• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pies w podróży. O czym warto pamiętać, a czego unikać?

Aleksandra Nietopiel
10 lipca 2024, godz. 09:30 
Opinie (90)
Pies w aucie Pies w aucie

Podróżowanie z psem to wyzwanie, które wciąż przerasta wielu właścicieli czworonogów lub blokuje podjęcie decyzji o dłuższym wyjeździe. Na szczęście coraz częściej zwierzęta nie są traktowane jako obciążenie na urlopie, a dodatkowy członek rodziny, o którego również należy zadbać. I wcale nie musi to oznaczać wyrzeczeń. Wystarczy dobrze się przygotować.Ze swoim psem:

Wybierając się z psem w podróż, trzeba podejść do tematu kompleksowo, tj. wybrać odpowiedni środek lokomocji, zabezpieczyć zwierzę, zadbać o jego komfort, pamiętać o wodzie i karmie.

Szczepienia i książeczka zdrowia oraz paszport w przypadku wyjazdu za granicę - to podstawa.

Auto, pociąg, samolotOd tego, jak przygotować się do podróży z psem, będzie po części zależało to, jaki środek lokomocji wybierzemy, i od tego, jakich gabarytów jest nasz czworonożny przyjaciel.

Szkolenie psa. Jakie są rodzaje i ile to kosztuje? Szkolenie psa. Jakie są rodzaje i ile to kosztuje?
Jeśli psi pasażer będzie jechał autem, należy pamiętać o przypięciu szelek do pasów bezpieczeństwa - są specjalne przejściówki do pasów, które to umożliwiają. Warto mieć koc, matę, kosz czy transporter, gdzie pies będzie się czuł komfortowo. Większe psy często są umieszczane w bagażniku, bo mają tam więcej miejsca.

Pies w pociągu Pies w pociągu
W pociągu czy autobusie pies powinien mieć założony kaganiec. Nie zawsze jest to przestrzegane przez właścicieli, nie zawsze konduktorzy czy kierowcy zwracają na to uwagę. Jeśli kaganiec zakładamy, warto pamiętać o jego odpowiednim doborze. To naprawdę ma znaczenie.

- To nie mogą być kagańce weterynaryjne, paskowe na rzep, gdzie pies ma całkowicie zamknięty pysk. Czy to będzie kaganiec klatkowy, czy siatkowy - musi być na tyle duży, żeby pies mógł swobodnie otworzyć jamę ustną. Zwierzęta, zwłaszcza teraz, latem, chłodzą się poprzez zianie, czyli wystawianie języka i szybsze oddychanie. Kiedy ten pysk psu zamkniemy, możemy doprowadzić do przegrzania i wstrząsu cieplnego - wyjaśnia lek. wet. Marcin JeziorskiKliniki dla Zwierząt 24 h w Gdyni.
Warto też do pociągu zabrać koc czy ręcznik - jeśli zwierzę jest nieduże, może siedzieć nam na kolanach.

  • Pies w pociągu czy autobusie powinien mieć założony kaganiec.
  • Pies podczas podroży np. pociągiem może nam siedzieć na kolanach.
W przypadku lotu samolotem warto najpierw zapoznać się z obowiązującymi przepisami danej linii lotniczej. Nie każdy przewoźnik dopuszcza psa na pokładzie samolotu - inaczej wygląda sprawa z psami przewodnikami. Planując tego typu środek lokomocji, przygotowania do podróży należy rozpocząć zdecydowanie wcześniej. Dotyczy to szczególnie wyjazdu za granicę.


Przerwy w trasie i środki uspokajająceZanim zabierzemy psa w dłuższą podroż samochodem, a wcześniej nigdzie z nami nie jechał, warto zrobić próbną jazdę w nieodlegle miejsce. Niektóre zwierzęta ciężko znoszą jazdę autem i tak jak ludzie mogą mieć chorobę lokomocyjną. W takim przypadku można zapytać o preparaty, które złagodzą objawy takich niedogodności.

- Najlepiej skontaktować się z weterynarzem, który dobierze preparat pod konkretnego psa. Mogą to być leki wyciszające, jeśli pies się stresuje podróżą, leki przeciwwymiotne, uspokajające. Środków przeznaczonych dla ludzi raczej nie powinno się podawać zwierzętom. Istnieją też leki silnie uspokajające, jeśli zwierzę jest mocno zestresowane podróżą, które można podać bez nadzoru lekarza, ale muszą być dobrane i wypisane przez weterynarza - mówi Jeziorski.
Trzeba też pamiętać o przerwach w podróży. Podczas jazdy samochodem jest to łatwiejsze, w czasie podróży pociągiem warto sprawdzić, na jakiej stacji pociąg zatrzymuje się na trochę dłużej, by móc "wyskoczyć" na szybką toaletę.

Nie należy psa karmić i poić na zapas przed podróżą - to może przynieść przykry efekt w postaci biegunki czy wymiotów. Należy jednak zawsze mieć wodę dla psa podczas - to ważne, szczególnie latem.

Zwierzaki do adopcji - zobacz komu możesz dać nowy dom


Mniejsze psy szybciej się męczą, odpocząć mogą w specjalnych plecakach lub torbach, które można ze sobą zabrać na urlop. Mniejsze psy szybciej się męczą, odpocząć mogą w specjalnych plecakach lub torbach, które można ze sobą zabrać na urlop.

Apteczka, jedzenie, torba na psaJeśli nasz czworonożny kompan jest alergikiem, albo ma jakieś inne problemy ze zdrowiem, warto pomyśleć o skomponowaniu apteczki podróżnej. W razie kłopotów zdrowotnych łatwiej je złagodzić.

Co istotne - szczególnie w przypadku psów, którym nie służy zmiana diety - warto zabrać ze sobą jedzenie, które psiak je na co dzień. Urozmaicenie diety o inne "lokalne" produkty może bardziej zaszkodzić naszemu czworonogowi.

Osobną kategorią podróżniczą są plecaki i torby czy nawet wózki dla psów. Sprawdzają się. jeśli planujemy urlop, spędzając czas aktywnie, włączając w te plany nasze psy. Odpowiednio dobrana torba czy plecak na pewno uchroni zwierzę przed przemęczeniem i pozwoli na złapanie oddechu.

Schroniska dla zwierząt


Pies w wózku - coraz częstszy widok. Pies w wózku - coraz częstszy widok.
Na popularności zyskują też wózki dla psów i spacerówki, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak wózek dziecięcy. Nie wszędzie się sprawdzą, ale na pewno są wygodne i dla zwierząt, i właścicieli.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (90)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

W te wakacje odwiedzam Strusią Farmę

20 zł
w plenerze

Debata "Pies-Bliski-Obcy-Wykluczony"

30 zł
debata

PupiLove Targi w Gdyni

targi

XXXVII Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych

pokaz

Najczęściej czytane