• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dla tych, które gasną po cichu. W Gdańsku powstaje azyl dla gadów

Joanna Skutkiewicz
5 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Lokal przy ul. Goszyńskiej w Gdańsku został przekazany fundacji przez miasto. Lokal przy ul. Goszyńskiej w Gdańsku został przekazany fundacji przez miasto.

Nie łapią za serca tak jak psy, koty i inne puchate zwierzęta: nie siądą na kolanach, nie przytulą się do człowieka i nie przywitają opiekuna, gdy ten wraca do domu. Nie znaczy to jednak, że nie czują bólu i nie zasługują na troskliwą opiekę. Przemysław Łuczak, lekarz weterynarii specjalizujący się w leczeniu zwierząt egzotycznych, otwiera Gadzi Azyl w Gdańsku. Na wyposażenie lokalu przekazanego przez miasto została uruchomiona zbiórka funduszy.



Fundacje dla zwierząt w Trójmieście


Czy kiedykolwiek miałe(a)ś w domu zwierzę terraryjne?

Przemysław Łuczak w środowisku opiekunów zwierząt w Trójmieście kojarzony jest z EgzooVet. Jako lekarz weterynarii specjalizuje się bowiem w leczeniu zwierząt egzotycznych, czyli takich, które diagnozuje i leczy się stosunkowo trudniej niż "zwyczajne" zwierzaki domowe.

Trzymanie gadów w domu nie jest może tak popularne jak ma to miejsce w przypadku małych ssaków; jest jednak na tyle powszechne, że także wśród zwierząt egzotycznych zdarzają się przypadki porzuceń czy skrajnych zaniedbań.

- Czasem zwierzę się po prostu znudzi - mówi Przemysław Łuczak. - Czasem robi się "nagle" zbyt duże, "nagle" zbyt agresywne i opiekun nie daje sobie rady, uznając, że wyrzucone na dwór jakoś sobie da radę. W 95 proc. przypadków gad hodowlany - bo w większości gady w domach pochodzą z hodowli, a nie odłowu z natury - nie daje sobie jednak rady. Zdarza się także, że opiekun porzuca zwierzę, bo nie stać go na leczenie. Gady potrafią wiele miesięcy, a nawet lat chorować bezobjawowo na choroby wynikające ze złej diety, złych warunków utrzymania. Gdy taki pacjent trafia do lekarza, okazuje się, że leczenie będzie musiało trwać długo, będzie wymagało nakładów czasowych opiekuna, no i będzie kosztować. Takie historie także mogą zakończyć się wyrzuceniem takiego zwierzęcia, bo przecież właściciel liczył na bezproblemowego zwierzaka.
Jak zaznacza Łuczak, w dzisiejszych czasach trudno mówić o niewiedzy w kontekście zaniedbania zwierzęcia. Jego zdaniem to raczej lenistwo i brak chęci do zaktualizowania informacji o sposobie utrzymania zwierzęcia. Wszelkie potrzebne informacje możemy przecież zdobyć w kilkanaście sekund, przesuwając palcem po ekranie smartfona.

Gadzi Azyl powstanie w Gdańsku



Z inicjatywy Przemysława Łuczaka powstała fundacja Help4Herps. Jednym z najważniejszych obszarów jej działań jest edukacja. Chodzi nie tylko o opiekę nad zwierzętami, które ludzie trzymają u siebie w domach, lecz także o szeroko pojęty temat traktowania tych zwierząt. Teraz w Gdańsku przy ul. Goszyńskiej 1Mapka na Jasieniu powstaje Gadzi Azyl - miejsce, w którym potrzebujące gady egzotyczne otrzymają fachową opiekę.

- Rozmowy z miastem toczyły się już od dawna i sięgają problemu wykorzystywania zwierząt w przestrzeni publicznej; chodzi tu oczywiście o osoby przechadzające się z wężami w centrum miasta i udostępniające je do zdjęć za pieniądze - mówi Przemysław Łuczak. - Podczas rozmów pojawiło się jeszcze wiele innych problemów, takich jak to, co zrobić ze znalezionymi gadami i ze zwierzętami z interwencji - i tak oto narodziła się idea gadziego azylu: miejsca, gdzie gady egzotyczne otrzymają fachową pomoc i opiekę.
- Miasto od samego początku było bardzo chętne wsparciu tej inicjatywy - zaznacza. - Papierologia i koronawirus trochę to wszystko opóźniły, ale mam już klucze w rękach i teraz będzie tylko z górki.
  • Lokal na razie wygląda tak, ale już niedługo pojawią się tutaj terraria z gadami.
  • Lokal na razie wygląda tak, ale już niedługo pojawią się tutaj terraria z gadami.
  • Lokal na razie wygląda tak, ale już niedługo pojawią się tutaj terraria z gadami.

Azyl zapewni opiekę gadom



Lokal, który miasto Gdańsk przekazało fundacji, jest lokalem wolno stojącym, odseparowanym od innych lokali, bez mieszkańców w okolicy. Choć sąsiedztwo gadów w terrariach w żaden sposób nie zagraża ludziom, zdarza się, że niewiedza w tym aspekcie prowadzi do nieporozumień i obaw.

Azyl będzie przyjmował gady egzotyczne wymagające pomocy. Zadaniem osób działających na ich rzecz będzie zapewnienie tym zwierzakom opieki medycznej, a gdy ich kondycja na to pozwoli, znalezienie im odpowiedzialnego domu. W planach jest szeroko zakrojona współpraca ze służbami oraz z lecznicami weterynaryjnymi w województwie pomorskim.

- Oprócz samego azylu pragniemy zwiększać świadomość społeczeństwa, że gady też cierpią, że też często wymagają pomocy - mówi Przemysław Łuczak. - Chory lub porzucony wąż czy jaszczurka nigdy nie będą łapać za serce jak pies albo kot i zdajemy sobie z tego sprawę. Jednak jeżeli chociaż trochę jesteśmy w stanie poprawić ich los, to warto. Planujemy dużo prelekcji dla uczniów, studentów, szkoleń dla służb itp. Wyjątkowość fundacji polega na tym, że zarządzana jest przeze mnie - lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu zwierząt egzotycznych. Dzięki temu koszty związane z pomocą tym zwierzakom są dużo niższe.
Podobnie jak w przypadku innych zwierząt, również tutaj w grę wchodzą porzucenia, wyrzucenia na śmietnik, do lasu czy parku.
Zdarza się także, że podejmowane są interwencje mające na celu odebranie zwierzęcia ze złych warunków. Jako że gady egzotyczne, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z dalekich krajów, dochodzi jeszcze aspekt przemytu i nieintencjonalnego przywiezienia zwierzaka w bagażu - tak zwanego "pasażera na gapę".

  • Fundacja Help4Herps ma za zadanie edukowanie i promowanie świadomej terrarystyki, ale także realną pomoc tym, którzy są w potrzebie.
  • Fundacja Help4Herps ma za zadanie edukowanie i promowanie świadomej terrarystyki, ale także realną pomoc tym, którzy są w potrzebie.

Zbiórka na wyposażenie azylu



- Moi drodzy! udało się! Mamy to! - donosił uradowany Przemysław Łuczak we wpisie na Facebooku. - Gadzi Azyl Fundacji Help4Herps stał się faktem!
Teraz tylko remoncik i startujemy. Do zebrania niemała kwota, ale wierzę, że damy sobie z tym radę. Już raz pokazaliście, że możemy działać.

By wyposażyć lokal w niezbędne akcesoria i sprzęt, potrzeba 20 tys. zł. Na ten cel została uruchomiona zrzutka na portalu Ratujemyzwierzaki.pl. Oprócz wsparcia finansowego przydadzą się terraria i wszelkiej maści wyposażenie dla gadów. Wszelkie bieżące informacje, również na temat postępów w uruchamianiu azylu, można czerpać ze strony fundacji Help4Herps na Facebooku.

- Gady niestety w większości wypadków cierpią w ciszy - mówi Przemysław Łuczak. - Nie piszczą, nie wyją. Po prostu z czasem gasną, a to gaśnięcie opatrzone jest niezauważalnym bólem. Jednak to, że go nie widać, nie oznacza wcale, że nie istnieje.

Miejsca

Opinie (56) 3 zablokowane

  • dziekuje

    dziekuje że ktoś sie tym zajmie , popieram w 100% , i trzymam kciuki aby wszytko szło dobrze

    • 0 0

  • Świetna inicjatywa!

    Brawo cudowny lekarz, który jest głosem Gadów! Każde, każde zwierzę czuje! czuje ból radość tęsknotę samotność! czas skończyć z cierpieniem zwierząt! kiedy skończy się wykorzystywanie zwierząt? również węże z gdańska!? kto na to pozwala !?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia (5 opinii)

(5 opinii)
imprezy i akcje charytatywne, spacer

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Najczęściej czytane