Zwierzaki

stat

Cztery łapy: chory pies ma zawsze suchy nos? Obalamy psie mity

Czy suchy nos oznacza problemy zdrowotne, a psia ślina ma właściwości lecznicze? Obalamy najpopularniejsze mity na temat psów.
Czy suchy nos oznacza problemy zdrowotne, a psia ślina ma właściwości lecznicze? Obalamy najpopularniejsze mity na temat psów. fot. Maciej Czarniak / Trójmiasto.pl

Każdy pewnie kiedyś słyszał ciekawe, śmieszne lub zupełnie niedorzeczne teorie odnośnie zachowania psów, ich wyglądu, a nawet zdrowia. W tym artykule, pierwszym z cyklu poradnikowego "Cztery łapy", obalamy najbardziej popularne i absurdalne mity na temat psów.Który mit jest wg ciebie najpopularniejszy?

suczki muszą chociaż raz zajść w ciążę

27%

psy agresywne mają czarne podniebienie

9%

chory pies ma zawsze suchy nos

23%

nie da się wyszkolić starych psów

3%

psy i koty nigdy się nie dogadają

6%

małe psy nie potrzebują ruchu

1%

psy rasowe są bardziej narażone na choroby niż kundelki

9%

pies posiada ślinę o zdrowotnych właściwościach

4%

niektóre rasy są agresywne

11%

pies widzi na czarno–biało

7%

Suczki muszą chociaż raz zajść w ciążę


To stwierdzenie pada bardzo często z ust niewyedukowanych ludzi i niestety wyrządza psom wielką krzywdę. Skąd takie myślenie? Teorii jest kilka, a najczęściej argumentuje się "inaczej pies zgłupieje, zacznie chorować, najlepiej wcale nie sterylizować, pies będzie czuć się niespełniony". Na szczęście przeprowadzono mnóstwo badań, które obaliły ten mit. Pamiętajcie, że kastracja i sterylizacja to potrzebny zabieg, który ułatwia psom życie, nie męczą się w okresach cieczek, ich hormony i emocje się stabilizują, a ponadto chronimy je przed chorobami.

Psy agresywne mają czarne podniebienie


Kolejny bezsensowny mit powtarzany z pokolenia na pokolenie. Podobno różowe podniebienie u psa oznacza łagodny i ugodowy charakter, a czarne agresję i złość. Jak wiadomo, nie ma to nic wspólnego z prawdą, ponieważ kolor podniebienia w żaden sposób nie odpowiada za charakter psa. Kolor powstaje na zasadzie pigmentu, podobnie jak kolor sierści.

Chory pies ma zawsze suchy nos


Kiedy psiak ma suchy nos, to wcale nie trzeba się martwić. Powodów może być mnóstwo zaczynając od silnego wiatru, klimatyzacji, kończąc na wysokiej temperaturze. Nos psa w zależności od warunków zmienia swoją wilgotność. Może tak się dziać nawet do kilku razy dziennie. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Psiak może być chory kiedy jest osowiały, nie ma apetytu lub brakuje mu energii. Dopiero kiedy takie objawy się nasilają, warto udać się na wizytę do weterynarza. Warto też wiedzieć, że u psów normalna temperatura wynosi 37,5 - 38,5 stopni Celsjusza.

Nie da się wyszkolić starych psów


Ten mit powstał chyba przez leniwych ludzi, ponieważ każdego psa da się czegoś nauczyć. Może to wymagać po prostu trochę więcej pracy i cierpliwości, ale nic nie jest niemożliwe.
Natomiast psiak otrzyma dodatkowo wspólną zabawę i pyszne smakołyki.

Zobacz także: Akcja dla psich seniorów z Ciapkowa


Psy i koty nigdy się nie dogadają


Niektórym wydaje się, że psy posiadają genetycznie zakodowaną nienawiść do kotów. Oczywiście jest to kolejny mit do obalenia, który potwierdzają chociażby liczne filmiki w Internecie, na których psiaki i koty razem spędzają czas, tulą się i bawią. Zdarzają się osobniki, które nie darzą się sympatią, ale to całkiem normalne, może też to wynikać z niezrozumienia mowy ciała. Jednak przy odrobinie cierpliwości i dobrego podejścia te dwa gatunki mogą stać się rodziną.


Pies i kot to odwieczni wrogowie? Nie do końca...
Pies i kot to odwieczni wrogowie? Nie do końca... 123rf.com

Małe psy nie potrzebują ruchu


Ten stereotyp jest również krzywdzący dla psów. Nie można przejść obojętnie obok psa niesionego w torebce jak jakąś zabawkę. Nie zapominajcie, że to są żywe istoty, a nie pluszaki i nie należy ich tak traktować. Pies to pies, bez względu na rozmiar czy rasę i należy go traktować jak zwierzę, które ma swoje potrzeby. Trzeba oczywiście odpowiednio dopasować ćwiczenia i intensywność ruchu do rasy, ale przejście się wokół bloku czy w torebce z pewnością nie wystarczy. Każdy pies potrzebuje długich spacerów, możliwości zwiedzenia okolicy, poznania nowych zapachów, spotkania psich kolegów i zabawy.

Psy rasowe są bardziej narażone na choroby niż kundelki


Ten mit nie do końca jest prawdą, ponieważ psy rasowe posiadają specyficzne dla siebie schorzenia, ale nie oznacza to, że każdy pies będzie chory. Dla przykładu labrador genetycznie może być narażony na dysplazję stawów częściej niż husky, ale to wszystko zależy od genów, hodowcy, trybu życia i wielu innych czynników. Każdy pies może mieć problemy zdrowotne bez względu na swoją metrykę, więc dbajmy o ich zdrowie, odpowiedni ruch i dietę.

Pies posiada ślinę o zdrowotnych właściwościach


Niestety psia ślina nie jest magiczna i nie leczy wszystkich ran. Co prawda posiada substancje odkażające, ale do tego dochodzą też wirusy, bakterie i grzyby. Czasem może to wywołać zakażenie, więc lepiej podchodzić do tego z dystansem.

Niektóre rasy są agresywne


To kłamstwo powstało tylko i wyłącznie z winy ludzi, ponieważ żaden pies nie rodzi się agresywny. Każdy ma swój charakter, ale to od właściciela zależy, w którym kierunku go pokieruje. Wystarczy przytoczyć rasy amstaff czy pitbull, które mają łatkę agresorów poprzez ludzi, którzy je głodzili, podjudzali, bili i wykorzystywali do walk. Każde zwierzę w takich warunkach nie zachowywałoby się naturalnie. Mało osób natomiast wie, że te rasy były kiedyś najlepszymi niańkami dla dzieci.

Pamiętaj:
jeśli twój pies zaczyna przejawiać niepożądane zachowania, poproś o pomoc behawiorystę. Z pewnością pokieruje was w dobrą stronę i pokaże, jak odpowiednio pracować z psem. Agresja powstaje zazwyczaj z lęku, poczucia zagrożenia, traumatycznego przeżycia, czy nie odpowiednich zajęć.


Pies widzi na czarno-biało


Pomimo upływu tylu lat i postępie w edukacji ludzie wciąż myślą, że psiaki nie dostrzegają kolorów. Na szczęście naukowcy wyprowadzają nas z błędu. Psy zamiast koloru fioletowego, błękitnego, zielonego, żółtego, pomarańczowego i czerwonego widzą ciemnoniebieski, jasnoniebieski, szary, jasnożółty, ciemnożółty oraz bardzo ciemny szary. Największy problem mają z kolorem czerwonym, ponieważ objawia im się on jako szary albo czarny.

Co ciekawe psy przywiązują większa wagę do jaskrawości, więc najlepiej kupować im zabawki kontrastowe. Na przykład: najlepsza będzie piłeczka dużo jaśniejsza od podłoża, czyli na zabawę w trawie unikaj piłki zielonej i pomarańczowej.

Opinie (103) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj także

zobacz więcej»

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Miejsca przyjazne zwierzętom

Forum zwierzęta - ciekawy temat

nnt: mój pies umiera - czy lepiej go uśpić? (135 postów)

Mój pies bardzo poważnie zachorował. Jest to złośliwy nowotwór, który postępuję w straszliwym tempie. Od kilkunastu dni codziennie jest gorzej - pies stopniowo traci siły. Od kilku dni nie jest już w stanie stanąć na nogach, tylko leży w jednym miejscu i ewentualnie próbuje się czołgać, ale na to też nie ma siły. Nie wiem co robić - znajomy weterynarz stwierdził, że uśpienie psa jest dla niego wielkim stresem i nie jest to takie proste (trzeba znaleźć żyłę, a to stary pies i trudno to zrobić), że lepiej pozwolić mu odejść w spokoju. Teraz część rodziny nie chce go uśpić z tego powodu. A ja nie mogę patrzeć jak tak leży całymi dniami pod domem i pewnie bardzo cierpi. Dodam, że to pies wielkiej rasy i za bardzo nie ma możliwości go gdzieś przenieść itp. Co najlepiej zrobić w tej sytuacji?

(2 dni temu)

Re: nnt: mój pies umiera - czy lepiej go uśpić?

Ja też cierpię nigdy nie zapomnę jego wzroku jak na mnie spojrzał jak wychodziłam z gabinetu nigdy więcej nie zrobię tego że dam uśpić zwierzaka

więcej tematów »