• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Nie dokarmiaj ptaków chlebem. Lepiej skorzystaj z kaczkomatu

Piotr Weltrowski
22 listopada 2022, godz. 17:00 
Opinie (102)
Zimą ptaki mieszkające w mieście potrzebują naszej pomocy, pomagajmy im jednak mądrze, na pewno nie dokarmiając je chlebem. Zimą ptaki mieszkające w mieście potrzebują naszej pomocy, pomagajmy im jednak mądrze, na pewno nie dokarmiając je chlebem.

Skorzystaj z kaczkomatu, zamiast dokarmiać ptaki chlebem. Ujemne temperatury, pierwszy śnieg - wszystko to sprawia, że sezon na dokarmianie żyjących w Trójmieście ptaków można uznać za otwarty. Warto jednak pamiętać, że nie powinniśmy ich dokarmiać chlebem, i to nie tylko dlatego, że widok spleśniałego pieczywa na trawniku nie należy do najprzyjemniejszych. Po prostu chleb ptakom szkodzi.
Zimą dokarmiamy głównie żyjące w miastach kaczki i łabędzie. Niestety wciąż pokutuje przekonanie, że można podawać im suchy, a nawet zepsuty chleb. O to, aby tego nie robić, apelują m.in. przedstawiciele gdyńskiego Ekopatrolu, czyli jednostki straży miejskiej, zajmującej się niesieniem pomocy zwierzakom w mieście.

Dlaczego nie wolno dokarmiać ptaków chlebem?- Jako funkcjonariusze Ekopatrolu, jeżdżąc do karmników, do których dosypujemy zboże, musimy najpierw oczyszczać karmniki z chleba, który jest tam wrzucany, jest go bardzo dużo, jest stary, spleśniały i zamiast pomagać ptakom, doprowadza do ich śmierci i różnych sytuacji chorobowych - mówi Leonard Wawrzyniak ze Straży Miejskiej w Gdyni.
Jak dodaje, ptaki karmione chlebem zapadają na choroby układu pokarmowego, są osłabione, a w konsekwencji mniej odporne.

Fatalne skutki dokarmiania ptaków chlebemOd kilku lat tzw. kaczkomaty można znaleźć w całym Trójmieście. Znajduje się w nich pokarm przystosowany do zimowego dokarmiania ptactwa, głównie kaczek i łabędzi. Od kilku lat tzw. kaczkomaty można znaleźć w całym Trójmieście. Znajduje się w nich pokarm przystosowany do zimowego dokarmiania ptactwa, głównie kaczek i łabędzi.

Chleb szkodzi ptakom: doprowadza do niedoborów i chorób- U młodych osobników podanie im chleba doprowadza do powstawania tzw. skrzydła anielskiego, uniemożliwiającego latanie. W zasadzie ptak, który nie może latać, jest skazany na śmierć - mówi Wawrzyniak. - Jeśli chodzi o ptaki żyjące przy zbiornikach wodnych, to tam ludzie ten chleb masowo wyrzucają. Stąd nasz apel jako strażników miejskich - będziemy to traktować jako zaśmiecanie i te osoby będą karane z art. 145 kodeksu wykroczeń.
"Nie chlebem". Czym uzupełnia się kaczkomaty i karmniki

Kaczkomat - co to jest?Warto tu przypomnieć, że praktycznie w całym Trójmieście, od Gdyni po Gdańsk, zlokalizowane są tzw. kaczkomaty. To urządzenia, w których znajduje się mieszanka ziaren przeznaczona do dokarmiana ptactwa w okresie zimowym. Przekręcając pokrętło, otrzymujemy porcję wartościowej karmy, którą możemy wziąć w dłoń lub do małego pojemnika, a potem podać ptakom.

Kaczkomat w Gdańsku. Kaczkomat w Gdańsku.

Kiedy dokarmiać ptaki?


 • Gdy temperatury poniżej zera utrzymują się przez kilka dni z rzędu,
 • Kiedy zbiorniki wodne są zamarznięte na całej tafli w sposób utrudniający ptakom wodnym zdobywanie pokarmu.
  

Jak mądrze pomagać ptakom?

 
 • Nie wolno podawać ptakom mokrego, starego, czy spleśniałego chleba. 
 • Nie można im również podawać resztek z domowego stołu. 
 • Jeżeli posiadamy własny karmnik i zaczynamy dokarmiać ptaki, musimy być konsekwentni i robić to codziennie, ponieważ wygłodzone i wychłodzone ptaki nie mają siły na długie poszukiwania pokarmu. 
 • Pokarm musi być wykładany w takich ilościach, aby został zjedzony w czasie jednego karmienia.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (102)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Halowe Ogólnopolskie Zawody

zawody / wyścigi

Zostań Mikołajem dla psich seniorów

imprezy i akcje charytatywne

Zawody halowe JumpOFF

zawody / wyścigi

Międzynarodowa wystawa psów rasowych

wystawa, zlot

Najczęściej czytane