Zwierzaki

Zajęcia edukacyjne dla dzieci z udziałem psa

Zajęcia terapeutyczne z udziałem psa nazywa się potocznie dogoterapią.
Zajęcia terapeutyczne z udziałem psa nazywa się potocznie dogoterapią. 123rf.com/ Dmitriy Shironosov

Powstaje coraz więcej miejsc, w których podczas zajęć dzieci uczą się prawidłowego traktowania psa, jego zachowań oraz poznają podstawowe potrzeby czworonoga. Jak wyglądają takie spotkania i kto może w nich uczestniczyć?Co sądzisz o zajęciach edukacyjnych z udziałem psa?

świetna sprawa, oby jak najwięcej takich 90%
uczestniczę regularnie 0%
nie jestem przekonany(a) 4%
zbędny wydatek 3%
nie mam zdania 3%
zakończona Łącznie głosów: 150

DogoterapiaZajęcia terapeutyczne z udziałem psa nazywa się potocznie dogoterapią. Dzieli się ona na terapię, spotkania z udziałem psa oraz edukację. To właśnie ostatnim zagadnieniem postanowiliśmy się zająć i dowiedzieć się, jak to wygląda w Trójmieście.

- Dogoterapia nie jest uregulowana w żaden sposób. W praktyce oznacza to, że każdy posiadający psa w teorii może prowadzić takie zajęcia. Wybór terapeuty pod względem doświadczenia, wiedzy oraz umiejętności zależy głównie od organizatora zajęć. Jestem zarówno pedagogiem, jak i behawiorystą, więc łączę jedno z drugim - mówi Kamila Dembek ze Szczęśliwego Końca Smyczy.
Dogoterapia oraz zajęcia edukacyjne zyskują coraz większe uznanie i popularność w Polsce, ponieważ pies w roli terapeuty to świetna forma nauki. Dzieci dzięki zajęciom edukacyjnym z udziałem psa mogą poznawać jego podstawowe potrzeby, zwyczaje oraz ograniczenia. Psia edukacja to świetna alternatywa zajęć zarówno w szkołach, jak i  w przedszkolach, a nawet szpitalach.


- Przede wszystkim pies terapeutyczny musi być doskonały. Oznacza to, że zwierzę nie jest nachalne, potrafi wyczuć lęk dziecka, umie zachować spokój oraz ostrożność. Moje psy doskonale ze mną współpracują i wyczuwają emocje dzieci. Od samego początku pracowałam ze swoim psem i chodziłam na wszelkie zajęcia. Później zaczęliśmy chodzić na zajęcia do dzieci oraz prowadzić dogoterapię. Pies posiada wiele przeróżnych emocji w sobie i najlepiej jest rozpocząć z nim naukę już od szczeniaka. Przede wszystkim najważniejsza jest stała praktyka. Wiele dzieci ma problem z bezpośrednim kontaktem z psami, a ja skupiam się na pracy z dziećmi, które wykazują lękowe zachowania - mówi Liliana MadejskaPrzystani Liliany.

Zajęcia edukacyjneNa zajęciach edukacyjnych z udziałem psa można poruszyć wiele ważnych tematów i przez zabawę uczyć dzieci poprawnego traktowania zwierząt, jak i podstawowej wiedzy o nich. Warto jednak pamiętać, że pies nie ma występować w roli maskotki i zabawki. Każdy pupil potrzebuje bezpiecznej przestrzeni, a dzieci nie powinny go osaczać.

- Nasze zajęcia trwają około 30 minut. Główne założenie spotkań to aspekt edukacyjny. Nigdy nie stosujemy powszechnej i złej nauki - nie pokazujemy dzieciom, jak nie należy traktować psa. Nie ciągniemy zwierzaka za ogon, tym samym zaprzeczając swoim czynom i mówiąc dzieciom, aby tego nie robiły. Dzieci mają tendencję do powtarzania zachowań dorosłych, a w dodatku wiadomo, że zakazany owoc najlepiej smakuje - kontynuuje Kamila Dembek. I dodaje:

- Kolejną zasadą naszych zajęć jest szanowanie psa. Nie pozwalamy, aby kilkanaścioro dzieci nagle rzuciło się na psa, osaczyło go i głaskało. Uświadamiamy dzieci, że obcy pies potrzebuje przestrzeni, empatii i nie należy podchodzić do pupila bez zgody opiekuna. Dążę do tego, aby pies w oczach dzieci pozostał psem. To nie jest przyjaciel, który musi wszystko wytrzymać, nie jest żywą przytulanką ani maszynką do wykonywania sztuczek.

Imprezy dla zwierzaków w TrójmieścieTytuł zajęć: Czy psy potrafią się bawić?

Cel: Dzieci poznają psie zabawki oraz ich zastosowanie. Głównym obiektem staje się piłka psa.

Zadanie: Dzieci otrzymują planszę, na której jest narysowana droga przerywaną linią. Dzieci z bibuły tworzą piłkę i toczą ją po wyznaczonej linii. Dodatkowo dzieci dopasowują piłeczki do odpowiednich kolorów. Następnie ćwiczenie powtarzane jest na dywanie, gdzie piłki są porozrzucane i dzieci muszą je przenieść do psa za pomocą stopy, a potem ręki. Następnie pytamy dzieci, w jaki sposób pies się bawi piłką.

Koniec: Po wszystkich ćwiczeniach oraz rozmowach z dziećmi prowadząca zadaje pytanie, czy ktokolwiek widział, aby pani wyciągała piłeczkę psu z pyska za pomocą siły. W ten sposób nawiązujemy do bronienia zasobów przez psy i tłumaczymy, że psu nigdy nie zabieramy nic z pyska. Podkreślamy, że pies jest silniejszy od nas a zabawa może skończyć się zniszczeniem danej rzeczy lub zaatakowaniem naszej ręki.

- Nigdy nie można doprowadzić do sytuacji, w której pies odbierze dziecko w negatywny sposób. W czasach, kiedy jeszcze prowadziłam takie zajęcia, dzieci podchodziły do psa pojedynczo ze smakołykami, zachowując spokój. Mój pies nigdy nie służył jako zabawka do nadmiernego głaskania. Zajęcia były stricte edukacyjne i pouczające dla dzieci - kontynuuje Liliana Madejska.
Ogólnie rzecz ujmując celem tego typu zajęć jest nauka bezpiecznego zachowania zarówno przy obcych psach, jak i tych, które dzieci już znają. Dodatkowo uczą się odczytywania emocji oraz zachowań psa. Taka wiedza pomoże dzieciom w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z obcymi psami, a nawet uchroni je przed tragedią. Dzieci uczą się też cierpliwości oraz szacunku dla zwierząt. Pies, podobnie jak ludzie, potrzebuje spokoju i przestrzeni osobistej.

- Podczas zajęć dzieci uczą się psiej mowy ciała, aby rozpoznać, kiedy pies jest radosny, zachęca do zabawy, jest zrelaksowany, ale też gdy jest przestraszony, zdenerwowany czy prosi o to, aby pozwolić mu odpocząć. Następnie poznają ich podstawowe potrzeby, sposoby ciekawej zabawy z psem, a także dowiadują się, w jaki sposób psy pomagają ludziom na co dzień. Najbardziej atrakcyjnym według dzieci elementem warsztatów jest gra, podczas której dzielą się na grupy - część z nich wciela się w role psów, część próbuje się z nimi porozumieć bez słów, a reszta obserwuje. W trakcie warsztatów towarzyszy nam pies, ale aby uczyć dzieci poprawnych postaw i szacunku do zwierząt, najczęściej jego udział ogranicza się tylko do obecności. Zajęcia w miesiącach letnich odbywają się na placu szkoleniowym, często również jesteśmy zapraszani do szkół, przeszkoli czy nawet hoteli, które chcą urozmaicić swoją ofertę - mówi Anna NocnyCentrum Kynologicznego PerfectDog.

Błędy w dogoterapiiNiestety poziom edukacji wciąż pozostawia wiele do życzenia i - jak się okazuje - głównym problemem nie są dzieci, a ludzie dorośli. Wielu z nich nadal postrzega psa jako tylko i wyłącznie zabawkę, tym samym dając dzieciom zły przykład. Ponadto uważają, że jeżeli płacą za zajęcia z udziałem psa, to dziecko ma prawo, a wręcz powinno mieć możliwość wygłaskania psa, przytulenia go i cokolwiek, co ma związek z bezpośrednim kontaktem. Jakikolwiek kontakt z psem, bez względu na jego charakter, nigdy nie powinien wyglądać w ten sposób. Wielokrotnie powtarzamy, że pies to nie zabawka.

- W takich sytuacjach zawsze pytam rodziców, dlaczego - skoro sprzeciwiliśmy się zwierzętom w cyrku - chcemy go przenieść na psa i do dogoterapii? Pies to nie jest maskotka i nie pozwolę na znęcanie się nad nim. Niestety wciąż spotykam osoby, które praktykują pokładanie się gromadki dzieci na psie. Kluczem do sukcesu tego typu zajęć jest przede wszystkim podstawowa wiedza z zakresu pedagogiki. Trzeba wiedzieć, w jaki sposób pracować z dziećmi w danym wieku - kontynuuje Kamila Dembek.
Zajęcia powinny dotyczyć kynologii oraz dobrostanu psa. Dzięki temu unikniemy zajęć, które tylko wyrządzają szkodę psom i dzieciom, ponieważ nauczanie złego obchodzenia się z psem może doprowadzić nawet do tragedii, a tym samym traumy. Wybierając dogoterapeutę i behawiorystę warto zwrócić uwagę na opinie ludzi, metodę pracy z psem, podejście do zwierząt, a nie tylko na listę dyplomów. Ważna jest też praktyka, a nie jedynie teoria. Pamiętajmy, aby zadbać o odpowiednią edukację zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Opinie (45) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj