Zwierzaki

stat

Cztery łapy: nauka chodzenia na luźnej smyczy

Spacer z psem powinien być spokojny, a smycz luźna.
Spacer z psem powinien być spokojny, a smycz luźna. 123rf.com

Jeżeli każdy spacer z psem kończy się na ciągnięciu, szarpaniu, wyrywaniu - to czas to zmienić. Odrobiną pracy i cierpliwością możemy zmienić spacery z psem na przyjemne dla każdej strony.Czy twój pies ciągnie na spacerach?

niestety tak 59%
tak, ale tylko wtedy, gdy zobaczy innego psa 19%
gdy coś wyczuje w trawie 13%
nie, nie mam z tym problemu 9%
zakończona Łącznie głosów: 653

Dlaczego pies ciągnie na smyczy?


Należy przede wszystkim zaznaczyć, że ciągnięcie przez psa nie jest jego celem, a jedynie metodą. Poprzez takie zachowanie zwierzak próbuje jak najszybciej dotrzeć do obranego celu.

Psy średniej lub dużej rasy zazwyczaj chodzą szybciej od człowieka, co powoduje naciąganie smyczy, którą z kolei właściciel napręża, aby pies zwolnił. Taka reakcja prowadzi do nieprzyjemnych spacerów opartych jedynie na siłowaniu się z psem.

Skuteczna nauka


Jeżeli chcesz, aby nauka była jak najbardziej owocna, to staraj się stosować do kilku podstawowych zasad.

Przede wszystkim nie używaj smyczy typu flexi, ponieważ tego typu smycz jest ciągle napięta, a pies musi ciągnąć, żeby iść dalej.

Podczas treningu nie krzycz na pupila i nie szarp się z nim. Najlepiej będzie rozpoczynać naukę, kiedy jest się zrelaksowanym i spokojnym. Mów do psa radosnym głosem.

Stopniuj czas nauki, ponieważ pies może szybko się znudzić i przestać skupiać na ćwiczeniu.

Zawsze należy nagradzać prawidłowe zachowanie psa, aby wzmocnić to, czego od niego oczekujemy.

Staraj się często zmieniać kierunki spaceru.


Do nauki chodzenia na luźnej smyczy nie używaj typu flexi. Pies musi ciągnąć, aby pójść dalej, co uniemożliwia poprawną naukę.
Do nauki chodzenia na luźnej smyczy nie używaj typu flexi. Pies musi ciągnąć, aby pójść dalej, co uniemożliwia poprawną naukę. 123rf.com
- Umiejętność chodzenia na luźnej smyczy to jedna z podstaw wychowania psa. Ze względu na bezpieczeństwo psa, jego zachowanie wobec innych zwierząt i ludzi oraz dla wygody właściciela każdy pies - mały czy duży - powinien taką umiejętność posiadać. Nauka takiego chodzenia jest jednak dość długa i żmudna, dlatego też większość właścicieli poddaje się stosunkowo szybko i godzi po prostu z ciągnięciem. Przy dużych psach przykładamy się bardziej dla własnej wygody, przy małych najczęściej w ogóle nie zwracamy na to uwagi, a to duży błąd. Mały piesek ciągnąc na smyczy bardzo często się dusi, kaszle i uszkadza sobie tchawicę. Wówczas przechodzimy na szelki, które owszem, niwelują krztuszenie, ale nie rozwiązują problemu ciągnięcia - mówi instruktor psów użytkowych Eliza Barczewska ze Szkoły dla psów Łajka. I dodaje:

- Ciągnięciu sprzyjają też bardzo smycze automatycznie rozciągane. Nigdy nie nauczymy chodzenia na luźnej smyczy korzystając z takiego sprzętu, ponieważ jest ona praktycznie cały czas napięta. Właściciele korzystają z automatów jednak chętnie pod pretekstem wybiegania się psa. Nic bardziej mylnego. Żaden pies, nawet malutki, nie wybiega się na 5-10-metrowej smyczy. Jeśli chcemy, aby nasz pies spacerował "kulturalnie" uzbrójmy się w cierpliwość, smakołyki, zwykłą smycz i weźmy się do pracy.

Trening


Ćwiczenie 1

Ćwiczenie metodą drzewka to nic innego jak zatrzymywanie się na każde szarpnięcie psa i czekanie. Gdy tylko pies poluzuje smycz i najlepiej jeżeli na nas spojrzy, to dopiero wtedy ruszamy dalej. W ten sposób psiak z czasem zrozumie, czego właściciel od niego oczekuje oraz że napinając smycz nigdzie nie dotrze.

Ćwiczenie 2

W tym ćwiczeniu ćwiczymy zmianę kierunku. W momencie napięcia smyczy cmokamy lub wołamy jego imię ( dźwięk może być dowolny ), aby poinformować psiaka o zmianie kierunku i automatycznie zawracamy czy ruszamy w inną stronę. Pamiętaj, aby nie zmieniać tempa spaceru, nie obracać się za psem, nie czekać na niego.

Ćwiczenie 3

Teraz należy wykorzystać coś, co najbardziej działa na naszego psa. Przykładowo wybieramy pyszne smakołyki, ulubioną zabawkę lub prosimy o pomoc drugą osobę, do której pies będzie chciał dojść. Połóż smaczki kilka metrów przed psem i zacznij iść do nagrody. Kiedy tylko pies pociągnie, należy bez słowa zawrócić do punktu startu. W ten sposób pies zrozumie, że otrzymanie nagrody wiąże się z luźną smyczą.

Ważne: nie pozwalaj psu na ciągnięcie w miejsce, które chce powąchać. Może tam dojść tylko na luźnej smyczy.

Imprezy dla zwierzaków w Trójmieście


Poczekaj, aż pies poluzuje smycz lub na ciebie spojrzy i dopiero idź dalej.
Poczekaj, aż pies poluzuje smycz lub na ciebie spojrzy i dopiero idź dalej. 123rf.com

Pomoce


Czasami warto sięgnąć po pomoce naukowe. Szczególnie może to się przydać właścicielom psów średnich i dużych, gdzie może zabraknąć siły na utrzymanie psa.

Jednym z pomocnych wynalazków jest halter. Zakłada się go na głowę oraz pysk psa. W momencie szarpnięcia głowa psa automatycznie skręca na bok. Jednak to rozwiązanie nie jest polecane dla psów, które mają tendencję do rozpędzania się lub mocnego szarpania. Nieumiejętne używanie haltera może wyrządzić psu krzywdę. Najlepiej jednak zacząć od zwykłego treningu lub specjalnych szelek. Halter powinien być ostatecznością.

Szelki easy walk to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie. Wyglądają jak zwykłe szelki, jednak ich zapięcie znajduje się na klacie psa, z przodu. Podczas ciągnięcia wystarczy delikatnie pociągnąć smycz, aby pies się obrócił w bok. Dzięki tym szelkom właściciel nie musi wkładać dużo siły, aby utrzymać psa, a nauka chodzenia na luźnej smyczy jest o wiele łatwiejsza. Podczas ćwiczenia metodą drzewka i zatrzymywania się pies z czasem sam zaczyna się obracać bokiem i rozumie, jaki jest cel ćwiczenia.

"Mój pies nie gryzie, on chce się tylko przywitać"


Ważne: Najlepiej będzie mimo wszystko zwrócić się o pomoc do specjalisty lub poprosić o poradę. Niewprawiony przewodnik bez potrzebnej wiedzy może uszkodzić kręgosłup psa.

Szelki easy walk to najlepsze narzędzie pomocne do nauki chodzenia na luźnej smyczy.
Szelki easy walk to najlepsze narzędzie pomocne do nauki chodzenia na luźnej smyczy. 123rf.com

O czym warto pamiętać?


Nauka chodzenia na luźnej smyczy może wymagać od ciebie i psa sporej ilości czasu, nawet do kilku miesięcy. Nie należy się jednak poddawać, ponieważ cel jest wart każdego wysiłku. Czas treningu zależy od predyspozycji psa, czasu właściciela, wieku psa, złożoności problemu. Najważniejszą rzeczą w tym treningu jest wasza cierpliwość.

Nigdy nie szarp się z psem, ponieważ przyniesie to odwrotny skutek do zamierzonego.

Opinie (68) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj także

zobacz więcej»

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Miejsca przyjazne zwierzętom

Forum zwierzęta - ciekawy temat

Szczoteczka ultradźwiekowa Emmi-Pet (25 postów)

Ktoś ma? Używa u swojego psiaka? A może był gdzieś ze zwierzakiem na usunięciu kamienia nazębnego tą metodą? Jakieś opinie? (oglądałam kilkanaście filmików w Internecie)

psiara (3 tygodnie temu)

Dokladnie tak jest i żałujcie, że nie widzieliście tego "salonu" w blaszanym baraku o powierzchni kilku metrów kwadratowych!!!

więcej tematów »