• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pies chłodzi się pyskiem - nie krępuj go kagańcem

Joanna Skutkiewicz
3 czerwca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Kaganiec, w którym pies nie może swobodnie otworzyć pyska, może być używany jedynie przez kilka chwil. Kaganiec, w którym pies nie może swobodnie otworzyć pyska, może być używany jedynie przez kilka chwil.

Na ulicach miast i w pojazdach komunikacji miejskiej nierzadko widzimy psy w nylonowych kagańcach ciasno obejmujących ich pysk. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że tego typu kaganiec nie powinien być stosowany podczas spaceru czy podróży autobusem. Jest to szczególnie istotne latem, jako że niemożność ziajania u psa oznacza poważne ryzyko przegrzania organizmu.





Szkolenia psów w Trójmieście


Czy twój pies nosi kaganiec?

Materiałowe kagańce skonstruowane są w taki sposób, że po prawidłowym założeniu go pies nie ma możliwości otwarcia pyska. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że ziajanie u psa jest jego jedynym sposobem na chłodzenie organizmu. W przeciwieństwie do ludzi psy nie pocą się przez skórę, jeśli nie liczyć opuszków ich łap. Gdy zwierzak nie jest w stanie swobodnie otworzyć pyska, grozi mu szybkie przegrzanie organizmu. W niektórych sytuacjach może to nawet skończyć się śmiercią zwierzęcia.

- Teraz, w dobie pandemii, aby chronić swoje życie zakrywamy maseczkami nos i usta - mówi Anna Pankowska, behawiorysta z Centrum Kynologicznego PerfectDog. - Możemy więc z łatwością wyobrazić sobie, jak czuje się pies w takim kagańcu, który blokuje możliwość oddychania. Wystarczy, że zakryjemy twarz szczelnie folią czy też maseczką ze sztucznego materiału, który nie przepuszcza powietrza. Wpadamy w panikę i szybko próbujemy się jej pozbyć, a na samą myśl o tym, że nie będziemy mogli swobodnie oddychać, reagujemy nerwowo.

Kiedy kaganiec dla psa? - w kagańcu do weterynarza



To jest kaganiec weterynaryjny. To jest kaganiec weterynaryjny.
Dlaczego więc producenci wciąż wypuszczają na rynek kagańce tego typu? Odpowiedź jest prosta - to świetne akcesorium do zastosowania podczas wizyt u lekarzy weterynarii. Jeżeli nasz pies jest nerwowy, bardzo stresuje się zabiegami weterynaryjnymi i istnieje choćby cień ryzyka, że ugryzie lekarza, wizyty należy przeprowadzać w takim właśnie kagańcu.

- Kaganiec nylonowy, uniemożliwiający otwarcie pyska, powinien być wykorzystywany w gabinetach weterynaryjnych w trakcie trwania wizyty - mówi lek.wet. Małgorzata Jaworska-GrondeckaKliniki dla Zwierząt 24h. - Jest lekki, utrudnia psu ugryzienie lekarza lub właściciela, szybko się go zakłada i zdejmuje. Używa się go oczywiście tylko, jeśli to konieczne. Taki kaganiec uniemożliwia oddawanie psu ciepła do otoczenia w trakcie ziajania, a jest to jedna z ważniejszych metod chłodzenia organizmu. Nie można go zakładać psu w ciepłe dni, podczas wysiłku fizycznego, w oczekiwaniu na wizytę lekarską w poczekalni - wtedy niektóre psy mocno się stresują, więc wskazane jest, żeby mogły swobodnie ziajać w kagańcu, który daje taką możliwość. Nie jest to też dobre rozwiązanie dla psów ze spaczonym apetytem. Zdarza się, że mocno zdeterminowany pies podczas spaceru potrafi zagarnąć językiem pożądaną przez niego rzecz i w efekcie ją zjeść - tu lepiej sprawdzi się inny typ kagańca.

W przeciwieństwie do ludzi psy nie pocą się przez skórę. Gdy zwierzak nie jest w stanie swobodnie otworzyć pyska, grozi mu szybkie przegrzanie organizmu. W przeciwieństwie do ludzi psy nie pocą się przez skórę. Gdy zwierzak nie jest w stanie swobodnie otworzyć pyska, grozi mu szybkie przegrzanie organizmu.

Jaki kaganiec dla psa?



W sklepach zoologicznych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, znajdziemy szeroki wybór kagańców dla naszego czworonoga. Do większości okazji świetnie sprawdzi się kaganiec fizjologiczny, umożliwiający psu swobodne otwarcie pyska, a nawet przyjęcie smakołyku podczas szkolenia czy spaceru. Najważniejsze, aby kaganiec był komfortowy dla zwierzaka - przed zakupem koniecznie przymierzmy go do pyska.

Sklepy zoologiczne w Trójmieście


- Kaganiec powinien zapewniać psu wygodę użytkowania - mówi Anna Pankowska z PerfectDog. - Tak jak dbamy o to, aby obroża czy szelki nie były zbyt ciasne lub wąskie, tak samo powinniśmy zadbać o to, aby pies czuł się w kagańcu komfortowo. Rolą kagańca jest zabezpieczenie przed tym, by pies nie wyrządził krzywdy człowiekowi lub innemu zwierzęciu oraz przed zjadaniem niechcianych rzeczy podczas spacerów. Na pewno jednak kaganiec nie ma na celu uniemożliwienia psu otwarcia pyska.

Kiedy kaganiec powoduje cierpienie



Kaganiec dla psa - nie potęgujmy stresu



Jak słusznie zauważa behawiorystka, kaganiec zwykle zakładamy psu w sytuacji, która sama w sobie jest dla niego dużym stresem. Jako odpowiedzialni, troskliwi opiekunowie zwierzęcia powinniśmy zadbać o to, aby nasz pies jak najłagodniej przetrwał niesprzyjające okoliczności. Kaganiec sprawiający dyskomfort na pewno w tym nie pomoże.

- Warto również spojrzeć na ten problem jeszcze z innej strony - dodaje Anna Pankowska. - Najczęściej jest jakiś poważny powód, dla którego psiaki powinny chodzić w kagańcu. Nie znam psa, który nosiłby go jako standardowy element codziennego wyposażenia. Jeśli mamy psa, który boryka się z zachowaniami agresywnymi, przeżywa sporo stresu, nie dokładajmy mu go więcej, ubierając go w sprzęt, który sprawia, że czuje się bardzo niekomfortowo. Bo to tylko nakręci spiralę stresu i może powodować dodatkowe problemy. Dobrze dobrany kaganiec to taki, który nie dotyka nosa, nie wchodzi na oczy i nie ściska policzków, a co najważniejsze, pies może w nim swobodnie otworzyć pysk tak szeroko, jak tego potrzebuje.

Miejsca

Opinie (183) ponad 10 zablokowanych

  • Kaganiec

    Mój pies musiał nosić kaganiec na spacerze ( przy domu , na ogródku- wiadomo- nie) ale miał taki,ze szeroko mógł otworzyć paszczę ;_)) i spokojnie napić sie wody. Przerażały mnie kagańce u psów które wymuszały zamknięty pysk...coś strasznego.

    • 4 0

  • Moj pies nosi.

    Ze względu na kompulsywne zjadactwo i wiele zwiazanych z tym zatruć , moj pies, dla własnego bezpieczeństwa nosi kaganiec na każdym spacerze. Polecam kagańce fizjogiczne, wygladaja na zbyt duże na psim pyszczku ale zapewniają swobodę ziajania.

    • 2 1

  • Masz psa w terenie publicznym to niech bedzie w kagancu (2)

    malo bylo pogryzien maluch dzieci z nienacka przez 'spkojnego' psa....
    Dziecko ma loda czy lizaka a pies moze sie rzucic i capnac całą dłoń.

    to samo w lesie, dlaczego jakis wilczur ma terroryzowac ptaki i wiewiórki jak juz argument o dzieciach nie przekonuje.

    • 5 4

    • bredzisz

      • 2 0

    • Mam chihuahuę.

      Co Twoim zdaniem mam jej założyć? Gumkę recepturkę?

      • 1 0

  • Kagańce trzeba zakładać nie psom a ich właścicielom. Psiaki są fajne, za to właściciele psów to jakieś psychiczne osoby które utożsamiają się ze swoimi pupilami, ba stawiają je na piedestale. Jeszcze brakuje by w pupę sobie ogon wsadzili, i przed bramką szczekali na przechodniów.

    • 2 6

  • Oj

    Nie krępuj ludzi kagańcem!!!!!

    • 2 0

  • Ludzie nic nie rozumieją

    Wydaje im się że taki kaganiec jest wygodniejszy, a to jest bzdura.
    Dla psa wygodny jest duży, stalowy kaganiec zapinany skórzanymi paskami.

    W takim kagańcu pies nie może ugryźć, ale bez problemu może otwierać pysk.
    W dodatku w razie starcia z innym psem, czy niebezpieczeństwa gdzie pies jednak musi się bronić, nie zostawia on go zupełnie bez obrony, bo dobrze dopasowany pozwala psu nadal uderzyć pyskiem (chronionym wtedy kagańcem) i mimo że nie może ugryźć wystarczy to zazwyczaj do obrony, z kolei uniemożliwia wyrządzenia większej krzywdy.

    • 1 2

  • A kaganiec u ludzi?

    A czy podobnie szkodliwy może być kaganiec u ludzi (=maseczka)?

    • 1 1

  • Hey (1)

    Ja mam Boxera który ma tak krótką mufe ale dużą ze nie ma takiego kaganca żeby mu założyć, na nosie by musiał mieć. I jak to wygląda prawnie?

    • 0 1

    • Hej'miałam trzy boksery w swoim życiu.Żaden nie nosił kagańca.Nie powiem kaganiec specjalny dla boksera, skórzany w całości miałam ale przeleżał w szufladzie 28 lat.Moje trzy psy były duże ponad 40kg.Chodząc na spacery zawsze uważałam na innych spacerowiczów używając odpowiednich komend i smyczy.Zapewniałam im mnóstwo ruchu jeżdżąc na łąki poza miasto-to uwielbiały, codziennie 1,5 do 2 godzin.Pozdr.boksery to najpiękniejsze psy.

      • 0 0

  • xxx (1)

    Najlepsi sa włascieciele z pieskiem(wielkości stodoły), którzy nie trzymaja go na smyczy i bez kagańca, piesek podbiega, a własciciel mowi" proszę się nie bać on nie gryzie..... Na miejscu odstrzelić własciciela.

    • 4 2

    • chcesz strzelac, bo masz deficyty umyslowe i jak widzisz duzego psa, to projektujesz na niego swoja agresje?

      • 2 0

  • (1)

    jest jakas taka grupa w Trojmieście , która uporczywie broni zwierzęta, a nie chroni ludzi, dzieci atakowanych przez psy nie mające kagańca, napadające, szczekające, obskakujące biedne dzieci kobiety w parku i na plażach. Obrońcy psich kup zostawionych przez "czarujących czworonogów", puszczającymi sie za jadącymi spokojnie rowerzystami i rolkarzami, obsikujących felgi właścicielom samochodów.
    A ja pytam gdzie mandaty straży miejskiej dla łamiących prawo "psiarzy"? Ile tragedii dziecięcych , zastrzyków przeciwtężcowych , bólu żeby to lobby zaprzestało swoich działań? Masz pieska okej, trzymaj go w domu, zaprowadz do lasu na kupke , a nie na widoku na trawie pod oknami ludzi kupę robić!!!!

    • 2 2

    • matka wie, ze ćpiesz?

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia (7 opinii)

(7 opinii)
imprezy i akcje charytatywne, spacer

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Najczęściej czytane