia nadają się psy tylko w określonym wieku. Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć naukę manier u szczenięcia i nigdy nie jest za późno, aby zaproponować swojemu psu wspólne zajęcia.

- Prawidłowa socjalizacja szczeniaka znacznie ułatwi pracę z przyszłym sportowcem - mówi Eliza Barczewska, instruktor psów użytkowych ze szkoły Łajka. - Na takie zajęcia zapraszamy szczeniaki od około trzeciego miesiąca życia. Na szkolenie z posłuszeństwa podstawowego przyjmujemy psiaki, które ukończyły sześć miesięcy.

Psy mają wrodzony instynkt pogoni za uciekającymi obiektami - warto to wykorzystać w ich szkoleniu.
Psy mają wrodzony instynkt pogoni za uciekającymi obiektami - warto to wykorzystać w ich szkoleniu. annaav/123rf.com

Aktywność dla każdegoPsy, tak jak ludzie, miewają różne preferencje i osobowości. W przypadku psów rasowych wiele da się wyczytać z ich przynależności gatunkowej, choć zdarzają się wyjątki od reguły.

- Najbardziej predysponowane do sportów są psy pasterskie, które w genach mają zapisaną ścisłą współpracę z człowiekiem, np. border collie - mówi Anna Dyrdowska, szkoleniowiec i właścicielka hotelu dla psów Psyjaciele. - Z kolei rasy pierwotne mogą przejawiać więcej cech niezależności, co może spowolnić proces nauki. Jednak kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniej motywacji, która jest indywidualną kwestią u każdego psa.
Na sportowych arenach widuje się jednak przedstawicieli najróżniejszych ras: terrierów uchodzących za niezwykle uparte, niezależnych beagli czy chartów - niebywałych indywidualistów.

- Popęd łupu, chęć aportowania i współpracy z człowiekiem, ciekawość świata, zwinność i bystrość to cechy, które znacznie ułatwią szkolenie w kierunku sportów - mówi Eliza Barczewska. - Nie oznacza to jednak, że psy, które nie posiadają takich cech nie mogą lub nie nadają się do szkolenia sportowego. Istnieją dyscypliny, które zwykle podobają się każdemu psu bez względu na jego predyspozycje rasowe czy genetyczne. Są to np. nosework - praca węchowa - czy Rally-O - luźniejsza forma posłuszeństwa sportowego. Moim zdaniem najważniejsze jest, aby dobrać sport do chęci i możliwości psa, a nie ambicji właściciela.

Imprezy dla zwierzaków w Trójmieście


Agility to jedna z dyscyplin, która wyjątkowo podoba się psom.
Agility to jedna z dyscyplin, która wyjątkowo podoba się psom. Umberto Pellegriti/123rf.com

Przede wszystkim zdrowieZanim zaczniemy rozglądać się za możliwością regularnego trenowania sportu z psem, upewnijmy się, że nasz pupil będzie w stanie fizycznie sprostać zadaniu. Chęci nierzadko są większe od psa, ale niekiedy może to być zgubne. Psy brachycefaliczne, czyli o spłaszczonej kufie, takie jak popularne buldożki francuskie, nie mogą być forsowane ponad siły. Jamniki i bassety miewają problemy z kręgosłupem, a dogi niemieckie w młodym wieku borykają się niekiedy z bólami wzrostowymi.

- Przed przystąpieniem do uprawiania jakiegokolwiek sportu należy zasięgnąć konsultacji weterynarza, który wykona badania odpowiednie dla wieku i rasy psa, przede wszystkim prześwietlenie stawów - mówi Anna Dyrdowska. - Zdyskwalifikowane są psy chore, otyłe, bez kondycji fizycznej lub o nietypowej anatomii, np. buldogi angielskie. Niezależnie jednak od stanu psa, zawsze przed treningiem należy przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę.
Sporty z psem to sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, poznawanie nowych ludzi, poszerzanie horyzontów. Aktywność z czworonogiem wpływa także na pogłębienie więzi z nim i sprawia, że w codziennym życiu łatwiej się nam wzajemnie porozumieć.

Opinie (24) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj