Zwierzaki

stat

Miłość warta miliony. Jak gdańszczanie wspierają koty

Choć koty nie mogą głosować w budżecie obywatelskim, to ich właściciele z pewnością słuchają się swoich podopiecznych i wybierają projekty, które mają poprawić warunki bytowe tych zwierząt.
Choć koty nie mogą głosować w budżecie obywatelskim, to ich właściciele z pewnością słuchają się swoich podopiecznych i wybierają projekty, które mają poprawić warunki bytowe tych zwierząt. fot. 123RF.COM

W przyszłym roku Gdańsk wyda na opiekę nad kotami ponad 700 tys. zł. To wynik ostatniego głosowania w budżecie obywatelskim, w którego wcześniejszych edycjach na ten sam cel wydatkowano już prawie 1 mln zł. Jednocześnie z osobnej puli budżetu miasta co roku finansuje się m.in. zakup domków oraz kastrację i sterylizację.Czy należy więcej pieniędzy przeznaczać z budżetu miasta na koty?

tak, to wciąż zbyt małe kwoty na ten cel

27%

tak, ale zwiększając przy tym kontrolę nad ich wydatkowaniem

25%

nie, obecny poziom finansowania opieki nad kotami jest w sam raz

13%

nie, należy zakazać takich zadań w budżecie obywatelskim lub zmniejszyć kwoty na działania poza nim

35%
Przypomnijmy, pod koniec września ogłoszono wyniki gdańskiego budżetu obywatelskiego na 2019. To kolejna edycja, w której projekty związane z opieką nad kotami okazały się jednymi z najczęściej wybieranych przez mieszkańców. Będą realizowane w aż ośmiu dzielnicach:


 • w Brzeźnie za kwotę 40 800 zł

 • na Chełmie za kwotę 103 800 zł

 • na Jasieniu za kwotę 52 500 zł

 • na Przeróbce za kwotę 20 200 zł

 • na Stogach za kwotę 39 300 zł

 • na Suchaninie za kwotę 28 800 zł

 • w Śródmieściu za kwotę 53 400 zł

 • na Zaspie Rozstajach za kwotę 51 000 zł

Ponadto mieszkańcy w ramach ogólnomiejskich projektów zdecydowali poprzeć również projekt "Koty S.O.S.", który będzie kosztował 313 040 zł. W tej kwocie przewidziano zabiegi weterynaryjne za kwotę 253 tys. 40 zł dla ok. 750 kotów oraz akcję edukacyjno-informacyjną na temat kotów wolno żyjących za 60 tys. zł.

Łącznie na opiekę nad kotami zostanie przeznaczonych w 2019 r. aż 702 540 zł.

W tegorocznym głosowaniu zgłoszono znacznie więcej projektów związanych z kotami. W 13 dzielnicach nie zyskały one jednak wystarczającego poparcia wśród mieszkańców, a tym samym nie udało się uzyskać jeszcze prawie 558 tys. zł na ten cel.

To jednak nie pierwsza edycja, w której mieszkańcy wspierają koty. Dotychczas na ten cel wydano już ponad 1 mln 132 tys. zł w czterech edycjach budżetu obywatelskiego:


 • BO2015 - 172 tys. zł

 • BO2016 - 393 tys. zł

 • BO2017 - ok. 296 tys. zł

 • BO2018 - ok. 271,7 tys. zł.

W ramach tych środków prowadzono sterylizację i kastrację kotów, odpchlenia, odrobaczania, badanie stanu zdrowia oraz działania edukacyjne.

Urzędnicy wierzą, że weterynarze możliwie najlepiej wykonują swoją pracę i nie kontrolują ich pracy.
Urzędnicy wierzą, że weterynarze możliwie najlepiej wykonują swoją pracę i nie kontrolują ich pracy. fot. 123RF.COM

Miasto: weterynarze z przetargu, nie mamy możliwości kontroliW jaki sposób urzędnicy zlecają i kontrolują wykonanie projektów i mają pewność, że taki "pacjent" w ogóle pojawił się w lecznicy lub czy nie trafia do weterynarza kolejny raz?

- Projekty dotyczące kotów są zlecane do realizacji Gdańskiemu Schronisku Promyk. Wykonawcy zabiegów i pozostałych działań wynikających z projektów są wybierani w drodze przetargów. Rozliczanie następuje na podstawie przedłożonych faktur i dołączonych do nich kart wykonanych usług - tłumaczy Sylwia Betlej z Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta Gdańska. - Nie mamy natomiast możliwości fizycznej kontroli zabiegów wykonywanych przez weterynarzy. Kot schwytany w przestrzeni miejskiej jest przewożony do weterynarza. Nie robi się wcześniej oględzin takiego kota, czy jest np. wykastrowany, bo to i niebezpiecznie, i nie w kompetencjach osób łapiących. Tylko lekarz może wydać opinię i dokonać zabiegu.
Dotychczas we wszystkich edycjach budżetu obywatelskiego (w tym 2018 do końca sierpnia) wykonano łącznie 2842 sterylizacje kotów wolno żyjących, zaś 840 poddano kastracji.

Gdańsk społecznym opiekunom kotów od lat wydaje bezpłatnie domki dla kotów. Ich zakup pokrywany jest z budżetu miasta - ok. 285 zł za jeden domek.
Gdańsk społecznym opiekunom kotów od lat wydaje bezpłatnie domki dla kotów. Ich zakup pokrywany jest z budżetu miasta - ok. 285 zł za jeden domek. fot. UM Gdańsk

Dodatkowe środki z osobnej puli budżetu miastaŚrodki z budżetu obywatelskiego na koty nie są jednak jedynymi działaniami miasta w tym zakresie. Z osobnej puli budżetu miasta realizowany jest od wielu lat program opieki nad tymi zwierzętami poprzez zakup domków oraz zabiegi sterylizacji i kastracji.

W ciągu dwunastu lat zakupiono i ustawiono ok. 1,3 tys. kocich mieszkań za kwotę 345 tys. zł. Dokonano także 6794 kastracji i sterylizacji (nie wliczając w to zabiegów w ramach BO).

W 2018 r. na miejski "program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt", w ramach którego przewidziano kolejne zabiegi sterylizacji, ich dokarmianie, zakup domków, ale także opiekę nad wszystkimi zwierzętami w schronisku, znakowanie zwierząt należących do gdańszczan, uprzątnięcie martwych zwierząt w wypadkach drogowych oraz działania edukacyjne przeznaczono łącznie ok. 2 mln 687 tys zł.

Materiał z lutego br.

Opinie (537) 43 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj także

zobacz więcej»

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Miejsca przyjazne zwierzętom

Forum zwierzęta - ciekawy temat

nnt: mój pies umiera - czy lepiej go uśpić? (135 postów)

Mój pies bardzo poważnie zachorował. Jest to złośliwy nowotwór, który postępuję w straszliwym tempie. Od kilkunastu dni codziennie jest gorzej - pies stopniowo traci siły. Od kilku dni nie jest już w stanie stanąć na nogach, tylko leży w jednym miejscu i ewentualnie próbuje się czołgać, ale na to też nie ma siły. Nie wiem co robić - znajomy weterynarz stwierdził, że uśpienie psa jest dla niego wielkim stresem i nie jest to takie proste (trzeba znaleźć żyłę, a to stary pies i trudno to zrobić), że lepiej pozwolić mu odejść w spokoju. Teraz część rodziny nie chce go uśpić z tego powodu. A ja nie mogę patrzeć jak tak leży całymi dniami pod domem i pewnie bardzo cierpi. Dodam, że to pies wielkiej rasy i za bardzo nie ma możliwości go gdzieś przenieść itp. Co najlepiej zrobić w tej sytuacji?

(2 dni temu)

Re: nnt: mój pies umiera - czy lepiej go uśpić?

Ja też cierpię nigdy nie zapomnę jego wzroku jak na mnie spojrzał jak wychodziłam z gabinetu nigdy więcej nie zrobię tego że dam uśpić zwierzaka

więcej tematów »