Nie ilość, a jakość. Pomagając schroniskom dla zwierząt, rób to mądrze

Niektórym zwierzakom poszczęściło się w życiu mniej niż innym, jednak to nie znaczy, że nie zasługują na odpowiednią opiekę.
Niektórym zwierzakom poszczęściło się w życiu mniej niż innym, jednak to nie znaczy, że nie zasługują na odpowiednią opiekę. fot. magone/123rf.com

Organizując zbiórkę karmy dla schroniska lub fundacji dla zwierząt lub dokładając się do niej, pamiętajmy, że liczy się jakość, a nie ilość. "Marketowa" karma dla psów i kotów jest kiepskiej jakości i kupując ją, wyświadczamy schroniskom niedźwiedzią przysługę.Czy kiedykolwiek podarowałe(a)ś coś schronisku dla zwierząt?

Zobacz wyniki (478)
Wraz ze zbliżającym się świątecznym czasem powstaje coraz więcej zbiórek dla potrzebujących zwierząt pozostających pod opieką schronisk i fundacji. Placówki zbierają m.in. legowiska, smycze i obroże czy zabawki dla swoich podopiecznych, jednak niezmiennie, przez cały rok, najbardziej potrzebna jest karma.

Jeśli organizujemy zbiórkę jedzenia dla zwierząt w schroniskach, pamiętajmy, że liczy się jakość, a nie ilość. Choć za cenę 10- czy nawet 15-kilogramowego worka karmy dostępnej w supermarkecie kupimy zaledwie około 1-2 kg wysokojakościowego jedzenia ze specjalistycznego sklepu, ta druga opcja jest zdecydowanie lepszym wyborem.

Świąteczne zbiórki dla zwierząt w schroniskachFundacje, stowarzyszenia i schroniska dla zwierząt karmią swoich czworonożnych podopiecznych karmą wysokiej jakości, dostosowaną do ich specyficznych potrzeb. Chociaż niektórym może się wydawać, że to przerost formy nad treścią, nic bardziej mylnego: to konieczność i przejaw odpowiedzialności. Pracownicy schronisk i prowadzący fundacje nie ograniczają się bowiem do zapewnienia zwierzętom przetrwania, lecz także chcą, aby ich podopieczni w zdrowiu i jak największym komforcie mogli doczekać się nowych domów.

Lepiej zapobiegać, niż leczyćChociaż można dwoić się i troić, aby zwierzakom w schroniskach żyło się jak najlepiej, to zadanie nie jest łatwe. Bardzo trudno jest zapewnić każdemu z nich odpowiednią ilość uwagi, zareagować na pierwsze objawy kiepskiego samopoczucia i zabezpieczyć ich komfort psychiczny, który również wpływa na odporność organizmu. Właśnie dlatego tak ważna jest tam profilaktyka, zaczynająca się - no właśnie - od odżywiania.

Jak wskazują przedstawiciele placówek zajmujących się pomocą zwierzętom, nie zawsze są w stanie użyć karmy "marketowej", a jeśli już, to w najlepszym wypadku staje się ona wypełniaczem, mieszanym z karmą wysokiej jakości. Bez tej drugiej fundacje i schroniska się nie obejdą. Tej pierwszej wcale nie potrzebują.

Cykl: Adopcje zwierzakówLiczą się chęci? Tak, ale...Na konieczność odpowiedniego doboru karmy dla bezdomnych zwierząt należy również uczulać przy okazji organizacji zbiórek w szkołach. W facebookowych wpisach szkół, zwłaszcza podstawowych, łatwo można znaleźć podsumowania zbiórek wraz ze zdjęciami, na których - niestety - widnieją głównie karmy po kilka złotych za kilogram. Koordynatorzy zbiórek, nawet jeśli pierwotnie zakładali przyjmowanie tylko specjalistycznych karm, ostatecznie "miękną", by nie robić przykrości dzieciom, cieszącym się, że mogą pomóc zwierzętom.

Nie każdy musi mieć - albo chcieć przeznaczać - duże sumy na zbiórki dla zwierząt. Jednak 10 zł lepiej jest dorzucić do skarbonki środków do dyspozycji schroniska, niż wydać na kilkukilogramowy worek karmy, który nie będzie realną pomocą. Jako że każda placówka ma swoją specyfikę, zawsze dobrym pomysłem będzie również zatelefonowanie do schroniska i zapytanie o aktualne potrzeby danego miejsca.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (200)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Halowe Ogólnopolskie Zawody w skokach
Halowe Ogólnopolskie Zawody w skokach
zawody / wyścigi
sty 28-30
piątek - niedziela, g. 08:00
Sopot, Hipodrom Sopot
Zawody halowe JumpOFF
Zawody halowe JumpOFF
zawody / wyścigi
lut 12-13
sobota - niedziela, g. 08:00 - 20:00
Sopot, Hipodrom Sopot
Halowe Mistrzostwa Pomorza w skokach
Halowe Mistrzostwa Pomorza w skokach
zawody / wyścigi
lut 25-27
piątek - niedziela, g. 08:00
Sopot, Hipodrom Sopot
Zawody halowe JumpOFF
Zawody halowe JumpOFF
zawody / wyścigi
mar 12-13
sobota - niedziela, g. 08:00 - 20:00
Sopot, Hipodrom Sopot