• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pies goni ptaki na plaży. Omawiamy filmy z Raportu

Joanna Karjalainen
6 lutego 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Pogoń psa za ptakami po plaży to niebezpieczeństwo nie tylko dla samych ptaków, lecz także duża uciążliwość dla opiekuna psa w przyszłości. Pogoń psa za ptakami po plaży to niebezpieczeństwo nie tylko dla samych ptaków, lecz także duża uciążliwość dla opiekuna psa w przyszłości.

Jak rozpoznać agresywnego psa, który goni inne zwierzęta po to, aby je skrzywdzić? Czy wolno puszczać psa luzem na plaży? Co to jest anielskie skrzydło u łabędzia? Na te wszystkie pytania postanowiliśmy odpowiedzieć zbiorczo w artykule zainspirowanym przez filmy publikowane przez czytelników w naszym Raporcie.Czy puszczasz psa luzem na plaży?

Kilka dni temu w naszym Raporcie z Trójmiasta pojawiły się dwa filmy z sopockiej plaży wysłane przez anonimowego czytelnika. Jeden z nich przedstawiał psa biegającego bez smyczy wśród łabędzi, drugi - łabędzia z uszkodzonym skrzydłem. Postanowiliśmy omówić je w artykule, ponieważ - jak zresztą zauważyło wielu komentujących - opisy obu filmów wprowadzają w błąd.

Pies atakuje łabędzie?W opisie powyższego filmu autor wskazuje na agresywne zachowanie psa, który - biegając bez smyczy i kagańca - chce zaatakować łabędzie. Na filmie nie widać jednak agresji, raczej instynktowną pogoń, którą można nazwać pogonią z ciekawości. Nie zmienia to jednak faktu, że według przepisów, psa na plaży należy trzymać na smyczy. Nie dotyczy to tzw. psich plaż.

Psie plaże w Trójmieście są całoroczneCzy należy pozwalać psu na pogoń za innymi zwierzętami, w tym za łabędziami? Nie jest to zachowanie pożądane, konstruktywne ani takie, na które warto pozwalać swojemu psu. I nie chodzi tu wyłącznie o bezpieczeństwo samych ptaków.

- Pies jest drapieżnikiem i większość ras ma bardzo duże skłonności do pogoni za czymkolwiek co ucieka - zaznacza Barbara Masojć ze szkoły dla psów Gang Urwisów. - Jeśli mu na to pozwalamy, wzmacniamy instynktowną chęć pogoni i może się to skończyć tragicznie dla psa, jeśli zobaczy ptaki po drugiej stronie ulicy albo dla samego ptaka, jeśli nakręcony psiak go dorwie. Pies, który ma pozwolenie na ganianie ptaków, bardzo często rozszerza swoje zachowania i zaczyna ganiać też inne obiekty, które przemieszczają się: biegających ludzi dzieci, rowery, samochody, kółka od wózków, rolki, hulajnogi itp.
Pozwalanie psu na niekontrolowaną pogoń pozwoli nam wprawdzie na chwilę zmęczyć psa (co z pewnością jest celem wielu opiekunów psów, którzy nie bardzo wiedzą, jak współpracować ze swoim czworonogiem), ale w dłuższej perspektywie czasu przysporzy nam wielu problemów.

- Jeśli mamy psiaka, który uwielbia pogoń, lepiej zabierać na spacer zabawkę na sznurku, biegać sobie z nim, uciekając mu z tą zabawką, tak żeby mógł sobie ją poganiać - dodaje Barbara Masojć. - Zabawa zostanie zakończona sukcesem, pies będzie zadowolony, wy prowadzicie taką interakcję na swoich zasadach i możecie kontrolować popęd i zachowanie swojego psa. Wszystkie zabawy pobudzające kończymy zabawami wyciszającymi.

Zajmijmy swojego psa czymś innymInny przykład psa, który - zapewne nie otrzymując żadnej propozycji wspólnej zabawy od opiekuna - zajmuje się gonitwą za ptakami. W przypadku gołębi czy mew nie musimy raczej bać się, że pies dogoni i skrzywdzi ptaka, jednak reguła pozostaje taka sama: niekontrolowana gonitwa za ptakami na plaży to w przyszłości gonitwa za kotami, samochodami czy innymi obiektami, które wolelibyśmy, aby pies ignorował.

Podobnie jak na poprzednim filmie, tak i tutaj pies nie wykazuje agresji sensu stricto. Mówiąc najprościej: ze względu na silny instynkt pogoni, pies biegnie za tym, co ucieka. Zachowanie, które widzimy na wideo, jest ze strony psa jak najbardziej zabawowe: zwierzak ma wysoko uniesione głowę i ogon, biega za ptakami w podskokach, rozgląda się za coraz to nowymi bodźcami.

Anielskie skrzydło u łabędziaSzczególną uwagę chcielibyśmy zwrócić na film opisany jako "łabędź z rozszarpanym przez psa skrzydłem". Trudno powiedzieć, dlaczego czytelnik powiązał psy biegające po plaży z uszkodzeniem skrzydła u przedstawionego na filmie łabędzia. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że dolegliwość tego ptaka nie jest wynikiem żadnego urazu mechanicznego (w tym ataku psa). To tak zwane anielskie skrzydło, czyli deformacja stawu, którą swego czasu opisywaliśmy szeroko w osobnym artykule.

Fatalne skutki dokarmiania ptaków chlebemCo to jest anielskie skrzydło? To nieuleczalne schorzenie spowodowane niedoborami odżywczymi u ptaka, a najczęściej zwyczajnie skutek karmienia łabędzi chlebem. Pies jest tu całkowicie niewinny - zawinili ludzie, którzy z niewiedzy albo ignorancji wciąż rzucają ptakom wodnym szkodliwe dla nich jedzenie.

Pamiętajmy, że dla ptactwa wodnego odpowiednim pokarmem są m.in. płatki owsiane czy gotowane warzywa, takie jak marchew czy ziemniaki. Kaczki lubią też sałatę, groszek, kukurydzę, a nawet winogrona. Połączenie zimowego spaceru nad morze i dokarmianie ptaków może iść ze sobą w parze, jednak tylko wtedy, jeśli robimy to odpowiedzialnie.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (190)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Mistrzostwa Pomorza w skokach (2 opinie)

zawody / wyścigi

Chartoterapia - Gdańsk - The Great Global Greyhound Walk (1 opinia)

spacer

Puppy Yoga z Border Collie

100 zł
joga

Wszystko o budzącym lęk kocim wirusie białaczki FeLV

spotkanie, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane