• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Babeszjoza u psa. Objawy babeszjozy. Babeszjoza a borelioza

PK
5 sierpnia 2023 
Opinie

Babeszjoza u psów jest chorobą coraz częściej diagnozowaną w gabinetach weterynaryjnych. Wzrost zachorowań bezpośrednio wiąże się z liczną populacją kleszczy, które z roku na rok stają się coraz bardziej odporne na środki ochronne. Nieleczona babeszjoza może skutkować nawet śmiercią czworonoga, dlatego warto wiedzieć, jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do weterynarza po pomoc.




Najlepsi weterynarze - Gdańsk, Gdynia, Sopot



Babeszjoza - co to?



Babeszjoza to choroba odkleszczowa występująca najczęściej u psów. Wywoływana jest przez pierwotniaki typu Babesia canis, które przenoszone są przez kleszcze. W momencie wbicia się kleszcza w skórę, pierwotniaki dostają się do krwi, gdzie rozmnażają się, niszcząc krwinki czerwone i powodując silną anemię. Infekcja wraz z krwią szybko rozprzestrzenia się po całym organizmie, powodując osłabienie. Zaatakowany od wewnątrz organizm nie ma sił, by się bronić, dlatego w przypadku babeszjozy kluczowym czynnikiem ratującym życie jest czas reakcji.

Kleszcze aktywne cały rok. Zabezpieczaj swojego psa Kleszcze aktywne cały rok. Zabezpieczaj swojego psa

Dlaczego babeszjoza jest groźna?



Zagrożeniem tak naprawdę jest zlekceważenie pierwszych objawów, które podobne są do objawów wielu innych chorób. Zwykle na początku pojawia się apatia, osłabienie i brak apetytu, które nie wskazują na nic konkretnego. Nie można ich jednak lekceważyć, bowiem choroba w niektórych przypadkach postępuje bardzo szybko i doprowadzić może nawet do śmierci czworonoga.

Czy człowiek może zachorować na babeszjozę?



Czy ludzie chorują na babeszjozę? Bebeszjoza dotyka głównie zwierząt, w szczególności psów, znacznie rzadziej kotów, jednak przypadki przeniesienia tej choroby na ludzi również są notowane.

Ludzi znacznie częściej dotyka jednak borelioza, która również jest chorobą odkleszczową i często bywa mylona z babeszjozą.

Jak pozbyć się kleszcza? Jak pozbyć się kleszcza?

Bebeszjoza - objawy



Objawów babeszjozy jest wiele. Są podobne do wielu objawów wielu innych chorób, dlatego w celu wykluczenia groźnej babeszjozy warto odwiedzić gabinet weterynaryjny w przypadku wystąpienia chociażby jednego z wymienionych:
  • apatyczność, osłabienie,
  • gorączka nawet do 42 stopni,
  • brak apetytu,
  • zaburzenia równowagi i problemy neurologiczne,
  • ciemnoczerwony mocz,
  • wymioty,
  • krwawa biegunka,
  • duszności,
  • przyspieszona akcja serca.

Objawy babeszjozy pojawiają się szybko i równie szybko postępują. W przypadku babeszjozy najważniejszy jest czas - szybka reakcja może uratować życie zwierzęcia.


Babeszjoza - leczenie



Nieleczona babeszjoza jest śmiertelna.
Przebieg leczenia babeszjozy zależy od stanu psa. Głównym preparatem stosowanym w walce z babeszjozą jest Imizol (dwupropionian imidokarbu). Nie jest on wprawdzie obojętny dla organizmu zwierzęcia, jednak już jednorazowe podanie tego leku w 90% przypadków eliminuje pierwotniaki i przynosi wyraźną poprawę w ciągu 48 godzin.
W leczeniu babeszjozy u psa wspomagająco stosuje się także kroplówki, które mają przyspieszyć proces regeneracji i zapobiec rozwojowi powikłań po chorobie. Psu warto również podawać preparaty pobudzające wytwarzanie nowych czerwonych krwinek.
Warto wiedzieć, że zbyt późno wykryta choroba odkleszczowa może rozwinąć się na tyle, że u psa dojdzie do przeniesienia infekcji na inne narządy. Mogą być to uszkodzenia i stany zapalne nerek i wątroby, rozpad mięśni szkieletowych, zaburzenia pracy serca i układu nerwowego oraz obrzęku płuc. Każde z powikłań babeszjozy wymagać będzie zastosowania innego dodatkowego leczenia.
W przypadku silnej anemii konieczna może się okazać transfuzja krwi, której celem jest uzupełnienie zniszczonych przez pierwotniaka erytrocytów zdrowymi krwinkami. Organizm psa wspomagać należy także kroplówkami, lekami moczopędnymi, przeciwwymiotnymi i przeciwbiegunkowymi oraz glikokortykosteroidami.

Borelioza u psa



Psy również mogą zachorować na boreliozę. Jeszcze niedawno diagnoza boreliozy u psa wywoływała konsternację, jednak warto mieć świadomość, że borelioza u psów to wieloustrojowa choroba zakaźna, wywoływana przez bakterie Borrelia, czyli patogeny odpowiadające za tę samą chorobę także u ludzi, kotów czy koni. Zakażenie boreliozą u psa możliwe jest w wyniku ukłucia przez zakażonego kleszcza, który jest nosicielem bakterii. Borelioza u psa występuje rzadziej niż u człowieka i znacznie rzadziej niż np. babeszjoza.

Jak odróżnić boreliozę od babeszjozy?
Oprócz objawów podobnych babeszjozie, tj. gorączka, apatia, brak apetytu, w przypadku boreliozy
pojawiają się także pewne charakterystyczne symptomy, jak m.in:
  • rumień wokół ugryzienia - warto zatem obserwować miejsce, w które wbił się kleszcz
  • obrzęk węzłów chłonnych
  • opuchlizna stawów
  • problemy z poruszaniem się, utykanie

Jak zapobiec babeszjozie i boreliozie?



Profilaktyka w przypadku babeszjozy jest bardzo ważna. Zapobieganie babeszjozie wiąże się z regularnym stosowaniem ochrony przeciwkleszczowej, czyli ze stosowaniem preparatów naskórnych w postaci kropli, tabletek czy obroży. Żaden z nich nie daje jednak 100-procentowej ochrony, gdyż wpływ na działanie preparatów mają także inne czynniki, takie jak np. indywidualne cechy psa, predyspozycje do łapania kleszczy oraz siła samego kleszcza.

Warto zatem raz dziennie sprawdzać sierść i skórę psa, by w razie wbicia się kleszcza szybko go usunąć i tym samym zapobiec zakażeniu.
PK

Opinie

Wydarzenia

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia (2 opinie)

(2 opinie)
imprezy i akcje charytatywne, spacer

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Najczęściej czytane