• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kilkaset fok nad Ujściem Wisły. Niecodzienny widok uchwycony z drona

dżo
3 grudnia 2022, godz. 12:00 
Opinie (32)
Dron UG uchwycił aż 592 foki w jednym miejscu. Dron UG uchwycił aż 592 foki w jednym miejscu.

592 foki. Tyle osobników jednocześnie uchwycił dron Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego nad Ujściem Wisły. Jak zaznaczają przedstawiciele fokarium, to jedyne miejsce na polskim Wybrzeżu, gdzie foki występują stale.Czy lubisz obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku?

Foka szara to zwierzę, które czuje się świetnie zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Pływając, polują przede wszystkim na ryby, ale też na skorupiaki, kałamarnice i ośmiornice. Na ląd wychodzą po to, aby wysuszyć i wymienić futro oraz wychowywać swoje młode.

Na przełomie listopada i grudnia foki mają przed sobą ważne zadanie: nabrać masy, która pomoże im przetrwać zimę w dobrym zdrowiu. Przygotowują się także do rozmnażania. Właśnie w takich okolicznościach uchwycił je dron Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. W jednym kadrze znalazły się aż 592 osobniki tego gatunku.

Foki przy Ujściu Wisły można obserwować ze specjalnej wieży widokowej. Jest to obszar rezerwatu przyrody - nie wolno zakłócać tym zwierzętom spokoju. Osobom trzecim nie wolno także używać dronów na tym terenie. Dron Stacji Morskiej służy do całorocznego monitoringu fok w ich naturalnym środowisku. Już od 2012 r. Ujście Wisły jest uznawane za regularne siedlisko foki szarej.

Foka szara należy do gatunków chronionych w Polsce. Foka szara należy do gatunków chronionych w Polsce.


Foki wygrzewają się w rezerwacie Mewia Łacha. To jedno z ich ulubionych miejscNie wolno niepokoić fokFoka szara, inaczej szarytka morska, to jeden z trzech gatunków ssaków z rodziny fokowatych zamieszkujących Morze Bałtyckie. Dorosły samiec może osiągnąć długość ciała ponad 2 m i ważyć aż do 310 kg, z kolei waga samicy dochodzi do 186 kg. Szarytki mają charakterystyczne pyski podobne do psiej kufy.

Przedstawiciele tego gatunku żyją w stadach i są poligamistami. Samce mają haremy liczące aż do 10 samic. Ciąża szarytki trwa około 8 miesięcy, w miocie rodzi się jedno młode.

Według polskiego prawa foka szara objęta jest ochroną gatunkową. Jeśli zobaczymy fokę na którejś z trójmiejskich plaż, absolutnie się do niej nie zbliżajmy, upewnijmy się także, że nie podbiegnie do niej żaden pies. Jeżeli foka wygląda na chorą lub ranną, powinniśmy powiadomić służby miejskie.

dżo

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (32)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Egzotyczne pająki i skorpiony

pokaz

Chartoterapia dla WOŚP w Sopocie

spacer

Akcja Karmnik

spotkanie

Cavaliada 2023

targi, zawody / wyścigi

Najczęściej czytane