• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pies w trakcie upałów. Zadbaj o swojego zwierzaka

Joanna Karjalainen
8 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Dla psa upał jest zasadniczo trudniejszy do zniesienia niż dla nas. Weźmy to pod uwagę, planując wakacyjne aktywności. Dla psa upał jest zasadniczo trudniejszy do zniesienia niż dla nas. Weźmy to pod uwagę, planując wakacyjne aktywności.

Jak zadbać o psa podczas upałów? Tak wysokie temperatury wielu z nas cieszą, inni z utęsknieniem czekają na chłodne dni. Podobnie jest z naszymi czworonogami - niektóre mogłyby powiedzieć, że lato to ich ulubiona pora roku, z kolei inne kiepsko czują się w wysokich temperaturach. Niezależnie od naszych i ich preferencji w upalne lato musimy zwrócić szczególną uwagę na komfort naszych psów.




Jak twój pies znosi upały?

Długie dni, bliskość parków i plaży oraz wysokie temperatury sprzyjają aktywnościom na zewnątrz, w które chętnie włączamy swoich czworonożnych przyjaciół. Choć niektóre psy świetnie czują się podczas letnich spacerów i wycieczek, musimy pamiętać, że nie zawsze dadzą nam w porę znak, że jest im niebezpiecznie ciepło. W tym wypadku trzeba myśleć za nie.

Udar u psa - nie doprowadź do przegrzania psa



Psy, które uwielbiają biegać za piłką czy frisbee, spacerować z nami całymi dniami po dworze czy biegać przy rowerze są zwykle tak entuzjastycznymi osobnikami, że nie możemy liczyć na ich samokontrolę. One, nawet mocno przegrzane, nie pójdą w cień, żeby odpocząć - wręcz przeciwnie, będą biegały do upadłego. Czasem niestety dosłownie, ponieważ każdego roku zdarzają się przypadki śmierci psów z powodu przegrzania, które nie zostało w porę wychwycone.

Psy w upale - jak zadbać o starsze i chore?



W przypadku psów ras pierwotnych, takich jak samoyed czy siberian husky, sprawa jest zazwyczaj nieco prostsza: te psy odliczają do zimy, ujemnych temperatur i możliwości kąpieli śnieżnej zamiast słonecznej. Zwykle są w stanie jasno zakomunikować, że spacer w temperaturze 25 i więcej stopni nie jest dla nich przyjemnością. Zwracajmy uwagę na to, o czym daje nam znać pies, i uszanujmy to.

Szczególnej opieki w upale wymagają psy w podeszłym wieku, z chorobami układu krążenia i oddechowego, a także osobniki ras brachycefalicznych, takich jak m.in. buldog angielski i francuski, mops, bokser czy pekińczyk. Choć często o bardzo wesołym usposobieniu, takie psy mają kłopot z oddychaniem nie tylko w trakcie upałów, lecz zwłaszcza wtedy musimy pamiętać o ich ograniczeniach.

  • Objawy udaru cieplnego u psa.
  • Schemat nagrzewania się wnętrza samochodu na parkingu.


Cennych rad na upalne okoliczności udziela też Schronisko Ciapkowo w Gdyni:



Psy podczas upałów - rozgrzany od wysokich temperatur asfalt niebezpieczny dla psów



Weźmy również pod uwagę, że psy, w przeciwieństwie do nas, nie chodzą na spacery w butach. Asfalt, chodnik, a nawet piasek na plaży w upale nagrzewają się do temperatury, która jest nie tylko nieprzyjemna, lecz także może być niebezpieczna. Unikajmy takich miejsc, a zwłaszcza nie proponujmy psu aktywności, takich jak np. bieganie przy rowerze po asfalcie. Wiele psów, ufając swojemu przewodnikowi, entuzjastycznie zareaguje na taki pomysł, jednak może się to skończyć dla nich bardzo, bardzo boleśnie.

Owce zamieszkały nad Opływem Motławy. Będą kosić trawę i użyźniać glebę



Pies zamknięty w aucie podczas upałów



Jak co roku powraca również zagadnienie związane z psami zamkniętymi w zaparkowanym aucie. W zamkniętym samochodzie temperatura w ciągu kilkudziesięciu minut wzrasta do 60 i więcej stopni Celsjusza. W przypadku uchylenia szyby sytuacja specjalnie się nie poprawia, bo wymiana powietrza w zaparkowanym pojeździe odbywa się bardzo, bardzo wolno, a auto ze względu na swoją konstrukcję nagrzewa się naprawdę w mgnieniu oka.

Policjanci wybili szybę w samochodzie, żeby uratować szczeniaka



Czy zatem za każdym razem, gdy zobaczymy psa zamkniętego w aucie, powinniśmy interweniować?

- Przede wszystkim należy zachować spokój i postarać się ocenić zastaną sytuację - wyjaśnia Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni portalowi gdynia.pl. - Rozejrzeć się po okolicy za właścicielem auta, który może np. opłacać właśnie bilet parkingowy. Warto też zwrócić uwagę na samego psa i stan, w jakim się znajduje. Jeżeli w pobliżu nie ma właściciela, auto stoi na słońcu i widzimy, że pies jest zziajany, niespokojny, nie ma dostępu do wody, wtedy powinniśmy zadzwonić na numer 986 do Straży Miejskiej. Nasi funkcjonariusze będą wiedzieli, jakie odpowiednie działania podjąć w tej sprawie. Odradzamy samodzielne podejmowanie decyzji o wybiciu szyby w aucie.

Miejsca

Opinie (15) 2 zablokowane

  • (1)

    To już nie wystarcza zostawić uchylonego okna w samochodzie żeby zadbać?

    • 4 28

    • wystarczy , tak samo z małym dzieckiem - ale teraz świat oszalał i każdy chce rozbijac szybe! 3-4 godzinki w samochodzie nikomu nie zaszkodzi ;)

      • 0 11

  • (5)

    Dbam przez cały rok.
    Dlatego, że kocham psy, to choć może dziwnie to zabrzmieć, dlatego ich nie mam - miłości właśnie.
    Wiem, że nie jestem w stanie poświęcić im odpowiedniej ilości czasu na to aby się wybiegały, mam małe mieszkanie, więc wiem że męczyłyby się - stąd wolę już przekazać pieniądze na schronisko, niż męczyć psa w domu, więzić go dla własnej radości posiadania psa.
    Inni ludzie powinni też się nad tym zastanowić czy własnym postępowaniem nie działają w sposób egoistyczny, i czy nie krzywdzą w ten sposób zwierząt.

    • 15 15

    • (4)

      "Pies męczy się w mieszkaniu" - jeden z największych mitów. Jeżeli zapewniasz psu odpowiednią aktywność, to nie męczy się w mieszkaniu. Musi mieć po prostu swoje miejsce na odpoczynek i nie zostawać samemu całe dnie.
      Decyzja o posiadaniu psa powinna być dobrze przemyślana ale nie oznacza to, że ktoś kto żyje w mieszkaniu nie może go mieć.

      • 12 5

      • popieram, to tak samo jak z mitem że pies z czarnym podniebieniem jest agresywny

        ludzie są leniwi, nie chce im się iść na spacer i bawić się z psem, za to robią to na lenia na kanapie przed telewizorem, a potem teoria że mieszkanie za małe
        dziecku też mówisz że ma jeździć na rolkach lub na rowerze po mieszkaniu?
        Głowna zasada taka że pies ma w domu odpoczywać, w domu ma być nuda, czas na relaks
        wszelka aktywność poza domem
        Pies w domu ma mieć swój kont, swoją miskę z wodą i drugą z jedzeniem i oczywiście swojego opiekuna

        • 7 4

      • (2)

        Wiesz, takie nierealne bzdury piszesz, że czytać się tego nie da.
        Umiesz czytać ze zrozumieniem?
        Z tego co widzę, to nie.
        Powyżej jest napisane - jest małe mieszkanie, nie ma czasu wychodzić z psem - bo jestem prawie cały czas w pracy.
        Czy pies zamknięty na małej powierzchni przez cały dzień się nie męczy nie mając nawet swojego kąta?
        Pomyśl nim coś napiszesz.
        Pisząc to, mam na myśli ludzi nie mających czasu, zabieganych, mieszkających w ciasnych mieszkaniach a mimo wszystko biorących psa, nie ważne jak pies się tam czuję, ważne że pani/pan chcieli ku własnej uciesze mieć pieska, to go mają.
        Nawet na spacer nie idą z pieskiem tylko wypuszczają luzem albo niech zrobi sobie kupę na podłodze, a co tam?
        Kto by dbał o szczegóły...
        O takich ludziach i sytuacjach piszę.
        By tacy ludzie zastanowili się nim wezmą pieska - piesek to nie jest pluszowy miś...

        • 7 1

        • (1)

          Na to również jest rozwiązanie.

          Trzeba psa, jego temperament, wiek, typ, dopasować do swoich możliwości.

          Wiele osób wybiera rasy aktywne i szczeniaki albo młode psy, bo ładne, bo tak chce. A sami są kanpowcami.

          W takiej sytuacji trzeba wziąć starszego, spokojnego, niedużego psa, który swoim temperamentem będzie pasował do opiekuna i razem z nim siedział na kanapie.

          A każdy pies, szczególnie że schroniska, woli siedzieć i nawet nudzić się ale w swoim domu i czekać na swojego człowieka, niz siedzieć w klatce schroniskowej klatce. Myslisz że one tam mają długie spacery 5 razy dziennie? Niestety nie. Spacery są glownie w weekendy, kiedy są wolontariusze. A nie każde schronisko tych wolontariuszy ma wystarczającą liczbę, by każdy pies załapał sie na spacer.

          Także tyle w kwestii uspokajania własnego sumienia.

          • 6 0

          • Tak, znajomi nawet nauczyli pieska, że ma możliwość załatwienia się na podkładach , gdyż nie ma ich 9-9,5 godzin w domu,

            Podkłady na kaflach w obramowaniu- proste do sprzątnięcia. A przed pracą spacer 30 minut, po pracy dłużej i późno wieczorem zawsze. Kto chce naprawdę, znajdzie sposób.

            • 0 0

  • Nie zostawiajmy w aucie zwierząt!

    W upały małe spacery. Chodniki są gorące! Codziennie: Zmieniajmy wodę i myjmy miski! Dużo miłości, empatii i zero przemocy wobec Zwierząt! Reagujmy na zło wobec nich!

    • 8 2

  • Ludzie nie mają pojęcia...

    Powinno w końcu do ludzi dotrzeć że pies to żywa istota...tak samo jak człowiek czuje głód pragnienie ból...wysoka lub niska temperatura potrafi być zabójcza dla psa, tak jak dla każdej żywej istoty i to powinni już wiedzieć nawet dzieci...

    • 15 2

  • na pewno nie w takiej smrodliwej fontannie, co coś tylko do ozdoby się nadaje ale nie dla zwierząt ani dla dzieci

    • 2 0

  • "Dziś ćwiczyliśmy warowanie w cieniu"

    Jak jest powyżej 22°, to nawet nie zabieram piłeczki. Moja suka biegała po 10km zimą i na wiosnę. Teraz jak nie ma upałów to najwyżej w okolicach zachodu słońca idziemy pobiegać parę km. Oczywiście krótkie 20 min aktywności w ciągu dnia odbywamy, ale jak świeci słońce, to co pewien czas, w cieniu drzewa lub po zacienionej stronie ulicy szlifujemy komendy waruj i zostań.

    • 8 0

  • (1)

    uspic xD

    • 2 6

    • Ciebie? Podejrzewam że byłaby to duża korzyść dla społeczeństwa.

      • 2 2

  • W domu mata chłodząca w zacienionym pokoju oraz dwa krótkie spacery wczesnym rankiem i późnym wieczorem w kamizelce chłodzącej i pies jakoś to znosi - na dłuższe spacery i zabawy przyjdzie czas gdy zrobi się chłodniej.

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Najczęściej czytane