• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiasto na ratunek zwierzętom z Ukrainy

Agnieszka Majewska
28 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy powinniśmy odesłać "naszych" Ukraińców?
Trwają intensywne prace nad zorganizowaniem skoordynowanej pomocy dla opiekunów zwierząt z Ukrainy. Trwają intensywne prace nad zorganizowaniem skoordynowanej pomocy dla opiekunów zwierząt z Ukrainy.

Ofiarami wojny, tuż przy ludziach, są także zwierzęta. Obok zbiórek jedzenia, ubrań, środków czystości dla uchodźców z Ukrainy ruszyły też akcje mające na celu pomoc zwierzętom, tym, które tam zostały, i tym, które do nas jadą, przyjadą albo już przyjechały. Jak pomóc psom i kotom z Ukrainy?



Zbiórki darów, karmy, leków, akcesoriów, zbiórki pieniężne, oferowanie domu tymczasowego lub stałego, podróże na i za granicę, pomoc w transporcie, pomoc w komunikacji - możliwości jest wiele.

Zbiórki rzeczowe



Wiele organizacji charytatywnych, fundacji, schronisk i lecznic przystąpiło do pomocy zwierzętom na Ukrainie. Jednym z nich jest Gdańska Całodobowa Lecznica Weterynaryjna Zwierzyniec. Wraz z Fundacja dla Szczeniąt Judyta oraz Paka dla Zwierzaka (gdański oddział Judytowa) lecznica rozpoczęła zbiórkę najbardziej potrzebnych rzeczy dla psów, kotów i innych zwierząt towarzyszących.

Co jest potrzebne?
- dobra jakościowo karma (nie marketowa),
- miski,
- linki treningowe (w tym momencie na wagę złota!),
- środki czystości (proszki do prania, środki myjące i dezynfekujące) i materiały higieniczne,
- środki do odrobaczenia,
- książeczki zdrowia,
- smycze, obroże, szelki,
- transportery, klatki,
- koce, ręczniki,
- środki opatrunkowe, podkłady higieniczne.

W poczekalni lecznicy wyznaczone jest specjalne miejsce, gdzie można pozostawiać wszelkie dary, które na bieżąco będą przekazywane wolontariuszom Paki Dla Zwierzaka.

Oferowanie domu tymczasowego, pomoc w transporcie, wolontariat



Wielu wolontariuszy, nieobojętnych na los braci mniejszych ze Wchodu, w akcie solidarności z sąsiadami z Ukrainy rozpoczęło akcję ratowania zwierząt w strefie konfliktu. Apelują do wszystkich tych, którzy mogą przyjąć je tymczasowo lub na stałe pod swój dach. Szukają do wsparcia akcji także osób, które znają między innymi języki rosyjski i ukraiński.

TOZ Animals organizuje akcję na rzecz zwierząt z Ukrainy. Poinformował, że w najbliższych dniach jest w stanie przyjąć około 100 psów oraz kotów, i wzywa, by chętni zadeklarowali wsparcie oraz przyjęli zwierzęta na dom tymczasowy. Osoby, które są gotowe zaadoptować bezdomne psy i koty z Ukrainy, mogą napisać w tej sprawie e-mail na adres adopcjeukraina@otoz.pl.

Trwają intensywne prace nad zorganizowaniem skoordynowanej pomocy dla opiekunów zwierząt z Ukrainy. Trwają intensywne prace nad zorganizowaniem skoordynowanej pomocy dla opiekunów zwierząt z Ukrainy.
- W najbliższych dniach jesteśmy w stanie przyjąć ok. 100 psów i kotów, które też stały się ofiarami wojny! Jesteśmy w stanie pełnej gotowości, aby jechać na granicę polsko-ukraińską z transportem karmy i leków oraz miejscami na przyjęcie ok. 100 zwierząt. Otrzymujemy informacje, że na terenie Ukrainy po ulicach błąka się duża liczba porzuconych i bezpańskich zwierząt - podaje OTOZ Animals.
Każda adopcja jest na wagę złota. W dalszej kolejności będziemy szukać stałych domów dla czworonożnych uchodźców z Ukrainy.

- Apel kierujemy do wszystkich osób, które są gotowe przyjąć pod swój dach psa, kota lub innego zwierzaka, jeśli zajdzie taka potrzeba - czytamy w komunikacie. - Prosimy, skontaktujcie się już dziś ze swoimi kynologicznymi znajomymi z Ukrainy, zapewnijcie o pomocy i możliwości udzielenia schronienia dla nich i ich psów na wypadek ewakuacji.
Intensywne prace trwają też nad zorganizowaniem skoordynowanej pomocy dla opiekunów zwierząt z Ukrainy.

- W tym projekcie bardzo potrzebne jest nam wsparcie wolontariuszy. Potrzebujemy chętnych do koordynowania działań, osób znających języki: rosyjski, ukraiński, angielski etc., doświadczonych opiekunów zwierząt, ale też każdego, kto chciałby w jakikolwiek sposób wesprzeć akcję. Zgłoś się już dziś! Możesz pomóc, nie wychodząc z domu! Napisz do nas: kynolodzyUkrainie@dobrezwierzeta.pl.
Na Facebooku wystartowała również grupa pomocowa "Kynolodzy - Kynologom na Ukrainie" oraz "Pomoc dla zwierząt w Ukrainie || Допомога домашнім тваринам в Україні".

Mniej restrykcji dla zwierząt z Ukrainy



Na szczęście dzięki licznym apelom zwierzolubów Inspektorat Weterynarii przygotował tymczasową procedurę dotyczącą przemieszczania zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy do UE. Nowe wytyczne dotyczą przewożenia przez polską granicę zwierząt przez osoby, które nie dysponują kompletem dokumentów weterynaryjnych psów, kotów i fretek.

- Celem przyjętych rozwiązań jest ustanowienie systemu minimalizującego ryzyko wwozu zwierząt stanowiących potencjalne zagrożenie przeniesienia chorób zakaźnych, w szczególności wirusa wścieklizny na ludzi i zwierzęta w sytuacji masowego napływu osób opuszczających tereny objęte działaniami militarnymi i posiadających zwierzęta towarzyszące, a także zminimalizowanie przestojów na przejściach granicznych i usprawnienie przemieszczania osób przez granicę zewnętrzną UE - podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Minimalnym wymogiem do wwiezienia zwierzęcia na teren UE jest posiadanie przez niego wszczepionego mikrochipa, któremu towarzyszy dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przemieszczania. Możliwe są odstępstwa od tej procedury.

- W celu ustalenia statusu zdrowotnego zwierzęcia towarzyszącego podróżnemu i objęcia stosownym nadzorem każdy podróżny, którego zwierzę nie spełnia jednego lub więcej wymagań przywozowych, zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia - podaje ministerstwo.
GIW informuje także, że zwierzęta, które są przemieszczane w czasie trwania konfliktu militarnego, nie muszą być zaopatrzone w wynik badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie.

Niestety, wciąż aktualne jest rozporządzenie, na mocy którego na teren Polski (jak i całej Unii Europejskiej) podczas podróży można przywieźć nie więcej niż pięcioro zwierząt.

Miejsca

Opinie (224) ponad 10 zablokowanych

  • Na Białoruskiej granicy umierają ludzie i mniej to nas rusza niż jak umierają Ukraińcy?

    Może po prostu Polacy to rasiści? A może boimy się o własne życie i rękoma Ukraińców próbujemy je ratować?

    • 5 10

  • macie wątpliwosci czy ratować zwierzęta

    popatrzcie na ludzi który idą z kotem w torbie, psem na smyczy, szczurkami w klatce...ja też nie zostawiłabym swoich zwierząt...jesteśmy za nie odpowiedzialni...one czują głód, ból, porzucenie....będzie tylu ukraińców że będzie komu się nimi zająć, mają już pracę...wystarczy to tylko właściwie zarządzić , karma już jedzie z zachodu europy...bądżmy ludżmi...bo podobno mamy sumienia !!!

    • 16 2

  • reszta zwierząt ze zniszczonego zoo w Kijowie jest do przewiezienia do Polski, jest bardzo niebezpiecznie

    trzy samochody ze zwierzakami są już w Poznaniu w zoo

    • 10 0

  • (1)

    Oki rozumiem że zwierzęta też potrzebują pomocy, tylko dlaczego nie można dać karmy z supermarketu, bez przesady głodne zwierzę zje wszystko.Ludziom też nie kupuje najdroższej karmy

    • 15 4

    • Bo karma z marketu jest mega niezdrowa i tak naprawdę może przynieść Więcek szkody niż pożytku. To tak jakbyś się zastanawiała dlaczego nie można jeść codziennie jedzenia z maka. Oczywiście, zawsze się się znajdą tacy co jednak przyniosą a schroniska czy organizację mieszają wtedy karmy, robiąc z tej marketów tej wypełniacz w proporcji np. 1:5 czy więcej, ale nie zmienia to faktu że jest niezdrowa a wręcz może uczulac. Wśród tych zwierząt mogą być te chore, stare, alergiczne. Nawet stres w którym obecnie są zwierzęta może sprawić, że zareagują alergicznie na słaba karme.

      • 3 2

  • Paka dla Zwierzaka i Judyta współpracują z DIOZem. Czołową patofundacją w naszym pięknym kraju. Spece w petbinesie.

    • 4 1

  • Masakra jest wojna i giną ludzie a wy znowu o psach i kotach (1)

    Najpierw ludzie!! No i te wymogi karma niemarketowa a dla ludzi stare buty i najniższej jakości konserwy już są ok

    • 6 14

    • Nikt nie powiedział że stare buty i konserwy są ok. A karma nie może być śmieciowa, bo przyniesie to więcej szkody niż pożytku.

      • 3 2

  • Każdy pomaga jak chce i jak może.

    Nie każdy ma warunki by przyjąć pod dach ludzi. Ludzie oczywiście powinni mieć priorytet w pomocy ale jak ktoś może pomóc zwierzętom to dlaczego nie? W mniemaniu innych lepiej nie pomagać wcale?

    • 63 3

  • Zostawcie te zwierzęta.
    One mogą komuś uratować życie.
    Tam przecież jest wojna.
    Głód i samotność mogą doprowadzić do śmierci wielu ludzi.
    Taki pies czy kot mogą zawiadomić innych ludzi o konieczności udzielenia pomocy komuś kto znajdzie się pod gruzami, albo nawet bezpośrednio tak jak za czasów drugiej wojny stanowić pożywienie
    Nie bagatelizujmy tego i nie odpychajmy w cień.
    U nas na razie jest pokój - na razie!
    Tam jest wojna, kto tego nie poznaĺ, ten tego nie zrozumie.
    Pies czy kot to nie pluszowy miś...

    • 6 1

  • (1)

    Skupcie się na czymś innym ważniejszym. Psy i koty sobie poradzą. Dzieci nie.

    • 7 14

    • dzieci i zwierzęta są tak samo bezbronne

      • 4 4

  • (1)

    Może Zoo w Oliwie mogłoby pomóc?

    • 5 2

    • Nie organizuj innym życia. Jak będą mogli to na pewno pomogą ale wkurza takie wmuszanie. Może chodźcie po domach i wciskajcie na siłę zwierzęta.

      • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Doggy Day 2024

targi

Targi Terrarystyczne i Botaniczne Dragon Expo

20 zł
targi

Najczęściej czytane