• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie w Trójmieście wyszkolić psa?

JG
20 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Posłuszny pies to podobno skarb. Zdjęcie z sopockich zawodów Rally-O, czyli posłuszeństwa na luzie. Posłuszny pies to podobno skarb. Zdjęcie z sopockich zawodów Rally-O, czyli posłuszeństwa na luzie.

Nie wraca do mnie, kiedy go wołam. Gryzie co popadnie. Boi się innych psów. To tylko jedne z wielu problemów, z jakimi mierzą się niektórzy właściciele czworonogów. Część osób stawia więc na edukację i zapisuje się ze swoimi pupilami na szkolenia. W Trójmieście prowadzi je co najmniej kilkadziesiąt firm.



Czy twój pies reaguje na komendy?

- To czas, kiedy wzmacnia się więź między człowiekiem a psem. Szkolenie ułatwia wzajemne zrozumienie się, pies zaczyna poznawać, jakie są nasze oczekiwania - tłumaczy Anna Zarzecka-Guzińska, właścicielka szkoły Wibrys.
Pierwszym etapem w edukacji czworonogów są tak zwane psie przedszkola. To kursy, gdzie szczeniaki poznają otaczający je świat i uczą się odpowiednio reagować. Czyli z jednej strony jak nie być lękliwymi, a z drugiej agresywnymi.

- Głównym zadaniem psiego przedszkola jest tak naprawdę socjalizacja szczeniaka. W tym wieku pies powinien zapoznać się z jak największą ilością różnych bodźców, z jak największą liczbą zapachów, żeby w dorosłym już życiu nie być zagubionym czy wystraszonym - wyjaśnia Eliza Barczewska instruktor szkolenia psów użytkowych ze szkoły Łajka.
- Chodzi przede wszystkim o kontakt z innymi psami, innymi ludźmi. A pomiędzy tym odbywa się nauka podstawowych komend takich jak siad, stój czy nauka chodzenia na smyczy. Wszystko po to, żeby później szczeniakowi było łatwiej - dodaje Barczewska.
Niektóre szkoły preferują natomiast szkolenia indywidualne.

- Taki system zdecydowanie bardziej się sprawdza, a raz w miesiącu moi uczniowie spotykają się na socjalizacji w grupie - opowiada Liliana Madejska, trener psów i właścicielka Przystani Liliany.
Natomiast w przypadku zajęć w grupie - jak dodaje Madejska - ważne jest, aby uczestniczyły w nich psy w bardzo zbliżonym wieku, czyli od trzech do dziesięciu miesięcy.

- Ponadto duże znaczenie ma też brak osobników z tendencjami do dominacji i agresji, im powinno się poświęcać czas osobno. Zwłaszcza w pierwszym roku życia pies nie powinien mieć złych doświadczeń. Dlatego szczeniaki i młode psy powinny spotykać się i bawić z osobnikami, które nie wprowadzają chaosu w ich życiu - przekonuje Liliana Madejska, trener psów i właścicielka Przystani Liliany.
Do psich przedszkoli trafiają szczeniaki w wieku ośmiu tygodni. Jednak z uwagi na kalendarz szczepień, psy z reguły rozpoczynają naukę mając miesiąc więcej. Następnie, podobnie jak w przypadku ludzi, czeka je podstawówka. Czworonogi idą do niej w wieku pięciu, sześciu miesięcy.

Nauka psa, właściciela i rodziny

Chodzenie i bieganie psa przy nodze przewodnika to przydatna umiejętność. Na zdjęciu zawody Rally-O. Chodzenie i bieganie psa przy nodze przewodnika to przydatna umiejętność. Na zdjęciu zawody Rally-O.
Fe, nie rusz. Waruj. Do mnie. Zostań. Komend do opanowania psy mają niemało. Dzięki temu czworonogi w przyszłości mają lepiej rozumieć się z właścicielami. Ale w podstawówce nie tylko o komendy chodzi. Jest też nauka chodzenia na luźnej smyczy, a niekiedy i kulturalnego wchodzenia po schodach. Poza tym pies uczony jest panowania nad sobą.

- Pracuje się nad jego samokontrolą. Musi nauczyć się spokojnego wyczekiwania, w chwilach kiedy czegoś bardzo pożąda - opowiada Zarzecka-Guzińska.
Później przychodzi czas na naukę kolejnych komend. W zależności od szkoły, psy uczone są najpierw tych głosowych, a później optycznych lub też odwrotnie.

Do tego pies przyzwyczaja się do bycia skoncentrowanym i posłusznym w otoczeniu, które może go rozpraszać. A to tylko część umiejętności, jakie ma opanować pupil.

Podstawowe szkolenia bywają podzielone na kolejne kursy. Jednak w czasie zajęć nie tylko psy mają się uczyć. Pracę do wykonania mają również właściciele (przewodnicy) czworonogów.

- Bo prawidłowo skonstruowane szkolenie to przede wszystkim nauka właściciela i jego rodziny. Nie tylko podstawowych poleceń dla psa, ale przede wszystkim rozmowa o tym, jakie zasady należy zachować na co dzień w domu czy na spacerze, żeby pies nie sprawiał problemów. Sama nauka poleceń nie pomoże - uczula Barczewska.
- Ważna jest między innymi komunikacja. Chodzi o to, aby każdy z domowników używał tych samych komend. Jeśli na przykład jedna osoba mówi do psa "chodź", druga "do mnie", trzecia "wróć", a czwarta jeszcze coś innego, to nie jest dobrze. Dlatego na zajęcia zapraszam tych wszystkich domowników, którzy chcą uczestniczyć w szkoleniu psa. W skryptach, które ode mnie otrzymują mogą znaleźć słowa do wyboru albo dopisać swoje. Ważne, aby trzymać się jednej wersji i nie tworzyć chaosu w psiej głowie - dodaje Madejska.
Poza tym niezwykle ważne jest podobno odrabianie zadań domowych. Nauka podczas zajęć powinna iść w parze z ćwiczeniami na spacerach i w domu.

- Powtarzam to moim kursantom i zadaję zadania domowe do przerobienia. Aby był efekt, trzeba też ćwiczyć w domu - przekonuje Alicja Kuźniewska, właścicielka szkoły Dogsford.
Zawodnik, węszyciel i pomocnik

W zawodach Rally-O mogą brać udział zarówno psy rasowe, jak i nierasowe. Z kolei przewodnikiem może być praktycznie każdy - dorośli, młodzież, dzieci, osoby niepełnosprawne. W zawodach Rally-O mogą brać udział zarówno psy rasowe, jak i nierasowe. Z kolei przewodnikiem może być praktycznie każdy - dorośli, młodzież, dzieci, osoby niepełnosprawne.
Po szkoleniu z posłuszeństwa część psów kontynuuje edukację. Wśród zajęć są choćby lekcje Rally Obedience, w skrócie Rally-O. Celem tej dyscypliny jest pokonywanie przez przewodnika i psa torów, które składają się z różnych ćwiczeń i stacji.

- W zasadzie każdy pies, który ma podstawowe umiejętności takie jak siad, waruj, zostań, może wziąć udział w zawodach Rally-O. A najsympatyczniejsze jest chyba to, że pies nie musi być rasowy. Do tego są kategorie zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych - zachwala Kuźniewska.
Poza tym psy mogą wyspecjalizować się w poszukiwaniu. Węszyć lubią z natury, a w czasie kursów mają szansę, aby nauczyć się jeszcze lepiej wykorzystywać swoje zdolności.

- Pracuje się nad tym, żeby pies nauczył się rozpoznawać zapach swojego właściciela i przesiąknięte jego zapachem przedmioty. Aby umiał odnajdywać zgubione przez swojego pana rzeczy - portfel, parasolkę, klucze do domu. Jest to wygodne dla osób, które często coś gubią, a psom sprawia bardzo dużą frajdę - opowiada Barczewska.
Ponadto psy - bez względu na rasę, wiek, czy kondycję - mogą spróbować swoich sił w nosework. To dyscyplina oparta na metodach pracy psów ze służb mundurowych, które poszukują materiałów wybuchowych i narkotyków. W przypadku psów cywilnych, w grę wchodzą poszukiwania nieco innych zapachów - na przykład tych, które mają zapach pomarańczy czy goździków.

Poza odnajdywaniem przedmiotów, psy mają szansę na zdobycie kwalifikacji jako pomocnicy osób niepełnosprawnych. Wśród szkoleń są m.in. zajęcia prowadzone metodą Do as I do, która opiera się na naśladowaniu.

- Metodę wymyśliła Włoszka Claudia Fugazzie w ramach swoich studiów doktoranckich na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Metoda Do as I do, czyli rób to, co ja robię, opiera się na społecznych zdolnościach poznawczych psów - między innymi na umiejętności naśladowania. Dzięki tej metodzie psy uczą się nowych zachowań obserwując i naśladując swoich właścicieli. Najnowsze badania potwierdziły zdolności poznawcze psów i wykazały, że zadziwiająco szybko uczą się one naśladowania od ludzi - tłumaczy Izabela Buksińska, właścicielka szkoły dla psów Piąty pazur.
Łup i szkolenie obrońcy

Z kolei czworonogi, które od urodzenia mają odpowiednie predyspozycje, mogą uczestniczyć w szkoleniach psa-obrońcy. Wymagania wiekowe: co najmniej półtora roku.

- Preferuje się obronę sportową. Czyli w zasadzie bazujemy na instynktach łupu i zdobycia go przez psa. Ma być to przede wszystkim zabawa, a nie tak zwane zaostrzanie, czyli powodowanie, że pies jest agresywny w stosunku do ludzi - wyjaśnia Barczewska.
Szkolenie psa-obrońcy trwa od dwóch miesięcy do nawet roku. To, ile czasu ostatecznie zajmie, zależy od czworonoga i jego postępów. Kurs tego typu nie jest jednak przeznaczony dla wszystkich pupili. Za to szkolenie z podstaw posłuszeństwa podobno tak.

- Są rasy psów, którym nauka przychodzi z łatwością, a są i takie, z którymi trudniej się pracuje - ocenia Anna Zarzecka-Guzińska i dodaje: prawda jest jednak taka, że każdy pies nadaje się do szkolenia.


Zobacz też, jak radziły sobie psy podczas treningu Flyball

JG

Miejsca

Opinie (234) ponad 10 zablokowanych

  • Do Debili

    To jest artykuł na temat szkolenia psa a nie na temat psich kup. Więc jeżeli nie masz nic mądrego i na temat do napisania to przestań wypisywać pierdoły i weż się do sprzątania trawników jak tak ci przeszkadzają kupy.

    • 8 2

  • (6)

    Najgorsze sa te małe psy, bez szkoły. Żaden właściciel, dużego psa nie pozwoli sobie na trzymanie takiego psa bez szkolenia. A te małe, modne psy do torebki robią co chcą i najwiecej gowienek na trawnikach jest od tych małych.

    Jak dla mnie pies to musi byc pies. Nawet jak kobieta wychodzi z dużym psem to fajnie wyglada, a najbardziej śmiać mi sie z pseudo kreatynowo-teściowych byków, twardych jak stal, jak śmigają pod pachą z yorkiem lub innym shitsu, bo pancia musi zrobi sobie domowe spa ;)

    • 8 3

    • A, ta pańcia to blondyna dziewczyna drecha

      • 3 1

    • Nie dla psa kielbasa

      Inteligentni wybiora psy myslace a nie dogi...

      • 2 2

    • dokładnie ja swojego SBT trzymam na smyczy ledwo mi ręki nie urwie (3)

      a obok niego coś szczeka lata, mówię to kobiety - pani weźmie swojego bo mój jak chwyci to nie puści, a to do mnie - ale mój nie ugryzie

      • 3 0

      • to po co ci taki ? (1)

        skoro nie jesteś w stanie go utrzymać ?
        wyszkolony pies, to ten który idzie obok bez smyczy i ma wylane czy obok syczy kot, czy piłuje jakiś konus

        • 0 1

        • no ciekawe jak takie male gie... probuje zlapać twojego psa to co bys zrobil?

          • 0 0

      • Co to jest stb ?

        Co to za skrót , co to za rasa ?

        • 0 0

  • Gang urwisów (3)

    Również mieliśmy szkolenia w gangu urwisów u pani Basi i serdecznie polecamy

    • 1 5

    • Dajcie spokój z tą reklamą (1)

      .. co , poszlo info w eter? słuchajcie na trójmiasto.pl pisza o szkoleniu psów, na forum piszemy , że Gang urwisów jest super, zresztą wiecei co pisać, żenada

      • 3 0

      • no dokładnie na to wygląda... żeby tak pisać. bez sensu

        • 3 0

    • dzieki jesteście kochani :)

      ... już starczy, tej wazylinki

      • 1 1

  • Sami nic nie potraficie? (2)

    Współczuję ludziom.Jako dzieciak przeczytałam masę książek o szkoleniu,sama mija suczkę nauczyłam i dostalam się do grupy zaawansowanej a moj pies dawał przykład innym podczas szkolenia.

    • 0 3

    • ty się chwalisz czy żalisz?

      • 2 0

    • no napewno

      • 1 0

  • Dławk i kolczatka (6)

    Ostatnio usłyszałam super mądra rzecz od "behawiorysty,aby ciągnaxemu psu zakupić dławik...Za to pani w sklepie zoolog.w Gd.Śródmieście pani polecała kolczatkę.Polecam zrezygniwac z usług tych "fachowców"

    • 6 0

    • kolczatkę warto kupić i zainstalować na psią szyję ,ale musi ona (3)

      mieć kolce na zewnątrz ,a nie do środka ,gdy inny pies zaatakuje twojego czworonoga nabije się na kolczatkę i odskoczy. Bardzo łatwo można nauczyć psa spokojnie chodzić na smyczy ,ja znam kilka sposobów ,ale nie chcę treserom chleba zabierać .

      • 2 3

      • Do Moni

        Hej. Podpowiedź jakie ro sztuczki?

        • 0 0

      • sama sobie załóż kolczatkę i z nią chodź po ulicy

        • 2 0

      • gwarantuje, że jak wybiegasz psa, tyle ile on potrzebuje

        to nie będzie ciągnąć

        • 1 0

    • gdybys była facetem, dałbym ci radę gdzie sobie założyć kolczatkę :) (1)

      • 0 0

      • gdzie?

        • 0 0

  • Kocham kundelki ,bo one myślą , a nie namyślają

    się jak te rasowe

    • 3 3

  • W Policji

    Myślę , że tam jest najlepiej

    • 0 2

  • Siad, waruj, zostań, leżeć, na dół (z kanapy) moja dziewczyna uczyła pieska metodą nagradzania (4)

    pamiętał pierwsze 3 minuty :)
    Dziewczyna to Alfa.
    Siad ! I siedzimy razem na podłodze
    Leżeć ! i leżymy.
    Pracuję w domu, przed kompem, z młodym chodzimy często do lasu na jednym sznurku. na sznurku po ulicach, bo młody lata za kotami. w lesie luzem, nie wiem czy przychodzi na zawołanie, zawsze jesteśmy kilka metrów od siebie. jak wychodzimy z lasu zawsze jesteśmy obok siebie, tak, że mogę sznurek przypiąć.
    Kiedyś ciągnął i gryzł, to mu mówiłem, to nie sznurek, jestem wysoki a ty niski, to tak jakbym ciebie trzymał za rękę jak dzieciaka. Nie wiem co zrozumiał, ale przestał ciągnąć i sznurek (linkę taterniczą) traktuje jak bezpieczne połączenie z idiotą, który go obroni. Boi się dużych psów, zawsze obchodzi bokiem a ja cisnę na dużego i na tego ze smyczą któremu się wydaje, że jest Alfa i panuje nad tym psem.
    Młody broni Alfy a ja bronię i Alfę i młodego.
    Ludzie się dziwią, że gadam do psa, głośno. A co mam szeptać ? Na migi pokazywać ?
    młody to kundel tak jak ja :)
    Ciocia Alfy ma rasowe, po szkoleniach, coś kiedyś opowiadała jakie są bystre. Potem jednego bystrzaka szukaliśmy po lesie. Młody znalazł i dał cynk.
    Chciała, żebym naszego malucha zapisał na szkolenie, ale jak wyjechała, daliśmy sobie siana. Na urodzinach szwagra pytała czy zapisałem młodego a młody - Hę !
    Eł ! i Hę ! on tak dziwnie mówi
    wszyscy oprócz niej w śmiech a ja do wszystkich patrząc na młodego
    - Wiesz miałem ciebie zapisać na kurs gubienia się po lasach i leżenia gdzie popadnie.
    Jesteśmy tacy jacy mieliśmy być.
    Szkolić można ale też trzeba się szkolić razem z psem
    Zwierzęta rozumieją więcej niż się wam wydaje
    a ludzie nie potrafią zrozumieć, że psy ich nie słuchają,
    a one słyszą ale mają ludzi gdzieś

    • 2 3

    • psy w lesie muszą chodzić na smyczy !!!!!!!!!!! (3)

      Psy w lesie muszą chodzić na smyczy !!!!!!!!!!!
      Zrozumcie to w końcu ludzieee

      • 2 2

      • tak jak dziki, wiewiórki i padalce

        przestań strzelać do zwierząt (mieszkańców lasu), to zaczniemy chodzić na smyczach !

        • 2 1

      • został leśniczym bo lubił sobie postrzelać do żywych celów

        a normalnie za to jest pierdel
        ale do zwierząt można

        dobry leśniczy to ...nawóz dla leśnego runa

        • 1 1

      • a Ty o tym lesie, co się bystry od c*otki zgubił ??
        a nie, bo wiesz to jest ogrodzony (bo państwo zaczęło wycinać rabunkowo) prywatny 20 ha las

        więcej hajsu poszło na ogrodzenie niż na zakup lasu
        ale jaki kraj tacy złodzieje przyrody

        • 1 1

  • szkoły prowadzą fajne zajęcia dla psów

    ale (poza socjalizacją) ma to mało wspólnego z wychowaniem psa, a to jest najważniejsze w szczęśliwym życiu, a nie to czy pies wykonuje jak automat wszystkie komendy

    • 1 0

  • Polecam Canac (3)

    Witam,
    mogę z czystym sumieniem polecić Canac. Super podejście do psa i właściciela. Pozytywna energia na zajęciach, profesjonalne i indywidualne podejście do każdego psa. Wszystkim tym którzy się wahają jaką szkołę wybrać, gorąco polecam zajęcia u Kaśki. :)

    • 0 8

    • a ja nie polecam

      • 7 0

    • Ja też nie polecam. (1)

      • 8 0

      • Canac

        a nam się bardzo podobało

        • 0 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Najczęściej czytane