Zwierzaki

stat

Nowa terapia postawiła niedźwiedzia na nogi

Cytra z gdańskiego zoo ma już 43 lata.
Cytra z gdańskiego zoo ma już 43 lata. Gdański Ogród Zoologiczny

Gdy w przewlekłych stanach chorobowych leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatu, zaczyna się walka o każdy kolejny dzień. Na szczęście istnieje coraz więcej metod, które dają nadzieję na zdrowie zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Z jednej z innowacyjnych terapii skorzystała właśnie staruszka Cytra - niedźwiedzica z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.Czy kiedykolwiek byłe(a)ś w gdańskim zoo?

tak, bywam tam co jakiś czas 86%
byłe(a)m raz 10%
nie, ale zamierzam się wreszcie wybrać 2%
nie i nie planuję 2%
zakończona Łącznie głosów: 713
Niedźwiedzica brunatna Cytra jest w gdańskim zoo jedyną przedstawicielką swojego gatunku. Jest gdańszczanką już od ponad 30 lat, od 1988 roku. Do ogrodu trafiła po wieloletnim pobycie w Zakładzie Widowisk Cyrkowych w Julinku.

Niedźwiedzica ma 43 lata. Co ciekawe, niedźwiedzie brunatne żyją zwykle nieco krócej. Tym bardziej cieszy fakt, iż Cytra mimo podeszłego wieku wciąż ma energię na to, aby spacerować po wybiegu w poszukiwaniu przysmaków i konstruować sobie legowisko z gałązek, liści i słomy dostarczonych przez jej opiekuna, Damiana.

Wiek Cytry i jej przeszłość nie pozostają jednak dla niej zupełnie niezauważalne. Od kilku miesięcy jej stawy mocno niedomagały. Kiepsko się czuła, miała osłabiony apetyt, niechętnie wychodziła ze swojego domu. Niestety, leczenie farmakologiczne nie przynosiło rezultatów, a stan zwyrodnieniowy postępował. Opiekunowie, w poszukiwaniu rozwiązania problemu, skierowali działania w stronę innowacyjnej terapii osoczem bogatopłytkowym.

Imprezy dla zwierzaków w Trójmieście


Ostrzykiwanie stawów Cytry osoczem pozyskanym z jej własnej krwi przyniosło rezultaty w wymiarze, jakiego nikt się nie spodziewał. Poprawa była spektakularna, a stan zdrowia niedźwiedzicy poprawił się niemalże z dnia na dzień. Cytra znów zaczyna chodzić po wybiegu i z chęcią delektuje się ulubionymi smakołykami, wśród których są między innymi winogrona. Co jeszcze je nasz "miś"? Cytra w swojej diecie ma zapewnione mięso wołowe, ryby, jajka, twaróg, rozmaite warzywa i owoce, a nawet miód.

- Rankiem Cytra uprawia gimnastykę, czyli trening medyczny - mówi Emilia Salach z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Podczas ćwiczeń pokazuje lewe lub prawe ucho, zęby, oko, łapę. Tak wypracowane umiejętności ułatwiają kontrolę weterynaryjną, a w razie potrzeby także założenie opatrunku na drobnym zranieniu lub dolegliwym pryszczu.
W środowisku naturalnym niedźwiedzie brunatne żyją 25-30 lat, w niewoli nieco dłużej. Seniorka Cytra zdecydowanie zawyża statystyki i wszyscy w zoo mają nadzieję, że zostanie w ogrodzie jeszcze przez długie lata.

Opinie (25) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj także

zobacz więcej»

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Miejsca przyjazne zwierzętom

Forum zwierzęta - ciekawy temat

Karma Alkee OPINIA (9 postów)

Przestrzegam wszystkich przed karmą firmy Alkee! Skuszona podczas wystawy psów, w Gdańsku zdecydowałam się zamówić worek. Chciałabym podkreślić, że była to karma w wersji HIPOALERGICZNEJ. Szybko pożałowałam swojej decyzji, a mój bokser bardzo ją odchorował. Najpierw pojawiła się wysypka alergiczna, zostały podane sterydy, mimo tego w skutek rozdrapania wdało się zakażenie - gronkowiec. Włączyliśmy antybiotyki, do tego doszła grzybica. Pies miał łyse plamki. Musieliśmy robić wymazy na posiewy z krostek, stosować antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, osłonowe na wątrobę, probiotyki oraz witaminy na sierść. Leczenie trwało ponad 6 tygodni, suplementacja trwa do dziś. Wydaliśmy ponad 1200 zł na wizyty u weterynarza oraz leki. Z początku nie winiłam producenta karmy, boksery jak wiadomo są alergikami. Dziś zmieniłam zdanie , to jest w 100% wina producenta. Karmę, która mi została oddałam przyjacielowi. Tydzień temu zaczął ją podawać. Jego pies jest dziś chory - ma ropne krosty. (Nie bokser). To nie jest zbieg okoliczności : ta karma to jakaś katastrofa ! Trucizna, która nie nadaje się, dla żadnego zwierzaka. Choroba drugiego psa potwierdza, że jest to karma toksyczna i bardzo, bardzo szkodliwa. Założyłam tutaj wątek, ponieważ firma usuwa niepochlebne komentarze na FB. Mam nadzieję, że choć kilka osób, które miałyby kupić to paskudztwo od tego odwiodę i ich zwierzaki na tym nie ucierpią.

Heban (3 tygodnie temu)

Daję swojemu psu. Czarna lśniąca sierść nie zauważyłem problemów.

więcej tematów »