• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Piękne i puszyste. Zoo powitało koty pustynne

on
6 września 2022, godz. 17:00 
Maluchy mają już dwa miesiące i jak widać na zdjęciu są urocze. Maluchy mają już dwa miesiące i jak widać na zdjęciu są urocze.

On bardziej zdystansowany i nieśmiały, ona ciekawska i delikatniejsza. Taka jest para kotów pustynnych, które urodziły się w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. To już drugi miot tych uroczych futrzaków w oliwskim zoo.

 

Czy z łatwością odróżnisz: żbika od rysia, kota pustynnego od kota domowego?

Maluchy mają już dwa miesiące i uczą się poznawać świat i swoich opiekunów.

- Pracujemy nad przyzwyczajaniem ich do nas, opiekunów, tolerowaniem dotyku człowieka, zachęcamy do podchodzenia do jedzenia podawanego przez opiekuna, bawimy się z nimi - opowiada Anna Gembiak, opiekunka zwierząt drapieżnych z gdańskiego ZOO.

W zoo wykluły się flamingiMaluchy mają już dwa miesiące i, jak widać na zdjęciu, są urocze. Maluchy mają już dwa miesiące i, jak widać na zdjęciu, są urocze.

Jak zaznacza opiekunka już od pierwszych dni dało się zauważyć wyraźną różnicę charakterów pomiędzy rodzeństwem. Samiec jest bardziej zdystansowany, nieśmiały. Samiczka jest delikatna, ale ciekawska, chętniej podejmuje kontakt z człowiekiem.

Koty w ZOO zamieszkały kilka lat temu- Koty pustynne zamieszkały w naszym ZOO w 2015 roku, były to dwa samce AbuZabi. Kilka lat później dołączyła do nich samica Maolie i jeszcze jeden samiec, Daraw. Pierwsze potomstwo przyszło na świat w czerwcu 2021 roku. A teraz doczekaliśmy się drugiego miotu - samiczki i samczyka - mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Maluchy ważyły niewiele - 125 g samiec i 122 g samica, czekają na szczepienia i czipowanie. Warto odnotować, że poza gdańskim zoo, tylko w dwóch innych ogrodach w Europie urodziły się w tym roku koty pustynne.

Samotnicy i nocni łowczyKoty pustynne, dawniej nazywane były kotami arabskimi. W naturze żyją na terenach pustynnych w Afryce Północnej oraz południowo-zachodniej i środkowej Azji. Prowadzą samotniczy i głównie nocny tryb życia. Ich cechą charakterystyczną są duże uszy. Dzięki nim nie tylko doskonale słyszą ale też chłodzą organizm. Z kolei gęste, jasne futro w ciągu dnia chroni je przed parzącym słońcem, a w nocy ogrzewa. Zwierzęta z dużą prędkością potrafią kopać nory, w których chowają się w trakcie upałów lub zimnych nocy. Polują samotnie, najczęściej na małe gryzonie, jaszczurki, niewielkie ptaki, czy też nawet węże i stawonogi. Gdy nie zjedzą wszystkiego co upolowały, to nadmiar ukrywają, zakopując go w piasku.

Koty pod specjalny nadzorem- Koty pustynne są objęte europejskim programem hodowlanym EEP, co oznacza że w wybranych ogrodach zoologicznych, za zgodą koordynatora gatunku, można te zwierzęta hodować, łączyć wyznaczone osobniki w pary, by kolejne rodziły się zdrowe i silne - tłumaczy Izabela Krause, zastępca dyrektora ZOO ds. hodowlanych.
Po odchowaniu potomstwo trafia do innych ogrodów zoologicznych.

Kto to taki? Dwa słodziaki. Maluchy mają już dwa miesiące i nie stronią od zabawy. Kto to taki? Dwa słodziaki. Maluchy mają już dwa miesiące i nie stronią od zabawy.

Koty pustynne z gdańskiego ZOO są sponsorowane przez dzieci, rodziców, dyrekcję i nauczycieli z Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku. Wybieg kotów pustynnych mieści się w pawilonie lwów.
on

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (31)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Halowy Puchar Polski w skokach

zawody / wyścigi

Food trucki kochają zwierzaki

street food, imprezy i akcje charytatywne

Selfie Project JumpOFF - Finał Cylku

zawody / wyścigi

Eventing Sopot Spring Tour

zawody / wyścigi

Najczęściej czytane