• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jest oświadczenie GIS ws. tajemniczej choroby zabijającej koty

Agnieszka Majewska
29 czerwca 2023, godz. 07:00 
Opinie (183)
Teoretycznie jest możliwe, że tajemnicza choroba kotów może przenieść się na psy, inne zwierzęta czy nawet ludzi. Zalecana jest ostrożność. Teoretycznie jest możliwe, że tajemnicza choroba kotów może przenieść się na psy, inne zwierzęta czy nawet ludzi. Zalecana jest ostrożność.

Opiekunowie kotów zastanawiają się, czy tajemnicza choroba, która zabija koty, może przenieść się na np. psy lub, co gorsze, na ludzi. Wirusolog prof. Krzysztof. Pyrć apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. W sprawie wirusa H5N1 Główny Inspektorat Sanitarny mówi: - Na razie nie ma komunikatów i zaleceń, ponieważ musimy mieć 100 proc. pewności.



W połowie czerwca padł blady strach na opiekunów kotów, fundacje, schroniska i hodowle. W poniedziałek, 26 czerwca, Główny Inspektorat Weterynarii wydał komunikat w sprawie zakażeń u domowych zwierząt.

- Do 26 czerwca do godz. 11 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew.

Dzisiaj odbyła się narada Sanitarno-Epizootyczna, na której omówiono plan dalszego postępowania. Trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu.

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że w tym momencie nie ma zagrożenia dla ludzi.

- Mówimy o kilkudziesięciu kotach w skali kraju, a wszystko jest pod kontrolą inspekcji. My z naszej strony monitorujemy sytuację i sprawdzaliśmy w uproszczonych wywiadach epidemiologicznych, czy właściciele zarażonych kotów mają jakieś objawy. Do tej pory nie stwierdziliśmy niczego niepokojącego. Ludzie są bezpieczni - przekazał WP rzecznik GIS, Szymon Cienki.
- Najprawdopodobniej przenoszenia przypadków z kotów na ludzi nie będzie. Nie zidentyfikowano też zarażenia na ptakach. Na razie nie ma z naszej strony komunikatów i zaleceń, ponieważ musimy mieć 100 procent pewności po badaniach. Z deklaracji wynika, że wyniki będą do końca tygodnia - mówi rzecznik GIS.

"Zminimalizować ryzyko"



Wirusolog prof. Krzysztof Pyrć zaleca, aby wprowadzić pewne środki ostrożności.

- Transfer wirusa grypy H5N1 pomiędzy ssakami jest mało efektywny i może odbyć się na stosunkowo niewielkiej odległości. W efekcie mamy małą szansę, że się zakazimy, ale warto podjąć działania, żeby to ryzyko jeszcze bardziej zminimalizować. Mówimy tutaj o najprostszych rzeczach, takich jak mycie rąk po kontakcie ze zwierzęciem czy niecałowanie po pyszczku - mówi prof. Pyrć.


- Nie wiemy, jaką ścieżką wirus dostał się do zwierząt. W przypadku kotów wychodzących możliwe jest, że do transmisji dochodzi bezpośrednio od ptaków. Doniesienia o występowaniu zakażeń również u zwierząt niewychodzących sugerują, że istnieje także inna ścieżka - pośrednia, taka jak kontakt z odchodami, piórami ptaków na balkonie albo z tymi, które przenosimy na butach. Nie można wykluczyć również, że wirus mógł znajdować się w karmie, a w tym przypadku obstawiałbym karmę świeżą, a nie puszkową czy suchą - mówi wirusolog.

Czy choroba może przejść na inne zwierzęta lub ludzi?



- Literatura mówi, że do takiego transferu u kotów potencjalnie może dojść. Ja bym to traktował w tym momencie jak każdą inną chorobę zakaźną i zachowywał podstawowe środki ostrożności. Warto przypomnieć, że w historii zdarzały się transmisje H5N1 pomiędzy ssakami - jesienią zeszłego roku odnotowano liczne zakażenia na farmie norek. Warunkiem jednak był bardzo bliski kontakt - wskazuje prof. Pyrć.
Objawy, jakie powinny nas zaniepokoić, to m.in:

  • otępienie,
  • sztywność kończyn,
  • duszność - oddychanie przez pysk, mocna praca tłoczni brzusznej,
  • anizokoria - różna wielkość źrenic,
  • źrenice niereagujące na światło,
  • drgawki,
  • ataki padaczkowe,
  • apatia,
  • wysoka gorączka.

Koty wykazujące podobne objawy powinny być pilnie skonsultowane z lekarzem weterynarii.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (183)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia (2 opinie)

(2 opinie)
imprezy i akcje charytatywne, spacer

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Najczęściej czytane