Zwierzaki

stat

Prawie 4 mln zł dla bezdomnych zwierząt w Gdańsku

Najnowszy artukuł na ten temat

Balkon przyjazny owadom: jakie wybrać rośliny?

W roku 2019 wzrósł budżet miasta przeznaczony na działania związane z bezdomnymi zwierzętami.
W roku 2019 wzrósł budżet miasta przeznaczony na działania związane z bezdomnymi zwierzętami. Atichart Wongubon/123rf.com

Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę określającą budżet na działania związane z bezdomnymi zwierzętami na rok 2019. Niemal 4 mln zł zostaną rozdysponowane pomiędzy schronisko, działania w ramach dziewięciu projektów Budżetu Obywatelskiego oraz zadania realizowane przez Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.Tegoroczny budżet na działania dot. bezdomnych zwierząt w Gdańsku jest...

zbyt mały, na tak poważny problem powinien być większy 47%
odpowiedni 34%
za duży, są ważniejsze sprawy w mieście 19%
zakończona Łącznie głosów: 662
Wysokość środków finansowych, jakie zostaną przeznaczone na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami oraz przeciwdziałanie ich bezdomności w tym roku wynosi 3 845 788 zł. To znacząco więcej w stosunku do roku ubiegłego - w 2018 było to 2 959 170 zł.

Program prowadzony przez miasto Gdańsk obejmuje przede wszystkim bezdomne psy i wolno żyjące koty.

Największa część funduszy - 3 083 248 zł - zostanie przeznaczona na realizację programu przez schronisko Promyk. Prężne działanie schroniska to możliwość sprawnego odławiania porzuconych na ulicy psów, szybkie interwencje w sprawach zwierząt po wypadkach samochodowych, zapewnienie bezdomnym zwierzętom odpowiednich warunków bytowania i prowadzenie procesu ich adopcji. W przypadku zdarzeń drogowych z bezdomnymi zwierzętami, zostaną one objęte całodobową opieką weterynaryjną. Miasto będzie poszukiwać dotychczasowych właścicieli porzuconych psów i kotów, włączać się w organizację adopcji zwierząt przebywających w schronisku.

Przeczytaj także:


Ważnym elementem programu miasta są działania związane z opieką nad wolno bytującymi kotami. Przy wsparciu opiekunów społecznych miasto Gdańsk zapewnia kotom pomoc w przetrwaniu trudnych warunków pogodowych oraz dokarmianie.

- Od 2013 r. w Gdańsku funkcjonuje Karta Społecznego Opiekuna Bezdomnych Kotów - mówi Alicja Bittner, inspektor Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Takie legitymacje ma już w naszym mieście blisko tysiąc osób. To na pewno nie wszyscy miejscy "kociarze", ponieważ Karta przysługuje tym mieszkańcom, którzy mają pod swoim nadzorem przynajmniej jeden koci domek przekazany przez Miasto. Warunkiem postawienia takiej budki jest zgoda administratora terenu, na którym miałaby stanąć. Od 2006 r. wydano już 1470 domków dla kotów: wodoszczelnych, "wielopokojowych", wyściełanych słomą. Miasto przekazywało i wciąż przekazuje gdańszczanom ok. 100 domków rocznie, a do 30 rocznie funduje także schronisko Promyk.
Większość środków przeznaczona jest na działanie schroniska dla zwierząt.
Większość środków przeznaczona jest na działanie schroniska dla zwierząt. Viktor Levi/123rf.com
Uchwała uwzględnia także szeroką potrzebę przeciwdziałania bezdomności zwierząt. Miasto zapewni kastrację oraz sterylizację psów i kotów przebywających w schronisku. W wyznaczonych lecznicach weterynaryjnych będzie także możliwość nieodpłatnego oznakowania psa poprzez wszczepienie mu elektronicznego identyfikatora. Zachipowane zwierzę w przypadku zaginięcia będzie miało znacznie większą szansę na powrót do właściciela. Obecnie do programu włączyły się trzy gdańskie lecznice, w tym Gdańska Całodobowa Lecznica Zwierzyniec przy ulicy Kartuskiej 249 zobacz na mapie Gdańska. Pod koniec marca do listy dołączy jeszcze kilka przychodni weterynaryjnych, a ich adresy będzie można poznać na stronie schroniska.

Miasto Gdańsk będzie także prowadzić działania edukacyjne w zakresie opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Celem jest przede wszystkim podnoszenie świadomości dotyczącej roli opiekuna zwierzęcia i skutków nieodpowiedzialnego traktowania czworonogów. W 2019 roku miasto przeznaczy na to 20 tys. zł.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Forum zwierzęta - ciekawy temat

nnt: mój pies umiera - czy lepiej go uśpić? (150 postów)

Mój pies bardzo poważnie zachorował. Jest to złośliwy nowotwór, który postępuję w straszliwym tempie. Od kilkunastu dni codziennie jest gorzej - pies stopniowo traci siły. Od kilku dni nie jest już w stanie stanąć na nogach, tylko leży w jednym miejscu i ewentualnie próbuje się czołgać, ale na to też nie ma siły. Nie wiem co robić - znajomy weterynarz stwierdził, że uśpienie psa jest dla niego wielkim stresem i nie jest to takie proste (trzeba znaleźć żyłę, a to stary pies i trudno to zrobić), że lepiej pozwolić mu odejść w spokoju. Teraz część rodziny nie chce go uśpić z tego powodu. A ja nie mogę patrzeć jak tak leży całymi dniami pod domem i pewnie bardzo cierpi. Dodam, że to pies wielkiej rasy i za bardzo nie ma możliwości go gdzieś przenieść itp. Co najlepiej zrobić w tej sytuacji?

Fundacja MAŁE i DUŻE (2 tygodnie temu)

!! Do wszystkich Seniorów, którzy chceli by jeszcze mieć psa !!
Jeśli osoba w tym wieku jest dostatecznie sprawna, by zapewnić psu opiekę i chciałaby dać psu dom, to jest
1) wiele psich seniorów, które potrzebują domu na stosunkowo krótko (zwykle do kilku lat), a przy tym Senior seniora łatwiej zrozumie i nie ma kłopotu z brojącym młokosem ;)
2) można skorzystać z opcji tzw. domu tymczasowego, gdzie psiak jest pod opieką schroniska, schronisko pomaga w jego utrzymaniu i opiece weterynaryjnej (albo i nie, zależnie od woli opiekuna) oraz zapewnia psu opiekę w razie, gdyby z jakiegokolwiek powodu został sam.
Myślę, że jest to dobre rozwiązanie. Dla psiaka lepszy jest dom tymczasowy, niż pobyt w schronisku! A Seniorzy już też są dziś inni, niż kiedyś, no i są przecież różni :D tak psy, jak i ludzie :D Polecam to rozwiązanie! Nie ma powodu, byście rezygnowali z pieskiego towarzystwa, a wręcz przeciwnie!! :D

więcej tematów »