• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprzątanie po psach foliowymi woreczkami - czy to w ogóle ma sens?

Joanna Skutkiewicz
31 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Psie odchody ulegają biodegradacji nieporównywalnie szybciej niż foliowy worek, w którym je wyrzucamy. Jak do tego ma się ekologia i walka z nadmiernym zużyciem plastiku? Psie odchody ulegają biodegradacji nieporównywalnie szybciej niż foliowy worek, w którym je wyrzucamy. Jak do tego ma się ekologia i walka z nadmiernym zużyciem plastiku?

Na tempo rozkładu foliowej torebki wpływają różne czynniki, m.in. warunki atmosferyczne i domieszki materiałów użyte do jej produkcji. W zależności od źródła, dowiadujemy się, że worek foliowy może ulegać biodegradacji po 20 lub nawet... 400 latach. Jedno jest pewne - to znacznie dłużej niż czas rozkładu psich odchodów. Czy sprzątanie po psach za pomocą worków foliowych ma jakikolwiek sens, jeśli weźmiemy pod uwagę ekologię i walkę z nadmiernym zużyciem plastiku?



Czego używasz do sprzątania po swoim psie?

W dobie, w której coraz większą uwagę zwraca się na ekologię i dbanie o środowisko, poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie staje się coraz bardziej palące. Psie odchody leżące na trawniku raczej nie są problemem z punktu widzenia ekologii, stwarzają jednak ryzyko epidemiologiczne i są słusznie niemile widziane ze względów kulturowych.

Opiekunowie psów są zobowiązani do tego, aby niezwłocznie usuwać nieczystości pozostawiane przez ich pupili. Za zaniechanie tego obowiązku zagrożeni są mandatem od 20 do 500 złotych. To nie tylko kwestia prawna, lecz także przejaw dobrego wychowania. Psie odchody na miejskich trawnikach są po prostu skrajnie nieestetyczne.

Zobacz także: Więcej worków i śmietników to mniej psich odchodów

Plastik czy papier?



To, na co właściciele zwierząt mają realny wpływ, to "opakowanie", w którym umieszczą odchody psa. Zdecydowanie najtańszym i najłatwiej dostępnym rozwiązaniem są woreczki foliowe. W tej roli sprawdzają się chociażby woreczki śniadaniowe. Niestety, jest to także wybór najgorszy z punktu widzenia ekologii.

Różne źródła podają informacje diametralnie różniące się od siebie - wg jednych, torebka foliowa ulega rozkładowi po 20 latach, inne mówią aż o... 400. Na tempo biodegradacji mają wpływ przeróżne czynniki, ale jedno jest pewne: to bardzo długo.

- Najlepiej jest stosować opakowania papierowe, jednak z uwagi na ich nieporęczność, ludzie wybierają woreczki foliowe - mówi Filip Bysewski ze sklepu zoologicznego Panda w Gdyni. - Od pewnego czasu popularność zyskują biodegradowalne torby foliowe. Z uwagi na wymagane warunki kompostowe, nie mamy jak sprawdzić, czy faktycznie rozkładają się szybciej od zwykłych. Opakowania plastikowe są zdecydowanie najtańsze i najlepiej dostępne. Jeśli jest możliwość, warto jednak zastosować opakowania bardziej ekologiczne.
Jak wskazują ekolodzy, worki foliowe, produkowane jako "super biodegradowalne" i rozprowadzane po sklepach zoologicznych, również mogą mieć w tej kwestii wątpliwą jakość. Wydaje się, że zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest używanie torebek papierowych. Choć kupowane w małych ilościach są stosunkowo droższe, można poszukać możliwości zakupienia ich w opakowaniach po 100-200 sztuk - wówczas ich cena staje się atrakcyjna.


- Nie dajmy się zwieść, że plastikowe torebki ulegną biodegradacji - mówi Monika CharmuszkoGreenpeace. - W odpowiednich, kontrolowanych warunkach proces ten sprawia, że są w stanie rozłożyć się na części pierwsze, ale nie zmienia to faktu, że rozkładają się na mikroplastik, który w dalszym ciągu krąży w środowisku i wymaga kilkuset lat degradacji. Godne polecenia są natomiast torebki papierowe lub takie, które są stworzone z surowców naturalnych np. skrobi kukurydzianej, które ulegają kompostowaniu. Takie torebki posiadają znaczek kompostowanej roślinki i gdy mówiąc skrótowo: zakopiemy je w ziemi, to po jakimś czasie ulegną całkowitej biodegradacji.
Zobacz także: Nie wstydź się, posprzątaj po swoim psie

Miasto pomaga właścicielom czworonogów



Wszystkie miasta aglomeracji trójmiejskiej dbają o to, aby psie odchody znikały z ulic. Dla przykładu, na terenie Sopotu znajdują się 22 dystrybutory z woreczkami, w których wkłady wymieniane są raz w tygodniu. W jednym punkcie co tydzień zużywanych jest 600 sztuk worków.

Mapę dystrybutorów na terenie Gdyni można zobaczyć tutaj.

Z kolei w Gdańsku woreczki na psie nieczystości dystrybuowane są też w administracjach mieszkań komunalnych, spółdzielniach mieszkaniowych, gabinetach weterynaryjnych, radach osiedli oraz w 81 kioskach na terenie miasta.

W większości worki rozdawane przez miasta są wykonane z papieru.

Miejsca

Opinie (222) ponad 50 zablokowanych

  • Ekologia nie jedno ma imię.

    Samochody elektryczne są ekologiczne, a energię mamy głównie z węgla kamiennego i brunatnego (dodatkowo wydobycie kopalin dewastuje środowisko, o czy wiedzą mieszkający w poblizu kopalni) i pozostaje problem z utylizacją akumulatorów. Czy to ekologia?
    Woreczki wykorzystywane do zbierania pozostałości po psie wcześniej już spełniły się przy zakupach. Jest więc to ponowne wykorzystanie używanego produktu. To ekologia. Cale rolki woreczków znikają w szybkim tempie w marketach, są używane do pakowania owocow i warzyw, a także zastępują niektorym siatki na zakupy, które są płatne. Worki plastikowe używamy do śmieci więc nie mówmy, że to psy są anty ekologiczne.
    Ręczniki i torby papierowe nie powstały z niczego. Głównym surowcem do ich produkcji są wycinane drzewa. Czy to ekologia?
    Jeżeli dyskusja to merytoryczna. Hasła są dobre na wiecu przedwyborczej lub w reklamach.
    Pomyśl, zastanów się i nie pisz bzdur.

    • 1 0

  • Zanim sie wyjdzie z psem na miasto trzeba z nim najpierw obejsc okoliczne krzaczki zeby sie wykupal, wtedy nie na problemu ze

    Wiadomo jak jest

    • 0 0

  • łopata

    Ja na spacer z psem biorę łopatę jest najwygodniej bo czasami zdarza się g*wnozupa.

    • 0 0

  • jo

    za mieszkanie w bloku zaplacilem 230 tys do tego jest czynsz dalej tak jak bym wynajmowal
    i i podatek gruntowy place tak jak bym byl wlascicielem jakiegos gruntu wiec jezeli pies nasr* za blokiem to sr* na swoja ziemie bo zaplaconą

    • 0 0

  • Ekologiczne woreczki

    Zawsze można zakupić woreczki Pucek ekologiczne, biodegradowalne, które same się rozkładają. Zacznijmy dbać o nasza planetę! Nie zaśmiecajcie jej plastikiem.

    • 0 0

  • Psie opcje

    Jest teraz tyle możliwości. Można zakupić foliowe ale biodegradowalne woreczki Pucek albo ja fajny papierowy zestaw Psia Torebka jest to torebka z łopatka l. Świetnie się sprawdza sama jej używam i jestem bardzo zadowolona.

    • 0 0

  • Ekologiczniej jest zostawić.

    Ja przepraszam ale czy w lesie się sprząta? Kupa rozłoży się w miesiąc, papier tak z 10 lat a torebka foliowa 100-400 lat. Jaka do jasnej estetyka. Myśl kurczę o planecie a nie kulturze. I jeszcze te mandaty no ja nie mogę 500 złoty no głowa mnie boli. Przestańcie się czepiać. Przestańcie lepiej plastiku używać ludzie robią gorsze rzeczy i bardziej zagrażają naszej planecie tym trzeba się zająć a nie krzyczeć na kogoś bo kupy nie sprzątnął. Precz z wytworem ludzkim!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia (2 opinie)

(2 opinie)
imprezy i akcje charytatywne, spacer

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Najczęściej czytane