Zwierzaki

Pies chłodzi się pyskiem - nie krępuj go kagańcem

Kaganiec, w którym pies nie może swobodnie otworzyć pyska, może być używany jedynie przez kilka chwil.
Kaganiec, w którym pies nie może swobodnie otworzyć pyska, może być używany jedynie przez kilka chwil. Nattapan Suwansukho/123rf.com

Na ulicach miast i w pojazdach komunikacji miejskiej nierzadko widzimy psy w nylonowych kagańcach ciasno obejmujących ich pysk. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że tego typu kaganiec nie powinien być stosowany podczas spaceru czy podróży autobusem. Jest to szczególnie istotne latem, jako że niemożność ziajania u psa oznacza poważne ryzyko przegrzania organizmu.Szkolenia psów w Trójmieście


Czy twój pies nosi kaganiec?

tak, bardzo często 7%
tak, jeśli jest taka konieczność 18%
nie, nigdy 43%
nie mam psa 32%
zakończona Łącznie głosów: 939
Materiałowe kagańce skonstruowane są w taki sposób, że po prawidłowym założeniu go pies nie ma możliwości otwarcia pyska. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że ziajanie u psa jest jego jedynym sposobem na chłodzenie organizmu. W przeciwieństwie do ludzi psy nie pocą się przez skórę, jeśli nie liczyć opuszków ich łap. Gdy zwierzak nie jest w stanie swobodnie otworzyć pyska, grozi mu szybkie przegrzanie organizmu. W niektórych sytuacjach może to nawet skończyć się śmiercią zwierzęcia.

- Teraz, w dobie pandemii, aby chronić swoje życie zakrywamy maseczkami nos i usta - mówi Anna Pankowska, behawiorysta z Centrum Kynologicznego PerfectDog. - Możemy więc z łatwością wyobrazić sobie, jak czuje się pies w takim kagańcu, który blokuje możliwość oddychania. Wystarczy, że zakryjemy twarz szczelnie folią czy też maseczką ze sztucznego materiału, który nie przepuszcza powietrza. Wpadamy w panikę i szybko próbujemy się jej pozbyć, a na samą myśl o tym, że nie będziemy mogli swobodnie oddychać, reagujemy nerwowo.

W kagańcu do weterynarzaTo jest kaganiec weterynaryjny.
To jest kaganiec weterynaryjny. fot. Nasze Futrzaki
Dlaczego więc producenci wciąż wypuszczają na rynek kagańce tego typu? Odpowiedź jest prosta - to świetne akcesorium do zastosowania podczas wizyt u lekarzy weterynarii. Jeżeli nasz pies jest nerwowy, bardzo stresuje się zabiegami weterynaryjnymi i istnieje choćby cień ryzyka, że ugryzie lekarza, wizyty należy przeprowadzać w takim właśnie kagańcu.

- Kaganiec nylonowy, uniemożliwiający otwarcie pyska, powinien być wykorzystywany w gabinetach weterynaryjnych w trakcie trwania wizyty - mówi lek.wet. Małgorzata Jaworska-GrondeckaKliniki dla Zwierząt 24h. - Jest lekki, utrudnia psu ugryzienie lekarza lub właściciela, szybko się go zakłada i zdejmuje. Używa się go oczywiście tylko, jeśli to konieczne. Taki kaganiec uniemożliwia oddawanie psu ciepła do otoczenia w trakcie ziajania, a jest to jedna z ważniejszych metod chłodzenia organizmu. Nie można go zakładać psu w ciepłe dni, podczas wysiłku fizycznego, w oczekiwaniu na wizytę lekarską w poczekalni - wtedy niektóre psy mocno się stresują, więc wskazane jest, żeby mogły swobodnie ziajać w kagańcu, który daje taką możliwość. Nie jest to też dobre rozwiązanie dla psów ze spaczonym apetytem. Zdarza się, że mocno zdeterminowany pies podczas spaceru potrafi zagarnąć językiem pożądaną przez niego rzecz i w efekcie ją zjeść - tu lepiej sprawdzi się inny typ kagańca.

W przeciwieństwie do ludzi psy nie pocą się przez skórę. Gdy zwierzak nie jest w stanie swobodnie otworzyć pyska, grozi mu szybkie przegrzanie organizmu.
W przeciwieństwie do ludzi psy nie pocą się przez skórę. Gdy zwierzak nie jest w stanie swobodnie otworzyć pyska, grozi mu szybkie przegrzanie organizmu. fot. 123rf.com/ jessinono

Jaki kaganiec wybrać dla psa?W sklepach zoologicznych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, znajdziemy szeroki wybór kagańców dla naszego czworonoga. Do większości okazji świetnie sprawdzi się kaganiec fizjologiczny, umożliwiający psu swobodne otwarcie pyska, a nawet przyjęcie smakołyku podczas szkolenia czy spaceru. Najważniejsze, aby kaganiec był komfortowy dla zwierzaka - przed zakupem koniecznie przymierzmy go do pyska.

Sklepy zoologiczne w Trójmieście


- Kaganiec powinien zapewniać psu wygodę użytkowania - mówi Anna Pankowska z PerfectDog. - Tak jak dbamy o to, aby obroża czy szelki nie były zbyt ciasne lub wąskie, tak samo powinniśmy zadbać o to, aby pies czuł się w kagańcu komfortowo. Rolą kagańca jest zabezpieczenie przed tym, by pies nie wyrządził krzywdy człowiekowi lub innemu zwierzęciu oraz przed zjadaniem niechcianych rzeczy podczas spacerów. Na pewno jednak kaganiec nie ma na celu uniemożliwienia psu otwarcia pyska.

Kiedy kaganiec powoduje cierpienieNie potęgujmy stresuJak słusznie zauważa behawiorystka, kaganiec zwykle zakładamy psu w sytuacji, która sama w sobie jest dla niego dużym stresem. Jako odpowiedzialni, troskliwi opiekunowie zwierzęcia powinniśmy zadbać o to, aby nasz pies jak najłagodniej przetrwał niesprzyjające okoliczności. Kaganiec sprawiający dyskomfort na pewno w tym nie pomoże.

- Warto również spojrzeć na ten problem jeszcze z innej strony - dodaje Anna Pankowska. - Najczęściej jest jakiś poważny powód, dla którego psiaki powinny chodzić w kagańcu. Nie znam psa, który nosiłby go jako standardowy element codziennego wyposażenia. Jeśli mamy psa, który boryka się z zachowaniami agresywnymi, przeżywa sporo stresu, nie dokładajmy mu go więcej, ubierając go w sprzęt, który sprawia, że czuje się bardzo niekomfortowo. Bo to tylko nakręci spiralę stresu i może powodować dodatkowe problemy. Dobrze dobrany kaganiec to taki, który nie dotyka nosa, nie wchodzi na oczy i nie ściska policzków, a co najważniejsze, pies może w nim swobodnie otworzyć pysk tak szeroko, jak tego potrzebuje.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj