Wiele zaginionych psów po sylwestrze

Najnowszy artukuł na ten temat

860 kg butelek zebrano w noc sylwestrową

Zwierzęta gubią się przez cały rok. Często wystarczy chwila nieuwagi podczas spaceru, by pies lub kot zniknął z naszych "radarów". Okolice Nowego Roku to jednak wyjątkowo trudny czas dla zwierzaków i ich opiekunów, o czym świadczy ogromna liczba ogłoszeń na portalach i forach o zaginionych pupilach, które uciekły spłoszone hukiem petard.Ogłoszenia: zagubione zwierzęta w Trójmieście


Widzisz zdezorientowanego psa, który prawdopodobnie się zgubił. Co robisz?

podchodzę i sprawdzam, czy ma adresatkę, jeśli tak, to dzwonię do właściciela 36%
staram się go zabezpieczyć, np. zabrać do domu lub w inne bezpieczne miejsce 25%
zawożę do weterynarza lub schroniska 3%
dzwonię do schroniska i zgłaszam psa 8%
robię zdjęcia i wrzucam do internetu (fora, ogłoszenia) 4%
nic, sam sobie poradzi albo ktoś inny się nim zajmie 24%
zakończona Łącznie głosów: 627
Wystarczy wejść na pierwsze lepsze forum internetowe, by przekonać się, że zwiększyła się liczba ogłoszeń o zaginionych pupilach, najczęściej psach, choć koty również źle reagują na petardy.

Mimo że ich opiekunowie starają się minimalizować ryzyko ucieczki, np. wychodzą z psem na spacer najpóźniej po południu, a nie wieczorem, gdy hałas się wzmaga, oraz używają solidnych szelek i smyczy. Niestety nie są w stanie przewidzieć każdej sytuacji, a przerażone zwierzę nie zachowuje się racjonalnie, często nie reaguje na komendę "wróć", po prostu ucieka i w swoim przekonaniu walczy o przetrwanie.

- Rok temu moja suczka uciekła, mimo że specjalnie wcześniej zakupiłam dla niej wytrzymałe szelki i podawałam leki uspakajające przepisane przez weterynarza. Wyszłam na spacer 31 grudnia o godz. 15, potem zakładałam, że najwcześniej wyjdę o godz. 4 nad ranem, gdy na ulicach będzie spokój. Niestety ktoś wcześniej odpalił petardę i Saba uciekła. Szukaliśmy jej przez trzy dni. W tym roku postanowiliśmy wyjechać do domku w lesie, daleko od miasta. W okolicy spotkaliśmy więcej osób, które zabrały psa i postanowiły przeczekać sylwestra w spokojnym miejscu - mówi moja znajoma, Agnieszka.
Czytaj także: Czy można ograniczyć huk w sylwestra?

- Rudolf dosłownie wyrwał się z transportera, po prostu rozwalił głową drzwiczki, gdy usłyszał wybuch petardy w drodze do weterynarza. Była to godz. 14, czyli dość wcześnie. Wielokrotnie podróżował w transporterze, który wydawał się mocny i solidny, ale strach wyzwolił w kocie zaskakujące pokłady siły. Przeczesaliśmy wszystkie okoliczne ulice. Natrafiliśmy na niego dopiero po dwóch miesiącach, co uważamy za cud, baliśmy się, że straciliśmy Rudolfa na zawsze - opowiada Łukasz, opiekun siedmioletniego kocura.

Po sylwestrze: fora pełne zaginionych zwierzątDopiero po sylwestrowej nocy widać, jak szkodliwe są dla zwierzaków petardy. Wystarczy wejść na lokalne forum internetowe, aby przeczytać o zaginionych psach i kotach. Czytelnicy kontaktują się także z nami bezpośrednio, prosząc o pomoc w nagłośnieniu problemu. Tak było w przypadku suczki Lili, która zaginęła 31 grudnia po godz. 21 - przestraszyła się petardy i wyrwała razem z szelkami.

Co ważne, wiele osób nie przechodzi obojętnie obok zwierzaka, który wygląda na zdezorientowanego. Często tymczasowo przygarniają psa lub zabierają go w bezpiecznie miejsce, robią mu zdjęcia i dają ogłoszenie w internecie. Jeszcze inni dzwonią do schroniska. Czasem jedynie robią zdjęcia i puszczają "w internet", powiadamiając, że widzieli na ulicy zgubę. To często dzięki nim udaje się znaleźć uciekiniera. Liczy się tak naprawdę każda pomoc i podzielenie informacją.

Czytaj także: Zaginął pies. Co robić?

Opinie (158) ponad 10 zablokowanych

 • To wszystko wina właścicieli

  Nie odczulili zwierzaka na hałas, to zwierzak cierpi, psy można przyzwyczaić nawet do huku broni, moje dwie sunie oglądają z zaciekawieniem fajerwerki, bo w pierwszego ich sylwestra je oswoiłam z tematem i nie mam żadnego problemu, można? Można, wystarczy chcieć!

  • 136 190

 • A co np. z psami przygarniętymi ze schroniska, z którymi nie było możliwości pracy w okresie szczenięctwa?

  • 60 15

 • Myśląca - dobrze kombinujesz, ale to za mało. Gdy ktoś petardę żuci w pobliżu to Ty sie wystraszysz, a co dopiero pies czy inny zwierzak, który ma wielokrotnie czulszy słuch od nas ludzi. Mój pies tez się nie bał wystrzałów, niestety dopadli go zatrutym ścierwem

  • 28 8

 • Pewnie większość właścicieli puszczała psy bez smyczy, a teraz zdziwienie

  • 132 73

 • myslaca, tak wielu rzeczy nie przemyslalas ze nawet niechce mi sie pisac

  • 31 12

 • Ja czegoś nie rozumiem

  Jak z zamkniętego mieszkania może uciec pies, gdy usłyszy petardy?

  • 128 29

 • właściciel zamiast się upijać powinien pilnować czworonoga

  • 100 27

 • Tutaj tyle co można zrobić, to :

  szelki i obroża- połączone ze sobą,
  smycz trzymana- owinięta wokół dłoni lub barku,
  na spacer z psem, tylko osoba dorosła ( nie dziecko bo zbyt słabe, ani nastolatek bo patrzy cały czas w smartfon i luzuje mu się smycz, nie starszy człowiek, bo zbyt słaby).
  Blisko domu spacer, czujna uwaga non stop.
  Pies ze schroniska potrzebuje kilku miesięcy, by przyzwyczaić się do właściciela, powinien chodzić tylko blisko domu, tylko na smyczy i szelkach.
  Ja tak robię z moimi.

  • 34 0

 • Raz ogromny pies wyskoczył przez okno balkonowe- przebił szybę, skacząc,

  ale to nie było w sylwestra. Było to na Przymorzu kilka lat temu, pies- waga ok. 55 kg.
  Zobaczył jakiegoś psa z sąsiedztwa i to było bodziec. Właściciele obu psów byli w szoku

  • 8 10

 • kto może, niech pomoze szukać, jedzenie zostawiać blisko miejsca skad uciekł pies.

  Pies przychodzi często w nocy, by zjeść. Ustawić klatkołapkę. Chodzić samemu i w nocy i o świcie, zorganizować przyjaciół (spokojnych) do pomocy, zostawiać na zewnątrz rzeczy z zapachem z domu, zapachem właściciela. Dużo ogłoszeń - kolor. Psa absolutnie nie wolno gonić, nie wołać napastliwie, kucnąć, łagodnie przywoływać.
  Piszę z doświadczenia (w pomocy innym w szukaniu, osobiście nigdy nie puszczam psa luzem, tylko na wybiegach)

  • 32 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

CODE{sun}DAY 25
CODE{sun}DAY 25
warsztaty , imprezy i akcje charytatywne
gru 6
niedziela, g. 10:00
Online
Targi PupiLove
Targi PupiLove
targi
lut 21
niedziela, g. 11:00 - 17:00
Gdańsk, Galeria Morena

Najczęściej czytane