• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pies w kuligu? To może być świetna zabawa

Joanna Skutkiewicz
11 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Niektóre rasy psów są wprost stworzone do ciągnięcia sanek. Opiekunowie wciąż muszą jednak pamiętać o zasadach, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno dziecku, jak i zwierzakowi. Niektóre rasy psów są wprost stworzone do ciągnięcia sanek. Opiekunowie wciąż muszą jednak pamiętać o zasadach, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno dziecku, jak i zwierzakowi.

Z takiej zimy jak tegoroczna szkoda nie skorzystać. W podobny sposób, gdyby umiały, wypowiedziałyby się pewnie nasze psy. Wiele czworonogów uwielbia zabawy na śniegu i chętnie spędziłoby na dworze tyle czasu, ile tylko się da. Coraz więcej opiekunów psów wpada więc na pomysł, żeby wykorzystać swojego pupila do pociągnięcia sanek z dzieckiem. Aby taka zabawa była bezpieczna i miła dla wszystkich, trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.

Czy twój pies lubi zimę?


Podczas tak intensywnych opadów śniegu, jakich doświadczamy obecnie, całe osiedla zamieniają się w wielkie place zabaw. To gratka zwłaszcza dla najmłodszych, ale nie tylko: na trójmiejskich górkach dorośli walczą ze swoimi latoroślami o sanki i jabłuszka. Biały puch jest uwielbiany również przez psy. Nierzadko możemy obserwować, jak w uroczy sposób nurkują całym ciałem w śniegu, łapią go w powietrzu i tarzają się w nim z radością.

Jednym z pomysłów na wspólne spędzenie zimowego czasu razem z psem jest zrobienie minikuligu. Ciągnięcie sanek z dzieckiem przez czworonoga może być zabawą, która ucieszy wszystkich, pod warunkiem że my, dorośli, zapewnimy wszystkim uczestnikom takiego kuligu bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo przede wszystkim



Jak słusznie zauważają miłośnicy psów, nie każdy zwierzak może być wykorzystywany w celu zaprzęgnięcia do sanek:

- Serce mi się kraje, bo ciągle widzę psy ciągnące sanki na obrożach, małe psy podpięte do sanek albo takie, które są po prostu otyłe - pisze do nas Czytelniczka, pani Gosia.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykorzystywania psa do "domowego kuligu" jest jego niewystarczający stan zdrowia. Chodzi przede wszystkim o choroby i zwyrodnienia układu ruchu, ale także otyłość i wiek.

- Pies, którego chcemy podpiąć do sanek, musi być fizycznie zdrowy, odpowiednio duży i silny - zaznacza lek. wet. Anna Włodarczyk z Centrum Weterynaryjnego Nordica w Gdańsku. - Nie wolno używać do tego zwierząt z problemami ortopedycznymi, z nadwagą, w podeszłym wieku, ale także lękowych i bojaźliwych, bo taka zabawa mogłaby skończyć się bardzo źle dla wszystkich: i dla dziecka na sankach, i dla psa, który takie sanie ciągnie.

"Mamo, chcę zwierzątko!" Czy ulec prośbom dziecka?



Zaprzęg jak z bajki



Pamiętajmy, że obrazy, które oglądamy na filmach poświęconych sportowi psich zaprzęgów, pokazują nam zwierzęta, które widzą sanie nie po raz pierwszy. Bynajmniej: zwykle są do tego trenowane od najmłodszych lat.

- Samo wykorzystanie psa w kuligu nie jest absolutnie niczym nowym w temacie psich sportów - mówi mgr inż. Agata Łapińska, zoofizjoterapeuta z Trójmiejskiego Weterynaryjnego Centrum Rehabilitacji działającego przy Trójmiejskiej Klinice Weterynaryjnej. - W wyścigach psich zaprzęgów biorą udział psy odpowiednio selekcjonowane, odpowiednio trenowane i przystosowane do tak dużego wysiłku fizycznego. Takie psy poddawane są regularnemu treningowi, są odpowiednio żywione, utrzymywane w najlepszej kondycji i świetnie motywowane, a także odporne na różne warunki środowiskowe. Jeżeli do takiego zaprzęgu przypięlibyśmy naszego domowego Azorka, to prawdopodobnie po kilkusetmetrowym biegu opadłby z sił, nadwyrężył lub naciągnął nieprzygotowane mięśnie i długo się regenerował. Sam spacer w głębokim śniegu to duże wyzwanie dla układu ruchu czworonoga. Warto zabezpieczać go również przed przyklejającymi się śnieżnymi kulami, które ograniczają ruch i mogą prowadzić do odmrożeń.

Sprzęt do psiego kuligu



By zorganizować minikulig z psem we własnym zakresie, nie potrzebujemy wiele sprzętu, jednak ten, który musimy mieć, jest niezbędny. Niedopuszczalne jest bowiem podpinanie sanek do psiej obroży. Przez takie działanie możemy bardzo poważnie uszkodzić psu kręgi szyjne, a także najzwyczajniej w świecie go poddusić.

- Ważne jest, aby odpowiednio dobrać szelki dla psa - zaznacza lek. wet. Włodarczyk. - Chodzi zarówno o typ szelek, jak również ich rozmiar i prawidłowe założenie. Szelki typu sled zapewnią równomierne rozłożenie ciężaru i zapobiegną punktowemu uciskowi na stawy zwierzęcia.
Szelki typu sled zapewniają odpowiedni rozkład sił u psa ciągnącego sanie. Szelki typu sled zapewniają odpowiedni rozkład sił u psa ciągnącego sanie.

Zadbajmy o psiego sportowca



Równie ważne co dobór akcesoriów jest także odpowiednie przygotowanie fizyczne psa. Nie forsujmy go ponad miarę: jeśli ostatnie miesiące przesiedział na kanapie, nie oczekujmy od niego, że będzie biegał długie kilometry w śniegu, ciągnąc nasze dziecko na sankach. Niezależnie od jego aktualnej kondycji fizycznej nie zapominajmy też o psiej rozgrzewce. Nie podpinajmy mu sanek zaraz po wyjściu na zewnątrz. Po zakończonej zabawie należy stopniowo wyciszyć psa, to znaczy dać mu jeszcze chwilę pobiegać swobodnie, aby doprowadzić jego mięśnie i układ krążenia do stanu bliższego spoczynkowemu.

Pies u fizjoterapeuty. Jakie zabiegi można zrobić psu i po co?



- Przy każdej psiej aktywności musimy pamiętać o możliwościach fizycznych naszego psa, dobrać je odpowiednio do wieku, rozmiaru, poziomu wytrenowania - zaznacza Agata Łapińska. - Pamiętajmy o rozgrzewce i odpowiednim, stopniowym zejściu z wysokiego poziomu aktywności do coraz niższego. Na śliskim podłożu i lodzie łatwo o naciągnięcia, nadwyrężenia, a także złamania. Warto do wszystkiego podchodzić z rozwagą, aby nasz pies cieszył się długim, aktywnym i zdrowym życiem, a my zamiast zostawiać oszczędności u lekarza weterynarii, mogli spożytkować je w inny, przyjemniejszy sposób.
Choć powinno to być oczywiste, przypomnijmy na koniec, aby na etapie przyuczania psa do ciągnięcia sanek nie sadzać w nich dziecka. Dopiero gdy pies wie, na czym polega zabawa, możemy zaprosić dziecko do udziału w takim kuligu.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (50)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia (2 opinie)

(2 opinie)
imprezy i akcje charytatywne, spacer

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Najczęściej czytane