• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tchórzofretki: małe zwierzaki z dużą energią

Dagmara Gradolewska
5 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Pomimo słodkiego pyszczka fretki to bardzo charakterne zwierzaki. Pomimo słodkiego pyszczka fretki to bardzo charakterne zwierzaki.

Tchórzofretki to zwierzęta, które coraz częściej hoduje się w mieszkaniach. Posiadają specyficzny charakter i różnie zachowują się w zaciszu domowym. Poniżej najczęściej zadawane pytania dotyczące tchórzofretek oraz ich wychowania.



Czy zdecydował(a)byś się na adopcję tchórzofretki?

Zanim sprowadzimy fretkę do domu...


Przede wszystkim należy zapoznać się z podstawową wiedzą na ich temat. Fretki są bardzo ruchliwymi zwierzętami, więc trzeba zakryć wszelkie szczeliny w domu, nawet te najmniejsze, np. pod wanną czy wokół kosza na śmieci. Należy również schować małe przedmioty, które fretka mogłaby wziąć za zabawkę.

Tchórzofretki uwielbiają spacery szczególnie... zimą. Robią wtedy tunele, tarzają się w śniegu i biegają po zaspach. Przed zimnem chroni je futro, więc chętnie spacerują.

Pamiętaj: nie należy fretki spuszczać ze specjalnej smyczy, ponieważ jej natura jest silniejsza i może uciec.

Jakie zachowania fretki można uznać za niepokojące?



Fretka jest mięsożercą, a zatem choruje podobnie jak człowiek - objawy choroby są podobne do naszych i nie należy ich lekceważyć. Przykładowo: gdy fretka będzie mieć zakażenie dróg oddechowych, może kichać i mieć katar. Zaniepokoić powinny nas również objawy takie jak ospałość, brak apetytu, biegunka, odwodnienie, szybsze męczenie się czy wymioty.


Fretki to zwierzęta żywiołowe, ze skłonnością do podgryzania, a ich natura jest nieustraszona.
Fretki to zwierzęta żywiołowe, ze skłonnością do podgryzania, a ich natura jest nieustraszona.

Czy tchórzofretka może być spokojniejsza?



Niestety nie. Tchórzofretki to zwierzątka bardzo ciekawskie. Najchętniej zaglądałyby w każdy kąt i zwiedzały każde możliwe miejsce. Nie bez powodu panuje powiedzenie, że zdrowa fretka to szczęśliwa fretka. Decydując się na jej adopcję trzeba się liczyć z tym, że będzie biegała po całym domu i odpowiednio zabezpieczyć nawet kable i gniazdka.

Jak wytresować fretkę?



Jest to raczej niemożliwe. Tchórzofretki czasem przypominają koty. Po czułość i pieszczoty przychodzą tylko wtedy, kiedy mają na to ochotę, ciężko jest je zmusić do czegokolwiek. Z pewnością nie są to odpowiednie zwierzęta dla dzieci.

Jak fretki dogadują się z innymi zwierzętami?



Wszystko zależy od temperamentu i charakteru tchórzofretki. Istnieją przypadki, gdzie dogadywały się z psami czy kotami, jednak w większości przypadków kończy się to pogryzieniem.

A co z zapachem?



Niestety, decydując się na adopcję fretki, musimy liczyć się z towarzyszącym jej nieprzyjemnym zapachem. Na jego intensywność wpływa kilka czynników: indywidualne odczucia domowników, zapach samego zwierzaka, zapach w okresie rui, zapach z kuwet i legowisk, dieta czy liczba fretek trzymanych w tym samym pomieszczeniu.

Na szczęście istnieją sposoby na niwelowanie specyficznego zapachu. Oto kilka z nich:

  • czyść kuwetę tak często, jak to możliwe, najlepiej trzy razy dziennie
  • rano i wieczorem zapalaj świeczki zapachowe
  • zainwestuj w droższy żwirek, który pochłania zapachy i grudkuje
  • pamiętaj o kąpieli tchórzofretki przynajmniej raz na kwartał
  • wymieniaj legowisko fretki co tydzień lub dwa
  • unikaj w diecie fretki ryb. Zamiast tego możesz jej podać małże, krewetki czy olej rybny
  • pomyśl o kastracji/sterylizacji fretki, gdyż podczas rui ich zapach jest dużo intensywniejszy.

Jakie wybrać legowisko dla fretki?


Od właściciela zależy, jaki typ legowiska wybierze. Do wyboru na rynku jest mnóstwo opcji. W sklepach znajdziemy: hamaki, legowiska, rękawy, kieszenie, śpiwory, rury, kocyki z polaru i klatki.

Bez względu na to, jaki wybór padnie, należy zwrócić uwagę, czy legowisko jest bezpieczne, funkcjonalne, dobrze wykonane, posiada odpowiedni rozmiar i czy jest wytrzymałe.

Fretki zębami oraz pazurami lubią kopać i układać sobie miejsce spania. Dlatego ważne jest, aby materiał, z którego wykonano posłanie był wytrzymały.

Materiały, mocowania legowiska czy wyposażenie klatki nie powinny być wykonane z plastikowych lub gumowych elementów, ponieważ fretka może je połknąć. Natomiast system łączenia musi być prosty i uniemożliwiać zaplątanie się zwierzaka.

Opinie (29)

  • Jak najbardziej..

    Mam w domu od 4 lat fretke jest naszą radością. Psotnik jakich mało ale moim zdaniem dla ludzi kochających zwierzęta nie będzie przeszkadzać to że zwierzę ma specyficzny zapach (dla mnie ona pachnie) czy psoci ...

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia (2 opinie)

(2 opinie)
imprezy i akcje charytatywne, spacer

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Najczęściej czytane