• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kleszcze już nie śpią. Chroń swojego psa

Joanna Karjalainen
27 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Jedną ze skutecznych metod zabezpieczania psa przed kleszczami jest aplikacja kropel spot-on. Jedną ze skutecznych metod zabezpieczania psa przed kleszczami jest aplikacja kropel spot-on.

Wiosna ma wiele uroków i dla większości z nas jest raczej wesołą porą w roku. Ma też jednak swoje wady, a dla właścicieli psów jednym z najpoważniejszych minusów są gwałtownie budzące się kleszcze, wygłodniałe po zimowym śnie. To ostatni dzwonek, aby włączyć środki przeciw kleszczom naszym psom.




W jaki sposób zabezpieczasz psa przed kleszczami?

Ze względu na stosunkowe ciepłe zimy, kleszcze od wielu lat rzadko hibernują nawet w styczniu czy lutym. Wielu odpowiedzialnych opiekunów psów zabezpiecza więc swoje czworonogi przez okrągły rok. Nie jest bowiem rzadkością, że nawet w tych teoretycznie zimowych miesiącach, w lecznicach weterynaryjnych pojawiają się psy z chorobami odkleszczowymi.

Niestety, późno wychwycona choroba odkleszczowa może być dla naszego psa śmiertelna. Liczy się więc czas - i jak to zwykle bywa, również trochę szczęścia. Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Skutki chorób odkleszczowych są bolesne dla psa, który przez dłuższy czas pozostaje mocno osłabiony, a niekiedy boryka się ze skutkami ubocznymi choroby przez kolejne lata.

Weterynarze w Trójmieście


Co na kleszcze dla psów?



Jeśli w nadziei, że kleszcze budzą się dopiero wiosną, nie zabezpieczyliśmy jeszcze przed nimi swojego psa, to ostatni dzwonek, aby włączyć środki profilaktyczne. W tym kontekście na szczęście mamy w czym wybierać.

Środki przeciw pasożytom zewnętrznym dzielą się na takie, które odstraszają kleszcze i takie, które nie zapobiegają wbiciu się kleszcza w ciało psa, ale powodują jego szybką śmierć i wysuszenie jego ciała. Warto bowiem wiedzieć, że im krócej kleszcz pozostaje wbity w psa, tym mniejsze ryzyko, że zakazi naszego czworonoga groźnymi drobnoustrojami. Najbardziej niebezpieczną dla psa sytuacją jest taka, w której opity kleszcz na krótko przed odpadnięciem dosłownie wymiotuje w psa. Wówczas wraz z wypitą krwią, zwraca także noszone w sobie zarazki.

Co odstrasza kleszcze? Jak się chronić i co zrobić po ugryzieniu? Co odstrasza kleszcze? Jak się chronić i co zrobić po ugryzieniu?

Co na kleszcze dla psa: obroże przeciwkleszczowe



To jeden z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych środków przeciwkleszczowych. Obroża noszona na szyi psa zazwyczaj działa kilka miesięcy, nawet do ośmiu, jednak (zwłaszcza w sezonie letnim) dobrze jest wymienić ją po sześciu-siedmiu miesiącach. Wiele obroży jest wodoodpornych i pies może w nich pływać.

Obroże są bardzo wygodne i stosunkowo bezpieczne, jednak nie sprawdzą się wtedy, gdy mamy w domu istoty, które mogą zbytnio interesować się obrożą, np. szczenięta lub małe dzieci. Obroża zawiera bowiem toksyczny środek i nie powinno się jej nadmiernie dotykać, a już na pewno nie podgryzać. Jednymi z popularniejszych obroży są Foresto i Kiltix.

Co na kleszcze dla psa: krople spot-on



Krople typu spot-on w pipecie aplikowane są pomiędzy łopatki psa zazwyczaj raz na miesiąc. Ważne jest, aby pies nie pływał ani nie był kąpany ok. dwa dni przed aplikacją i tyle samo po niej. Popularnymi kroplami do aplikacji są Fiprex, Frontline i Advantix.

Co na kleszcze dla psa: tabletki



Od wielu lat na rynku dostępne są również tabletki działające przeciwko pasożytom zewnętrznym u psów. To choćby Bravecto czy Simparica. Działają od kilku tygodni do kilku miesięcy. To stosunkowo najbardziej inwazyjny środek przeciwkleszczowy dla psa, ponieważ w razie wystąpienia reakcji alergicznej, najtrudniej pozbyć się źródła alergii. Wielu użytkowników tabletek chwali jednak bardzo wysoką skuteczność przeciw pasożytom u zwierząt.

Co najlepiej wybrać?



Wybierając najlepszy środek przeciw kleszczom dla psa, musimy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • czy mamy w domu małe dzieci, szczenięta lub psy, które bawią się, łapiąc się zębami za szyje,
  • czy mamy w domu kota (niektóre środki są dla nich toksyczne),
  • czy nasz pies często pływa lub jest kąpany,
  • czy nasz pies jest alergikiem,
  • czy chcemy łączyć różne środki.

Bywa również tak, że środek, który świetnie działa u jednego psa, nie będzie równie skuteczny u drugiego. Zależy to od wielu czynników, zarówno osobniczych związanych z naszym zwierzęciem, jak i... odporności kleszczy w naszym rejonie. Czasem musimy po prostu obserwować naszego psa i w ten sposób dobrać środek odpowiedni dla nas i dla niego. Jednak, jako że metoda prób i błędów jest w tym wypadku ryzykowna, do czasu znalezienia najlepszego środka, warto zwyczajnie połączyć dwa środki, zawierające różne substancje.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (31)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia (2 opinie)

(2 opinie)
imprezy i akcje charytatywne, spacer

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Najczęściej czytane