Czeszesz psa? Wełnę oddaj ptakom

Niedużym nakładem pracy możemy pomóc ptakom w zbudowaniu solidnego gniazda.
Niedużym nakładem pracy możemy pomóc ptakom w zbudowaniu solidnego gniazda. fot. Mahanphi Vamea/123rf.com

Ilość psiej sierści w domu doprowadza nas do szału? Spójrzmy na to z innej strony. Psia wełna to doskonały materiał budowlany dla ptaków, które chętnie użyją jej do stworzenia gniazda. W łatwy sposób możemy przyczynić się do poprawy komfortu życia skrzydlatych sąsiadów, a nasze czworonogi na pewno nie będą miały nic przeciwko.Czy pomagasz ptakom mieszkającym w twojej okolicy?

tak, regularnie 62%
tak, od czasu do czasu 21%
raczej nie, bo nie miałe(a)m takiej okazji 13%
nie, bo nie obchodzi mnie to 4%
zakończona Łącznie głosów: 637
Niemal każdy właściciel psa doskonale wie, z czym wiąże się wiosna. To nie tylko długie dni sprzyjające wielogodzinnym spacerom z pupilem, lecz także... kilogramy sierści, które wypadają z psa jak gdyby bez końca. Większość z nas łapie za szczotki, zgrzebła i trymery i po kilkudziesięciu minutach pracy ma już górę sierści o wielkości samego psa.

Nawet jeśli kusi nas, żeby jak najszybciej nieodwracalnie pozbyć się sierści, zatrzymajmy się na chwilę. Psie futro jest doskonałym budulcem ptasich gniazd. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domku jednorodzinnym, czy w mieszkaniu, możemy pomóc skrzydlatym sąsiadom i pomóc im zdobyć ten cenny dla nich materiał.

Nie wyganiaj jeża z ogródkaSweter albo gniazdoNie każdy wie, że z psiej sierści, podobnie jak z owczej, można nawet zrobić sobie sweter. Podobno wyroby stworzone z psiego podszerstka są bardzo miękkie i ciepłe. Tego materiału używa się także do tworzenia filcu i wypełnienia do poduszek. Oczywiście w wyżej wspomnianych wypadkach obróbka wymaga specjalnego prania.

Jeśli chcemy ubrać się w psią sierść (ciekawe, czy nasz pies zorientowałby się, że świadomie i dobrowolnie się do niego upodabniamy?), nic nie stoi na przeszkodzie. Jeżeli jednak nie mamy możliwości logistycznych ani ochoty, by z nieskończonego podszerstka czworonoga stworzyć sobie ubranie, możemy dostarczyć tę sierść ptakom, które chętnie zbudują sobie z niej dom.

Dajmy trzmielom żyć. Jak ochronić je w swoim ogrodzie?Na balkonie lub za oknemBy pomóc ptakom dotrzeć do psiej wełny, możemy zawiesić małą torebkę na zewnątrz okna lub na balkonie. Dobrym pomysłem będzie też złapanie większych kłębków sierści klamerkami i przyczepienie ich do balustrady balkonu. Jako skarbiec z budulcem sprawdzą się także różnego rodzaju karmniki, na przykład te na kule tłuszczowe. Ważne jest to, by sierść została przytrzymana i by nie wyrwał jej najlżejszy powiew wiatru - sąsiedzi pewnie nie byliby zadowoleni z takiego obrotu spraw.

Pomysłem na dobrą "konstrukcję" z klamerek i sierści podzielili się administratorzy fanpage'a Ze schroniska do kochającego domu - pomóżmy odnaleźć drogę. Jak wynika z licznych komentarzy, wiele osób zainspirowało to do pomocy ptakom... i porządnego wyczesania swojego czworonoga. Dwie pieczenie na jednym ogniu!

Przykład "konstrukcji", dzięki której pomożemy ptakom zbudować solidne gniazdo.
Przykład "konstrukcji", dzięki której pomożemy ptakom zbudować solidne gniazdo. fot. Ze schroniska do kochającego domu - pomóżmy odnaleźć dr

Pamiętajmy także, aby wstrzymać się z przekazywaniem ptakom sierści czworonogów krótko po użyciu środków biobójczych na swoim psie. Jeśli zakrapialiśmy psa preparatami przeciwko insektom, wstrzymajmy się kilka dni, zanim wywiesimy sierść za okno. W przeciwnym razie moglibyśmy zaszkodzić ptakom.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (58)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Targi PupiLove
Targi PupiLove
targi
sie 1
niedziela, g. 11:00 - 17:00
Gdańsk, Galeria Morena
Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych
Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych
wystawa, zlot, pokaz
sie 14-15
sobota - niedziela
Sopot, Hipodrom Sopot