Zwierzaki

Nie zabieraj młodych zwierząt z lasu

Najnowszy artukuł na ten temat

Zaspa. Interwencja w sprawie uwięzionych jerzyków i wróbli

"Zabierając małą, zdrową sarnę z lasu, wyrządzamy jej krzywdę. Tylko w naturalnym środowisku jest w stanie nauczyć się wyszukiwania pokarmu, znalezienia bezpiecznego schronienia, unikania drapieżników. Bez mamy nie jest w stanie nauczyć się, jak być sarną" - czytamy na stronie Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
"Zabierając małą, zdrową sarnę z lasu, wyrządzamy jej krzywdę. Tylko w naturalnym środowisku jest w stanie nauczyć się wyszukiwania pokarmu, znalezienia bezpiecznego schronienia, unikania drapieżników. Bez mamy nie jest w stanie nauczyć się, jak być sarną" - czytamy na stronie Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. fot. Magdalena Węglarz

Choć Gdański Ogród Zoologiczny pozostaje zamknięty do odwołania, natura zgodnie z corocznym harmonogramem budzi się do życia. W lasach okalających Trójmiasto pojawia się coraz więcej młodych zwierząt, takich jak ptaki, gryzonie czy sarny. Specjaliści niezmiennie apelują o to, by w razie napotkania takiego osobnika podczas spaceru nie zabierać go pochopnie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wygląda on na osamotnionego.Fundacje dla zwierząt w Trójmieście


zakończona Łącznie głosów: 278
"Zostaw w krzakach tego zwierzaka" - tak brzmiało hasło zeszłorocznej akcji zorganizowanej przez Gdański Ogród Zoologiczny. Podczas spotkania edukacyjnego w zoo dzieci i młodzież miały okazję między innymi dowiedzieć się, co robić, gdy podczas wiosennego spaceru napotkamy w lesie lub na osiedlowym trawniku młode dzikie zwierzątko. I dlaczego najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest... nie robić nic.

Obserwujmy zwierzęta podczas wiosennych spacerówRodzice są w pobliżu"Obojętność" w stosunku do bezbronnego zwierzęcia, które sprawia wrażenie porzuconego, bywa trudna do zniesienia. Rozumiemy to, jednak w większości przypadków zwierzę nie potrzebuje naszej pomocy, a jego rodzice kontrolują sytuację z bezpiecznej odległości.

Obecnie zoo pozostaje zamknięte z powodu pandemii koronawirusa, jednak społeczność Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego wciąż działa w tym kierunku w takim zakresie, jaki obecnie jest możliwy, tj. głównie poprzez media społecznościowe. Ambasadorką tegorocznej, okrojonej akcji została sarna. Na fanpage'u zoo na Facebooku czytamy apel, aby nie dotykać młodej sarny leżącej w trawie:

- Sarna to ambasadorka projektu "Zostaw w krzakach tego zwierzaka". Dorosła samica sarny, czyli koza, w pierwszych dniach po porodzie zostawia swoje dziecko ukryte w trawie. Białe plamki na ciele malucha stanowią doskonały kamuflaż. Młode jest niewidoczne w otoczeniu i do tego nie wydziela zapachu. Zanim podrośnie, matka czuwa w pobliżu, przychodzi tylko na karmienie. Jeśli przypadkowo zobaczymy takie maleństwo leżące nieruchomo, nie dotykajmy go, nie zabierajmy.

Zostaw w krzakach tego zwierzaka - akcja edukacyjnaUważajmy na psyJako mieszkańcy Trójmiasta mamy wokół siebie wyjątkowo dużo terenów zielonych - przede wszystkim lasów, ale też łąk i parków. Spacerując nawet blisko osiedla, możemy napotykać wiele dzikich zwierząt: widok saren, dzików czy wiewiórek jest tutaj codziennością. Musimy jednak pamiętać, że wchodząc do lasu, to my jesteśmy gośćmi, a dzikie zwierzęta potrafią świetnie sobie bez nas poradzić. Po prostu nie utrudniajmy im życia.

Galeria: dzikie zwierzęta mieszkają w mieście - dużo zdjęćJeśli wybieramy się do lasu z psem, miejmy go pod kontrolą. Niestety co roku wiele drobnych zwierząt ginie zagryzionych przez psy. Instynkt pogoni nakazuje im gonić uciekające obiekty, a to często kończy się śmiercią dla tych drugich. Pamiętajmy, że po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym należy chodzić z psem trzymanym na smyczy.

Opinie (40) 8 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj