- 1 Spędził na drzewie 3 dni. Pomogli strażacy i Ekopatrol (156 opinii)
- 2 Policjanci z grupy Speed złapali psa (67 opinii)
- 3 Zygmunt jest przebiegły. I poszukiwany (210 opinii)
- 4 Zobacz żywą szopkę pod lasem (76 opinii)
- 5 Czy zapłacimy podatek od kota w 2025 r.? (17 opinii)
- 6 Wystawa szczeniąt i psów rasowych (129 opinii)
Bobry na Kamiennym Potoku. Wojny nie będzie, ale obrona już tak
Od kilku lat mieszkańcom Kamiennego Potoku dają się we znaki... bobry. Powalają drzewa, także te przy osiedlu i drogach oraz blokują przepływ wody w potoku Swelina. Jeszcze niedawno władze Sopotu myślały o przeniesieniu zwierząt w inne miejsce, dziś jednak chcą o nie zadbać i stworzyć na terenie Stawu Mazowieckiego tzw. użytek ekologiczny. Zarazem jednak - już od poniedziałku - ruszy akcja zabezpieczenia części drzew przed gryzoniami.
- Trzy rodziny, osiem bobrów
- Urzędnicy chcieli przenieść gryzonie
- Rozebrano im tamę, to wybudowały nową
- Bobrza rodzina pod torami
- Nie możesz ich pokonać? Pokochaj je
- 30-kilogramowe gryzonie monogamiści
Trzy rodziny, osiem bobrów
W 2020 roku przeprowadzono inwentaryzację bobrów zamieszkujących rejon Kamiennego Potoku. Okazało się wówczas, że wzdłuż Sweliny bytują aż trzy bobrze rodziny - na które składało się wówczas łącznie osiem osobników tego sporego gryzonia.
Urzędnicy chcieli przenieść gryzonie
Bobry znajdują się pod częściową ochroną, niemniej w 2021 roku władze Sopotu zwróciły się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz do dyrekcji Lasów Państwowych z wnioskiem o wskazanie miejsca, gdzie bobrze rodziny - nieco jednak rozrabiające w Sopocie - można by przenieść.
Okazało się jednak, że takiej możliwości nie ma.
Tymczasem bobry zaczęły dawać się we znaki nie tylko mieszkańcom - utworzyły żeremie na terenie filtra na potoku, co zaburzyło jego pracę.
Rozebrano im tamę, to wybudowały nową
Warto tu zaznaczyć, że bóbr europejski (Castor fiber) podlega częściowej ochronie gatunkowej. W związku z tym rozbiórka tam możliwa jest wyłącznie od 1 sierpnia do 30 listopada, a od 15 kwietnia do 31 lipca możliwe jest stopniowe obniżanie tam, aby nie odsłonić nor.
Bobrza tama w Sopocie, film z 2020 roku.
Bobrza rodzina pod torami
W międzyczasie jedna z bobrzych rodzin zaczęła też mieszkać w okolicy przepustu pod torami kolejowymi. Na szczęście - po kontrolach przeprowadzonych przez PKP - okazało się, że zwierzęta nie mogą w żaden sposób zagrozić konstrukcji samych torów oraz drożności przepustu.
Projekty dotyczące zabezpieczenia okolicznych drzew - głównie tych przy osiedlach i drogach - składano w ostatnich latach do Budżetu Obywatelskiego, sami mieszkańcy również prowizorycznie zabezpieczali już niektóre drzewa.
Nie możesz ich pokonać? Pokochaj je
Wygląda na to, że sopoccy urzędnicy na dobre pogodzili się z tym, że z bobrami nie wygrają, bo dziś nie mówią już o przenoszeniu gryzoni, a o... "bezpiecznym sąsiedztwie" ze zwierzętami.
- Aby stworzyć warunki do bezpiecznego współistnienia tych zwierząt z ludźmi, planowane jest ustanowienie użytku ekologicznego na terenie Stawu Mazowieckiego. Staw leży na granicy Sopotu i Gdyni, dlatego potrzebna jest w tej kwestii współpraca obu samorządów. Zostanie przeprowadzona inwentaryzacja przyrodnicza, dzięki której m.in. poznamy aktualną liczbę osobników - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, komisarz Sopotu.
W planach miasta jest również postawienie nad stawem tablic edukacyjnych z ciekawostkami na temat życia bobrów i informacjami o ich ochronie.
- Podjęto też decyzję o zabezpieczeniu przed bobrami drzew rosnących przy szlakach pieszych oraz stabilizujących groblę. Wokół drzew zostanie rozciągnięta siatka - dodaje Jachim.
Prace przy zabezpieczaniu drzew mają rozpocząć się w najbliższy poniedziałek.
30-kilogramowe gryzonie monogamiści
Wszystko, co musisz wiedzieć o bobrach
- Bóbr europejski jest największym ziemnowodnym gryzoniem występującym w naszym kraju. Dorosły bóbr osiąga długość do 100 cm, długość ogona do 37 cm, a ciężar jego ciała może wynieść do 30 kg. Jego spłaszczony ogon jest pokryty skórą. W wodzie ogon służy jako ster oraz dodatkowa siła napędowa. Innym jego zadaniem jest regulacja temperatury ciała.
- Bóbr jest roślinożercą, w jego diecie dominują rośliny z gatunków przybrzeżnych i wodnych. W okresie jesienno-wiosennym w pokarmie bobrów dominują: kora, pędy, miazga oraz liście drzew i krzewów.
- Bobry żyją w monogamii. Bobry rodzą średnio trójkę małych, które spędzają w rodzinnym gnieździe dwa lata. Dopiero wiosną trzeciego roku osobniki opuszczają gniazdo, aby założyć własne rodziny.
- Budowane przez bobry tamy składają się głównie z gałęzi, pni oraz krzewów z dodatkiem mułu i gliny. Budowane przez bobry tamy mają za zadanie podnoszenie poziomu wody w zbiornikach. Utrzymanie odpowiedniej głębokości wody zapewnia swobodne pływanie, nurkowanie, transport materiałów budulcowych i jedzenia oraz zasłonięcie wejścia do żeremi.
- Żeremia pełnią funkcję domu bobrów. Bobry budują je głównie z gałęzi i mułu, w trudno dostępnych miejscach. Żeremie może sięgać do 12 metrów średnicy i 3 m wysokości.
Opinie wybrane
-
2024-02-14 18:44
Trzeba bylo to zrobic rok temu (7)
Bardzo duzo drzew ucierpialo w ciagu kilku ostatnich miesiecy.
- 47 82
-
2024-02-15 08:49
Najbardziej wszystko cierpi od działalności człowieka
- 10 3
-
2024-02-14 23:32
Słyszałem że bobry boją się maszynek do golenia. Prawda li to?
Uważam że z tym goleniem to przesada. Tak nas stworzyła natura i nie walczmy z tym.
- 3 7
-
2024-02-14 20:14
Rok temu napisałbyś to samo.
- 4 4
-
2024-02-14 19:45
(3)
Zobacz, ile drzew ucierpiało w wyniku zrobienia objazdu ,tzw. leśnego woonerfu przy okazji remontu Mazowieckiej, niektóre nawet zniknęły bezpowrotnie. Dewastacja nadal trwa. Płaczecie nad działalnością bobrów, a już ludzie mogą robić, co tylko chcą.
- 25 9
-
2024-02-14 23:02
a ile ucierpialo przez ludzi przez wycinke zwana gospodarka
- 5 4
-
2024-02-14 21:23
(1)
I ostatni slupek po wolnym miescie zabetonowali !
- 10 0
-
2024-02-15 14:50
Gdzie niby był ten słupek na Kamionce???
Jakoś go nie kojarzę
- 2 0
-
2024-02-15 11:53
(2)
Kilkaset drzew wyciętych pod inwestycje deweloperka - nie ma problemu. Kilka drzew zwalonych przez bobry, żeby zbudować sobie naturalny dla nich dom - ola boga, trzeba interweniować!!! Dajcie im spokój, to naturalne procesy.
- 59 3
-
2024-02-19 19:35
grzyb w domu, szczury w piwnicy, karaluchy w kuchni i owsiki w d...
to też naturalne procesy - dajcie im spokój!
- 0 5
-
2024-02-19 13:13
deweloper ma opinię i pozwolenie Wydziału Środowiska
bobry nie mają
- 4 1
-
2024-02-15 07:37
Bobry zbiornik Świętokrzyska
Bobry też zamieszkały przy zbiorniku w Gdańsku Świętokrzyska.. Widać już powalone drzewa.. A miał być park południowy..
- 13 5
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.