• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zajęcia edukacyjne dla dzieci z udziałem psa

Dagmara Gradolewska
26 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Zajęcia terapeutyczne z udziałem psa nazywa się potocznie dogoterapią. Zajęcia terapeutyczne z udziałem psa nazywa się potocznie dogoterapią.

Powstaje coraz więcej miejsc, w których podczas zajęć dzieci uczą się prawidłowego traktowania psa, jego zachowań oraz poznają podstawowe potrzeby czworonoga. Jak wyglądają takie spotkania i kto może w nich uczestniczyć?Co sądzisz o zajęciach edukacyjnych z udziałem psa?

DogoterapiaZajęcia terapeutyczne z udziałem psa nazywa się potocznie dogoterapią. Dzieli się ona na terapię, spotkania z udziałem psa oraz edukację. To właśnie ostatnim zagadnieniem postanowiliśmy się zająć i dowiedzieć się, jak to wygląda w Trójmieście.

- Dogoterapia nie jest uregulowana w żaden sposób. W praktyce oznacza to, że każdy posiadający psa w teorii może prowadzić takie zajęcia. Wybór terapeuty pod względem doświadczenia, wiedzy oraz umiejętności zależy głównie od organizatora zajęć. Jestem zarówno pedagogiem, jak i behawiorystą, więc łączę jedno z drugim - mówi Kamila Dembek ze Szczęśliwego Końca Smyczy.
Dogoterapia oraz zajęcia edukacyjne zyskują coraz większe uznanie i popularność w Polsce, ponieważ pies w roli terapeuty to świetna forma nauki. Dzieci dzięki zajęciom edukacyjnym z udziałem psa mogą poznawać jego podstawowe potrzeby, zwyczaje oraz ograniczenia. Psia edukacja to świetna alternatywa zajęć zarówno w szkołach, jak i  w przedszkolach, a nawet szpitalach.


- Przede wszystkim pies terapeutyczny musi być doskonały. Oznacza to, że zwierzę nie jest nachalne, potrafi wyczuć lęk dziecka, umie zachować spokój oraz ostrożność. Moje psy doskonale ze mną współpracują i wyczuwają emocje dzieci. Od samego początku pracowałam ze swoim psem i chodziłam na wszelkie zajęcia. Później zaczęliśmy chodzić na zajęcia do dzieci oraz prowadzić dogoterapię. Pies posiada wiele przeróżnych emocji w sobie i najlepiej jest rozpocząć z nim naukę już od szczeniaka. Przede wszystkim najważniejsza jest stała praktyka. Wiele dzieci ma problem z bezpośrednim kontaktem z psami, a ja skupiam się na pracy z dziećmi, które wykazują lękowe zachowania - mówi Liliana MadejskaPrzystani Liliany.

Zajęcia edukacyjneNa zajęciach edukacyjnych z udziałem psa można poruszyć wiele ważnych tematów i przez zabawę uczyć dzieci poprawnego traktowania zwierząt, jak i podstawowej wiedzy o nich. Warto jednak pamiętać, że pies nie ma występować w roli maskotki i zabawki. Każdy pupil potrzebuje bezpiecznej przestrzeni, a dzieci nie powinny go osaczać.

- Nasze zajęcia trwają około 30 minut. Główne założenie spotkań to aspekt edukacyjny. Nigdy nie stosujemy powszechnej i złej nauki - nie pokazujemy dzieciom, jak nie należy traktować psa. Nie ciągniemy zwierzaka za ogon, tym samym zaprzeczając swoim czynom i mówiąc dzieciom, aby tego nie robiły. Dzieci mają tendencję do powtarzania zachowań dorosłych, a w dodatku wiadomo, że zakazany owoc najlepiej smakuje - kontynuuje Kamila Dembek. I dodaje:

- Kolejną zasadą naszych zajęć jest szanowanie psa. Nie pozwalamy, aby kilkanaścioro dzieci nagle rzuciło się na psa, osaczyło go i głaskało. Uświadamiamy dzieci, że obcy pies potrzebuje przestrzeni, empatii i nie należy podchodzić do pupila bez zgody opiekuna. Dążę do tego, aby pies w oczach dzieci pozostał psem. To nie jest przyjaciel, który musi wszystko wytrzymać, nie jest żywą przytulanką ani maszynką do wykonywania sztuczek.

Imprezy dla zwierzaków w Trójmieście


 • Zajęcia edukacyjne z udziałem psa pomagają dzieciom zrozumieć świat zwierząt.
 • Zdjęcia z zajęć w Szczęśliwym Końcu Smyczy

Tytuł zajęć: Czy psy potrafią się bawić?

Cel: Dzieci poznają psie zabawki oraz ich zastosowanie. Głównym obiektem staje się piłka psa.

Zadanie: Dzieci otrzymują planszę, na której jest narysowana droga przerywaną linią. Dzieci z bibuły tworzą piłkę i toczą ją po wyznaczonej linii. Dodatkowo dzieci dopasowują piłeczki do odpowiednich kolorów. Następnie ćwiczenie powtarzane jest na dywanie, gdzie piłki są porozrzucane i dzieci muszą je przenieść do psa za pomocą stopy, a potem ręki. Następnie pytamy dzieci, w jaki sposób pies się bawi piłką.

Koniec: Po wszystkich ćwiczeniach oraz rozmowach z dziećmi prowadząca zadaje pytanie, czy ktokolwiek widział, aby pani wyciągała piłeczkę psu z pyska za pomocą siły. W ten sposób nawiązujemy do bronienia zasobów przez psy i tłumaczymy, że psu nigdy nie zabieramy nic z pyska. Podkreślamy, że pies jest silniejszy od nas a zabawa może skończyć się zniszczeniem danej rzeczy lub zaatakowaniem naszej ręki.

- Nigdy nie można doprowadzić do sytuacji, w której pies odbierze dziecko w negatywny sposób. W czasach, kiedy jeszcze prowadziłam takie zajęcia, dzieci podchodziły do psa pojedynczo ze smakołykami, zachowując spokój. Mój pies nigdy nie służył jako zabawka do nadmiernego głaskania. Zajęcia były stricte edukacyjne i pouczające dla dzieci - kontynuuje Liliana Madejska.
Ogólnie rzecz ujmując celem tego typu zajęć jest nauka bezpiecznego zachowania zarówno przy obcych psach, jak i tych, które dzieci już znają. Dodatkowo uczą się odczytywania emocji oraz zachowań psa. Taka wiedza pomoże dzieciom w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z obcymi psami, a nawet uchroni je przed tragedią. Dzieci uczą się też cierpliwości oraz szacunku dla zwierząt. Pies, podobnie jak ludzie, potrzebuje spokoju i przestrzeni osobistej.

- Podczas zajęć dzieci uczą się psiej mowy ciała, aby rozpoznać, kiedy pies jest radosny, zachęca do zabawy, jest zrelaksowany, ale też gdy jest przestraszony, zdenerwowany czy prosi o to, aby pozwolić mu odpocząć. Następnie poznają ich podstawowe potrzeby, sposoby ciekawej zabawy z psem, a także dowiadują się, w jaki sposób psy pomagają ludziom na co dzień. Najbardziej atrakcyjnym według dzieci elementem warsztatów jest gra, podczas której dzielą się na grupy - część z nich wciela się w role psów, część próbuje się z nimi porozumieć bez słów, a reszta obserwuje. W trakcie warsztatów towarzyszy nam pies, ale aby uczyć dzieci poprawnych postaw i szacunku do zwierząt, najczęściej jego udział ogranicza się tylko do obecności. Zajęcia w miesiącach letnich odbywają się na placu szkoleniowym, często również jesteśmy zapraszani do szkół, przeszkoli czy nawet hoteli, które chcą urozmaicić swoją ofertę - mówi Anna NocnyCentrum Kynologicznego PerfectDog.

Błędy w dogoterapiiNiestety poziom edukacji wciąż pozostawia wiele do życzenia i - jak się okazuje - głównym problemem nie są dzieci, a ludzie dorośli. Wielu z nich nadal postrzega psa jako tylko i wyłącznie zabawkę, tym samym dając dzieciom zły przykład. Ponadto uważają, że jeżeli płacą za zajęcia z udziałem psa, to dziecko ma prawo, a wręcz powinno mieć możliwość wygłaskania psa, przytulenia go i cokolwiek, co ma związek z bezpośrednim kontaktem. Jakikolwiek kontakt z psem, bez względu na jego charakter, nigdy nie powinien wyglądać w ten sposób. Wielokrotnie powtarzamy, że pies to nie zabawka.

- W takich sytuacjach zawsze pytam rodziców, dlaczego - skoro sprzeciwiliśmy się zwierzętom w cyrku - chcemy go przenieść na psa i do dogoterapii? Pies to nie jest maskotka i nie pozwolę na znęcanie się nad nim. Niestety wciąż spotykam osoby, które praktykują pokładanie się gromadki dzieci na psie. Kluczem do sukcesu tego typu zajęć jest przede wszystkim podstawowa wiedza z zakresu pedagogiki. Trzeba wiedzieć, w jaki sposób pracować z dziećmi w danym wieku - kontynuuje Kamila Dembek.
Zajęcia powinny dotyczyć kynologii oraz dobrostanu psa. Dzięki temu unikniemy zajęć, które tylko wyrządzają szkodę psom i dzieciom, ponieważ nauczanie złego obchodzenia się z psem może doprowadzić nawet do tragedii, a tym samym traumy. Wybierając dogoterapeutę i behawiorystę warto zwrócić uwagę na opinie ludzi, metodę pracy z psem, podejście do zwierząt, a nie tylko na listę dyplomów. Ważna jest też praktyka, a nie jedynie teoria. Pamiętajmy, aby zadbać o odpowiednią edukację zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 • Zajęcia edukacyjne w Przystani Liliany

Miejsca

Opinie (47) 2 zablokowane

 • proszę też udzielać lekcji jak zachować porządek po piesku (32)

  to ważna lekcja dla naszych dzieci, warto uczyć od małego dbałości w tym zakresie.

  • 22 6

  • paranoja (10)

   wystarczy zamienić nierobów ze sm na sprzątaczy i będzie czysto, przy okazji sprzątną te śmieci,które rzucają bezstresowo wychowywane dzieciaki!

   • 6 6

   • wystarczy, że mieszkańcy nie będą śmiecić w miejscach niewyznaczonych do tego celu (9)

    sprzątacz i straż miejska to dwa różne zawody

    • 6 0

    • ale nie zapominaj też o ludziach złatwiających się na podwórkach czy przy pasie nadmorskim (2)

     • 3 2

     • nie zapominam, a będzie o tym artykuł? (1)

      bo ten jest chyba o czymś innym, prawda? Ale z drugiej strony ja lubię dyskutować.

      • 0 1

      • Ten artykuł nie jest o niezbieraniu kup psa

       • 0 0

    • (1)

     A są miejsca wyznaczone do tego celu? :)

     • 0 0

     • tak, miejscem wyznaczonym do tego celu są

      śmietniki w domach i mieszkaniach, śmietniki publiczne np. na przystankach autobusowych, na szlakach spacerowych; wiaty śmietnikowe z segregacją śmieci w każdej wspólnocie lub na terenie spółdzielni mieszkaniowej; miejsca odbioru odpadów np. ekodolina w Łężycach, mobilni wyspecjalizowani odbiorcy odpadów. pozostałe miejsca jak trawniki, skarpy, lasy, rowy, ulice, studzienki, nawet dziuple w drzewach itp. są miejscami niewyznaczonymi do tych celów, czytaj: bezwzględnie nie należy tam pozostawiać jakichkolwiek odpadów. Wiem, że poszukujesz pilnie punktu zaczepienia, może znowu się do czegoś uda:)

      • 2 0

    • są wyznaczone miejsca do śmiecenia? (3)

     Radzio, ulewasz...nie ilość słów ma znaczenie.

     • 1 1

     • tak, są takie miejsca wyznaczone (1)

      poczytaj o tym, może będziesz korzystać w przyszłości. miłego dnia. czytaj co drugi wiersz, jeśli to w czymś pomoże, zacieśniaj tekst w myślach.

      • 1 1

      • Nie ma miejsc wyznaczonych do śmiecenia, są - do zbierania/gromadzenia śmieci

       • 0 0

     • Syf po ludziach

      Wolę kupę niż podpaski i pieluchy w lesie.

      • 0 0

  • orlowo (4)

   no i znalazł sie madrala ze bedzie jednak sprowadzał cała sprawe do g*wna

   • 6 4

   • czytaj ze zrozumieniem i nie przypisuj złych intencji intencjonalnie (3)

    napisano "proszę też" jako element edukacji. sam się sprowadzasz do roli g@wna w dyskusji.

    • 4 1

    • Jesteś matoł z Gdyni (2)

     Przychodzisz też na zajęcia hippoterapii i pouczasz trenerów, aby zbierali końskie łajno? Ogarnij się, człowieku, bo twoja głupota obróci się przeciwko tobie.

     • 1 2

     • nie pouczam, bo to co robią w prywatnych stajniach i wybiegach to ich sprawa

      czy sprzątają czy nie, to sprawa tych placówek na swoim terenie, ale pragnę pouczyć twoich rodziców, aby otoczyli cię większą opieką i dali ci więcej ciepła, może to przełoży się na adekwatne wnioskowanie, jak zobaczysz więcej koni biegających po tych samych publicznych trawnikach co pieski, to daj mi szybko znać, tylko nie doliczaj jednorożców.

      • 1 1

     • Minus za inwektywy

      • 0 0

  • (9)

   to proszę też udzielać lekcji wszystkim z**bom, którzy rozbijają butelki i wyrzucają śmieci na trawniki. Nie znudził wam się ten temat g*wna?

   • 7 4

   • mi się znudził, cały czas jest dostrzegalny na każdym trawniku, na każdym (8)

    z wyjątkiem murawy na arce. temat dotyczy psów i edukacji oraz zajęć terapeutycznych, a nie z**bów, butelek i wyrzucania śmieci. do rzeczy ludzie, do rzeczy... macie problemy z koncentracją.

    • 3 2

    • (4)

     ani g*wnien

     • 0 1

     • te są nierozerwalnie związane z pieskami (3)

      nie da się abstrahować od kupy...

      • 4 3

      • da się- naprawdę (1)

       pies to przyjaciel, terapeuta, swoją obecnością dosłownie potrafi uleczyć chore dziecko.

       • 2 2

       • a ktoś to tutaj kwestionuje?

        czy jesteś na innym forum z innym problemem? do brzegu!

        • 0 0

      • CZy przy jakimkolwiek artykule o ludziach da się abstrahować od tego, że załatwiają się przy plaży?

       • 0 0

    • koło osiedla blisko pasa nadmorskiego ludzie notorycznie robią kupę, mamy wysadzają dzieci (2)

     - nie sprzątają po sobie.
     Ja po psach zawsze sprzątam.

     • 5 2

     • artykuł jest o psach (1)

      proponuję jako element edukacji dzieci dołożyć starań, aby dbały o porządek po swoich pupilach w miejscach publicznych, bo jest z tym społeczny problem środowiskowy. jak będzie artykuł o robieniu kupy przez ludzi w pasie nadmorskim, to wtedy zabierz głos adekwatnie do tematu i "rozstrząsaj" problem na forum. Dziękuję, że sprzątasz po swoich pieskach, to postawa godna naśladowania, jak widzisz na forum nie każdy ma taką postawę jak Ty, niektórzy nawet zapewniają, że nie zamierzają się zmieniać, bo nie widzą w tym nic złego, to raczej ludzie mają omijać tereny zielone jak nie chcą "wdepnąć", bo tylko arystokracja ze swoimi ogarami może spacerować po swoim folwarku, reszta be, kto zwraca uwagę też be.

      • 0 2

      • Artykuł jest ogólnie rzecz biorąc o dogoterapii,

       idąc twoim tokiem myślenia,
       to powinno się pisać o kupach ludzi na plaży, gdy artykuł będzie o terapii medycznej dla ludzi.

       • 0 0

  • (4)

   A czemu zakładasz, że tego się nie robi? Z artykułu można wywnioskować, że jest m.in. poruszany temat.

   • 1 0

   • to jest apel o większą uwagę i nacisk w tym zakresie - edukacja czasami daje mierne efekty, więc trzeba kłaść większy nacisk na (3)

    zakładam, bo empirycznie doświadczam braku efektów w edukacji ludzi właścicieli piesków, zarówno wizualnie dostrzegam, a niekiedy nawet poprzez kontakt z obuwiem doświadczam.

    • 2 1

    • wizualnie dostrzegasz, empirycznie doswiadczasz?!

     jestes efektem braku edukacji

     • 1 3

    • nie wszędzie, dużo osób- moich sąsiadów z bloku sprząta ( większość) (1)

     • 3 0

     • oklaski

      • 1 0

  • Panie Radosławie a spuścił Pan wodę i wyszorował muszlę?

   Proszę nie zapomnieć umyć rączek.

   • 0 0

 • Radku z Gdyni (3)

  Kup nie sprzatam i nie bede sprzatal idealny nawoz dla ziemi. A ty jak nie bedziesz deptal trawnikow to w kupe nie wejdziesz

  • 12 16

  • kupy jedzą wrony i kruki

   • 1 3

  • no Ty nie jesteś idealnym podłożem, aby zasiać ziarno edukacji

   marny plon z tego ziarna... ale tacy ludzie właśnie są odpowiedzialni za moją ocenę Waszego środowiska, nie sprzątaj i sr*j pod siebie dalej, szkodzisz wizerunkowo innym właścicielom, psujesz wizerunek właściciela psa, ale i człowieka.

   • 5 0

  • Świetny nawóz dla ziemi i chodników... Jasne, tłumaczenie rodem z PRLu.

   • 0 0

 • A dogoterapia z dziecmi autystycznymi? (1)

  Podczas takiej terapii dzieci przytulaja psa.

  • 3 1

  • Stwierdzono naukowo, że przytulanie psa przez ludzi starszych, znacznie zmniejsza odczuwanie dolegliwości

   • 1 0

 • Gdzie w Gdańsku znajde dogoterapeutow? (1)

  W gdyni jest fundacja digtor. Gdzie w Gdansku znajde cos podobnego?

  • 2 0

  • Dogoterapia w Gdańsku

   Akademia Rozwoju Rodziny pozytywka prowadzi zarówno zajęcia grupowe, jak i indywidualne :-)

   • 0 0

 • A czy są zajęcia dla dzieci z udziałem męża?

  Nie mam dzieci z udziałem psa.

  • 0 1

 • Pies w miescie - wykolejenie! (3)

  Na wsi to ja rozumiem, ale w miescie? Gdzie to to trzymac? Na balkonie, na parapecie, na klatce?

  • 0 4

  • A co z kotami? Dyskryminacja? (1)

   • 0 1

   • Koty sa indywidualistami i do prowadzenia zajęć terapeutycznych nie są predystynowane

    • 1 0

  • W domu, w mieszkaniu- pies najwspanialszym przyjacielem człowieka,

   ,,wartość" terapeutyczna - nie do ocenienia.
   Na bieżąco w pracy widzę jak dzieci zdrowieją dzięki kontaktom z psami.

   • 0 0

 • dogo

  Wszystko fajnie, super, że podkreślany jest dobrostan zwierzęcia, ale niestety przeczy temu zupełnie \zdjęcie pod artykułem :(

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

W te wakacje odwiedzam Strusią Farmę

20 zł
w plenerze

Debata "Pies-Bliski-Obcy-Wykluczony"

30 zł
debata

PupiLove Targi w Gdyni

targi

XXXVII Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych

pokaz

Najczęściej czytane