• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Adam Van Bendler: komik o złotym sercu. Wspiera bezdomne zwierzaki

Alicja Olkowska
12 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 

Tak Fundacja Psia Krew Adama Van Bendlera pomaga bezdomnym zwierzakom:

Adama Van Bendlera, związanego z Trójmiastem komika, dobrze znają fani stand-upów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pasją Adama jest także niesienie pomocy bezdomnym zwierzętom. Wraz z fundacją Psia Krew, którą prowadzi, wspiera schroniska i przytuliska nie tylko w Trójmieście, ale całej Polsce. Dostarcza im m.in. karmę, transportery, remontuje i buduje kojce, a nawet pomaga konstruować wózki dla sparaliżowanych psów.Fundacje dla zwierząt w Trójmieście


Alicja Olkowska: Prowadzisz Fundację Psia Krew, która pomaga zwierzętom w schroniskach, fundacjach i domach tymczasowych. Macie na koncie sporo akcji, w tym naprawdę widowiskowe, czyli dwa mecze znani raperzy kontra komicy, połączone z wieczorną galą stand-up w Gdyni. Wszystkie bilety się wyprzedały, widowiska obejrzały tysiące widzów. Wspólnymi siłami zebraliście ponad 365 tys. zł. Na co do tej pory przeznaczyliście fundusze? Jakie placówki otrzymały wasze wsparcie?

Czytaj też: Raperzy pokonali komików w charytatywnym meczu piłkarskim

Adam Van Bendler: Do tej pory Fundacja Psia Krew wsparła schroniska w Gdyni, Kościerzynie, Ostródzie, Wejherowie, Jelonkach, Zielonej Górze, Pasłęku, Jamrozowiźnie, Starogardzie Gdańskim oraz fundację "Znów na nogach" w Białymstoku. Na tę chwilę finalizujemy właśnie koleją dostawę dla Ciapkowa i szukamy materiałów do parku rehabilitacyjnego dla psiaków w gdańskim Promyku. Po pierwszej imprezie w 2018 roku zebrane środki poszły głównie na specjalistyczne karmy dla chorych zwierząt, leki, środki czystości, suplementy, smycze, obroże, kuwety, klatki i kontenery przewozowe. Rozmach był naprawdę spory.

 • Schronisko w Pasłęku przed remontem.
 • Schronisko w Pasłęku po remoncie.
 • Remont w schronisku w Pasłęku.
 • Płyty chodnikowe dla schroniska w Pasłęku.
 • Góra karmy dla zwierzaków ze schroniska w Pasłęku. Na jej szczycie organizator akcji: Adam Van Bendler.
W drugim roku już postanowiliśmy zająć się jeszcze "grubszymi" rzeczami i tym sposobem rozpoczęliśmy budowę kociarni w Kościerzynie, wybudowaliśmy izolatki pooperacyjne oraz zewnętrzne wybiegi dla zwierzaków w Starogardzie. W Pasłęku np. wyłożyliśmy betonowymi płytami sektor, który był tak zalany przez wodę, że psy brodziły w błocie. Wymieniliśmy kojce i teraz miejsce jest nie do poznania. Później kupiliśmy im jeszcze 150 płyt chodnikowych, które są układane tam na bieżąco. To samo w Jelonkach. Niedawno położyli tam 40 dużych płyt, a teraz zabierają się za budowę dużej klatki. Prace były intensywne i dobrze, że wyrobiliśmy się przed epidemią. Wciąż mamy jeszcze sporo środków, bo zgromadzone fundusze wydajemy bardzo przytomnie.

Pomagacie nie tylko schroniskom, ale też mniejszym fundacjom. Mnie np. wzruszyła akcja dla "Znów na nogach", czyli fundacji, która opiekuje się i "stawia" na nogi sparaliżowane psiaki. Jak wasze działanie realnie przełożyło się na życie tych piesków?

Tak cudownych ludzi również należy wspierać w ich inicjatywie. Zakupiliśmy dla nich nie tylko materiały (kilkadziesiąt par różnej wielkości kółek, miedziane i aluminiowe rurki), ale również spawarkę i cały osprzęt. Jesteśmy z nich dumni. Dla fundacji "Znów na nogach" działają aktualnie dwie osoby - Julia Bardini i jej chłopak Kamil Cimoch. Julia zajmuje się pomiarami, a Kamil ma papier spawacza, więc teraz mogą już samodzielnie działać i te wózeczki robić na własną rękę. Wcześniej musieli prosić o dostęp do pracowni na Politechnice Białostockiej. Dziś robią to niezależnie. Dzięki naszemu wsparciu Julia i Kamil mogą zrobić wózki ponad setce zwierzaków.

 • Sparaliżowany psiak w wózku z materiałów ufundowanych przez fundację Psia Krew.
 • Psia Kres ufundowała fundacji Znów na nogach nie tylko materiały (kilkadziesiąt par różnej wielkości kółek, miedziane i aluminiowe rurki), ale również spawarkę i cały osprzęt. W ten sposób powstają wózki dla sparaliżowanych psiaków.
 • Psia Kres ufundowała fundacji Znów na nogach nie tylko materiały (kilkadziesiąt par różnej wielkości kółek, miedziane i aluminiowe rurki), ale również spawarkę i cały osprzęt. W ten sposób powstają wózki dla sparaliżowanych psiaków.
 • Sprzęt do spawania dla fundacji Znów na nogach.
 • Psia Kres ufundowała fundacji Znów na nogach nie tylko materiały (kilkadziesiąt par różnej wielkości kółek, miedziane i aluminiowe rurki), ale również spawarkę i cały osprzęt. W ten sposób powstają wózki dla sparaliżowanych psiaków.
Cofnijmy się na chwilę w czasie. Jak to się stało, że zająłeś się pomocą dla zwierząt?

W 2013 roku, po prawie pięcioletnim pobycie w Norwegii, postanowiłem wrócić do Polski i od nowa ułożyć sobie życie. Miałem już 27 lat, a w Skandynawii byłem tylko pracownikiem fabrycznym i pomimo niezłych zarobków czułem się nieszczęśliwy.

Wiedziałem, że jeśli zostanę tam choćby jeden rok dłużej, to mogę już nigdy nie zawalczyć o spełnienie swoich marzeń, a tymi była praca ze zwierzakami i komedia. Po powrocie do Trójmiasta natychmiast zatrudniłem się w schronisku w Gdańsku na okres próbny. Początki nie były łatwe, bo zaczynałem głównie przy czyszczeniu klatek i uzupełnianiu misek. Później miałem zajmować się innymi rzeczami. Na kojcach pracowali wtedy różni ludzie wysłani przez sąd, którzy odpracowywali wyroki, a jak się okazało - niekoniecznie chcieli robić coś dla zwierząt.


Mimo wszystko praca była prosta i po pewnym czasie przywiązałem się do kilku psinek. Jednak po paru tygodniach doszło do nieporozumienia, wobec którego rzekomo złamałem statut, ponieważ znalazłem się na terenie, na którym nie powinienem był przebywać. Konkretnie: pod koniec dnia dwóch gości odpracowujących swoje wyroki poprosiło mnie, czy nie mógłbym za nich posprzątać ambulatorium pooperacyjnego. Chcieli wcześniej wyjść z pracy, a ja zgodziłem się. Wszedłem tam, ktoś to zobaczył, no i mnie zwolnili. Od tak, bez ostrzeżenia. Było mi strasznie przykro, zwłaszcza że to był początek mojej przygody zarówno ze stand-upem, jak i ze zwierzakami.

Chodziłem struty przez kilka dni. Pomyślałem sobie, że kiedyś i tak zrobię coś na własną rękę. Wiedziałem, że jeśli będę odpowiednio ciężko pracował, to w którymś momencie będę w stanie założyć fundację i pomyśleć nad jakąś większą zbiórką. I tak po siedmiu latach spotykamy się w tym miejscu, gdy organizuję m.in. mecz raperzy kontra komicy i galę stand-upu dla zwierzaków. Medal należy się tutaj wszystkim, którzy biorą w tym udział. Zarówno organizatorom, jak i występującym, bo to kawał przedsięwzięcia, a moi ludzie to również bardzo zapracowani artyści i firma produkująca największe wydarzenia w kraju. Bardzo ich kocham za ich wkład.

 • Pierwsi użytkownicy nowej drogi w Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt w Jelonkach.
 • Psia Krew pomogła wyłożyć płytami chodnikowymi teren Ośrodka Jelonki.
 • Pracownicy układają drogę w Ośrodku w Jelonkach.
 • Prezenty dla zwierzaków w schronisku w Ostródzie.
 • Izolatki dla psów w schronisku w Starogardzie - przed wykończeniem.
 • Izolatki dla psów w schronisku w Starogardzie.
 • Budowa kociarni w Kościerzynie.
 • Budowa kociarni w Kościerzynie.
 • Schronisko w Starogardzie, dwa grzejniki do izolatek.
 • Fundacja Psia Krew wybudowała izolatki pooperacyjne oraz zewnętrzne wybiegi dla zwierzaków w Starogardzie.
 • Fundacja Psia Krew wybudowała izolatki pooperacyjne oraz zewnętrzne wybiegi dla zwierzaków w Starogardzie.
W twoim rodzinnym domu były zwierzęta?

Tak, w naszym domu zawsze były zwierzęta, a pierwszy psiak pojawił się, kiedy jeszcze byłem małym gnojkiem. Ostatni piesek Tobi, który był z nami kilkanaście lat, odszedł w 2018 roku. Byłem z nim tak emocjonalnie związany, że w dalszym ciągu pojawia się w moich monologach.

Widzisz zmianę w ludziach i ich stosunku do zwierząt? Coś się w nas zmienia na lepsze, rośnie świadomość?

Tak, świadomość rośnie z roku na rok. Jednocześnie widzę, że ludzie coraz bardziej zaczynają przyglądać się działalności prozwierzęcej polityków, a przede wszystkim myśliwych. Jest coraz więcej głośnych wniosków na temat ustaw chroniących współpracę tych dwóch instytucji. Poza tym coraz więcej osób zaczyna dostrzegać, jakie mechanizmy rządzą przemysłem mięsnym i jaką rolę odgrywa odżywianie w naszym życiu, a co za tym idzie, zwracają uwagę, w jakich warunkach trzyma się zwierzęta gospodarcze. Coraz więcej osób z mojego otoczenia rezygnuje z jedzenia mięsa, ponieważ wreszcie mieli odwagę zobaczyć, w jaki sposób zwierzętom odbierane jest życie. Niby nic takiego, bo każdy dorosły człowiek wie, że zwierzę trzeba przecież zabić, ale woli myśleć, że to pewnie poprzez zawał serca na kolejce górskiej.

Wierzę, że kiedyś rodzice będą dawać dzieciom wybór i odpowiedzą szczerze, kiedy dziecko zapyta, skąd się bierze mielony. Im więcej ludzi zrozumie, że przetworzone mięso jest jednym z najniebezpieczniejszych zagrożeń dla zdrowia, tym szybciej wykonamy kolejny krok w kierunku zmiany wielu chorych ustaw.

 • Nowe klatki dla schroniska Sopotkowo w Sopocie.
 • Podziękowania za pomoc w Ciapkowie.
 • Karma dla schroniska w Dąbrówce koło Wejherowa.
 • Pomoc dla schroniska dla bezdomnych zwierząt AS w Jamrozowiźnie.
 • Pierwsza akcja fundacji Psia Krew dla schroniska w Dąbrówce.
 • Karma dla zwierząt w schronisku.
 • W Kościerzynie fundacja Psia Krew wybudowała kociarnię - na zdjęciu kontenery dla zwierzaków.
Największy przełom nastąpiłby, gdyby na wsiach zaczęli podchodzić do zwierząt z większą empatią. Tutaj potrzeba wielu lat edukacji. Jakiś czas temu rozmawiałem z gościem, który wychował się w gospodarstwie rolnym i trochę się kłóciliśmy na temat, jakim jest odbieranie życia w rzeźniach. On twierdził, że bydło, odkąd przychodzi na świat, taki jest jego los i tyle. Te zwierzęta od małego nie znają innego życia. Zapytałem go, czy gdyby ktoś porwał jego malutkie dziecko, zamknął je w piwnicy i wykorzystywał w swoich celach, też byłoby OK? Bo przecież to dziecko nie zna innego życia? Nic mi już nie odpowiedział.

II Gala Stand-up Comedy w Gdyni, wrzesień 2019:

Znani komicy wystąpili w ramach akcji dla zwierzaków.


Wróćmy na koniec do kolejnego dużego wydarzenia, które organizujesz. 7 czerwca mają się odbyć III Charytatywny Mecz o Psią Krew: czyli komicy vs raperzy oraz III Charytatywna Gala Stand Up Comedy. Bilety już wyprzedane.

Zaistniała epidemia na tę chwilę skłania nas do przełożenia terminu obu wydarzeń. Trzymamy jednak rękę na pulsie i wierzymy, że jeszcze los się odmieni do czerwca. Jeśli chodzi o przygotowania do meczu i gali, to właściwie wszystko było gotowe. Z Zoo Kariną i Stage Production nie boimy się żadnej imprezy. Każdy wiedział, co ma robić, a tegoroczny line-up obu drużyn wyglądał super.

Na sobotni wieczór: występy lokalnych stand-uperów online

Już niebawem ukaże się kolejny film podsumowujący kolejny rok naszej pracy oraz skrót z meczu. Pojawi się na kanale YouTube Adam Van Bendler Official. Chłopaki po raz kolejny zgotowali superwidowisko, a ja byłem tak wzruszony, że biegałem ze łzami w oczach. Przez to nic nie widziałem i nie trafiłem do pustej bramki. Trzy razy. Przeklęte łzy! Grałem tak źle, że kibice zaczęli się zastanawiać, czy ta zbiórka nie jest przypadkiem na mnie.

 • Pierwsza edycja meczu Komicy kontra Raperzy na gdyńskim stadionie, wrzesień 2018.
 • Pierwsza edycja meczu Komicy kontra Raperzy na gdyńskim stadionie, wrzesień 2018. Na zdjęciu: Abelard Giza.
 • Pierwsza edycja meczu Komicy kontra Raperzy na gdyńskim stadionie, wrzesień 2018. W środku: Adam Van Bendler.
 • Pierwsza edycja meczu Komicy kontra Raperzy na gdyńskim stadionie, wrzesień 2018.
 • Pierwsza edycja meczu Komicy kontra Raperzy na gdyńskim stadionie, wrzesień 2018. Na zdjęciu: Lotek.
 • Pierwsza edycja meczu Komicy kontra Raperzy na gdyńskim stadionie, wrzesień 2018.
 • XXI Gala Gdyńskiego Sportu: "Sportowa Inicjatywa Roku" to mecz o psią krew.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (44) 4 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  Brawo (1)

  Jak to dobrze że są wśród nas takie osoby.
  Życzę wytrwałości i trzymam kciuki za kolejne przedsięwzięcia

  • 90 2

  • Pomagajmy im biorąc udział w zbiórkach :)

   • 1 0

 • Opinia wyróżniona

  Każdy z nas może się rozejrzeć wokół siebie

  i znaleźć Kogoś komu można pomóc. Starszą sąsiadkę, człowieka który z czymś sobie nie radzi czy kota łazęgę. Trzeba tylko chcieć. Pomagajmy sobie nie tylko teraz w dobie epidemii, to daje ogromną frajdę. Mały drobiazg dla nas może być czymś wielkim dla potrzebującego człowieka czy zwierzaka.
  Brawo Panie Bendler. Szacunek za talent sceniczny i wielkie serducho :)

  • 83 3

 • Polecam na yt jego najnowszy występ. (3)

  Można się pośmiać ale i pod koniec wzruszyć. Naprawdę robi wrażenie.

  • 35 8

  • Pomaganie ok (2)

   Ale występ o którym wspominasz to dno dna.

   • 6 7

   • (1)

    No tak, bo TOBIE się nie podoba.

    • 5 0

    • popieram

     Pomaganie ok,
     ale występy to dno,
     np stand uper Jacek Noch, przebija chłopa w każdym calu.

     • 1 4

 • Dobry czlowiek

  Brawo Pani Blender

  • 42 4

 • Super:)

  Dobry chłopak z Ciebie Adaś

  • 45 5

 • Super sprawa ,super ludzie ,

  • 32 5

 • Swieta sprawa Adam

  Pozdrawiam

  • 35 3

 • "Niech nie wie twa lewica co czyni twa prawica" (5)

  Wątpię w szczerość osób, które robią to na pokaz, obnosząc się tym, fotografując itd. Jeszcze artykuły o tym powstają...

  • 11 59

  • ty nie robisz nic dla nikogo bo nikogo nie lubisz ,nawet siebie więc problem nie jest w ludziach którym nie ufasz (1)

   tylko w tobie .

   • 12 3

   • Nie znasz mnie, nie wiesz co robię i ile dla innych, więc Twoja opinia nie ma większego znaczenia. Komika też nie znałem, dopóki nie ukazał się ten artykuł. Gdyby nie było tak jak napisałem wcześniej, nie pozwoliłby On na powstanie tego artykułu.

    • 3 10

  • właśnie na tym polega sztuka aby umieć odróżnić, kto robi na pokaz a kto sie z tym obnosi

   Jeśli to będzie pokazywane to więcej ludzi przyjdzie ale jeśli owoców nie będzie to sam/sama się przekonasz czy to jest celebrycki show. Życie to sztuka wyboru - naucz się wyciągać wnioski kto robi coś od serca a kto się jedynie lansuje. Najpierw poznaj a potem zdecyduj i wspieraj bądź nie wspieraj.

   • 7 3

  • Przeczuwam że zrobił więcej niż Ty

   Nie oceniaj

   • 5 1

  • Jak ten w czerwonych gaciach...

   Przypisuje s o b i e czyjeś zasługi!

   • 0 0

 • mam nadzieje, że jeszcze trochę (3)

  i zjawisko wszelkiej maści fundacji zwierzęcych przeminie. vivki, centaurusy i inne rocznie robiące miliony obrotu, a wciąż proszące o kasę od owiec.

  to jest biznes i świetny sposób na obracanie hajsem. wystarczy pokazać Wam generyczne fotki psów schronie, czy koni w transporcie i już zapominacie o logicznym myśleniu.

  te pieniądze nie powinny iść na karmę tylko edukację i odpowiednie przepisy. wtedy barany dwa razy zastanowią się, czy kupować psa bombelkowi na urodziny, aby tydzień później lądował w przytulisku. w efekcie padną pseudohodowle i pseudoschrony, a miejskie/gminne schroniska skupią się na oddawaniu znalezionych zwierząt właścicielom, którzy ich poszukują, a nie trzymaniu ich latami i przerzucaniu z miejsca na miejsce.

  • 22 29

  • gdybyś była wolontariuszką nigdy byś takich głupot nie pisała ,bo to twoje pisanie nikomu krzywdy nie zrobi

   tylko zwierzakom ,bowiem zniszczy zaufanie do zwierzęcych fundacji które robią bardzo duzo dla zwierząt. wolontariuszka ,ale myśląca

   • 9 6

  • Z jednej strony masz racje i zgodzę się z tą wypowiedzią od "te pieniądze" , ale jak można dawać kasę temu złodziejowi z Torunia to czemu na zwierzęta nie ? one są o milion jak nie bilion razy bardziej wartościowe od niego.

   • 10 1

  • nie masz racji

   zobacz sobie zdjęcie ze schroniska w Pasłęku, jak stoi pod wodą cały wybieg..... co chcesz edukować, kiedy....czasem trzeba działać natychmiast, zawsze coś ci nie pasuje

   • 0 0

 • (6)

  A gdzie mogłabym zwrócić się o pomoc dla kota?Czy mógłby go jakiś lekarz bezpłatnie obejrzeć?Kot pojawił się u mnie na działce Rod w strasznym stanie.Nie wiem czy go ktoś kopnął,czy samochód go potrącił?Ma problem z jedzeniem ,bo jest jakiś problem z pyszczkiem i okiem.Fajny kotek i chciałabym,żeby go lekarz obejrzał.

  • 12 3

  • (2)

   jakie miasto? w Gdyni koty i psy ranne i poszkodowane należy zgłaszać do Ciapkowa

   • 7 0

   • (1)

    Kotek znaleziony na działkach na Stogach.Ale ledwo szedł.

    • 3 0

    • Zwierzyniec na Kartuskiej też dyżuruje w święta.

     • 6 0

  • pogotowie dla zwierzat (2)

   oliwa, W dni robocze w godzinach 11-18, w weekend 11-15. 791 500 507

   • 4 0

   • (1)

    Dziękuję.Chcialabym,żeby lekarz go obejrzał,bo przykro patrzeć na biedaka.

    • 3 0

    • Koniecznie,

     a może lepiej go uśpić u weterynarza? Kocham i pomagam zwierzętom, ale gdy zwierzę tak cierpi....

     • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Dzień Zapylacza w ZOO Gdańsk

30 zł
warsztaty, spotkanie

Doggy Day 2024

targi

Targi Terrarystyczne i Botaniczne Dragon Expo

20 zł
targi

Najczęściej czytane