• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kocie porady: karma sucha czy mokra?

Mieszko Eichelberger
30 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Karma sucha często gości w kocim menu. Czy jednak powinniśmy podawać ją naszym zwierzakom? Karma sucha często gości w kocim menu. Czy jednak powinniśmy podawać ją naszym zwierzakom?

Opiekunowie kotów bardzo często nie zdają sobie sprawy, jak odpowiednie żywienie podopiecznych wpływa na ich stan zdrowia, ale bezpośrednio także na zachowanie. Mądre odżywianie może mu zapewnić o wiele dłuższe życie, m.in. wolne od stresu związanego z wizytami u weterynarza. Ostatnio pisałem o problemach z kuwetą - co robić, gdy kot jej unika. Teraz prezentuję swoją opinię na temat właściwej diety naszych podopiecznych.




Mój kot je:

Jaka karma dla kota? Urodzony mięsożerca


Nie będę nawet ukrywać, że tematy żywienia kotów w środowisku kociarzy są bardzo zróżnicowane i powodują poważne i często gorące dyskusje. Zanim jednak dojdzie do wymiany poglądów, warto przyjrzeć się kociej fizjologii.

Przede wszystkim koty są bezwzględnymi mięsożercami. Węglowodany (zboża, warzywa, owoce) są w ich diecie zbędne, niemal nietrawione. Według mnie podstawą kocich posiłków powinna być karma oparta na mięsie odpowiednio suplementowanym. By kot mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebuje także tauryny oraz aminokwasów tłuszczowych.

Natomiast w związku ze skróconym układem pokarmowym mięsożercy, podawanie węglowodanów i posiłków roślinnych wiązać się będzie z problemami trawiennymi i nie tylko.

Kiedy sucha karma dla kota?



Wielu opiekunów stosuje model karmienia kota "pełna miska przez całą dobę", także wtedy, gdy wychodzą z domu np. do pracy. Łatwiej napełnić kotu miskę suchą karmą raz na dzień, niż podawać posiłek co kilka godzin. Oprócz tego część z nich raz lub dwa razy dziennie podaje zwierzakowi mokrą saszetkę.

Jeśli kot je wyłącznie suchą karmę lub głównie taką, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest niedożywiony,
nawet gdy wygląda dobrze. Większość karm niskiej jakości zawiera spore ilości warzyw, owoców i przede wszystkim zbóż (a powinniśmy się ich wystrzegać w diecie kota!). Uważa się, że koty trawią do 5 proc. składników odżywczych z węglowodanów, a zatem są one zbędne w kociej diecie.

Jak karmić kota? O suchej karmie i kocim pożywieniu



Kocia ofiara, którą kot upoluje i zje - ma około 70 proc. wody. Kocie puszki i saszetki podobnie. Niestety, sucha karma zawiera już tylko 10 proc. wody.

Powinniśmy zatem wybierać pożywienie, które zapewnia naszemu podopiecznemu odpowiednią ilość nawodnienia, tym bardziej, że kot sam z siebie nigdy nie wypija prawidłowej ilości wody, nawet gdy jest na samej suchej karmie. Nie czując pragnienia, potrafi doprowadzić się do odwodnienia.

Odwodnienie organizmu kociego jest prostą drogą do chorób nerek (niewydolność), problemów z kryształami czy też wypróżnianiem się. Skutkiem tego może być załatwianie się poza kuwetą.

Pamiętaj: kot powinien średnio wypijać od 35 do 50 ml wody na kg ciała. Im większa miska z wodą i szerokim rantem, tym lepiej.

Koty na suchych karmach, szczególnie opartych na węglowodanach, mają większe szanse na występowanie otyłości oraz cukrzycy. Często wspomniane choroby są konsekwencją karmienia kotów suchą karmą (dostępną przez całą dobę) oraz niskiej jakości karmy.

Pamiętaj: kot powinien średnio wypijać od 35 do 50 ml wody na kg ciała. Im większa miska z wodą i szerokim rantem, tym lepiej. Pamiętaj: kot powinien średnio wypijać od 35 do 50 ml wody na kg ciała. Im większa miska z wodą i szerokim rantem, tym lepiej.

Jaka jest dobra karma dla kota? Moja opinia


Ze względu na konsekwencje zdrowotne i behawioralne, polecam wybierać mokre, mięsne posiłki dla kota w formie puszek lub saszetek (z mięsem mięśniowym, ograniczamy karmy z podrobami).

Z gatunku mokrych diet mięsnych dla naszych kocich podopiecznych występuje także tzw. dieta B.A.R.F, na które składa się surowe mięso z suplementami, dieta Whole Prey czyli karmówka (całe ofiary). Warto zaznaczyć, że zanim wejdziemy w dietę surową, należy się odpowiednio
przygotować.

Unikamy za to suchej karmy słabej jakości, podobnie jak mokrej karmy o kiepskim składzie.

Jeśli nasz kot jest uzależniony od suchej karmy, staramy się przestawić kota na bardziej wartościową suchą, a docelowo powinniśmy przejść na mokrą karmę. Jeśli nie radzisz sobie sam z takim przestawieniem, rozsądnie jest skorzystać z porady dietetyka zwierzęcego.

Sucha karma i kocie zęby


"Sucha karma czyści zęby" - to jeden z najczęstszych mitów. Chrupki są na tyle miękkie, że rozpadają się pod wpływem naciśnięcia zęba, więc by usuwać karmień, musiałyby być podobnej twardości.

Jeśli chcesz sprawdzić, co pozostaje na kocich zębach, włóż dłoń do torby z suchą karmą... Tak, to samo przykleja się do zębów twojego kota.

Pamiętaj:
kamień osadza się przy każdym jedzeniu, także dobrym mokrym. Kot powinien być pod nadzorem lekarza weterynarii i mieć usuwany z zębów kamień mechanicznie, jeśli zachodzi taka konieczność.

Dobrym sposobem na dbanie o higienę zębów kota są twarde i tłustsze kawałki mięsa, mięsne kości (odpowiednio wprowadzone), najlepiej przy pomocy specjalisty od kociego żywienia.

O autorze

autor

Mieszko Eichelberger: kociarz, opiekun Czarka, Sue i Kidney. Konsultant zachowania kotów - zawodowo zajmuje się ich zachowaniem oraz szkoleniowiec: edukuje, prowadzi warsztaty oraz konsultacje.

Opinie (195) 6 zablokowanych

  • Makary

    23 lata temu przyniosłam malucha do domu, został nazwany Makarym i żył z nami 21 lat. Podstawą jego menu była ryba, a poza nią jadł wszystko: pomidory, grzyby, mięso surowe (po uprzednim zamrożeniu), śmietanę, lody, nawet ajerkoniak wylizywał z kieliszka. Był aktywnym, cudnym towarzyszem do końca...

    • 10 0

  • Ja karmie tylko waleriana

    • 1 1

  • Moj je wszystko bez glutenu i pije tylko piwa typu IPA i AIPA

    • 5 3

  • Pytanie serio (1)

    Ktore smaki karm mokrych Catz Finefood jedza Wasze koty? Moje sa wybredne, nie chce kupowac smakow malo lubianych, bo sie zmarnuja na bank. Poleccie, co z CF Wasze koty faktycznie zjadaja.

    • 0 0

    • ;)

      jagnięcina ;)

      • 0 0

  • to na czym kotka najszybciej podtuczyć?

    • 0 0

  • Kocia mama

    Moja kotka dostaje tylko mokra - feringa , grau ,. granata pet , cosma jako przekąska , seshir tak samo. Suche chrupki tylko w formie przekąski raz w tygodniu i jest to Orjen . Dodatkowo podaje jej wołowinę uprzednio przemrożoną . Kurczaka zwraca więc nie podaje . Żółtka nie chce ruszyć ale podaje pasty witaminowe z gimcat . Ps. Wszystko można dostać na zooplus

    • 4 0

  • Trochę jestem w szoku

    Co to są aminokwasy tłuszczowe? Ogólnie zgadzam się z autorem, że kot powinien jeść mięsny pokarm, ale żeby podrobów unikać? Brzmi jakby wybierać należało karmy filetowe.

    • 5 0

  • Mięsożerca, ale... (2)

    Zgadza się, koty są mięsożerne, ale w diecie kotów dzikich wbrew pozorom jest sporo produktów zbożowych, traw, generalnie błonnika, którego w czystym mięsie nie ma. A skąd? Kot (dziki domowy, ale też większe koty dzikie) jedzą upolowane gryzonie, ptaki i większe zwierzęta roślinożerne z wnętrznościami z treścią pokarmową tych zwierząt, z futrem, więc całkowita eliminacja zbóż z menu kota wcale nie jest dobra.

    • 1 3

    • (1)

      Raczej nie trawi treści żołądka myszy, bo kot ma za krótki przewód pokarmowy. Poza tym ile procent treści żołądka znajduje się w myszy? 96% jak w karmach marketowych (w stosunku do 4% mięsa)?

      • 2 0

      • 4% mięsa.... 4% konkretnego zwierza. I kilkadziesiąt % zmielonych części zwierza. Roślin nie jest 96%....

        • 1 0

  • Dobry artykuł.

    Świetny artykuł. Mam nadzieje ze do niektórych dotrze to ze jeżeli adoptujemy lub kupujemy kota to bierzemy za niego odpowiedzialność i nie wystarczy tylko rzucić mu jakiś ochlap i załatwione. Większość ludzi ma tragiczne pojęcie o zwierzętach, ich wymaganiach i opiece nad nimi.
    A co do osób które uważają ze mu i u weterynarza i on kazał dawać RC. Zauważcie ze nasi lekarze tez nie zajmują się całym człowiekiem tylko robią specjalizację: kardiolog, chirurg, dietetyk itd. To samo dotyczy się dobrych weterynarzy którzy stawiają na rozwój w jednej dziedzinie wiec czasami warto poszukać weterynarza który specjalizuje się dietetyce, a nie pierwszy lepszy zza rogu.

    • 6 0

  • Jak moj kot mial stale pelna miske, to szybko utyl i potem trzeba bylo go odchudzac. Obecnie jest juz ok, ale kilka razy dziennie dostaje mala porcje, zgodnie z tym co napisano na opakowaniu.
    Jest kotem wychodzacym, wiec zapewnie dozywia sie i tak owadami. Obecnie wazy 5,5 kg.
    Poza tym jak mial stale pelna miske to najadal sie za bardzo i potem czesto wymiotowal.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Najczęściej czytane