• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Łabędzie z obrożą na szyi. Specjaliści uspokajają: to element badań naukowych

Joanna Skutkiewicz
1 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Obroże na szyjach łabędzi spacerujących po sopockich plażach to nadajniki GPS, założone przez badaczy współpracujących z UG. Obroże na szyjach łabędzi spacerujących po sopockich plażach to nadajniki GPS, założone przez badaczy współpracujących z UG.

Od jakiegoś czasu w Sopocie obserwowane są łabędzie z opaską na szyi. Zaniepokojeni spacerowicze zastanawiają się, skąd ten osobliwy artefakt u ptaków. Specjaliści uspokajają: to nadajniki GPS, które pozwalają na przeprowadzanie badań dotyczących m.in. migracji łabędzi. Jak zapewniają, opaski nie wpływają niekorzystnie na ptaki.



Obrączki metalowe, które znajdują się na nogach ptaków, mogą być odczytywane jedynie bezpośrednio; nadajnik GPS pozwala na zdalne monitorowanie łabędzi. Dzięki pozyskiwanym danym ornitolodzy mogą szczegółowo badać drogi migracji ptaków, a także otrzymywać inne informacje dotyczące ich zachowań, takie jak prędkość i wysokość lotu. Jak zapewniają badacze, obroże nie przeszkadzają ptakom w pobieraniu pożywienia, oddychaniu ani w żadnych innych czynnościach życiowych.

Fatalne skutki dokarmiania ptaków chlebem



  • Jednym z podmiotów, które na łamach swojego fanpage'a uspokaja spacerowiczów, jest Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Sopotkowo.
  • Jednym z podmiotów, które na łamach swojego fanpage'a uspokaja spacerowiczów, jest Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Sopotkowo.

Obroże są zgodne z wytycznymi w tym zakresie, a badacze otrzymali zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na opisane działania. W trakcie trwania projektu zaobrożowanych łabędzi było 16. Obecnie przedsięwzięcie jest na końcowym etapie. Pozostało jeszcze 5 ptaków z obrożami.

- Badania te prowadzone są przy okazji projektu, w ramach którego chcemy między innymi przyjrzeć się migracji łabędzia niemego zimującego na plażach Zatoki Gdańskiej - informuje Angelika Grochowska, członkini zespołu badającego przemieszczanie się łabędzi, działającego przy Uniwersytecie Gdańskim. - Na założenie nadajników otrzymaliśmy niezbędne zgody. Obroże są zgodne z generalnymi wytycznymi w tym zakresie. Zależy nam na znalezieniu odpowiedzi na pytanie, gdzie jest łabędź, kiedy znika z naszych plaż. Oczywiście pytań towarzyszących, może i nadrzędnych, jest wiele.

Łabędzie w Polsce



Łabędź niemy jest zwierzęciem wędrownym, jednak co roku na terenie Polski zimuje nawet kilkanaście tysięcy osobników tego gatunku. Zdrowy łabędź, będący w pełni sił, dzięki bogatym zapasom tłuszczowym jest w stanie przetrwać bez pożywienia nawet miesiąc. Pokarm wydobywa głównie z dna zbiornika, wykonując charakterystyczne nurkowanie przednią połową ciała.

Przy okazji warto przypomnieć, że ptaki wodne warto dokarmiać dopiero wtedy, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. W żadnym wypadku nie wolno karmić ich pieczywem. Odpowiednim pożywieniem dla łabędzi i kaczek są m.in. gotowane, drobno pokrojone warzywa, takie jak groszek, kukurydza, marchewka i ziemniaki.

W Polsce łabędź niemy jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Maxi Zoo w PH Karwiny wielkie otwarcie

dni otwarte

Pucha dla Sierściucha z Sopotkowa! Koncert charytatywny z okazji końca rocku w StarProject

imprezy i akcje charytatywne

PupiLove Targi w Gdyni

targi

XXXVII Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych

pokaz

Najczęściej czytane