• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Samotna mała sarenka w trawie. Co robić?

Joanna Karjalainen
6 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Sarni noworodek pozostaje w bezruchu, czekając na matkę, która powraca do niego w porze karmienia. Sarni noworodek pozostaje w bezruchu, czekając na matkę, która powraca do niego w porze karmienia.

Wiosną i wczesnym latem podczas spacerów po lesie możemy napotkać małe, nowo narodzone dzikie zwierzęta. Szczególną uwagę - i chęć pomocy - mogą zwrócić maleńkie sarny, skulone i pozostające w bezruchu. Podpowiadamy, co robić w takiej sytuacji.



Jako mieszkańcy Trójmiasta często spotykamy dzikie zwierzęta najróżniejszych gatunków, i to nie tylko w lesie, lecz także na swoich osiedlach mieszkalnych. Pisklęta, małe zające, wiewiórki czy warchlaki - te i inne zwierzęce dzieci widujemy stosunkowo często.

Szczególną uwagę mogą zwrócić maleńkie, nowo narodzone zwierzęta, takie jak sarny, które pozostają nieruchomo w trawie. Samotne, wyglądające na przerażone zwierzątko wzbudza w nas chęć pomocy. Zupełnie niepotrzebnie.

W przypadku młodych saren i jeleni sprawa przedstawia się bowiem zupełnie inaczej niż u ludzi. Noworodki pozostawiane są bez opieki, ponieważ są jeszcze zbyt słabe, aby podążać za rodzicami. Sarnia mama zostawia swoje maleństwo w trawie i przychodzi do niego w porze karmienia.

Tajemnicza platforma w zbiorniku Świętokrzyska? Wyjaśniamy



Mała sarna nie ma zapachu



Ryzyko znalezienia sarniego noworodka przez drapieżniki jest stosunkowo niewielkie, ponieważ zwierzęta te są niemal bezwonne. Największym zagrożeniem są więc dla nich ludzie, którzy - znalazłszy przypadkowo takiego malca - postanawiają go "uratować", a w rzeczywistości odebrać mu szansę na życie.

Specjaliści apelują: do takiego zwierzaka nie należy się zbliżać, bowiem sarni noworodek, dotknięty przez człowieka, nabiera ludzkiego zapachu i powoduje, że matka nie zbliży się do swojego dziecka. Tym bardziej nie należy zabierać zwierzątka z lasu. Choć napotkanie bezbronnego, maleńkiego sarniego dziecka może wzbudzać w nas opiekuńcze odruchy, musimy pamiętać, że zwierzę nie jest człowiekiem, a "opuszczenie" malca przez matkę jest w obrębie niektórych gatunków zupełnie normalną sytuacją.

Pamiętajmy także, że psy w lesie, zwłaszcza w okresie tak licznego rozmnażania się zwierząt, powinny pozostawać na smyczy.

Jak pomóc rannemu zwierzęciu?



Oczywiście sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli napotkamy w lesie zwierzę z widocznymi ranami, wyraźnie chore lub pozostające w miejscu, które stwarza dla niego bezpośrednie zagrożenie, np. na poboczu drogi. Wówczas należy zawiadomić odpowiednie służby, przede wszystkim straż miejską, telefonując pod numer alarmowy 986.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (37)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Najczęściej czytane