• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pies w trakcie upałów. Zadbaj o swojego zwierzaka

Joanna Karjalainen
8 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Dla psa upał jest zasadniczo trudniejszy do zniesienia niż dla nas. Weźmy to pod uwagę, planując wakacyjne aktywności. Dla psa upał jest zasadniczo trudniejszy do zniesienia niż dla nas. Weźmy to pod uwagę, planując wakacyjne aktywności.

Jak zadbać o psa podczas upałów? Tak wysokie temperatury wielu z nas cieszą, inni z utęsknieniem czekają na chłodne dni. Podobnie jest z naszymi czworonogami - niektóre mogłyby powiedzieć, że lato to ich ulubiona pora roku, z kolei inne kiepsko czują się w wysokich temperaturach. Niezależnie od naszych i ich preferencji w upalne lato musimy zwrócić szczególną uwagę na komfort naszych psów.




Jak twój pies znosi upały?

Długie dni, bliskość parków i plaży oraz wysokie temperatury sprzyjają aktywnościom na zewnątrz, w które chętnie włączamy swoich czworonożnych przyjaciół. Choć niektóre psy świetnie czują się podczas letnich spacerów i wycieczek, musimy pamiętać, że nie zawsze dadzą nam w porę znak, że jest im niebezpiecznie ciepło. W tym wypadku trzeba myśleć za nie.

Udar u psa - nie doprowadź do przegrzania psa



Psy, które uwielbiają biegać za piłką czy frisbee, spacerować z nami całymi dniami po dworze czy biegać przy rowerze są zwykle tak entuzjastycznymi osobnikami, że nie możemy liczyć na ich samokontrolę. One, nawet mocno przegrzane, nie pójdą w cień, żeby odpocząć - wręcz przeciwnie, będą biegały do upadłego. Czasem niestety dosłownie, ponieważ każdego roku zdarzają się przypadki śmierci psów z powodu przegrzania, które nie zostało w porę wychwycone.

Psy w upale - jak zadbać o starsze i chore?



W przypadku psów ras pierwotnych, takich jak samoyed czy siberian husky, sprawa jest zazwyczaj nieco prostsza: te psy odliczają do zimy, ujemnych temperatur i możliwości kąpieli śnieżnej zamiast słonecznej. Zwykle są w stanie jasno zakomunikować, że spacer w temperaturze 25 i więcej stopni nie jest dla nich przyjemnością. Zwracajmy uwagę na to, o czym daje nam znać pies, i uszanujmy to.

Szczególnej opieki w upale wymagają psy w podeszłym wieku, z chorobami układu krążenia i oddechowego, a także osobniki ras brachycefalicznych, takich jak m.in. buldog angielski i francuski, mops, bokser czy pekińczyk. Choć często o bardzo wesołym usposobieniu, takie psy mają kłopot z oddychaniem nie tylko w trakcie upałów, lecz zwłaszcza wtedy musimy pamiętać o ich ograniczeniach.

  • Objawy udaru cieplnego u psa.
  • Schemat nagrzewania się wnętrza samochodu na parkingu.


Cennych rad na upalne okoliczności udziela też Schronisko Ciapkowo w Gdyni:



Psy podczas upałów - rozgrzany od wysokich temperatur asfalt niebezpieczny dla psów



Weźmy również pod uwagę, że psy, w przeciwieństwie do nas, nie chodzą na spacery w butach. Asfalt, chodnik, a nawet piasek na plaży w upale nagrzewają się do temperatury, która jest nie tylko nieprzyjemna, lecz także może być niebezpieczna. Unikajmy takich miejsc, a zwłaszcza nie proponujmy psu aktywności, takich jak np. bieganie przy rowerze po asfalcie. Wiele psów, ufając swojemu przewodnikowi, entuzjastycznie zareaguje na taki pomysł, jednak może się to skończyć dla nich bardzo, bardzo boleśnie.

Owce zamieszkały nad Opływem Motławy. Będą kosić trawę i użyźniać glebę



Pies zamknięty w aucie podczas upałów



Jak co roku powraca również zagadnienie związane z psami zamkniętymi w zaparkowanym aucie. W zamkniętym samochodzie temperatura w ciągu kilkudziesięciu minut wzrasta do 60 i więcej stopni Celsjusza. W przypadku uchylenia szyby sytuacja specjalnie się nie poprawia, bo wymiana powietrza w zaparkowanym pojeździe odbywa się bardzo, bardzo wolno, a auto ze względu na swoją konstrukcję nagrzewa się naprawdę w mgnieniu oka.

Policjanci wybili szybę w samochodzie, żeby uratować szczeniaka



Czy zatem za każdym razem, gdy zobaczymy psa zamkniętego w aucie, powinniśmy interweniować?

- Przede wszystkim należy zachować spokój i postarać się ocenić zastaną sytuację - wyjaśnia Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni portalowi gdynia.pl. - Rozejrzeć się po okolicy za właścicielem auta, który może np. opłacać właśnie bilet parkingowy. Warto też zwrócić uwagę na samego psa i stan, w jakim się znajduje. Jeżeli w pobliżu nie ma właściciela, auto stoi na słońcu i widzimy, że pies jest zziajany, niespokojny, nie ma dostępu do wody, wtedy powinniśmy zadzwonić na numer 986 do Straży Miejskiej. Nasi funkcjonariusze będą wiedzieli, jakie odpowiednie działania podjąć w tej sprawie. Odradzamy samodzielne podejmowanie decyzji o wybiciu szyby w aucie.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (15)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Najczęściej czytane